Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863


Еве ви еден “ефтин“ начин како би можеле газдите од АЦВ да се справат со маглата.
Повеќе тука: http://en.wikipedia.org/wiki/Fog_Investigation_and_Dispersal_Operation

Не знам каква е регулацијата на ВизЕр со АЦВ и ТАВ, но мора да има некој начин да си наплатат пенали за неспособноста и не-ангажираноста на овие вториве слепци. Не може сите екстра трошоци да ги сноси ВизЕр и да стекнува лоша репутација (како со неиформираниот член погоре), а да не си наплати за тоа од Влада/АЦВ/ТАВ.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Не треба да влијаат на условите треба само да го купат новиот ILS CAT 3 кој овозможува авионите автоматски да слетуваат компјутерски без никаква интервенција од човекот нешто што е практика секаде во светот освен во ретки исклучоци како Скопје. Имаме фенси аеродроми со прирачник за слетување од пред 100 години.
За жал, конфигурацијата на теренот го оневозможува ова. Конечното решение е нова писта под друг агол, а тоа чини многу пари.

Инаку, веќе има напредок во однос на лани. По иницијатива на Wizz Air, минимум видливоста за слетување е намалена од над 1000 на 650м.
 
Член од
25 август 2011
Мислења
42
Поени од реакции
9
Ова се дозволените димензии 42x32x25cm, значи поминува.
лошо ми измериле , ја мерам сега 42 х 28 х 27 см, дали ќе бидат проблем тие два сантими во висина, мада не планирам да ја полнам до горе :)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Скопскиот аеродром мора да си направи комбинација со Охридскиот за вакви случаеви во спротивно отиде се...Незнам што планираат овие еве тече тендерот за +4 нови линии а ние сме во хаос.Патот до Приштина е 3 саати а до Софија повеќе така да едно пренасочување и џабе одење со авион.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Точно, треба автобуски превоз до Охрид и користење на тамошниот аеродром. Воедно, не би пречел уште еден помошен (карго) аеродром некаде во источна Македонија.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ај јас пак со мојата мака, ако може да каже некој нешто :) Ми стигна нова е-фактура за откажаниот лет, со износ во минус, затоа што нели ми враќаат пари. Е сега, на профилот нема никаква промена, си стои се исто, како да си постои летот. На сметка не сум проверил, пошто картичката е на мајка ми, па не можам во моментов да видам. Друга работа, што на фактурава пишува Скопје-Хан, а не Скопје-Хан-Скопје како на првата со која е купен летот иако јасно се разбравме на кол центарот дека сакам и двата лета да ги откажам...Чаре некој знае, или пак да се јавувам таму, па со повеќе среќа во конекцијата да се разберам ко човек?
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Сакам да резервирам за лет на 1ви јануари, а враќање на 6ти јануари...пасошот ми истекнува на 27 февруари...дали знае некој дали ова би претставувало некаков проблем или не? Однапред благодарам за одговорите.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Сакам да резервирам за лет на 1ви јануари, а враќање на 6ти јануари...пасошот ми истекнува на 27 февруари...дали знае некој дали ова би претставувало некаков проблем или не? Однапред благодарам за одговорите.
Извади си нов пасош.
 

Jolene

принцеза
Член од
31 март 2014
Мислења
151
Поени од реакции
398
Сакам да резервирам за лет на 1ви јануари, а враќање на 6ти јануари...пасошот ми истекнува на 27 февруари...дали знае некој дали ова би претставувало некаков проблем или не? Однапред благодарам за одговорите.
Дефинитивно ќе ти прават проблем, кај нас бараат пасошот да има важност од најмалку три месеци пред патувањето.
http://skp.airports.com.mk/default.aspx?ItemID=416
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
decki napraviv rezervacija na wizz air ama prijavuvanjeto namesto na web go napraviv na aerodrom i sega trebit da platam 600 d ne mozam da ja izmenam rezervacijata... pomos??[DOUBLEPOST=1419613414][/DOUBLEPOST]
decki napraviv rezervacija na wizz air ama prijavuvanjeto namesto na web go napraviv na aerodrom i sega trebit da platam 600 d ne mozam da ja izmenam rezervacijata... pomos??
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
pomos edinstveno da donirame site po nesto da sobereme do 600 denari. ako si odbral airport check-in,toa e.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Релацииве закон!

Браво ама браво за изборов, конечно Нирнберг на листа некаде. Сега и до Прага ќе можете многу ефтино да стасате. Браво :backa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom