Дежурна Ординација! #2

Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Пак ја со херпесот. Помина една недела негде, прилично голем беше, реагирав со паста првите 2 дена, после херпесан земав. Почна да темнее и сега е скроз црн, ко топче е. Дали да чекам сам да падне или да го тргнам јас?
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Дај да пишам тука си велам, можеби некој има да сподели искуство слично на моето па и некој совет. Имам соница ај така да се изразам. Значи реално проблем ми е подолго време. Се имам консултирано со матичен, кој патем ми вели дека не е ништо страшно, имам гуглано се и сешто читано, со многу работи се имам обидено да го надминам ова. Но, јас сепак не успевам да функционирам,или моето функционирање е далеку од нормално, нон стоп сум поспана, значи пред спиење, после спиење (и после 3 часа и после 12 часа сеедно) Енергија никаква, неможам да се концентрирам на една работа подолго време, што прилично ме иритира дека неможам да функционирам нормално, да се посветам на обврските, дури и да читам, да работам. Сите овие работи ги правам во состојба на еве ако не целосна туку делумна поспаност, по што следува дека многу работи кои ги читам, гледам, слушам, не ги паметам и всушност не се внесувам во работите целосно. На една рака може да избројам моменти кога сум била полна со енергија, кога сум имала максимум концентрација, сила и тие ми се моменти на bliss буквално :vozbud: кога успевам да завршам и навидум невозможни мисии, рекорд на брзо и концентрирано читање, учење, физичка активност и енергија 100% , кои за жал траат можеби само еве еден цел ден или од 6 до 9 часа. Можно е да се сомневам да биде некоја прикриена депресија еве да речеме да е тој психолошкиот момент, ама мене ме интересира оној другиот дел на физички план, дали би можела и што би презела во смисла на некој рецепт, лекарство,нешто на природна база и сл. со што може моментално да делувам (ако има такво) затоа што ми се смачи искрено. Други релевантни информации кои би требало да ги споделам а не сум ги споделила а се важни за добивањето на почиста слика кај оној кој би можел да помогне нека пиши слободно. Се надевам ќе има некој да помогне во оваа агонија на живот поминат во сон :D Поздрав
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Дај да пишам тука си велам, можеби некој има да сподели искуство слично на моето па и некој совет. Имам соница ај така да се изразам. Значи реално проблем ми е подолго време. Се имам консултирано со матичен, кој патем ми вели дека не е ништо страшно, имам гуглано се и сешто читано, со многу работи се имам обидено да го надминам ова. Но, јас сепак не успевам да функционирам,или моето функционирање е далеку од нормално, нон стоп сум поспана, значи пред спиење, после спиење (и после 3 часа и после 12 часа сеедно) Енергија никаква, неможам да се концентрирам на една работа подолго време, што прилично ме иритира дека неможам да функционирам нормално, да се посветам на обврските, дури и да читам, да работам. Сите овие работи ги правам во состојба на еве ако не целосна туку делумна поспаност, по што следува дека многу работи кои ги читам, гледам, слушам, не ги паметам и всушност не се внесувам во работите целосно. На една рака може да избројам моменти кога сум била полна со енергија, кога сум имала максимум концентрација, сила и тие ми се моменти на bliss буквално :vozbud: кога успевам да завршам и навидум невозможни мисии, рекорд на брзо и концентрирано читање, учење, физичка активност и енергија 100% , кои за жал траат можеби само еве еден цел ден или од 6 до 9 часа. Можно е да се сомневам да биде некоја прикриена депресија еве да речеме да е тој психолошкиот момент, ама мене ме интересира оној другиот дел на физички план, дали би можела и што би презела во смисла на некој рецепт, лекарство,нешто на природна база и сл. со што може моментално да делувам (ако има такво) затоа што ми се смачи искрено. Други релевантни информации кои би требало да ги споделам а не сум ги споделила а се важни за добивањето на почиста слика кај оној кој би можел да помогне нека пиши слободно. Се надевам ќе има некој да помогне во оваа агонија на живот поминат во сон :D Поздрав
Направи си крвна слика, најверојатно имаш железодефицитна анемија поради обилна менструација?
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Направи си крвна слика, најверојатно имаш железодефицитна анемија поради обилна менструација?
Не. Немам обилна менструација, баш напротив + крвната слика ми беше ок последен пат кога проверив, барем така ми ја прочитаа дека е ок :toe:
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Пак ја со херпесот. Помина една недела негде, прилично голем беше, реагирав со паста првите 2 дена, после херпесан земав. Почна да темнее и сега е скроз црн, ко топче е. Дали да чекам сам да падне или да го тргнам јас?
Sam da padne. Se sto se naoga kako mozolce na lice ne se dira.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Веќе втор ден откако ќе станам од спиење, нагло станувам од кревет и само што ќе станам по некоја секунда ми се стемнува пред очи и неколку секунди не можам ништо да гледам пред мене. Дали треба да посетам доктор или е од наглото станување од кревет или премореност?
Naglo stanuvanje. Popoleka ke stanuvas ne odednas. Eden clen ubavo objasni zasto. Ako ti se pravi taka i koga ke stanuvas popoleka togas bi trebalo da posetis. Prasaj go @shutrak toj e lekar :) moze ke te poupati.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Не. Немам обилна менструација, баш напротив + крвната слика ми беше ок последен пат кога проверив, барем така ми ја прочитаа дека е ок :toe:
Фати си дечко.[DOUBLEPOST=1419293240][/DOUBLEPOST]
Пак ја со херпесот. Помина една недела негде, прилично голем беше, реагирав со паста првите 2 дена, после херпесан земав. Почна да темнее и сега е скроз црн, ко топче е. Дали да чекам сам да падне или да го тргнам јас?
Една моја другарка сакајќи да го забрза заздравувањето на херпесот со паста за заби, парфем, алкохол етцетера доби уста како денешниве старлети, па мораше на кожен лекар да оди.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Една моја другарка сакајќи да го забрза заздравувањето на херпесот со паста за заби, парфем, алкохол етцетера доби уста како денешниве старлети, па мораше на кожен лекар да оди.
Паста за заби ставив само неколку пати, но ништо не ми се случи. Мене ми е дел на усната, дел под усната. Ама ставам херпесан, како што ми кажаа во аптека, 2-3 пати дневно. Се надевам за некој ден ќе ми падне. Не ми смета за јадење освен ако не треба да кинам нешто со предните заби. Сендвичињата си ги цепкам па ги јадам. :(
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Дај да пишам тука си велам, можеби некој има да сподели искуство слично на моето па и некој совет. Имам соница ај така да се изразам. Значи реално проблем ми е подолго време. Се имам консултирано со матичен, кој патем ми вели дека не е ништо страшно, имам гуглано се и сешто читано, со многу работи се имам обидено да го надминам ова. Но, јас сепак не успевам да функционирам,или моето функционирање е далеку од нормално, нон стоп сум поспана, значи пред спиење, после спиење (и после 3 часа и после 12 часа сеедно) Енергија никаква, неможам да се концентрирам на една работа подолго време, што прилично ме иритира дека неможам да функционирам нормално, да се посветам на обврските, дури и да читам, да работам. Сите овие работи ги правам во состојба на еве ако не целосна туку делумна поспаност, по што следува дека многу работи кои ги читам, гледам, слушам, не ги паметам и всушност не се внесувам во работите целосно. На една рака може да избројам моменти кога сум била полна со енергија, кога сум имала максимум концентрација, сила и тие ми се моменти на bliss буквално :vozbud: кога успевам да завршам и навидум невозможни мисии, рекорд на брзо и концентрирано читање, учење, физичка активност и енергија 100% , кои за жал траат можеби само еве еден цел ден или од 6 до 9 часа. Можно е да се сомневам да биде некоја прикриена депресија еве да речеме да е тој психолошкиот момент, ама мене ме интересира оној другиот дел на физички план, дали би можела и што би презела во смисла на некој рецепт, лекарство,нешто на природна база и сл. со што може моментално да делувам (ако има такво) затоа што ми се смачи искрено. Други релевантни информации кои би требало да ги споделам а не сум ги споделила а се важни за добивањето на почиста слика кај оној кој би можел да помогне нека пиши слободно. Се надевам ќе има некој да помогне во оваа агонија на живот поминат во сон :D Поздрав
Тоа што си се сетила дека е можно депресија е сосема во ред.
Она што би може да е- нарколепсија(обично се појавува во адолесцентниот период, но ниту една возраст не е исклучена) каталепсија(имаш ли мускулна слабост?). Диагностика- ЕЕГ, Невролог.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Вакво нешто ми се појави кога го штипнав прстот на врата,знае некој како може да се излечи некоја маст или слично, и дали е нешто страшно? на интернет може да се најде како "blood blister" btw ne e isto kako na slikava pomalo e :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Вакво нешто ми се појави кога го штипнав прстот на врата,знае некој како може да се излечи некоја маст или слично, и дали е нешто страшно? на интернет може да се најде како "blood blister" btw ne e isto kako na slikava pomalo e :)
Ќе помине само немај гајле то е подкожна крв ко си се штипнал малце истече крв под кожата, имав многу вакви на времето во армијата работејќи со оружја, се беше на норма и со секунди а сакавме да рушиме рекорди и често со метални делови си штипнувавме раце.
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Ќе помине само немај гајле то е подкожна крв ко си се штипнал малце истече крв под кожата, имав многу вакви на времето во армијата работејќи со оружја, се беше на норма и со секунди а сакавме да рушиме рекорди и често со метални делови си штипнувавме раце.
Не ми е толку страв бидејки е мало али језиво е, ама незнам како да го бандажирам да не ми прави проблем пошто за неколку дена одам за Германија(кошаркар).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Не ми е толку страв бидејки е мало али језиво е, ама незнам како да го бандажирам да не ми прави проблем пошто за неколку дена одам за Германија(кошаркар).
Нема гајле бе јас лично имав десетици и десетици такви не им ни обраќав пажња ни ги третирав со нешто. Заборави дека постои
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво Дечки

Имам еден проблем, па сакам да ве замолам за совет.

Јас сум имал секс до сега, само со мојата девојка, и цело време бил заштитен.

Ми се појави чешање кај препоните, работата е што ја одржувам хигиената константно, девојката нема никаков проблем со здравјето, е сега мене кожата горе кај тестисите ми се собира со препоните и настанува триење, и после тоа ме чеша, а кога ќе ја растегнам кожата со рака добивам чувство на олеснување, како да ми дише повторно кожата, некој соовет ?
Нема црвенило, нема ништо, нели освен кога ќе претерам со чешање.

Да надополнам ме чеша само таму, немам на ниту едно друго место околу пенисот појава на чешање
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Вакво нешто ми се појави кога го штипнав прстот на врата,знае некој како може да се излечи некоја маст или слично, и дали е нешто страшно? на интернет може да се најде како "blood blister" btw ne e isto kako na slikava pomalo e :)
Na eden drugar mu se pojavi vakvo nesto. Zedov mu go dupnav na nekolku mesta so igla od onie za seker u toa bckaloto sto se stavaat, i mu istece. Za 1 den nemase nisto od toa :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom