Помош: Кратки програмки

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.083
Здраво..работам за една реномирана Американска компанија,каде работиме стотина илјади од целиот свет....заработката е добра само треба да имате основно познавање на англискиот јазик и да издвојувате малку од своето време...повеќе информации на мојот блог...ве очекувам !!!
http://netmarketing365.blogspot.com/
На кратки програмки работите а...
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
Дечки ај помош...во училиште почнавме со C++ и сега уште на првата лекција односно тоа Hello Word ми излезе проблем...
http://prntscr.com/5bq57y
значи горе покажува ок дека е се а доле ми излегува проблем со компјлерот ако може помош плс
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Дечки ај помош...во училиште почнавме со C++ и сега уште на првата лекција односно тоа Hello Word ми излезе проблем...
http://prntscr.com/5bq57y
значи горе покажува ок дека е се а доле ми излегува проблем со компјлерот ако може помош плс
Немаш компајлер или не ти е правилно конфигуриран.
Оди на: http://www.codeblocks.org/downloads/26
и симни: codeblocks-13.12mingw-setup.exe
Би требало да ти ги реши проблемите.
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Ај некој ако сака да ми помогне околку php кодот ми јавува грешка Warning: mysqli_fetch_array() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in C:\wamp\www\WebstranaKnigi\proverkaSci-fi.php on line 76
Еве го мојот код:
PHP:
<?php
include_once('db_config.php');

echo"<h2> КНИГИ ОД ЖАНРОТ НАУЧНА ФАНТАСТИКА </h2>";
mysqli_set_charset($connection, "utf-8");
$sql = mysqli_query($connection, "SELECT * FROM sci_fi");

while ($red=mysqli_fetch_array($sql))
{

echo"</br>";
echo" <table align=\"left\"> <tr> <td> <p> НАСЛОВ: </p> </td> <td id=\"1\"><p>".$red['naslov']."</p></td></tr>";
echo"<tr><td> <p> Писател: </p> </td><td>".$red['pisatel']."</td></tr>";
echo"<tr><td> <p> Година на издавање: </p> </td><td>".$red['godina']."</td></tr>";
echo"<tr><td> <p> Јазик: </p> </td><td>".$red['jazik']."</td></tr>";
echo"<tr><td> <p> Издавачка куќа: </p> </td><td>".$red['izdavackakuka']."</td></tr>";
echo"<tr><td> <p> Број на страници: </p> </td><td>".$red['brstr']."</td></tr>";
echo"<tr><td> <p> Кратка содржина: </p> </td><td>".$red['sodrzina']."</td></tr>";
echo "</table>";
echo"<br/><br/><br/> <br/><br/> <br/><br/> <br/><br/> <br/><br/> <br/><br/> <br/> <br/> <br/>";
}
          
             
      
?>
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Gose007

Функцијата mysqli_query враќа "false" доколку командата не може да се изврши од повеќе причини (конекција, параметри, query итн), доколку e успешно враќа mysqli_result.
Во твојо случај функцијата враќа "false"
Потоа "false" како параметар пушташ на mysqli_fetch_array функцијата која што па како параметар очекува mysqli_result. И затоа се буни.
За да сфатиш што е грешката после функцијата mysqli_query напиши: "echo $mysqli->error" ($mysqli->error ја чува последната грешка). И според пораката ќе знаеш што е проблемот..ако не пиши тука :)
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
@Gose007

Функцијата mysqli_query враќа "false" доколку командата не може да се изврши од повеќе причини (конекција, параметри, query итн), доколку e успешно враќа mysqli_result.
Во твојо случај функцијата враќа "false"
Потоа "false" како параметар пушташ на mysqli_fetch_array функцијата која што па како параметар очекува mysqli_result. И затоа се буни.
За да сфатиш што е грешката после функцијата mysqli_query напиши: "echo $mysqli->error" ($mysqli->error ја чува последната грешка). И според пораката ќе знаеш што е проблемот..ако не пиши тука :)
Фала многу друже за помошта го решив проблемот и сега функционира како што треба. Само во mysqli_query sci_fi го ставив во посебни наводници.
 
Член од
14 април 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
Zdravo dali nekoj moze da pomogne okolu zadaca vo c# .Zadacava e slednava:Listbox e poln so 3 pesni, i mozes da gi odberes preku trackbar. Koga ke go napravis tvojot izbor timerot se uklucuva i pocnuva da odbrojuva. znam samo za timerot no kako listboxot da go povrzam so trackbarot. Fala odnapred.
za timerot:
public class forma1:form
{
timer timer1=new timer();
public forma1();
{
initialize component();
timer_tick+=new event handler(timer1_tick);
}
}
Timer1.enabled=true;
Timer1.interval=1000;
Timer1.start();
{
lbl1.text = datetime. now.tostring("hh:mm:ss");
 
Член од
22 јануари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
abe mi treba pomosh. nov sum vo programiranjevo
koga saam da kompajliram sekoas mi se javue ova! (na slikava)
a od kompajliranjeto ni zbor nejce
 

Attachments

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Тогаш компајлерот те дупи нешто, пробај со анинстал/инстал или со друга програма.
 
Член од
22 јануари 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Тогаш компајлерот те дупи нешто, пробај со анинстал/инстал или со друга програма.
ne be se e ok pc.
vidi pred da pocni vaka da mi praj . stisnav so ctrl na #include <iosteram> i na endl; koa stisnav istoto mi se otvori nov source file . i odtogas oa ce stisnam compile gi otvara xd koa ce ja preinstaliram funkciunira dodeka ne ja isklucam i otvoram nanovo. jbg. ke si simnam druga podloga
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
ne be se e ok pc.
vidi pred da pocni vaka da mi praj . stisnav so ctrl na #include <iosteram> i na endl; koa stisnav istoto mi se otvori nov source file . i odtogas oa ce stisnam compile gi otvara xd koa ce ja preinstaliram funkciunira dodeka ne ja isklucam i otvoram nanovo. jbg. ke si simnam druga podloga
Ај кодот да го видиме шо си го пишал :d
 

Kajgana Shop

На врв Bottom