Фриленсер (Freelancer)

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Ако ти си го изработил дизајнот што крадеш?
Тоа беше повеќе дека дизајнот е лично негов а јас сум само тој што го изработува/моделира. Ако го видат други јузери пример можат од таму да ја украдат идејата итн.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Дечки можи имате пишано поназад, ама не приметив искрено, па да ве прашам вака како најзасегнати шо мислите за новиот закон за хонорарци? Штетен е, не е штетен, би можел да се доработи?
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дечки можи имате пишано поназад, ама не приметив искрено, па да ве прашам вака како најзасегнати шо мислите за новиот закон за хонорарци? Штетен е, не е штетен, би можел да се доработи?
Поим немам како ќе влијае врз нас што земаме хонорари од странство. Ако знае некој нека каже.[DOUBLEPOST=1418502725][/DOUBLEPOST]
Ако ти си го изработил дизајнот што крадеш?
Свесно работам за други дизајнери и програмери. Луѓето наоѓаат клиенти ама работата убав дел ми ја префрлаат мене. Клиентите не знаат дека постојам, а сработеното завршува на нивните сајтови и портфолиа.
Има и добра страна редовни се, сигурно плаќаат а ако тргне нешто наопаку со клиентот ќе настрада нивниот рејтинг.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Поим немам како ќе влијае врз нас што земаме хонорари од странство. Ако знае некој нека каже.[DOUBLEPOST=1418502725][/DOUBLEPOST]
Свесно работам за други дизајнери и програмери. Луѓето наоѓаат клиенти ама работата убав дел ми ја префрлаат мене. Клиентите не знаат дека постојам, а сработеното завршува на нивните сајтови и портфолиа.
Има и добра страна редовни се, сигурно плаќаат а ако тргне нешто наопаку со клиентот ќе настрада нивниот рејтинг.
Практично тие други дизајнери се твои кленти, тоа кој нив им е клиент не е важно. Тоа што го имаш сработено е твое, тука нема ништо нејасно.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Дечки можи имате пишано поназад, ама не приметив искрено, па да ве прашам вака како најзасегнати шо мислите за новиот закон за хонорарци? Штетен е, не е штетен, би можел да се доработи?
Најдов некаде што се однесува до нас
Пишува ако земаш хонорари од повеќе места, а во вкупна висина повисока од минималната плата, треба сам да си платиш придонеси 27% . Незнам дали во нив е вклучен и персоналниот од 10% или тоа е башка. Незнам дали плата се однесува на бруто или нето плата.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Најдов некаде што се однесува до нас
Пишува ако земаш хонорари од повеќе места, а во вкупна висина повисока од минималната плата, треба сам да си платиш придонеси 27% . Незнам дали во нив е вклучен и персоналниот од 10% или тоа е башка. Незнам дали плата се однесува на бруто или нето плата.
персоналецот е плус, вкупно 35 или 37%.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
персоналецот е плус, вкупно 35 или 37%.
Значи 35% придонеси и 10% персоналец = 45% што е многу многу е
значи скоро половина заработка во даноци , и ќе се исплаќа да си freelancer ?

на пример регистриран земојделец можи за 1200 месечно да добива пензиско и здравство + на заработката 80% му се пребиваат за трошоци, и плаќа данок само за 20% од сумата или 2% , па не е фер , и freelancer-ite имаат трошоци
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Значи 35% придонеси и 10% персоналец = 45% што е многу многу е
значи скоро половина заработка во даноци , и ќе се исплаќа да си freelancer ?

на пример регистриран земојделец можи за 1200 месечно да добива пензиско и здравство + на заработката 80% му се пребиваат за трошоци, и плаќа данок само за 20% од сумата или 2% , па не е фер , и freelancer-ite имаат трошоци
Не е 45%, туку 35% (25%+10%=35%)

Управо си тоа со земјоделците и трошоците ама кој не прашува нас, факт е дека не сме еднакви по закон во државата.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
35% само затоа што сум држава и ми се може. Треба една таква реклама на МТВ да иде. Работава е, ти работи, а парите ги делиме 35-65. Нели е тоа малку рекет?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
35% само затоа што сум држава и ми се може. Треба една таква реклама на МТВ да иде. Работава е, ти работи, а парите ги делиме 35-65. Нели е тоа малку рекет?
Toa e класичен рекет, ама кај е силата таму е правдата а силата е во народот. Ќе следните дојат избори!
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Toa e класичен рекет, ама кај е силата таму е правдата а силата е во народот. Ќе следните дојат избори!
Кој знае... ние двајца добро знаеме што значат логоа, банери слогани и кампањи

Се надевам дека овој закон нема да го поминат
Второ се надевам дека ако стапи законот на сила, ќе им дојде како самоубиство

Трето, се што не сакав да ми се случи ме стигна и ова ќе ме стигне, ќе си купам куфери, ќе најдам каде е најповолно за моето семејство да живее и ќе сторам се да заминам од Македонија.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Арачот во турско бил 1 од 10. Пример, јас имам 10 јаболки, 1 за турчинот, 9 за мене, ако немам ништо, ништо не ни бараат. Тоа се цели 10% данок, ама од она што го имаш произведено, а денес кога ке ти акнат казна 5000 евра за 1 кутија патики која немала декларација, па ти дали имаш, дали ти е новоотворен бизнисот, никој не те прашува,или пломба ке ти стави и ке чекаш од небо да ти паднат пари за да плаќаш кредит со кој си го отворил дуќанот, па сега видете кој к*р го јадеме ние денес.
На лингури им е дадена моќ, ама исто како што им е дадена може да им биде одземена + казна за лингуришање на работна позиција, па после да ги видам кога ке немаат моќ што,каде и како ке работат, се се враќа како бумеранг, карма е правилниот израз.
Има ли останато Македонец од некоја стара расна лоза и кога ке седне кај што му е местото?
Понекогаш се прашувам дали нашите иселеници испаднаа поголеми патриоти од тие што останаа овде и дали ние ке придонесеме повеќе за Македонскиот народот, ако се иселиме во некоја економски појака држава?
Печалбарите повеќе заработуваат од нас, пари влеваат во државава преку нивните фамилии кои останале овде и лобираат за Македонија.
Ние, јадеме бурек и бели пецива со 200 евра у џеб.
 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Има некој од тука на фриленс , одеск со линукс шо работи ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Има некој од тука на фриленс , одеск со линукс шо работи ?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Имам мој човек на оДеск, не е од Македонија ама одлично соработуваме подолго време. Ако ти треба контакт кажи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom