Бебиња и се за нив, грижа, играчки, поплаки, совети итн...

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Само аптамил бе од млеко, ништо друго. И кај нас синов коа прекина мајка му да го дои (значи некаде после 11 месеца) и додека се навикнуваше на нормална храна само аптимил му купувавме. Најблиску е до мајчиното млеко.
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Вака не заев каде да пишам па најверојатно тука би се уклопило.Моето дете е 3 години и не оди во градинка одеше додека беше една година и го одпишавме поради тоа што ни јадеше таму цело време плачеше со температура си идеше и си остана дома.Во план сме сега повторно да го пишеме инаку јас сум дома не лдам на работа и времето го поминувам со него.Постојано го учам да брои,да црта,боите и се што би можело дете да знае на таа возсраст но мегутоа толку делува незаинтересирано шо живците ми ги кине од нервоза го потикнувам со секакви игри со награди и пак никаков ефект не се ни труди да разбере или тогаш за тогаш ке запамети и толку не знае да изброи до 3 број 1 2 4 6 и се така до 10 никако редоследно....ако имал досега некој ваков проблем нека каже или некое подобро решение до тоа како да допрам до него и да натерам да сфати неш...позз
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
На 3 години ти го рачунаш за проблем што не знае да брои? Јас не гледам проблем никаков затоа што се тоа што ти го бараш од него најчесто е после 4-тата година. Не знам зошто овие фрустрации и форсирање на детето ... Но, еве јас не сум компетентна па нека кажат родителите.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Во никој случај не треба да ги форсирате децата, и да ги мерите со комшиските или на пријателите и роднините,, сите дечиња си се посебни. Нашето искуство со тврдата храна беше кога му излегоа сите кецови, го понудивме со Бамби бисквити и сам почна да ги гриза, па потоа кога му излегуваа и останатите запчиња, му дававме и друга храна, како јаболки, круши, крставички и друго, нормално лупени. Искрено мислам дека кога му е време треба да му се понуди потврда храна, за да почне да учи да ја џвака, а и вие како родители да му давате по разновидна храна.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Вака не заев каде да пишам па најверојатно тука би се уклопило.Моето дете е 3 години и не оди во градинка одеше додека беше една година и го одпишавме поради тоа што ни јадеше таму цело време плачеше со температура си идеше и си остана дома.Во план сме сега повторно да го пишеме инаку јас сум дома не лдам на работа и времето го поминувам со него.Постојано го учам да брои,да црта,боите и се што би можело дете да знае на таа возсраст но мегутоа толку делува незаинтересирано шо живците ми ги кине од нервоза го потикнувам со секакви игри со награди и пак никаков ефект не се ни труди да разбере или тогаш за тогаш ке запамети и толку не знае да изброи до 3 број 1 2 4 6 и се така до 10 никако редоследно....ако имал досега некој ваков проблем нека каже или некое подобро решение до тоа како да допрам до него и да натерам да сфати неш...позз
Имаш ли памет ма ти? Ја нервирало детето што не знаело да брои на три години? Да ти пратам збирка задачи, да му дадеш интеграли да решава?:facepalm:
Пушти го детето нека си ужива во детството, а ти најди си работа, оти очигледно не те задоволува баш улогата на мајка.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Nemozam da poveruvam sto citam, sekoe dete e posebno edinstveno I da e najglupo tvoe si e, najosnoven majcinski instinkt, arno ama kaj nekoi ocigledno ne e razvien.

Hrana, praktikuvajte domasna, mesajte lisnat zelencuk so korenast, meso posle 7 ot mesec, ovosje pocnete so jabolko malku obareno za da ne mu dojde sok na stomaceto, mijte ubavo hranata izlupete gi podlaboko ovosjeto I zelencukot, spanakj, blitva obarete so mleko, najmnogu pazete so pileskoto ako imate moznost nabavete od poznati ili rasprasajte se koj odgleduva kokoski so prirodna hrana, isto I za jajcata.
Mora prvo da pocnete so blendirana dodeka ne se pojavat zabi, nemoze bebe da mu dades parcinja pa da se zadavi ili golta neizdzvakano.
Pocnete so dopolnitelni obroci od 6ot mesec, naporen proces samo trpenie do celta.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Ооо ти мајко напатена! Мојов нема три па брое еден два фор сикс девет готовоо:D Не можеш да очекуваш да запамти и не го напнувај и не прави компарации со други деца кое колку знаело. Пробај заиграј го со друго не мора да се боици и бројки нив се им е игра а не наука. Градинкиве се хаос неколку пати доаѓаше дома со водени ракави и неизбришан газ и откако реагиравме се поправија. Инаку сега знае да се заигра со колички и камиони и чат-пат боици ама душа негова да фати штрафцигер или клешти не можам да припарам до нив и само ги кријам а ако ги види ќе ме отече Интелектуално не можеш да го надградуваш, остави го само да си се развива. Давај му поддршка а не форс во се освен во нешта кои се штетни за неговото здравје и пробај да го оставиш сам да размислува и да иницира нешта. И нервите среди си ги зошто брзо ќе остариш
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Јас детето мое не си го оптеретувам да го напагам и да му вршам притисок јас сето тоа шо го учам го учам со играње од која он напротив е задоволен секогаш но јас не затоа што неможе да сфати да научи....инаку за разлика од други родители на моето му се пружа доволно внимание за се јас не сум родител шо детето ке си го остави со тенџериња со шо ке стаса дома да игра туку напротив го седнуам со мене и рабптам со него[DOUBLEPOST=1414708117][/DOUBLEPOST]Јас побарав совет некоја игра да предложите која вие сте ја играле со вашите деца со која сте ги потикнале да научат нешто но очигледно никој не знае...
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Јас детето мое не си го оптеретувам да го напагам и да му вршам притисок јас сето тоа шо го учам го учам со играње од која он напротив е задоволен секогаш но јас не затоа што неможе да сфати да научи....инаку за разлика од други родители на моето му се пружа доволно внимание за се јас не сум родител шо детето ке си го остави со тенџериња со шо ке стаса дома да игра туку напротив го седнуам со мене и рабптам со него

Мислиш седнуваш со него и го форсираш на твоите нереални очекувања. Можеби ти пробуваш да го научиш низ игра, што не значи дека кај тебе не се раѓа фрустрација кога детето нема да успее, а таа фрустрација детето ја осеќа. Дури и да не ја забележува во моментов, ќе ја забележи понатаму - во школо, на натпревари, на курсеви и сл. Баш од таа причина (твојата фрустрација, која е себична и комплетно неоправдана) ги доби сите оние коментари од членовите.

За последниот дел, искрено се надевам дека јас не сум разбрала, па да прашам. Му ја заменуваш играта на детето со работа, па макар и работа со тебе или едноставно потенцираш дека има соодветни играчки со кои си игра?
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Сигурно не го терам со мене да работи кукни обврски[DOUBLEPOST=1414708758][/DOUBLEPOST]Нормално дека ке игра со тоа шо треба да игра
 
Член од
20 септември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
0
Епа сигурно дека некој го научил тоа сакам да им го објаснам дека треба да се работи со детето за тоа да има знаење....
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Жено аман! Никој не оспори дека треба да "работиш" со детето постојано и да вложуваш максимум во него. Но, далеку од тоа дека треба да го учиш да брои на 3 години затоа што фокусот и концентрацијата не им се доволно развиени за да седне тој со тебе и таблицата растур да ја направи. Ете низ Скопје ги има премногу видови и подвидови на едукативни центри ама оди и прашај од која возраст примаат деца. Од 4 години! Тоа ти кажува нешто? Дека освен игротеки односно играње дома нема потреба од друго на таа возраст. Не им е убаво да седи и да се оптоварува со нешто што не го сака и не го "сфаќа".

Остави го детето да ужива барем во овој период, зошто како стојат работите тешко него ќе биде цел живот со форсирање и притисок.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.018
Вака не заев каде да пишам па најверојатно тука би се уклопило.Моето дете е 3 години и не оди во градинка одеше додека беше една година и го одпишавме поради тоа што ни јадеше таму цело време плачеше со температура си идеше и си остана дома.Во план сме сега повторно да го пишеме инаку јас сум дома не лдам на работа и времето го поминувам со него.Постојано го учам да брои,да црта,боите и се што би можело дете да знае на таа возсраст но мегутоа толку делува незаинтересирано шо живците ми ги кине од нервоза го потикнувам со секакви игри со награди и пак никаков ефект не се ни труди да разбере или тогаш за тогаш ке запамети и толку не знае да изброи до 3 број 1 2 4 6 и се така до 10 никако редоследно....ако имал досега некој ваков проблем нека каже или некое подобро решение до тоа како да допрам до него и да натерам да сфати неш...позз
Јака му душа, којзнае што го чека во школо кога ќе почне да оди. И што има лошо ако си игра со тенџериња?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Moevo na dve godini i tri meseci znae angliski. :ROFLMAO:
Ние сме понапредни, на непуни 20 месеци "пее" на англиски. Иде отприлика овака: "бааааај", а ако е посебно расположен имаш дуплирање: "бај, бааааај" и се тоа со сценски настап! Баш ми е напреден! Планирам у 2-та година втор јазик да воведам. :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom