Ножеви

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Колку го зема Санренмуто? Одамна му имам фрлено око а и миланист го фали стално.
Цели 6,4 Еура. Ножот е ТОП само мојот е малку "тврд" (stiff) на отворање. Ништо што со правилно Т штрафцигерче не се средува, само треба да го имаш...
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Острење со шмригли воопшто не е лесно, ако целта е острица што буквално бричи! Со шмиргли од 400 до 2500 постигнувам подобра ивица од таа со која сум почнал ама не е како острица од добро фабрички наострен нож. Инаку најмногу ефект дефинитивно има кожата на крај!

Ама затоа си го нарачав ова:

Taidea Precision Sharpener


[DOUBLEPOST=1416647257][/DOUBLEPOST]Еве на увид 3 ножа (одгоре надоле).

1. Baladeo T-Tech – Армишоп кај Влада
2. Ganzo G717-B – Fasttech.com
3. Sanrenmu 7010LUC-SA - Fasttech.com

Кого го интересира околу ножевите слободно обратете се :)

Прегледај го приврзокот 107389

Колку за информација Fasttech ви е барем 156 пати бољи избор за нарачување ножеви од Ali.

1. Најважно поевтино е!
2. Стигаат за отприлика 20 дена доколку додадете 1 долар за преку швајцарска пошта.
3. Сигурно стига, нема дискусија околу репутација на продавачот ко на Али.

Доколку не се заборавите НЕМА да платите царини и ДДВ пошто декларираат мала вредност на пакетот. Јас имав пакет со 2 ножа и други ситници со вредност од 35 долари и не ми побараа ништо.
Ostrenjeto kako proces voopšto ne e ednostavno, jas bukvalno kako žilet gi pravam moite na šmirgla, ama mnogu zavisi tipot na brusenje na nožot kako i čelikot, konveksno brusenje i karbonski čelik se sekako najdobar izbor za toj tip na ostrenje, kaj stainless čelicite malku poteško odi, posebno kaj noževite od ponovata, moderna generacija, bruseni hollow, ednostrano itn., isto važi i za kaiš so polir pasta, nema nekoj efekt na navedenite sečila a na karbonot ima mnogu, da ne zaboravam, go poglednav sajtot, ima dobri raboti, pozz
 
Член од
17 јули 2013
Мислења
41
Поени од реакции
13
Острење со шмригли воопшто не е лесно, ако целта е острица што буквално бричи! Со шмиргли од 400 до 2500 постигнувам подобра ивица од таа со која сум почнал ама не е како острица од добро фабрички наострен нож. Инаку најмногу ефект дефинитивно има кожата на крај!

Ама затоа си го нарачав ова:

Taidea Precision Sharpener


[DOUBLEPOST=1416647257][/DOUBLEPOST]Еве на увид 3 ножа (одгоре надоле).

1. Baladeo T-Tech – Армишоп кај Влада
2. Ganzo G717-B – Fasttech.com
3. Sanrenmu 7010LUC-SA - Fasttech.com

Кого го интересира околу ножевите слободно обратете се :)

Прегледај го приврзокот 107389

Колку за информација Fasttech ви е барем 156 пати бољи избор за нарачување ножеви од Ali.

1. Најважно поевтино е!
2. Стигаат за отприлика 20 дена доколку додадете 1 долар за преку швајцарска пошта.
3. Сигурно стига, нема дискусија околу репутација на продавачот ко на Али.

Доколку не се заборавите НЕМА да платите царини и ДДВ пошто декларираат мала вредност на пакетот. Јас имав пакет со 2 ножа и други ситници со вредност од 35 долари и не ми побараа ништо.
Острење со шмригли воопшто не е лесно, ако целта е острица што буквално бричи! Со шмиргли од 400 до 2500 постигнувам подобра ивица од таа со која сум почнал ама не е како острица од добро фабрички наострен нож. Инаку најмногу ефект дефинитивно има кожата на крај!

Ама затоа си го нарачав ова:

Taidea Precision Sharpener


[DOUBLEPOST=1416647257][/DOUBLEPOST]Еве на увид 3 ножа (одгоре надоле).

1. Baladeo T-Tech – Армишоп кај Влада
2. Ganzo G717-B – Fasttech.com
3. Sanrenmu 7010LUC-SA - Fasttech.com

Кого го интересира околу ножевите слободно обратете се :)

Прегледај го приврзокот 107389

Колку за информација Fasttech ви е барем 156 пати бољи избор за нарачување ножеви од Ali.

1. Најважно поевтино е!
2. Стигаат за отприлика 20 дена доколку додадете 1 долар за преку швајцарска пошта.
3. Сигурно стига, нема дискусија околу репутација на продавачот ко на Али.

Доколку не се заборавите НЕМА да платите царини и ДДВ пошто декларираат мала вредност на пакетот. Јас имав пакет со 2 ножа и други ситници со вредност од 35 долари и не ми побараа ништо.
Druze sakam da te prasam dali ako mi se svigja nesto od stranava za narachki moze preku tebe da naracham ?! Sekako imas i ti bonus (y)
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Druze sakam da te prasam dali ako mi se svigja nesto od stranava za narachki moze preku tebe da naracham ?! Sekako imas i ti bonus (y)
Шо да не, ако немаш картица што работи на интернет ќе се договориме.
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Ostrenjeto kako proces voopšto ne e ednostavno, jas bukvalno kako žilet gi pravam moite na šmirgla, ama mnogu zavisi tipot na brusenje na nožot kako i čelikot, konveksno brusenje i karbonski čelik se sekako najdobar izbor za toj tip na ostrenje, kaj stainless čelicite malku poteško odi, posebno kaj noževite od ponovata, moderna generacija, bruseni hollow, ednostrano itn., isto važi i za kaiš so polir pasta, nema nekoj efekt na navedenite sečila a na karbonot ima mnogu, da ne zaboravam, go poglednav sajtot, ima dobri raboti, pozz
Баш тоа ми беше резонот коа одлучував кој систем за острење да го порачам. Затоа се одлучив за диемантски камења. Нив им е гајле што тоа остриш ! Супер челик, карбон, не 'рѓачки баш је свеједно а богами и брзо.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Екипо, женска ми од битпазар ми донесе розова полир паста PUROL. Ќе ја биде?
 

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Екипо, женска ми од битпазар ми донесе розова полир паста PUROL. Ќе ја биде?
Да, Пурол Е паста за полирање метал. Во 2-3 дуќани кај што имам барано Пурол ми имаат кажано дека навадно не се ни праи више. Колкави гранули има... појма немам.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Да, Пурол Е паста за полирање метал. Во 2-3 дуќани кај што имам барано Пурол ми имаат кажано дека навадно не се ни праи више. Колкави гранули има... појма немам.
Такви работи само со едно нешто можат да се осетат... Со забите :). Ми изгледа многу ситна, но мислам дека е само за полирање на помеки метали. Така и пишува на неа. Не е споменат челикот како можност. Пробав со крпче да полирам сатин на еден мој Викторинокс но не ми успеа. После на истрошена ситна шмиргла ставив паста и ми успеа. Е сега него добив истиот нивен фабрички сјај, но во споредба со сатинот што беше претходно, далеку е помазно. После ќе ставам слики од резултатите.[DOUBLEPOST=1416808371][/DOUBLEPOST]
Од левата страна е фабричкото незаменливо полирање, а од десната страна е моето.
SAM_0726.JPG [DOUBLEPOST=1416817909][/DOUBLEPOST]Како да набавам Фискарс секира од Лукоил со попуст? Немам ниту влезено да видам што се случува во тие бенЅински, нема кај мене во Неготино (колку што знам). Ако може некој да ми помогне...
 
Последно уредено:

cesma

Finest Сasual Dating - Actual Girls
Член од
20 ноември 2014
Мислења
166
Поени од реакции
100
Такви работи само со едно нешто можат да се осетат... Со забите :). Ми изгледа многу ситна, но мислам дека е само за полирање на помеки метали. Така и пишува на неа. Не е споменат челикот како можност. Пробав со крпче да полирам сатин на еден мој Викторинокс но не ми успеа. После на истрошена ситна шмиргла ставив паста и ми успеа. Е сега него добив истиот нивен фабрички сјај, но во споредба со сатинот што беше претходно, далеку е помазно. После ќе ставам слики од резултатите.[DOUBLEPOST=1416808371][/DOUBLEPOST]
Од левата страна е фабричкото незаменливо полирање, а од десната страна е моето.
Прегледај го приврзокот 107508
Напротив, сигурен сум дека работи и на челик. Имено, на работа имам гилендер од ростфри. Откако ја монтираат, двајца батки со Пурол и бушав диск на бормашина ја направија оградата буквално огледало.
Мислам дека каков и да е абразив ако е за метал ќе работи и со челик. Црвената паста што ја зборат америте се вика јувелирски руж. Се користи за полирање на злато и сребро, а богами и острици на ножеви ☺.
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Напротив, сигурен сум дека работи и на челик. Имено, на работа имам гилендер од ростфри. Откако ја монтираат, двајца батки со Пурол и бушав диск на бормашина ја направија оградата буквално огледало.
Мислам дека каков и да е абразив ако е за метал ќе работи и со челик. Црвената паста што ја зборат америте се вика јувелирски руж. Се користи за полирање на злато и сребро, а богами и острици на ножеви ☺.
Може, бидејќи јас никогаш не користам никакви електрични алати за острење ножеви, а мускул како мускул, се изморува, има ограничена сила и издржливост. Колку што можев стругав со рака, после се откажав...
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Острење со шмригли воопшто не е лесно, ако целта е острица што буквално бричи! Со шмиргли од 400 до 2500 постигнувам подобра ивица од таа со која сум почнал ама не е како острица од добро фабрички наострен нож. Инаку најмногу ефект дефинитивно има кожата на крај!

Ама затоа си го нарачав ова:

Taidea Precision Sharpener


[DOUBLEPOST=1416647257][/DOUBLEPOST]Еве на увид 3 ножа (одгоре надоле).

1. Baladeo T-Tech – Армишоп кај Влада
2. Ganzo G717-B – Fasttech.com
3. Sanrenmu 7010LUC-SA - Fasttech.com

Кого го интересира околу ножевите слободно обратете се :)

Прегледај го приврзокот 107389

Колку за информација Fasttech ви е барем 156 пати бољи избор за нарачување ножеви од Ali.

1. Најважно поевтино е!
2. Стигаат за отприлика 20 дена доколку додадете 1 долар за преку швајцарска пошта.
3. Сигурно стига, нема дискусија околу репутација на продавачот ко на Али.

Доколку не се заборавите НЕМА да платите царини и ДДВ пошто декларираат мала вредност на пакетот. Јас имав пакет со 2 ножа и други ситници со вредност од 35 долари и не ми побараа ништо.
Ova kineska kopija na lansky (http://lansky.com/index.php/products/universal-system/) e a? Ja naumiv da zeam nesho takvo odamna ama milaniston me premisli, ruka si e ruka :).
Aj bash ko ke stasa kazhi dali se krivi kamenjava, so kinezive toa e najgolemiot rizik
 

Kajgana Shop

На врв Bottom