Општи вело муабети, прашања, совети

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Фала zocc за брзиот одговор, и јас го гледав овој другиот и мене ми се допаѓа. Јас сум иначе 171 см. и мислам дека М ќе ми одговара нели? А што ќе кажеш дали сум повеќе за 29 или за 27,5.
Па да, тука си некаде, сепак да пробаш најдобро. 27,5 е поуправлива него ли 29, но сепак тоа е прашање на вкус. Кај нас повеќе се возат 29-ки, но сепак пробај, седни и на двата и види на кој се осеќаш подобро. Имам другар кој вози Merida 27,5 веќе скоро година дена и е презадоволен.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Веројатно грешно си ме тагнал јас никаде не напишав кој модел ми се допаѓа :)
Ама добро може оној за кој е наменета споредбата да се препознал дека за него е постов и да разбрал што му говориш. Веќе ти напишав дека се двоумам дали да го продадам мојот велосипед или да си го возам уште некоја сезона.
Незнам како сум те тагнал грешно.Како и да е,не е битно.Најдобро е да се знае кои се информациите и да си помогнеме еден на друг.
Сум правел нарачки на работи од Србија,Грција,Бугарија и Германија и на крај секогаш испаѓале доста трошоци.

Нека се златни луѓето како Орце,каде добиваме точаци на тацна за џабе пари.Ни да губиме време ни непланирани трошоци ни ништо.Идеме си гледаме и бираме,и зимаме точак за многу поевтино

Туку дали ги видовте овие од Спорти сале.Полудеа луѓево.:icon_lol::tapp:
Спиро полуде,а кумплуг е одамна пореметен.Што да кажам,освен нека им е со среќа.Доста се заебаваа со нас.Туку наскоро ќе објавам и како овие 2-3 лудаци да не можат да ви бришат повеќе.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Дали сеуште Општина Центар субвенционира купување на нов точак?
http://www.opstinacentar.gov.mk/subvenciivelosipedi.aspx

И дали во пракса казнуваат за немање предно светло, мачкино око на тркалата и ѕвонче? Сакам MTB да купам кој највеќе ќе го возам низ град но не сакам точакот да ми личи на новогодишна елка. :(
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Дали сеуште Општина Центар субвенционира купување на нов точак?
http://www.opstinacentar.gov.mk/subvenciivelosipedi.aspx

И дали во пракса казнуваат за немање предно светло, мачкино око на тркалата и ѕвонче? Сакам MTB да купам кој највеќе ќе го возам низ град но не сакам точакот да ми личи на новогодишна елка. :(
Не знам дали сеуште субвенционираат, најубаво јави се и прашај. Имаш контакт тел. на линкот кој си го поставил.
За казнување, сеуште не сум чул да "решиле" некого, а и нема да ме зачуди ако стане секојдневие. И така почнаа да удираат со казни за се. Гледај да имаш ѕвонче и предно/задно светло или катадиоптери. Никој не сака да го "кити" точакот, ама сепак станува збор за законска обврска. :confused:
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Дали сеуште Општина Центар субвенционира купување на нов точак?
http://www.opstinacentar.gov.mk/subvenciivelosipedi.aspx

И дали во пракса казнуваат за немање предно светло, мачкино око на тркалата и ѕвонче? Сакам MTB да купам кој највеќе ќе го возам низ град но не сакам точакот да ми личи на новогодишна елка. :(
Не даваат повеќе, ама скоро сигурно од пролет пак ќе почнат. :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Здраво дечки. Дилема помеѓу овој
http://www.pro-sport.com.mk/Default.aspx?id=8554411c-68ed-43ef-94ff-0faeb08d7490 или
овој http://www.bikestop.com.mk/bikes.php?lang=2&mb=20&id=66#/0
цените сосема исти, барам мислење од искусни или пак од оние ако ги имаат веќе возено. Ако има евентуално некој друг предлог за тие пари кажувајте.
Толку е буџетот - исклучиво за нов точак. Однапред Благодарам за помошта. :)
http://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=60&product_id=741[DOUBLEPOST=1416615746][/DOUBLEPOST]
Фала zocc за брзиот одговор, и јас го гледав овој другиот и мене ми се допаѓа. Јас сум иначе 171 см. и мислам дека М ќе ми одговара нели? А што ќе кажеш дали сум повеќе за 29 или за 27,5.
А што ќе ти фали на 26ка?
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
http://outdoor.mk/index.php?route=product/product&path=60&product_id=741[DOUBLEPOST=1416615746][/DOUBLEPOST]
А што ќе ти фали на 26ка?
Па не е малку глупо да зима нов точак и да земе 26ка.26ките веќе ги исфрлуваат од производство.Многу веројатно е да за година до две комплетно да отидат во историјата
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Па не е малку глупо да зима нов точак и да земе 26ка.26ките веќе ги исфрлуваат од производство.Многу веројатно е да за година до две комплетно да отидат во историјата
Ако му е точакот за возење, а не за сликање најверојатно нема да има никаков проблем.
Што менува тоа дали ќе се произведуваат повеќе или не, кога истите компоненти се вградуваат и во 29 и во 27.5 и во 26.
Сигурно нема да снема гуми и бандажи во наредните две години.
Мене повеќе ми одговара 26ка со моите 175-6 см...Многу ми е позгоден за спустови и за угорници каде што има офрод и каде што најчесто возам.
Имам пробано 29ка и се чуствувам дека ќе ме исфрли од седиште секој момент на некоја тешка удолница.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Имам пробано 29ка и се чуствувам дека ќе ме исфрли од седиште секој момент на некоја тешка удолница.
Зборуваш за „лево-десно„ управливост, или за вертикална стабилност?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Зборуваш за „лево-десно„ управливост, или за вертикална стабилност?
Лево-десно...Па и за поагресивно возење е позгодна кога треба да застанувам, па после да тргнувам одново да качувам кратко угорниче и одново спуст.
Најверојатно е работа на навика, ама навистина 26ка мене ми е погодена и за МТБ возење не би ја менувал.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Лево-десно...Па и за поагресивно возење е позгодна кога треба да застанувам, па после да тргнувам одново да качувам кратко угорниче и одново спуст.
Најверојатно е работа на навика, ама навистина 26ка мене ми е погодена и за МТБ возење не би ја менувал.
Убаво рекоа луѓево winffucker.И јас сум за 29ки,особено ако се купува нов.Сепак нели тоа е ствар на вкус.Некој му се допаѓаат 26ки,на некои обратно.

Еве кои се предности на 29ките според мене.
Да претпоставиме дека човекот ќе купува нов велосипед и нема да го менува подолго време.


1.Тренд се 29ките.Во иднина ќе има делови за надградба,за разлика од 26ките каде ќе биде лимитиран со делови(на пример амортизери).Читав дека веќе рок шок ќе го стопира производството на Reba i Recon за 26ки рамови од 2016 година и ќе се насочи исклучиво кон 27.5 и 29ки.
2.На ново цените се веќе речиси исти како 26ките.Кога испаднаа беа многу поскапи
3.Масовно се произведуваат за разлика од 26ките кај кои згаснува производството на велосипеди
4.Нагоре одат подобро.Се разбира дека има од велосипед до велосипед разлика,но најчесто 29ките се подобри(поголеми гуми имаат т.е тркала)
5.29ки и 26ки би ги споредил со телевизори на пример.29ките се Лцд телевизори,а 26ките ЦРТ т.е од големите.Ако би купувал нов телевизор и кога веќе има можност да се бира зашто тоа да CRT телевизор,кога знаеш дека ќе се исфрлат и испаднат од мода.



Предности кои ако можат да се кажат така кај 26ките е можеби подобрата управливост
Но и тоа зависи од точак до точак.Трек 3700 26ка нормално дека нема да биде подобар од cube ellite 29ka на пример.Деловите си го прават своето и многу други работи
Сепак мислам за да се даде комплетно мислење треба да се споредат да речеме 2 велосипеди од врвната класа и 2 од просечната од двете големини и тогаш да се увиди разликата.

Вака настануваат забуни.Некој што возел на пример 26ка скот scale 10 со врвна опрема и седнал на мала проба на пример на 29ка scott aspect неможе да биде веродостоен показател.

Геометрии се во прашање и класи.

Си правиме чиста дискусија,и ќе ве замолам без никакви вреѓања.Напротив сакам и да слушнам мислења и од други членови

Јас возам сеуште 26ка,но да бидам реален во прва прилика би го сменил за 29ка иако искрено би имал малку носталгија кон сегашниов Giant кој го возам.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Убаво рекоа луѓево winffucker.И јас сум за 29ки,особено ако се купува нов.Сепак нели тоа е ствар на вкус.Некој му се допаѓаат 26ки,на некои обратно.

Еве кои се предности на 29ките според мене.
Да претпоставиме дека човекот ќе купува нов велосипед и нема да го менува подолго време.


1.Тренд се 29ките.Во иднина ќе има делови за надградба,за разлика од 26ките каде ќе биде лимитиран со делови(на пример амортизери).Читав дека веќе рок шок ќе го стопира производството на Reba i Recon за 26ки рамови од 2016 година и ќе се насочи исклучиво кон 27.5 и 29ки.
Ова едноставно не верувам да ќе биде некаков проблем ако човек купи сега велосипед.
Просечен век на траење на еден МТБ со возење офрод е околу 3 години, во случај и кога би се прекинало производство на виљушки сега би можел да најдеш во продажба најмалку во наредните 5 години.
Тука е секако и опцијата половна виљушка.

2.На ново цените се веќе речиси исти како 26ките.Кога испаднаа беа многу поскапи
Ако беше така воопшто и не дискутиравме за ова, му посочив на дечкото велосипед 26ка со класа подобра опрема за истата цена, затоа и дојде до дискусија што е подобро.

3.Масовно се произведуваат за разлика од 26ките кај кои згаснува производството на велосипеди
Ова погоре го дискутиравме, ова е цела индустрија и не верувам дека тука-така ќе не можат да се најдат делови.
Ако нема рош шок 26-ки ќе има сантур, но во секој случај нема да се остане без резервни делови.
4.Нагоре одат подобро.Се разбира дека има од велосипед до велосипед разлика,но најчесто 29ките се подобри(поголеми гуми имаат т.е тркала)
Не верувам дека одат нагоре подобро, би рекол дека тоа е на прав пат...Многу се подобри 26ките за агресивно возење нагоре оти имаат подобар стартен момент.
Пробај да тргнеш со 29ка на угорница од 10-12% ќе видеш колку е многу потешко да го направиш тоа.
Плус одбегнување на препреки за време на качување е многу полесно со 26-ка.
Од друга страна пак за спуст 29ките имаат подобар момент на спуст од причина што имаат поголема нагазна површина и ти треба помалку техника за слегување по камен, карпи и слични препреки.
Си имаат и едните предности и мани, лично би одбрал 27.5 ако можам да бирам во моментот, но и со 26ка сум задоволен.

5.29ки и 26ки би ги споредил со телевизори на пример.29ките се Лцд телевизори,а 26ките ЦРТ т.е од големите.Ако би купувал нов телевизор и кога веќе има можност да се бира зашто тоа да CRT телевизор,кога знаеш дека ќе се исфрлат и испаднат од мода.
Пак идиме до моментот што е во мода и различниот пристап на гледишта што го имаме за велосипедите.
Лично не возам велосипед за да бидат во мода и шик, туку од хоби.
Што утре ако излезат да бидат одново во мода 26ките пример и кажат дека 29ки се аут? (нешто као ретро мода од 70ти)
Што знам, мене ми е детско тоа размислување.

Предности кои ако можат да се кажат така кај 26ките е можеби подобрата управливост
Но и тоа зависи од точак до точак.Трек 3700 26ка нормално дека нема да биде подобар од cube ellite 29ka на пример.Деловите си го прават своето и многу други работи
Сепак мислам за да се даде комплетно мислење треба да се споредат да речеме 2 велосипеди од врвната класа и 2 од просечната од двете големини и тогаш да се увиди разликата.

Вака настануваат забуни.Некој што возел на пример 26ка скот scale 10 со врвна опрема и седнал на мала проба на пример на 29ка scott aspect неможе да биде веродостоен показател.

Геометрии се во прашање и класи.
Се согласувам дека има разлика во класи во точаци...Лично пробав 29ка Фокус со комплетна SLX опрема и воздушен амортизер кое е за 4 класи подобар од мојот мизерен 26ка и некако не ми беше пријатно за возење.
Претпоставувам ако повозам недела-две би ми легнал истиот и би се чуствувал комфорен, ама не го гледам цело тоа воодушевување околу 29ките.

Си правиме чиста дискусија,и ќе ве замолам без никакви вреѓања.Напротив сакам и да слушнам мислења и од други членови

Јас возам сеуште 26ка,но да бидам реален во прва прилика би го сменил за 29ка иако искрено би имал малку носталгија кон сегашниов Giant кој го возам.
Нема никакви навреди, не гледам ниту причина за тоа...
Ми се чини дека е индивидуално каков велосипед би одбрал човек и каков би му лежел за возење.
Овде само беше дилемата дали би купил човек 29ка МТБ или пак 26-ка со една класа подобра опрема за некаков буџет.
Советувам да одат со 26ка со подобра опрема, ти советуваш да одат со 29ка со послаба опрема. Тоа е цела оваа наша дискусија со тебе.
Кога би немал проблем со буџетот некој што бара совет, тогаш би му советувал да седне на сите типови што се продаваат и да одбере тоа што би му лежело него.
 
Член од
24 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Здраво дечки!
Јас на викенд, а гледам убава дискусија за изборот на точак. Според мене одлуката е за тие два ( заради буџетот - инаку знеме што е добро, нпр. ако имам 30.000 буџет некој ќе рече земи си од 35.000 подобар е тој нели :) ), а можеби и 27,5 како што ми беше и предочено од zocc, но сепак сакам да слушнам разни мислења оти точакот стварно не ми е за одма да го мењам, барем малку да му видал лезет од него без разлика на ограничениот буџет. Фала за сите што ќе имаат и издвојат малку време да ме посоветуваат. Инаку фала на vivakastro и Star Dim на дискусијата и на Windfucker за предлогот, ќе го земам во предвид и твоето мислење, до крај на неделава одлуката паѓа и праќам слика од новиот точак (y) :) :) .
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ова едноставно не верувам да ќе биде некаков проблем ако човек купи сега велосипед.
Просечен век на траење на еден МТБ со возење офрод е околу 3 години, во случај и кога би се прекинало производство на виљушки сега би можел да најдеш во продажба најмалку во наредните 5 години.
Тука е секако и опцијата половна виљушка.


Ако беше така воопшто и не дискутиравме за ова, му посочив на дечкото велосипед 26ка со класа подобра опрема за истата цена, затоа и дојде до дискусија што е подобро.


Ова погоре го дискутиравме, ова е цела индустрија и не верувам дека тука-така ќе не можат да се најдат делови.
Ако нема рош шок 26-ки ќе има сантур, но во секој случај нема да се остане без резервни делови.

Не верувам дека одат нагоре подобро, би рекол дека тоа е на прав пат...Многу се подобри 26ките за агресивно возење нагоре оти имаат подобар стартен момент.
Пробај да тргнеш со 29ка на угорница од 10-12% ќе видеш колку е многу потешко да го направиш тоа.
Плус одбегнување на препреки за време на качување е многу полесно со 26-ка.
Од друга страна пак за спуст 29ките имаат подобар момент на спуст од причина што имаат поголема нагазна површина и ти треба помалку техника за слегување по камен, карпи и слични препреки.
Си имаат и едните предности и мани, лично би одбрал 27.5 ако можам да бирам во моментот, но и со 26ка сум задоволен.



Пак идиме до моментот што е во мода и различниот пристап на гледишта што го имаме за велосипедите.
Лично не возам велосипед за да бидат во мода и шик, туку од хоби.
Што утре ако излезат да бидат одново во мода 26ките пример и кажат дека 29ки се аут? (нешто као ретро мода од 70ти)
Што знам, мене ми е детско тоа размислување.



Се согласувам дека има разлика во класи во точаци...Лично пробав 29ка Фокус со комплетна SLX опрема и воздушен амортизер кое е за 4 класи подобар од мојот мизерен 26ка и некако не ми беше пријатно за возење.
Претпоставувам ако повозам недела-две би ми легнал истиот и би се чуствувал комфорен, ама не го гледам цело тоа воодушевување околу 29ките.



Нема никакви навреди, не гледам ниту причина за тоа...
Ми се чини дека е индивидуално каков велосипед би одбрал човек и каков би му лежел за возење.
Овде само беше дилемата дали би купил човек 29ка МТБ или пак 26-ка со една класа подобра опрема за некаков буџет.
Советувам да одат со 26ка со подобра опрема, ти советуваш да одат со 29ка со послаба опрема. Тоа е цела оваа наша дискусија со тебе.
Кога би немал проблем со буџетот некој што бара совет, тогаш би му советувал да седне на сите типови што се продаваат и да одбере тоа што би му лежело него.
Кој што вика дека 29-ка полесно вози на угорница од 26-ка или самиот се лаже или ич не пробал.

Сосема се сложувам со тебе. На правец е побрз да, а на офроуд патека помалку се осеќаат нерамнините заради поголемата нагазна површина.
На технички патеки 29-та е многу потешка за возење. Исто така кај поефтините модели многу лесно се виткаат бандажите.
И не знам кога Cube станаа репер за врв точаци како некои што пишуваат тука, кога само во источна европа помасовно се возат. Или кој што вози по дома или му се допаѓа, тоа е најдобро. Далеку од тоа дека не чинат, не викам не, но имаат уште многу пат да поминат за да ги стигнат другите супербрендови (хај енд точаци). А пак уште кога си мислат дека точаците им се Made in Germany, душички. И на обичен Sobim да ставиш XT делови и добар амортизер, хај енд ли ќе биде ??
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
И на обичен Sobim да ставиш XT делови и добар амортизер, хај енд ли ќе биде ??
Само ако пишува МАДЕ in Macedonia и да го има сонцето.
Иначе доаѓаме до она што го мисла дека џабе ти е добра рамка со слаба опрема и обратно. Е сега кога би правел компромис при избор на велосипед и би имал ограничен буџет, јас би земал она што има подобра опрема за сметка на послаб бренд рамка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom