Анархија

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Проблемот е уредувањето и организацијата у анархизмот, пошо ако се постави хиерархиска структура која мора да постои, се губи идејата на целиов концепт.
Не мора да постои хиерархија, не знам зошто сите ја форсираат како аргумент.

Економскиот бенефит и стабилност ќе е следствен по тоа шо го напиша, ама индиректно нема да биде резултат на концептов што го збориме, дури и да е, со тек на време групите на вишите хиерархиски редови полека ќе се делат од обичниот народ и ќе се диференцираат од секаков аспект заради поцизијата на која се, и ете формирање на систем/концепт спротивен на анархијата.
Анархијата не признава хиерархија. Не знам зошто да се оди во таа насока која ја сугерираш. Но барем мило ми е што економскиот аспект се согласуваме дека ќе биде подобар во такво уредување.

Реагирање и однесување на индивидуите у едно такво општество чисто по некој кодекс, без пишан закон и правила кои ќе биде гарантирани од државни институти, не е возможно, барем мене не ми стои.
Не се многу правила, нема зошто да бидат пишани. Ако основните работи некој не ги знае или уште полошо - признава, тогаш нема што да бара во цивилизираниот свет воопшто, не па анархизам. Имаме и денес пишани правила и закони па луѓе пак ги кршат. Тоа што ќе се на хартија не ги прави посилни или послаби во сила.

Не ми е овдека целта да го бранам капитализмот како и да е, досега е најдобар како систем, не велам дека е совршен како шо имплицираш, јасни ми се негативните елементи, тие се резултат на слабата адаптација на општествените промени од страна на извршната власт, и мањакот истиот да се коректира на време т.е да биде динамичен.
Во ред е и да го браниш, не ти земам за лошо :D, само ти викам мааните кои ги покажал до сега, и насоката во која тера мене лично исто така не ми се допаѓа и само ќе следи со многубројни жртви кај мнозинското население поради лоши избори и одлуки, и/или поради непокорлива суета, алчност и себичност на малобројното население на власт.

Ne, ali eve iam golemo ego i sakam besnotiluk u zhivotot. Dali i mene kje me ubiete u imeto na revolucijata ko sho planirala Ema Goldman so dechko i? :D
Ebate slobodata u koja gi ubivate tie sho ne vi se po vkus.
Сигурен сум дека ќе најдеш многу истомисленици кои тоа го гледаат остварливо во да речеме анархо-капитализам, иако тоа е оксиморон за мене, ама сепак има луѓе кои цврсто веруваат во него како јас во други форми на анархизам, затоа и го почитувам тоа. Така да нема зошто да те убива некој. Се дур не се обидуваш да направиш монопол или да оствариш власт (што луѓе со големо его најчесто и го правеле порано, па и денес). И јас имам диктаторски идеи, ама најчесто тоа е идеолошки бунт против етаблираниот режим и систем, и чим ја имам палката и сум ја постелил постелата за анархизам да цути, би се симнал од власт :D. Немам интерес да владеам. Барем не понатака штом анархизам како уредување е постигнат. Али ти викам, ова е онака зезанција. Немам желба дури и да можам, да дејствувам со екстремизам.

Ема Голдман била јака цура, ќе сме виткале џоинт и ќе сме пиеле абсинт заедно да беше денес жива, ама лично малце у некои ставови ми е прерадикална за мене. Јас не сум до толку :D

Али нешто да ти посочам - една битна разлика - Јас никого нема да усмртам, за да дојде на ред мојот тип на уредување кој го сакам. Не, сум останал оптимист, и ќе бидам до крај на животот дека може да се случи таков пресврт и без крвопролевање, само по себе, доколку човекот во меѓувреме осозрее малце со свеста. Но, НО! ... Еден капиталист нема да се двоуми да ми свирне метак у глава ако му претставувам опасност во форма на крах на системот кој го обожава и од кој зависи. И за многу помалку убиваат луѓе денес друже. А еве, Агда може да ти каже што се случи со некои анархисти у Грчка, еве не мора да идеме подалеку од Балканов. Тоа е битната разлика. Јас верувам во разум и човечност, а другиве ги имаат изгубено истите многу, многу одамна.

Така е ти немаш ништо изградено за мене а се стрча да ме осудиш дека летам во облаци.
За темава - да. Не морам да те разглабам подетално. Се гледа дека си неук за истата за разлика од другиве дискутанти (барем добар дел од нив, ако не сите останати).

Не е битно... Со ова виде како е кога на тема која пишувам јас паранормални работи трчате да се покакате на начин што сите тролачи ке изнапшете некоја реченица во смисла на измевање а појма немате околу тоа... Не ми беше лоша намерата ставот за анархијата си го задржувам а дека не сум читал околу Анархијата признавам многу малку имам читано и воопшто не ме заинтересира.
И сеа кој кого суди :D? Знаеш дека подфорумот Мистерии (и паранормалното) беа причините што воопшто се регистрирав на форумов? Да, сум какал за одредени работи. На тебе лично? Не. Или барем не се сеќавам. Инаку сум подржувач на доста од тие феномени, на еден начин или друг.

Еве, викаш многу малку си читал + не те заинтересирала - зошто тогаш пиша на темава воопшто? Ако не е за проширување на хоризонти околу тематиката за што беше тој коментар? Буцкање да предизвикаш реакции? Знаеш дека за тоа се добиваат казнени поени?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Затоа што не е природно - да го позајмам аргументот на колегата ти @Arthokk Lionheart што ти го лајкнал мислењево.
that's bullshit. Не постои нешо ко неприродно. Све што се наоѓа во природата Е природно, се што не се наоѓа не постои пошто све е природа.



И јас сакам од се срце да имам доволно пари да го купам Марс и да ми наплаќаат сите што треба да пуштаат летала у орбита таму или да слетуваат, па space-tourism ова она, и колониите таму да ги насочам кон анархистичка филозофија и кој сака азил од трулиот капитализам таму да бега на бесплатно, али јебига, реалноста не функционира така.
Види што пишуваш тука? :)

Како што рече Агда, твојот мерак бара огромна недвижнина и територија, и куклици кои ќе ти бидат потчинети и кои се лишале од свои права и мераци да го задоволуваат твојот мерак. Настанува проблем. Територијално не ти треба толкаво место на живеење. Колективно да делиш со многу луѓе таа палата, да речеме си ги вдомил - тоа може. Паметно искористен простор. А тие куклици таму ете ќе можат своите семејства да ги донесат таму, па бидејќи си алтруистичен дечко, може ќе упали повеќе шармот твојот мерак за нив и нивните мераци ќе се совпаднат :).
Ми треба Зашо не ми треба? Од кај знаеш колку ми треба? Емотивни потреби пеер. Ја поубаво ќе се осеќам ако ги иам тие срања.


Во анархизам ферари ќе може кој сака да има. Концептот на материјална вредност добива друга, попразна димензија.
А види што пишуваш тука :D

Нема да бидеш баш популарен меѓу останатите анархисти. Или ќе бидеш гледан чудно или ќе те игнорираат, а може и избркаат од комуната. Индивидуалната слобода има (и треба да има) граници. Тоа спречува некој од чист мерак да му ја запали куќата на комшијата затоа што сабајлето го погледнал едниов чудно (а има како што се изрази Heresy, емоционална потреба да изрази гнев, а можеби и мерак, ете, може пироман е, ужива да гледа ствари како горат). Или онака од кур ќејф, некој да земе да убие друг човек. Така место 4ца да се без мобилни а ти со пет комада, ќе имаш еден како и сите (пример лупам, може сите можат да имаат по 5, ама прав анархист не сака материјалисти, а ако колектирање ствари што реално не ти требаат сугерира на тоа).
Ме заболе ако не сум популарен пеер.
Кој ќе ме спречи?

Херези може да иде да џаболебари на некое друго место. Никој нема да го трпи таков. А тоа е дел од нашата индивидуална слобода. Ако ние волонтираме и се козиме од работење, може и он. Ако не, чао пријатно, троши ресурси elsewhere. А тоа не е власт, туку цивилна акција. Бидејќи ради него целата комуна трпи минус. Ако има комуна каде примаат паразити, слободно нека го земат Херези (зборам дека у такво светло го стаи, не дека човекот е непродуктивна особа). Може да има бе 5 телефони, никој не му брани. Не може постојано само да бара и бара, а да не даде нешто самиот. Тука имаме проблем. И тоа си нивата. Ако не знае, ќе научи. Ако не е физички спретен за тоа, ќе придонесува на други начини. Може има таленти кои јас и Агда ги немаме, што го прави вреден член на комуната на која придонесува. Ама ти го прикажа како мрзлив, немотивиран, непродуктивен член. Такви и тука не се толерираат баш, не па во анархизам.
Можам ама не сакам. Make me. Ниту пак сакам да одам да барам ресурси на друго место.Again make me. Плус, денес постои таква народна власт и се вика демократски избрана пошто доколку за секоја ситница гласаат сите 2.500.000.000 жители на нашава комуна ни се еба пиперот.





Викаш ќе има толку верзии колку што има луѓе. Тоа само ако некој има бескрајна индивидуална слобода. А таква нема да има ако сака да е дел од некакво социјално множество. Множеството за да опстои нуди минимум лимитации на таа индивидуална слобода. Реално, скоро се би било дозволено што не се коси со правата на друга единка, или со начелата на анархистичкиот модел кој го следиш. Ако тоа е неправедно тогаш сите што живеат сега треба да се самоубијат ради лимитациите.
И тогаш веќе немаме анархија. Тоа што го предлагаш не е напредно општество пеер. Ултрапримитивно е, само има технократски шлиф.
Си глеал Walking Dead? Ти се допадна анархијата? :)
 
Последно уредено:
W

wicked_1

Гостин
Не се многу правила, нема зошто да бидат пишани. Ако основните работи некој не ги знае или уште полошо - признава, тогаш нема што да бара во цивилизираниот свет воопшто, не па анархизам. Имаме и денес пишани правила и закони па луѓе пак ги кршат. Тоа што ќе се на хартија не ги прави посилни или послаби во сила.
Богами многу се :D, секојдневно гледам луѓе кои доаѓаат до судир со интереси и бараат заштита од државен орган. Со оглед на тоа што е потребно да се гарантираат основните човекови права дел поради огранско вградените човекови претензии за повеќе посебно за територија и материјални потреби, и те како е потребно утврден пишан кодекс и правила. А истиов да биде гарант мора некој да го штити.
Ги кршат правилата да, ама имаш институции кај шо можеш да се обратиш за да бараш надомест и казна. Не верувам дека сега ќе влеземе у дискусија дали е подобро пишан или усмен договор. :)) Иако правно и вториот важи под одредени околности.
Ќе успее у заедница и општество од индивидуи кои имаат пософистициран мајндсет и надпросечно ниво на размислување и интелект, ама ние сме си бааги назад од тоа. Не ми е реалистично да се огранизира и контролира мултимилионски бројки од народ без некаква форма на власт.
На K-Pax има успеано tho. :свиркам:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Не мора да постои хиерархија, не знам зошто сите ја форсираат како аргумент.



Анархијата не признава хиерархија. Не знам зошто да се оди во таа насока која ја сугерираш. Но барем мило ми е што економскиот аспект се согласуваме дека ќе биде подобар во такво уредување.



Не се многу правила, нема зошто да бидат пишани. Ако основните работи некој не ги знае или уште полошо - признава, тогаш нема што да бара во цивилизираниот свет воопшто, не па анархизам. Имаме и денес пишани правила и закони па луѓе пак ги кршат. Тоа што ќе се на хартија не ги прави посилни или послаби во сила.



Во ред е и да го браниш, не ти земам за лошо :D, само ти викам мааните кои ги покажал до сега, и насоката во која тера мене лично исто така не ми се допаѓа и само ќе следи со многубројни жртви кај мнозинското население поради лоши избори и одлуки, и/или поради непокорлива суета, алчност и себичност на малобројното население на власт.



Сигурен сум дека ќе најдеш многу истомисленици кои тоа го гледаат остварливо во да речеме анархо-капитализам, иако тоа е оксиморон за мене, ама сепак има луѓе кои цврсто веруваат во него како јас во други форми на анархизам, затоа и го почитувам тоа. Така да нема зошто да те убива некој. Се дур не се обидуваш да направиш монопол или да оствариш власт (што луѓе со големо его најчесто и го правеле порано, па и денес). И јас имам диктаторски идеи, ама најчесто тоа е идеолошки бунт против етаблираниот режим и систем, и чим ја имам палката и сум ја постелил постелата за анархизам да цути, би се симнал од власт :D. Немам интерес да владеам. Барем не понатака штом анархизам како уредување е постигнат. Али ти викам, ова е онака зезанција. Немам желба дури и да можам, да дејствувам со екстремизам.

Ема Голдман била јака цура, ќе сме виткале џоинт и ќе сме пиеле абсинт заедно да беше денес жива, ама лично малце у некои ставови ми е прерадикална за мене. Јас не сум до толку :D

Али нешто да ти посочам - една битна разлика - Јас никого нема да усмртам, за да дојде на ред мојот тип на уредување кој го сакам. Не, сум останал оптимист, и ќе бидам до крај на животот дека може да се случи таков пресврт и без крвопролевање, само по себе, доколку човекот во меѓувреме осозрее малце со свеста. Но, НО! ... Еден капиталист нема да се двоуми да ми свирне метак у глава ако му претставувам опасност во форма на крах на системот кој го обожава и од кој зависи. И за многу помалку убиваат луѓе денес друже. А еве, Агда може да ти каже што се случи со некои анархисти у Грчка, еве не мора да идеме подалеку од Балканов. Тоа е битната разлика. Јас верувам во разум и човечност, а другиве ги имаат изгубено истите многу, многу одамна.



За темава - да. Не морам да те разглабам подетално. Се гледа дека си неук за истата за разлика од другиве дискутанти (барем добар дел од нив, ако не сите останати).



И сеа кој кого суди :D? Знаеш дека подфорумот Мистерии (и паранормалното) беа причините што воопшто се регистрирав на форумов? Да, сум какал за одредени работи. На тебе лично? Не. Или барем не се сеќавам. Инаку сум подржувач на доста од тие феномени, на еден начин или друг.

Еве, викаш многу малку си читал + не те заинтересирала - зошто тогаш пиша на темава воопшто? Ако не е за проширување на хоризонти околу тематиката за што беше тој коментар? Буцкање да предизвикаш реакции? Знаеш дека за тоа се добиваат казнени поени?
Најискрено без навреда мислам дека е безсмислено да се едуцирам во нешто деструктивно.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Најискрено без навреда мислам дека е безсмислено да се едуцирам во нешто деструктивно.
Па да беше едуциран, немаше да дробиш дека е деструктивно. Уживај во игноранцијата, просветлен.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.640
Анархијата е глупост тешка, не џабе е интерес на деструктивци.
Замисли пост-апокалиптично сценарио. Не напаѓаат вонземјани и делумно го уништуваат светот. Преживеаните се групираат во заедници каде сите имаат исти права, заедничка сопственост, храната се дели подеднакво, сите работат и придонесуваат за заедницата...

Пр. медицински лица помагаат и лечат повредени луѓе, градежни работници и архитекти градат куќи и засолништа, ти лечиш со космичка енергија и учиш луѓе да визуелизираат стек и ќебапи додека јадат варен полжав, и тн. Значи, секој на свој начин придонесува за комуната, зависи кој за што е способен. Интересот е обостран. Колку повеќе придонесуваш за комуната, толку повеќе таа ти се наоѓа.

Пр. дваесетина македонци да групираш во комуна, така може да функционираат едно десетина дена. Трета недела ќе почнат очи да си вадат. Значи, научна фантастика.
Здравје, за едно 200 години, во некој трансхуманистички свет, можи ќе успееш да натераш македонци да живеат на овој начин. До тогаш ќе дркаме на анархија само во пост-апокалиптични филмови и серии.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
So momentalniov alcnoegoisticki mentalitet na covestvovo,anarhijata kako concept e nezamisliva toest utopija.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Замисли пост-апокалиптично сценарио. Не напаѓаат вонземјани и делумно го уништуваат светот. Преживеаните се групираат во заедници каде сите имаат исти права, заедничка сопственост, храната се дели подеднакво, сите работат и придонесуваат за заедницата...

Пр. медицински лица помагаат и лечат повредени луѓе, градежни работници и архитекти градат куќи и засолништа, ти лечиш со космичка енергија и учиш луѓе да визуелизираат стек и ќебапи додека јадат варен полжав, и тн. Значи, секој на свој начин придонесува за комуната, зависи кој за што е способен. Интересот е обостран. Колку повеќе придонесуваш за комуната, толку повеќе таа ти се наоѓа.

Пр. дваесетина македонци да групираш во комуна, така може да функционираат едно десетина дена. Трета недела ќе почнат очи да си вадат. Значи, научна фантастика.
Здравје, за едно 200 години, во некој трансхуманистички свет, можи ќе успееш да натераш македонци да живеат на овој начин. До тогаш ќе дркаме на анархија само во пост-апокалиптични филмови и серии.
Тоа може да се случува во мали комуни од 20тина души. Во пост апокалиптично сценарио, со недостиг на храна, вода за пиење, струја итн нема никад да посто глобална солидарност, не па за 200 години.
У такво општество увек e и ќе биде the weak are meat the strong do eat.
Ја ќе дојдам и ќе ја заколам цела твоја комуна за да ја прехранам мојата пошто едноставно ресурсите се дефицитарни.
Така да, на ниво на микро комуни е сосема можно да се истрае многу подолго од 10-20 дена.
Али другите комуни...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.640
Тоа може да се случува во мали комуни од 20тина души. Во пост апокалиптично сценарио, со недостиг на храна, вода за пиење, струја итн нема никад да посто глобална солидарност, не па за 200 години.
У такво општество увек e и ќе биде the weak are meat the strong do eat.
Ја ќе дојдам и ќе ја заколам цела твоја комуна за да ја прехранам мојата пошто едноставно ресурсите се дефицитарни.
Така да, на ниво на микро комуни е сосема можно да се истрае многу подолго од 10-20 дена.
Али другите комуни...
За во мали комуни ми беше примерот. Колку да му доловам на пријателот од прилика како би функционирало сето тоа, па после нека си прави тој математики за на глобално ниво, дали е изводливо или не.

Да не имаш играно Fallout?
Во животов, имам играно само Wolfenstein кецот, Age of Mythology и DotA.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Па да беше едуциран, немаше да дробиш дека е деструктивно. Уживај во игноранцијата, просветлен.
Секаде каде што сум го сретнал поимов тоа било деструктивно опкружување Анархисту исто така и логото на Анархијата. Поздрав се најубаво и останими со здравје. ;)[DOUBLEPOST=1419278848][/DOUBLEPOST]
Замисли пост-апокалиптично сценарио. Не напаѓаат вонземјани и делумно го уништуваат светот. Преживеаните се групираат во заедници каде сите имаат исти права, заедничка сопственост, храната се дели подеднакво, сите работат и придонесуваат за заедницата...

Пр. медицински лица помагаат и лечат повредени луѓе, градежни работници и архитекти градат куќи и засолништа, ти лечиш со космичка енергија и учиш луѓе да визуелизираат стек и ќебапи додека јадат варен полжав, и тн. Значи, секој на свој начин придонесува за комуната, зависи кој за што е способен. Интересот е обостран. Колку повеќе придонесуваш за комуната, толку повеќе таа ти се наоѓа.

Пр. дваесетина македонци да групираш во комуна, така може да функционираат едно десетина дена. Трета недела ќе почнат очи да си вадат. Значи, научна фантастика.
Здравје, за едно 200 години, во некој трансхуманистички свет, можи ќе успееш да натераш македонци да живеат на овој начин. До тогаш ќе дркаме на анархија само во пост-апокалиптични филмови и серии.
Си имал бујна фантазија бе машко... Иначе и јас се воодушевувам од неопштествено уредена животна средина али онака како што тоа се одвива во природата помеѓу животните. Всушност никогаш нема да биде тотално безредие во никоја средина на планетава од прчина што над секоја човечка сила стои нешто многу многу поголемо и посилно.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
^ Вака требаше да ја прославиме Новата Година ние граѓаните обични смртници пред Владата на Р.М.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Prvo nesto so me asocira na anarhija e nasilstvo,ludilo i haos.Covestvoto e premnogu zaostanato na duhoven i eticki plan za da moze da funkcionira anarhisticko opstestvo.Vo momentov anarhizmot e utopija, mozebi za 500 godini,ama mozebi!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom