Песната над мојата

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.358
Поени од реакции
19.186
Слушна га почетак и си викам морам да си га донесу веќ напраено кафе туј у собу. Рока ме слнце преко прозор и дип груви ритам у позадину, сфе тој га праи кафе поукусно. У траку и има мејл вокал а и луд бас кик и фанки бас линија, не е лоша прф пут гу слушам. Има малце зачини и од тек хаус, дефинитивно трака е за унутра, а не за санрајс парти или фулмун фестивали. Нешто пое алкохоли,ваљда некоја тема од хемију, знаеш алкохоли,ферментација,пјур емдиемеј,периодичен систем на елементи. Дефинитивно клаберска трака, ноќна, како што стои у наслоф. Не е лоша

Идемо нешто weird, нешто даунтемпо, јако
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Песната на парва ќе ја слушам вечер коа ќе си дојдам, после полноќ. Таква е, за у темна соба со една флуоросцентна неонка и стапчиња шо светат. Убава ми е гитарата шо се јавува од време на време.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Шо да кажа за АрхиФ. Ко че се погоди Андрејов пред мене, исто ко сам да се оценувам иди :D Јаки се, и песната е јака, 10-минутни мераци се тоа.

 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Кај ги најдувате песниве, се непознато ми е :D
Значи јас како љубител на металов песнава добива огромно ДА! Стручен коментар неам, можи да се проверат и другите песници, чисто да видам дали му се добри како оваа.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
СКА чуече :D Еднаш требаше да направам компилација со СКА музика, за в кафич, за во Апореа старата. Некој празник беше, и памта го имав и бендов во истата. Инаку не сум ептен огромен љубител на ска, но би ја слушал онака со добро друштво и пиФце. Песната си е добра, и бендот си е добар.

 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Малце оф топик
Предлог на пример да се отвори тема: Погоди го членот над тебе (со песна секако :) ).
Би била за во играчница или за тука, или воопшто да нема? Шо викате?

Иначе гледам другиве членој изгледа зафатени се многу па немаат време да ја коментираат песнава, па пак јас. Значи 2 дена ја слушам, на прво слушање ми беше досадна и монотона. Ама сеа ми стана некако интересна, и дури и мислам дека ја иам слушнато некаде ама не можам да се сетам каде :D
Добра е...
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Ќе критикувам како и секогаш :гик:. Интересно песмиче, на пејачот некако дебел гласот ама ќе помине. Мелодијата и самата атмосфера е добра, а за солото не правам муабет, најмногу вреди од се!
Еве нешто тешко од мене.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Леџендарни се виа Раш. Одличен избор. Бендот кој откости во Америка, кај нас тро послабо, пошто не сме доволно хипстери и сакаме само познати песници.

 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
Една девојка ја имаше постирано еднаш, ко да прошле 100 години од тогаш а не беше толку одамна.
Убава нумера, прилично меланхолична како и други што сум ги слушнал од нив, таман за сиви, студени, матни денови.

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Јаки се брзите солажи, поготово коа ти ги размрдаат нозете, ко оро да сакаш да играш. :D Има енергија во ова првиот дел, али после е онака од шо си се изморил од рипање па стонираш. И после па...

 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Back to the basics.
Прогресив метал доколку не трипам, доста добри дечкиве според досега тоа што го слушнав.
Гитара, бас, вокал се си е на место.
Доволно добри за да ме убедат деновиве да им ја слушнам цела дискографија.

Ми имаа еден Риверсајд момент во овој дел:

The nothingness that we feel in the arms of the pale
In the shadow of the grim companion who walks with us

 
C

Crux

Гостин
Како и секоја нивна песна текстот предизвикува мисли и добро е тоа што може да се толкува на повеќе начини. Легендата вели дека некој некогаш знаел што му се вртка на Морисеј низ главата.:D
Музиката наспроти мрачниот текст, искулирана и easy going. Така кроток и пријатен звук на гитарата. Таман за времево, оној кој ги слуша си прави услуга на сопствената душа. Едноставно музиката им се цеди меланхолија, а во текстовите обработуваат теми поврзани со самопознавање и суштината на човековиот разум. Прекрасна музика :love: . Да, дефинитивно треба да мрднам малку од The Queen Is Dead...

 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Тај е тај ритам. Тај е тај понес у музиката. Плус ми се свиѓа гитарата шо се убацува. И гласчето на Мартина<3

 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Ме нервираше првите 4 минути, после ми дојде тоа поарното делче, па пак тоа досадното експериментално... Не го очекував ова од Тул. Многу некако напнато се чуствував слушајќи ја песнава за прв пат. Слабо, слабо...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Цела ја ислушав бе, и ја издржав и убо ми беше. ПРетпоставувам дека Гонг е еден од оние бендови кои можат човека да го напнат доколку му сметаат звуците на прогресив, експериментирањето со фјужн џез и слично. Но напротив, си има магија оваа музика.
Ги имам чепнато како бенд, но не салам преслушано, али и тоа ќе биде. Песнава одлична.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom