Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Ако е генетски да, али ако е друг фактор може да помогнат препарати.
Па у 99% од случаите е генетски, така да ќути среќа симетрична ми е тиквата па ја бендисувам на кец :oops:
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Женско сум да беше машко одма ке се ишишав без проблем а за наследно не ми се веруе зошто сите се со јака коса во фамилијава само јас со ретка....витаминиве во аптека ги има нели кај нас и тоа мерц таблети шо се читав тука дали и ти се квалитетни позз[DOUBLEPOST=1413648978][/DOUBLEPOST]Не сум те разбрала на амазон си пишал ги најдов
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
@Del Boy
Ќелав, го проба тој шампонот Пилфуд? Работи?
И дали после некое време користење се навикнува организмот и пак продолжува да си паѓа косата или па дур го користиш немаш гајле?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Не работи, не се навикнува организмот, си паѓа косата и со него и без него.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.568
@Del Boy
Ќелав, го проба тој шампонот Пилфуд? Работи?
И дали после некое време користење се навикнува организмот и пак продолжува да си паѓа косата или па дур го користиш немаш гајле?
Не сум ќелав бе. :P

Иначе не сум го пробал , моментално добра ми е косата опаѓањето е минимално. Користам само "DUCRAY" шампон , медицински е и кошта околу 700 денари. Пијам Биотин од 10.000 mcg , и МЕРЦ.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Не сум ќелав бе. :P

Иначе не сум го пробал , моментално добра ми е косата опаѓањето е минимално. Користам само "DUCRAY" шампон , медицински е и кошта околу 700 денари. Пијам Биотин од 10.000 mcg , и МЕРЦ.
Гледам DUCRAY имаат и некој лосион за реактивација на растот на косата, го имаш испробано? Ги има овие во Македонија или некаде од надвор ги зема?
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Дечки гледам на претходниве страни имаат неколку души прашано али никој не добил конкретен одговор. Така да и ја да си ја пробам среќата :)

Бил некој во 101hair, ги користел нивните терапии, имал ли некакви резултати?

Планирам да отидам и јас само да не биде беспотребно фрлање пари. Така да ако има некој лично искуство нека сподели тука :D
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.964
Поени од реакции
35.568
Гледам DUCRAY имаат и некој лосион за реактивација на растот на косата, го имаш испробано? Ги има овие во Македонија или некаде од надвор ги зема?
Има повеќе препарати да , иначе јас само шампонот го користам и мислам дека од него престана паѓањето. Плус за мрсен скалп е , и го чисти од првут. Е сега лошата работа е што ја сменија формулата на шампонот , и бојата и мирисот на течноста не е ист. Го користев цел месец и пак почна првутот да ми се појавува но за среќа најдов од старите сигурно е било некое заостанато шише. Сеа ќе ги контактирам и директно во фирмата ако може да ми набават од старите бидејки ми вршат многу добра работа. Моментално имам 2 шишиња и ќе имам за следните 2 месеци.

Ако го чита форумот некој застапник од DUCRAY , батиња вратете го стариот зошто новиот не го бива , и не сум само јас што пријавувам рекламации.

Еве како изгледа стариот шампон:

ducray.JPG
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Може ли користење на восок за коса да предизвика опаѓање?
Користев може година дена скоро секој ден, па пред некој месец приметив при туширање и на перницата се собираат доста влакна. Ако поминам со раката низ косата ми остануваат по 5-6 влакна во рака.
Наследно не верувам да е, никој во фамилија не е ќелав :)
 
Член од
6 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
3
Mr.Method, другар, свари чај од коприва и измиј ја главата со него. Додека се посипуваш, масирај го скалпот.
Ова помага колку толку да не остануваат тие 5-6 влакна во рака :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Нема лек :place:

Јас сега се шишам ќелав (куроглав :sneaky:) и најверојатно ќе нарачам некоја рогаин пена па накнадно ќе бидете обавестени дали работи. Како што читав треба да работи, ама после долга употреба пак почнува да си паѓа косата.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Него кажете како да ја згуснеме брадата :)
хахаха другар за брадата лесно е дркај поише,или секс секако... повеќе ќе ти се лачи тестостеронот, повеќе ќе расте брадата тоа е цела филозофија:drk::sekcza:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom