Правосуден испит

Член од
18 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
kolegi imali nekoi sto pocnaa so odgovaranje na prasanjata i ajde ako sakate da si gi razmenime nekoi odgovori za da proverime sto e tocno i dali nekoj znae kako ke bide izvedeneno polaganjeto so sudija na slucaj i dali ke bidat i tie dadeni.pozdrav
 
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
kolegi imali nekoi sto pocnaa so odgovaranje na prasanjata i ajde ako sakate da si gi razmenime nekoi odgovori za da proverime sto e tocno i dali nekoj znae kako ke bide izvedeneno polaganjeto so sudija na slucaj i dali ke bidat i tie dadeni.pozdrav
Da jas zapocnav so odgovaranje na prasanjata :) Odlicna ideja za razmena na odgovorite:) Slobodno mozes da mi napises vo inbox da se dogovorime sto i kako. Pozdrav i do tebe
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
http://www.pravda.gov.mk/documents/raspored_dek2014.pdf
Eve go rasporedot.Dali nekoj znae koga ke gi objavat grupite???[DOUBLEPOST=1419262394][/DOUBLEPOST]Член 18
(1) Првиот дел од испитот се полага по секој од предметите наведени во членот
6, став 3 од овој закон и содржи 50 прашања со пет опции за заокружување од кој
едната е точна, две се слични, едната е неточна во мал обем (на неа се губат мал број
поени) и една е неточна во голем обем (на неа се губат поголем број поени).
(2) Кандидатот мора да ги положи сите испити од првиот дел во најмногу три
последователни сесии.

Dali ova znaci deka sega vo dekemvriska sesija mozeme da polozime i samo eden ispit????
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Jas pochnav da gi odgovaram, samo 200 prashanja imam odgovoreno, po gragjansko... :) sakam vo april da polagam...
Inache kako shto mi izglea do sega, mora da ima so dopolnuvanje,spored logikata na prashanjata...pa ajde nekoj posle polaganje neka pishe kako pominal
A i na kogo mu trebaat prasanja (odgovoreni) neka mi dade mail ke vi gi pratam...pozz i so sreka :)
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
15
Поени од реакции
2
Каде се наоѓа Центарот за правосудниот испит АSSECO на ул. Христо Смиренески, бр. 30???
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo kolegi, sakam da prasam dali nekade se objaveni tie 500 studii na slucaj i ako moze da mi kazete kade gi pisuva koj literaturi da se koristat, dali nekAde gi pisuva tie 55 stranski literaturi.
 
Член од
23 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Jas mislam deka nishto ne e objaveno...osven tie 2000 prashanja....nema ni zakoni pishano shto treba da gi ucime ni nishto....mislam deka poubavo bi bilo koga na kraj od prashanjata bi stoelo koristena literatura....a pa za sluchaevite nishto nishto nema (n)
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
jas planiram da polagam vo fevruari-kolku uspeam da naucam ke vidime.Imam edno prasanje za tie sto pocnale da gi odgovaraat prasanjata:dali ustavno poveketo od prasanjata gi naogate vo ustavot,jas mislam deka 80% od odgovorite se samo od tamu-ili jas sum nesto greska. i ako moze nekoj da mi ja pusti evropskata konvencija ili ako odgovoril megunarodno da pomogne bi bilo super. AJDE KOJ E ZA VO FEVRUARI NEKA PISE PA DA SI POMOGNEME SO UCENJEVO-POZDRAV DO SITE!!!
 
Член од
10 октомври 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
jas planiram da polagam vo fevruari-kolku uspeam da naucam ke vidime.Imam edno prasanje za tie sto pocnale da gi odgovaraat prasanjata:dali ustavno poveketo od prasanjata gi naogate vo ustavot,jas mislam deka 80% od odgovorite se samo od tamu-ili jas sum nesto greska. i ako moze nekoj da mi ja pusti evropskata konvencija ili ako odgovoril megunarodno da pomogne bi bilo super. AJDE KOJ E ZA VO FEVRUARI NEKA PISE PA DA SI POMOGNEME SO UCENJEVO-POZDRAV DO SITE!!![/q
Da, go projdov cel Ustav i povekjeto od prasanjata se od ustavot i amandmanite, Megjunarodno e malce poproblematicno, i za ucenje i za odgovaranje, so drugi zborovi mrazam megjunarodno pravo:) gi projdov site prasanja i po megjunarodno, no najiskreno ne znam kolku se tocni zatoa sto golem del od prasanjata se nejasni. ne bi mi bilo problem da ti gi dadam odgovorite, dokolku bi sakala da gi iskopiras zosto se sto pisuvam, e napisano na list, rakopisno :) so srekja ucenje kolegi
 
Член од
24 декември 2014
Мислења
24
Поени од реакции
3
jas kako sto svativ sega nema uslov od 3 ispita da polagame.verojatno gi prijavuvame site i imame pravo vo 3 sesii da gi polozime,otkako ke go pomineme teoretskiot del vo naredni 2 sesii treba da polozime i prakticniot del.ako sum nesto greska popraveteme. E sega prasanjeto mi e:jas planiram vo fevruari da polagam 3 ispita,samo tie gi prijavuvam ili kako? ili gi prijavuvame site ama kako ako ne se pojavime na nekoj ispit kako .......malce me zbunuva toa
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
jas planiram da polagam vo fevruari-kolku uspeam da naucam ke vidime.Imam edno prasanje za tie sto pocnale da gi odgovaraat prasanjata:dali ustavno poveketo od prasanjata gi naogate vo ustavot,jas mislam deka 80% od odgovorite se samo od tamu-ili jas sum nesto greska. i ako moze nekoj da mi ja pusti evropskata konvencija ili ako odgovoril megunarodno da pomogne bi bilo super. AJDE KOJ E ZA VO FEVRUARI NEKA PISE PA DA SI POMOGNEME SO UCENJEVO-POZDRAV DO SITE!!![/quote
i jas planiram vo fevruari da polagam, ustavno site prasanja se od ustavot samo edno prasanje ne uspeav da odgovoram 146 prasanje, a za megunarodno seuste ne sum pocnal da gi odgovoram a drugite recisi site se odgovoreni pa mozeme da gi razmeneme za sporedba.pozdrav
[DOUBLEPOST=1419502709][/DOUBLEPOST]
Da jas zapocnav so odgovaranje na prasanjata :) Odlicna ideja za razmena na odgovorite:) Slobodno mozes da mi napises vo inbox da se dogovorime sto i kako. Pozdrav i do tebe
kako da stapime vo kontakt za da gi razmeni me odgovorite.pozdrav
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
2
Јас сум намера да полагам во Февруари и дај да разменуваме прашања. Дали некој ги има одговарано прашањата што се по Меѓународно право и како ги одговорил многу ме интересира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom