Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

G

garthok

Гостин
Оф лелее. Проста математика да не се знаело да се направи шо е поефтино да видиш.
Џабе ми паламудиш. Прифаќам мислења само на Ѓороски и Мајерс. Останативе фитнес тренери со три месечно искуство (значи „тренерите“ не членовите во овој подфорум) ... порфавор сињор.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Џабе ми паламудиш. Прифаќам мислења само на Ѓороски и Мајерс. Останативе фитнес тренери со три месечно искуство (значи „тренерите“ не членовите во овој подфорум) ... порфавор сињор.
А мислиш они нема истото да го кажат? Имаш мозок - употреби го.
 
G

garthok

Гостин
Па баш еден од нив кажа дека суплементите (од брзо апсорбирчките) знаат да бидат посиплатливи и поефикасни (ако се иде на по брз „балк“) во некои ситуации, ме мрзи да барам, воздржи се од цинизам и бајати досетки жити кајганава
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Па баш еден од нив кажа дека суплементите (од брзо апсорбирчките) знаат да бидат посиплатливи и поефикасни (ако се иде на по брз „балк“) во некои ситуации, ме мрзи да барам, воздржи се од цинизам и бајати досетки жити кајганава
Ааа епа добро чим така кажале значи така било, ете видиш секој ден по нешто ново ќе научиме со Isak
 
G

garthok

Гостин
Ааа епа добро чим така кажале значи така било, ете видиш секој ден по нешто ново ќе научиме со Isak
Nice try. Види, ние шо не постираме во моментална физичка состојба не значи дека сме неписмени. Нејсе,само, ако не се служувате не ми ги носете мислењата и прашањата у курац.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ја почнав програма но во меѓувреме сакам и да трчам, поточно во деновиве кои се пауза од програмата - значи 3-4 пати неделно или 30-40км тоа ќе дојде. Е сега знам дека за да мускулот расте покрај протеини треба да се оди и во плус со калории, но ме интересира дали во деновите кога ми се одмор на програмата (трчам) може да одам во минус калории или и тогаш мора во +
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ја почнав програма но во меѓувреме сакам и да трчам, поточно во деновиве кои се пауза од програмата - значи 3-4 пати неделно или 30-40км тоа ќе дојде. Е сега знам дека за да мускулот расте покрај протеини треба да се оди и во плус со калории, но ме интересира дали во деновите кога ми се одмор на програмата (трчам) може да одам во минус калории или и тогаш мора во +
Претпоставувам сакаш да останеш чист во исто време кога и да качуваш маса затоа вака размислуваш. Реалноста е дека двете одеднаш неможеш да ги постигнеш затоа што организмот не е темпиран да работи на 24часовни интервали. Би ти препорачал секој ден да одиш во калориски плус 300-500 калории зависи дали си почетник или не и од каква килажа почнуваш, на метаболизмот му е потребно време да се избалансира и прилагоди дека е во мод на градење мускулатура, со такви цик-цак трикови ништо нема да направиш на подолг рок. Кардиото секако прави си го највеќе од здравствени причини. Мање више една таква кардио сесија сметај ја како еден тежински тренинг по количина на потрошена енергија
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Ќе ве молам за еден совет.Моментално можам да направам 9 згиба со потфат а до средам морам да достигнам најмалце 10.Пробувам една недела но никако неможам да надминам повеќе од 9.Пробав и да ја намалам телесната тежина(иако сум доста лесен) т.е да вадам вода од мене со помош на диуретик,но не оди ни така.Дали постои некој начин,трик што би ми помогнал или некој pre workout што би завршил работа.Ве молам за помош,имам многу малку време.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Ќе ве молам за еден совет.Моментално можам да направам 9 згиба со потфат а до средам морам да достигнам најмалце 10.Пробувам една недела но никако неможам да надминам повеќе од 9.Пробав и да ја намалам телесната тежина(иако сум доста лесен) т.е да вадам вода од мене со помош на диуретик,но не оди ни така.Дали постои некој начин,трик што би ми помогнал или некој pre workout што би завршил работа.Ве молам за помош,имам многу малку време.
пробај додади тежина за да го пробиеш платото
 
Член од
22 јуни 2013
Мислења
238
Поени од реакции
333
Мислиш да ја зголемам телесната тежина или да ставам тежина во вида на тег на мене па да го зголемам отпорот?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Мислиш да ја зголемам телесната тежина или да ставам тежина во вида на тег на мене па да го зголемам отпорот?
Претпоставувам на тег мислел. Инаку можеш да пробаш само со negative movement (тоа е кога се спушташ т.е. кога мускулот се издолжува) да вежбаш за да добиеш сила и маса
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Мислиш да ја зголемам телесната тежина или да ставам тежина во вида на тег на мене па да го зголемам отпорот?
додади некаков тег или елек со тежина па направи така небитно дали 2.5/5/10 кг ке стимулираш, е сега незнам колку време имаш, ама ако е едно повторување во прашање стегни заби и не се жали тука :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
За конкурс се спремаш а :) епа не се влага така лесно,ама ај со среќа,и пробај од сабајле да јадеш нешто што ќе ти даде енергија,овес,овошје...купи некој пре воркаут би требало да ти даде сила и стимул да направиш уште 1-2+ од тоа што го правиш моментално.

Не ти треба стероид сега,посебно не за 1-2 згиба.Купи тестче ако немаш пари за цела паковка пре воркаут за тој ден,и продужи со вежбање,стероид јас би земал само кога не би можел да напредувам природно,или не би можел да ги издржам тие тренинзи таму,односно би гледал дека станувам се по слаб и губам мускулна маса поради напорите.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
предлог за некој протеински оброк што брзо и лесно се подготвува за насабајле пред одење на факс?? и нешто интересно и вкусно за носење на факс за време на паузите :)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom