Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 јуни 2014
Мислења
295
Поени од реакции
64
користам avid elixir 5, и пред скоро време ги сменив пакните стаив најчкарт, најефтините што беа :)
http://www.bikestop.com.mk/components.php?lang=2&mb=22&id=273#/0

пошто за убавите цената им беше 1200 па нагоре, овие дупло поефтини и ај ги одбрав овие, ама саботата и неделата прв пат да ги пробам на спуст од Водно на ладното, иако предходно ги возев на Водно, немаше проблем, али саботава и неделава, не знам што им се деси, конкретно на задните пакни, свиреа, буџеа како воз со 100 вагони, буквално урлаше цел точак, ми се тресеше не само цело задно тркало туку дури и до воланот го осеќав, мислев дискот ќе ми рокне...

е сеа не ми е јасно малце, тоа е до пакниве што ги одбрав најчкартните, не ги бива за ниски температури или има некој друг проблем ?
Влaгa, нечистoтијa...
 
Член од
24 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Бев и таму, моментално немаат M. Инаку како величина М ретко може да се најде за модел од 2014г и по другиве продавници. Кај да е Сабота е денот за шопинг :).
Почекај и не се брзај воопшто, секако иди зима, не се вози и ќе паѓаат цените.
Ќе излезе нешто скоро ново од кај Столе по багателна цена, ете и тој Орце го фалат...Лани излезе во зимата скоро нов Коратек М големина со двојна суспензија и хидраулика за 20.000 ден.
Сега има нов убав Трек за 500че, кој чини моментално 850 евра на попуст кај Еванс, ама за жал може да го вози само Ноне, Фатмир Бесими и Срѓан Захариевски.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
ете конечно после толку чекање стигна. договорот беше да го пробаме на стаза со Ивче кој за жал не е повеќе помеѓу нас, но останува ветувањето за него дека ќе возам за подобар и поздрав спортски живот промовираајќи го бајкањето како нешто што треба сите да го практикуваме во иднина.

станува збор за cube aim sl 29 2015 а тоа малечкото на седиштето е cube bike computer wifi race. IMAG0570.jpg
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Земав и јас Specialized Hardrock Sport Disc и спремен сум за пролетна аматерска вожња!

Малце повозив пошто немам никаква зимска облека, и за тоа малку време што возев фатив запаление на мускулите и болка на газот. Ама ако слатки болки се тие дури се привикнам! :D
 

Sura

Gooner 4 Life
Член од
6 мај 2010
Мислења
3.422
Поени од реакции
1.923
ете конечно после толку чекање стигна. договорот беше да го пробаме на стаза со Ивче кој за жал не е повеќе помеѓу нас, но останува ветувањето за него дека ќе возам за подобар и поздрав спортски живот промовираајќи го бајкањето како нешто што треба сите да го практикуваме во иднина.

станува збор за cube aim sl 29 2015 а тоа малечкото на седиштето е cube bike computer wifi race. Прегледај го приврзокот 107801
Аууууу сега крузинг лајк а бос, со здравје да си го служиш чмарче:vozbud:

Ивче :place::place:
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
користам avid elixir 5, и пред скоро време ги сменив пакните стаив најчкарт, најефтините што беа :)
http://www.bikestop.com.mk/components.php?lang=2&mb=22&id=273#/0

пошто за убавите цената им беше 1200 па нагоре, овие дупло поефтини и ај ги одбрав овие, ама саботата и неделата прв пат да ги пробам на спуст од Водно на ладното, иако предходно ги возев на Водно, немаше проблем, али саботава и неделава, не знам што им се деси, конкретно на задните пакни, свиреа, буџеа како воз со 100 вагони, буквално урлаше цел точак, ми се тресеше не само цело задно тркало туку дури и до воланот го осеќав, мислев дискот ќе ми рокне...

е сеа не ми е јасно малце, тоа е до пакниве што ги одбрав најчкартните, не ги бива за ниски температури или има некој друг проблем ?
бајк стоп многу гу почитувам како фирма.

Али што им стана па почнаа да носат катастрофа пакни,навистина неможам да разберам!Здравје кога ќе ми дојде време за промена(а до тоа има уште доста)да знам да ги избегавам.Не си прв што се жалиш.И од други го слушам истото
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
На таблет ништо неможам да прочитам од сликава ај ако можеш со малку поголема резолуција да ја постираш
Кај мене на таблет, лаптоп и телефон е голема сликата и супер се гледа. Резолуцијата на сликата е 630х5111 пиксели и треба супер да се гледа. Сигурно е нешто до таблетот. Пробај на друг уред. Еве линк.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Може линк од текстот?
Ме интересира по кој критериум се правени градациите. Гледам од кочниците, Магура на последно место (а сум читал многу пофални критики) а Шимано на прво (а еве баш и овде ги критикуваа, барем тие од пониските класи), а Формула никаде ги нема...

После за обрачите, гледам некои брендови за кои не сум слушнал, а фалат брендови како DT Swiss, итн...
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Може линк од текстот?
Ме интересира по кој критериум се правени градациите. Гледам од кочниците, Магура на последно место (а сум читал многу пофални критики) а Шимано на прво (а еве баш и овде ги критикуваа, барем тие од пониските класи), а Формула никаде ги нема...

После за обрачите, гледам некои брендови за кои не сум слушнал, а фалат брендови како DT Swiss, итн...
Ете пратив линк во погорниот пост. Мислам дека листата е составена по систем на гласање на возачи од цел свет.
Тоа за Shimano кочниците што некој тука пиша дека не чинат, нема "благе везе". Пак ќе речам, нека пробаат Shimano хидро кочници од серија 6 (Deore/SLX) па нагоре, па после ќе правиме муабет. Не може да ги возиш најосновните модели со најосновните дискови и да викаш дека Shimano не чинат, се раштелувале и не знам што. Смешки. Колку пари, толку музика, како и кај другите брендови. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Дечки зимно време каде возите, кој тури ги вртите за одржување кондиција ?
по планиниве многу кал и ладно е, некако не бидува
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дечки зимно време каде возите, кој тури ги вртите за одржување кондиција ?
по планиниве многу кал и ладно е, некако не бидува
Зимно време мене точачето ми одмара (расклопено - конзервирано) под кревет, на топло. :D Одржување кондиција во теретана. Инаку знам дечки кои го качуваат Водно, дури и кога има снег. Има една посленовогодишна тура (на 1-ви или 2-ри, рано наутро) до врв на Водно, не знам како ја возат после славје. :sleep:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom