Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
7 јули 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Имам едно прашање,бидејки нема соодветна тема ке го поставам тука,се извинувам на модераторите ..Идејата за одење во Австралија преку запишување на факултет заедно со брачниот партнер излегува мн скапа опција.Слична да не речам иста опција има во канада,каде што во споредба со аус една година студирање чини 10к $ плус 14к трошоци за живот ,значи некаде околу 25 к би требало да имаш на лагер.Прашањето ми е можеш да аплцираш за некој од нивните колеџи ако не си бил одличен ученик во средно,дали има некој овластен агент во мк кој се занимава со студирање во канада и дали има некое искуство студирање во канада.фала на одговорите
Успехот у средно школо нема врска, знам факултет што примаат македонци со доволен успех од средно. Само спомнуваш дека имаш брачен партнер, препоставувам постар си. Имаш завршено факултет во Македонија? Зашто ако имаш завршено да речеме хемија во Македонија, а пробуваш да влезеш на колеџ за лабораториски техничар скоро сигурно е дека од амбасада ќе те одбијат. Не се сеќавам дали колеџите во Канада нудеа мастер програми?
Не ти треба агент, нема потреба да плаќаш за нешто што го имаш на интернет. Ако ти требаат повеќе информации пиши, ја сум моментално во Канада на студии.
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
како да ти кажам, ...имав еден пријател кој имаже завршено за архитект, ако не се лажам и дипломата му беше признаена, не дека не си ја знаеше професијата ама немаше еден ден локално искуство, сите се фаќаа за тоа ебано локално искуство, никој не сакаше да му даде работа. Човекот работеше како чистач, после не знам колку време заебанции се најде еден да му даде работа да почне да работи кај него за помали пари него како чистач што земаше.
Punter, jas sum arhitekt sto saka da odi vo Aus... Me interesira, sto bidna so tvojot prijatel sto stanal cistac?? Se snajde kako arhitekt??
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.922
Поени од реакции
7.850
мислам дека сега е во ред, не сум во контакт подолг период, се разделивме на различни страни и одалеченоста си го направи своето, како и на кој начин напредуваше не можам да кажам, како што реков, почетокот му беше ептен заебан, никој не сакаше да му даде работа, и почна да работи зе ептен мали пари, после тоа веќе од кога доби работа ситуацијата се менува, битен е почетокот, штом почнеш да мелеш е веќе друго, со тек на време ке легнат работите, ама сака време, кај некој пократок период, кај некој подолг.
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali moze nekoj da mi kaze koga gi prakam diplomite za nostrifikacija vo Nov Zelend treba site da se prevedeni i zavereni od ovlasten preveduvac, od notar ili od sto i dali ja prakam originalnata diploma mislam na makedonskata? Site sto znaat gi molam podetalno da mi objasnat.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Dali moze nekoj da mi kaze koga gi prakam diplomite za nostrifikacija vo Nov Zelend treba site da se prevedeni i zavereni od ovlasten preveduvac, od notar ili od sto i dali ja prakam originalnata diploma mislam na makedonskata? Site sto znaat gi molam podetalno da mi objasnat.
Koga se pravi sertifikacija na dokumentite za NZ ovlasteno telo e NZQA ili nzqa.gov.nz i tamu se prakaat originalnite dokumenti plus prevodite so napravena notarizacija
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
за пофалба се граѓаните кои застанаа во одбрана на жените и децата
лудаци има секаде:tapp:
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Ke moze li nekoj da mi kaze koi dokumenti mi se potrebni za dobivanje na Avstraliska turisticka viza...pokraj garantno pismo,sto drugo mi treba ??? Fala odnapred . Inace sum Makedonski drzavjanin
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ke moze li nekoj da mi kaze koi dokumenti mi se potrebni za dobivanje na Avstraliska turisticka viza...pokraj garantno pismo,sto drugo mi treba ??? Fala odnapred . Inace sum Makedonski drzavjanin
Ќе ти треба и
- уверение за неосудуваност од суд, прведено на англиски на овластен преведувач.
- здравствен преглед со рентген на граден кош (ради туберкулоза)
- потврда од работа дека си вработена и со колкав личен доход (на англиски)
- потврди од банки ако имаш штедни влогови (исто преведени на англиски)
 
Член од
19 ноември 2014
Мислења
22
Поени од реакции
6
Ќе ти треба и
- уверение за неосудуваност од суд, прведено на англиски на овластен преведувач.
- здравствен преглед со рентген на граден кош (ради туберкулоза)
- потврда од работа дека си вработена и со колкав личен доход (на англиски)
- потврди од банки ако имаш штедни влогови (исто преведени на англиски)
Jas sum nevrabotena I nemam primanja...dali toa znaci deka ke bidam odbiena od start?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Jas sum nevrabotena I nemam primanja...dali toa znaci deka ke bidam odbiena od start?
Jas vadev za sestrami turisticka viza ovaa godina ke ti kazam tacno.

Pismo pokana od tie sto te kanat, kade sto vikaat deka ke gi snosat site trosci za tebe vo Australia, i izjava deka ke se vratish doma pred istekot na vizata, vo slucaj da ne e taka da mozat niv da gi fatat za vrat.

Izvodi od nivnite bankarski smetki zasto saaat da vidat dali tie imaat finansii da te izdrzuvaat, a za tebe pozelno e da pokazes ako imas imoten list od imot i bar edno 1500-2000 evra na smetka, lekarski pregled ne e potreben, sestrami so ova se ja dobi vizata za 14 dena
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
колкави се шансите да се добие виза за догледување на лице со специјални потреби во австралија ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
колкави се шансите да се добие виза за догледување на лице со специјални потреби во австралија ?
Najdobro da se iskonsultiras so agent bidejki mnogu specificno ti e prasanjevo. Jas licno go prosetav cel sajt na migracija I ne najdov nekoja takva viza I mislam deka ako liceto ne ti e prvo koleno sansite ne ti se golemi.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
Najdobro da se iskonsultiras so agent bidejki mnogu specificno ti e prasanjevo. Jas licno go prosetav cel sajt na migracija I ne najdov nekoja takva viza I mislam deka ako liceto ne ti e prvo koleno sansite ne ti se golemi.
не е за мене за женскава е. прашав и агент од скопје ми рече дека постои таква виза и дека има добри шанси. иначе е роднина поточно тетка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom