Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
Имаш две верзии кои што подржуваат 4G и тие се препорачливи:
SM-910 F - Со Snapdragon 805 процесор,
SM-910 C - Со Еxynos процесор.

Кој и да земеш од овие два нема да згрешиш. Еве го @Psyside има Ноут 4, ќе ти каже подетално. :)
Кој од овие два би го препорачале? Моментално имам Ноте 3,сакам да сменам малку :)
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Кој од овие два би го препорачале? Моментално имам Ноте 3,сакам да сменам малку :)
Кој од овие два да земеш, нема да згрешиш. Разликата е толку мала, што само луѓе кои се посветени на телефоните ептен, ќе најдат разлика. Ексиносот има предност, со тоа што може да добие 64-битна подршшка доколку Самсунг тоа го дозволи.
Snapdragon-от има подобра графичка, и има малце подобра камера и батерија. Ама разликата во овие работи е навистина мала ~1-2 %.
Ексиносот ти е поефтин и го имаш за 590 евра у Мобилфон, додека Снапдрагонот ти е поскап и е некаде околу 630 евра. :)


п.с. Пази има и серии од Ексинос процесорот кои се означени како H, кои немаат 4G. Доколку земаш Ексинос само Ц-серијата, а снапдрагон Ф-серија. :)
 
Член од
13 март 2010
Мислења
56
Поени од реакции
8
Ај ако може некој да ми објасни. Земав телефон на постпејд со вклучен интернет и сакам да го поврзам со лаптоп за на лаптопот да фаќам интернет преку wifi на телефонот. Како е тоа можно и што требада направам, ако може да ми каже некој ?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ај ако може некој да ми објасни. Земав телефон на постпејд со вклучен интернет и сакам да го поврзам со лаптоп за на лаптопот да фаќам интернет преку wifi на телефонот. Како е тоа можно и што требада направам, ако може да ми каже некој ?
Барај на телефонот во сетингс вај фај хотспот или тетеринг, ќе го уклучиш, намести пасворд за логирање и име на мрежа, потоа од лап топ барај ја мрежата како вај фај :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
13 март 2010
Мислења
56
Поени од реакции
8
Барај на телефонот во сетингс вај фај хотспот или тетеринг, ќе го уклучиш, намести пасворд за логирање и име на мрежа, потоа од лап топ барај ја мрежата како вај фај :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
blagodaram mnogu
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Кај ВИП е само мрежата лоша,све друго е на ниво кое Мобимак можи само да го сонува.телефонот без тоас `мини` сум го пробал како функционира и стварно е топ во сегментот на супер телефони во ниската класа( 200-250 евра)
Што тоа друго е на ниво? Она што се плаќа ако те исклучат? Или ако сакаш да промениш тарифа? Или што има милион давачки кои во другите оператори ги нема? Или што чекаш 3 месеци да те исклучат откако имаш поднесено барање за раскинување на договор? Или 4Г мрежата што ја рекламираат дека е најраспространета а брзина има помала од 3Г на другите оператори. Се ова од сопствено искуство. Топ беа цените што ги спуштија пред некоја година ама во тоа сега не се најдобри. Сите имаат поефтини понуди.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Draga misice,jas pak vaka sum "napišten" na Mobimak, a sum nivni klient 16 godini. Sekoj so makata,ama izgleda site se isti gju......na
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Момци ми треба мала помош. Другарче е во Америка и сакам да му порачам Iphone 5s. На што треба да пазам за да работи во Европа ? Знам не треба да биде CDMA верзија, зошто тие се без сим.
GSM/EDGE 850/900/1800/1900; CDMA EV-DO Rev. A and Rev. B 800/1700/1900/2100; UMTS/HSPA+/DC-HSDPA 850/900/1700/1900/2100; LTE 1/2/3/4/5/8/13/17/19/20/25 Ќе работи во МК според ова ? :)
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
Дечки сакам да земам телефон на рати, но колку што знам Мобеликс/Ледиком немаат таква опција, па кажете која од СЕТ, Анхоч, АМЦ, Нептун би ми била како најсигурна. Кој би бил најдобар избор на телефон до 15-20000 денари. Приоритет ми е да поддржува 4Г и да има барем 5" екран.
 

Airbus

Fighter Pilot
Член од
12 јануари 2008
Мислења
299
Поени од реакции
230
Дечки сакам да земам телефон на рати, но колку што знам Мобеликс/Ледиком немаат таква опција, па кажете која од СЕТ, Анхоч, АМЦ, Нептун би ми била како најсигурна. Кој би бил најдобар избор на телефон до 15-20000 денари. Приоритет ми е да поддржува 4Г и да има барем 5" екран.
LG G2.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Некој да препорача сервис каде што би можело да се декодира HTC Desire 300, и знае колку да платам за тоа а да не јадам scam?[DOUBLEPOST=1419614564][/DOUBLEPOST]Која е цената на неотпакувани Samsung слушалки за S3/S4, и дали некој продава?
 
Последно уредено:
Член од
26 декември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ve molime pomagaj te.Telefon samsung gt e1200 kodiran na mreza ONE.Imei 352174 06 042900 5.Nekako se zakluci,nema voopsto mreza.Koga ke se ukluci so karticka na one na mestoto na mreza pokazuva krugče so search.Od ova mesto nema sansi da go nosime na servis.:yid:Please pomoš.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom