Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mislam deka legalno ne se ok procedurite, bidejki freonot vleguva vo nekoi specificni supstanci koi se zapalivi itn...., ali najdobro prasaj, pa informiraj tuka
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
fujitsu nocria важи за модел што не се квари така велат србите,досега немам прочитано дека некој се пожалил од нив,јас имам 2 fujitsu lec12 ки веке 3 год и досега ништо не им фали.
размислував и за mitsi srk/src 50zm-s како резерва, и таа е добра на -15 дава 4.09 кв а на -7 дава 4.16 кв цената и е 1250 е другите им се доста поскапи
 
Член од
25 јануари 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Ako e na nekoj ured navedeno deka mu e snagata da kazeme 2kw, eve panelka npr, dali toa znaci ako e nonstop uklucena ke trosi 2kw na saat ili kako se racuna, ic ne mi teknue.
Да, проверено со мерачот погоре, троши или 100% или 0, нема измеѓу.[DOUBLEPOST=1416787856][/DOUBLEPOST]Прв апдејт за Неото.

Последните 7 дена и 7 ноќи има потрошено 39 KW со температура 20-22 степени, мерена на 40см од подот, на отприлика 5 метри дијагонално од климата.

Кога работи троши 650-1200 вати.

Надворешната единица е доста бучна,а можеби и не е, имајќи во обзир дека последните неколку години се греев на панели па немаше никаков звук, други замерки сега за сега немам.
 
Последно уредено:
Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
Дали може со Mitsubishi Electric MSZ FH 35 VE 12000 BTU ( на греење 4.0 kw 13652 btu) да згреам простор од околу 37 m2 со добра изолација и PVC прозори.

COP 5.00 и потрошувачка на ладење 0,82kw/h, а на греење 0,80 kw/h,

или
Fujitsu ASYG-14 LU 14000 btu ( на грење 5,4 kw 18400 btu)

COP 3,91 и потрошувачка 1,2
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Stop, stop.....aj vrati go filmot nazad, prvpat koj bea kako utrvrdija deka freonot e OK? So manometar? Ne postoi serviser koj SAMO so manometar moze da ti kaze dali e freonot taman. Moze da kaze ama treba da izmeri pri toa sledno:
-T nadvor i vnatre
- Vlaznost na vozduhot nadvor i vnatre
- T na podladenje na freonot
-T na prezagrevasnje na freonot
E znaejci go sevo ova od tablica se zema kolkav treba da e pritisokot VO TOJ MOMENT na potisnata strana i vrz osnova na ova se utvrduva kolicinata na freon.
ZATOA ti velam brkaj takvi sarlatani. Znaci MORA da se ispusti siot gas vo rekuperator koj e na vaga, koja TOCNO ce pokaze kolku ima freon.
Ponataka ne kazuvas koj model na PANASONIC e. Znaejci go ova proguglaj malku. Ima eden inverter bas od tvoeto godiste so fabricka mana na kompresorot. Strada nekoj prsten vo kompresotot pa nekogas moze so denovi da bide dobro a nekogas ne. Ako e toj model na PANASONIC, a proveri na ovoj forum http://www.forum.hr/showthread.php?t=57686&page=418 ako toj batali go, bidejci kompresorot e mnogu skap ( vo princip stavanje na nov kompresor na stara klima e epten kilava rabota, duri i na 3 god stara klima, bidejci toa sto ce go dobies za zamena e pitaj boga kakov kvalitet ).
Утре ми доаѓаат сервисерите, но една работа што се случи у меѓувреме, трепка ламбата за тајмерот,нонстоп трепка а даљинското на далечинското не реагира повеќе не се уклучува уопште. Една забелешка увидов што мислам дека е показател за дефектот, надворешната единица не испушта вода од вентилот , значи последната недела во која работеше климата беше сув подот, додека предходно нонстоп беше мокро таму од што капеше, е сега што значи дека се блокирала цевката? незнам како функционира но вода мора да капе од надворешната единица така? .... се надевам да е мал дефект и да се поправа оти смрзнавме со панелките
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Дали може со Mitsubishi Electric MSZ FH 35 VE 12000 BTU ( на греење 4.0 kw 13652 btu) да згреам простор од околу 37 m2 со добра изолација и PVC прозори.

COP 5.00 и потрошувачка на ладење 0,82kw/h, а на греење 0,80 kw/h,

или
Fujitsu ASYG-14 LU 14000 btu ( на грење 5,4 kw 18400 btu)

COP 3,91 и потрошувачка 1,2
ja imam doma taa klima eve veke eden mesec (mitsi). dosega nema bash zaladeno za da kazam na polladno no dosega super e. Potrosuvackata ne ja znam, bidejki nemam watmetar. No vo odnos na greenjeto, mokna e i toa baagi. Kaj mene e slicna situacija kako kaj tebe so toa shto jas nemam PVC prozori. Ako vo prostorijata e da receme 18stepeni za 15-20 min vo najladen slucaj (potenciram najladen za posledniov mesec) tie kvadrati se veke na 22-23 stepeni. Za mene toa e OK.
Mojot odgovor za msz/muz-fh35ve e DA. Sigurno ke go toplish do -10 nadvoreshna. (a bidejki sum nov na ovaa tema ke dodadam i edno golemo SE NADEVAM ke toplish):cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc::cuc:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Утре ми доаѓаат сервисерите, но една работа што се случи у меѓувреме, трепка ламбата за тајмерот,нонстоп трепка а даљинското на далечинското не реагира повеќе не се уклучува уопште. Една забелешка увидов што мислам дека е показател за дефектот, надворешната единица не испушта вода од вентилот , значи последната недела во која работеше климата беше сув подот, додека предходно нонстоп беше мокро таму од што капеше, е сега што значи дека се блокирала цевката? незнам како функционира но вода мора да капе од надворешната единица така? .... се надевам да е мал дефект и да се поправа оти смрзнавме со панелките
Тутор напиши кој модел клима ја имаш, до сега да напишеше може и ке ти најдевме оригинал даљинско кое мислам е можда и главен проблем со твојава клима.
Инаку конденз зимно време (при греење) Да прави надворешната единица и повремено испушта вода, што поретко капе толку подобра е климата/инвертерот како што тоа денешниве добри инвертери го прават...исфрлање вода треба да има само при дефрост ако има потреба да дефростира т.е да го отопи мразот на изменувачот . За ова вентил со цевка ако збориш на тацната од надворешната единица (под неа) тој пластичен додаток најдобро скроз да го извадиш, зашто прво таму ке смрзне и ке го затвори отворот и климата ке ти плива во вода а после и во мраз. Добри клима-монтери при монтажа воопшто не практикуваат да ги наместат баш од тие причини што пластичното вентилче само го стеснува ионака тесното отворче на самата тацна, на многу ладно време прво тука ке смрзне и ке запуши....ако си во куќа и таа вода што тече несмета на никој или пак ти паѓа во двор одма вади ги пластиките под климата.
Ако веќе таа вода смета некому тогаш се става посебна тацна од лим под климата во која ке паѓа водата па на неа ке врзеш црево, тогаш цела вода е во тацната а не во климата.

Инаку за течењето мислам дека прошлата недела заради мноу топлото време ти капела повеќе, сега и е таман температурата за греење па затоа и неправи конденз често.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo na site ke ve zamolam za pomos :) se dvoumam pomegu ovie dva modela na inverteri 3.5KW bi ve zamolil za pomos sto e podobro mi trebaat detali ne sum oddamna na forumot pa dobro bi mi doslo strucno mislenje Pozdrav !

FUJITSU ASYG12LLCB / AOYG12LLC HIGH WALL INVERTER

Toshiba RAS-137SKV-Е6
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Zdravo na site ke ve zamolam za pomos :) se dvoumam pomegu ovie dva modela na inverteri 3.5KW bi ve zamolil za pomos sto e podobro mi trebaat detali ne sum oddamna na forumot pa dobro bi mi doslo strucno mislenje Pozdrav !

FUJITSU ASYG12LLCB / AOYG12LLC HIGH WALL INVERTER

Toshiba RAS-137SKV-Е6
Eve ti druze 4 klimi so nivnite eurovent podatoci staveni vo Excel tabela.
MUZ-SF35VE/MSZ-SF35VE
RAS-137SKV-E6/RAS-137SAV-E6"NEW !"
AOYG12LLC / ASYG12LLC
MUZ-HJ35VA/MSZ-HJ35VA
Sto ke prasuvas levo desno koga se testirani klimive vo laboratoriski frizideri...falat samo podatoci za dimenzii/tezina na istive, filtri i opcii na daljinskite upravuvaci(isto bitno) pa konecno da se odlucis.
Vaka najlesno ke se odlucis koga gi imas site podatoci...
Rece ke dogrevas so panelki vo poladnite denovi...ako e taka ustedi si 10000ki i 4tata HJ35VA e OK klima, poslabi performansi od Fujitsu no 500KW pomala godisna potrosuvacka vo mod greenje (885 nasproti 1388).
 

Attachments

Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Инаку конденз зимно атоа и неправи конденз често.
Ништо, отиде јабана :mad: .... 3 часа се мачеа тројца сервисери со 12+ годишно искуство, значи не тргна проверуваа се,донесоасонди да го покренат но компресорот не сакаше да тргне за жива глава, заклучок им беше дека е од струјни шокови, дека имаме многу квалитетна струја(башка што кај што е инвертерот на тој осигурач имав приклучено екстра кабел со плус апарати што теглеа струја) ... мака им беше и ним дека е квалитетен и доста скап инвертер, но тоа е... незнам што чаре да барам за затоплување освен на дрва нешто да ми препорачате , 35к+ не сум у состојба да давам за нова клима... имам панелки кој не ми затоплуваат голем простор е.. што да правам у пичку матер се изнервирав скрос...
(еве пак пробувам , значи почнува да дува 30 секунди до минута и престанува, се гаси надворешната единица компресорот ваљда... па пак почнува од ново... е мајке му)[DOUBLEPOST=1416909221][/DOUBLEPOST]Ова ептен ефтино а вели работи на -15 ? а гледам поскапи работат на -10 -7 .. што е финтата? па и потрошувачка на греење само 1kw...... или дека нео , неквалитетни се ? .... ја гледам дека ми е по прифатлива цена за моменталниот буџет....
http://www.technomarket.com.mk/products/09119451/neo-acv-inv-12led-r410a[DOUBLEPOST=1416910207][/DOUBLEPOST]
ОК, денес одам да ја пазарам климата, во Техномаркет имаат некоја промоција до утре, до 36 рати без камата (ова не е реклама, само го кажувам мотивот).

Изборот се сведува на:
NEO ACV-INV 12LED R410A или
LG E12EL.NSH/E12EL.UA3

Криптонот од АМЦ отпадна заради тоа што се испостави дека грее 3.29KW а Неото е 3.7KW што може да се покаже клучно за греење, а главна намена на климата ќе и биде за греење. Исто Криптон треба секоја година да обновуваш гаранција.

Разликата во цена со монтажа е околу 5000. Нео има гаранција 60 месеци, ЛГ 36. Мислења околу изборот на модел?

Мене ме влече накај Неото само заради подолгата гаранција и цената. После 12 месеци ти идат сервис, ти земаат демек 700 МКД и со тој сервис ти ја продолжуваат гаранцијата за уште 48 месеци.

Да не знае некој кој ги прави компресорите за ЛГ?

Да се надополнам, да пазарев со кеш ќе земев Gree Change за 29К, ама тоа е...
Аха гледам некој веќе го зел неото што го гледам.... има први импресии друже? И ме занима дали е во оваа цена вклучена монтажа.....
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
@Tutor
Tebe ti e tesko da napises koj panasonic e. Iskustvo od 12 godini so frizideri imaat brat....... tie se razbiraat od elektronika i invertori kako babai mi od internet .....strujni sokovi, od ubavo poubavo, pa invertorot moze da raboti bez problem i na 180 V. Znas kakvi se denesnive serviseri gi PREGAZILO vremeto isto kako avtomehanicarive, ako nema karburator i platina centralata e rasipana. Tesko li im bese da go izmerat freonot na kantar? Znaat li tie ako ima malku freon ima senzor za pritisok koj ne dozvoluva ponatamosna rabota na kompresorot.....
A tebe ti e tesko da napises koj PANASONIC e.........
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
@Tutor
Tebe ti e tesko da napises koj panasonic e. Iskustvo od 12 godini so frizideri imaat brat....... tie se razbiraat od elektronika i invertori kako babai mi od internet .....strujni sokovi, od ubavo poubavo, pa invertorot moze da raboti bez problem i na 180 V. Znas kakvi se denesnive serviseri gi PREGAZILO vremeto isto kako avtomehanicarive, ako nema karburator i platina centralata e rasipana. Tesko li im bese da go izmerat freonot na kantar? Znaat li tie ako ima malku freon ima senzor za pritisok koj ne dozvoluva ponatamosna rabota na kompresorot.....
A tebe ti e tesko da napises koj PANASONIC e.........
CS-E12BKP .... за фреонот рекоа дека притисокот бил добар , демек мајсторски трик било со фреонот да ми земат пари , они не сакале да ми земат пари џабе....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom