WordPress

Член од
4 декември 2009
Мислења
3.244
Поени од реакции
2.762
Проблем со Hupso Share Buttons и делот Counters, значи сите копчиња ги дава под текстовите од сите социјални мрежи на секој начин само бројачот за фејсбук што е не го дава кога ќе се стави сајдбарот. Еве подолу прикажан проблемот сликовито, да не имал некој проблем со ова или совет некој?

Ова е кога е избрано да не го покажува сајдбарот.
Untitled.png

Ова е кога е избрано и сајдбарот да го покажува од било која страна дали лево или десно.
Untitled2.png
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој да има некаква идеја како да ги најдам/превземам овие главните менија што се на сајтов, тие шарените 4?

Темава е направена во Drupal, а ми требаат БАШ овие 4 менија што се тука (изгледот и функционалноста). Не знам како да ги барам ни за на Drupal ни за во WP.

Некоја идеја?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Некој да има некаква идеја како да ги најдам/превземам овие главните менија што се на сајтов, тие шарените 4?

Темава е направена во Drupal, а ми требаат БАШ овие 4 менија што се тука (изгледот и функционалноста). Не знам како да ги барам ни за на Drupal ни за во WP.

Некоја идеја?
https://www.drupal.org/project/corporateclean

Со мало чепкање на source кодот на страната дојдов до оваа тема... Ваљда е таа







А со името на сликите

vivetic.com/themes/corporateclean/images/menu2012.png

дојдов до

https://www.drupal.org/project/dynamic_persistent_menu
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Нема потреба од слики за ова мени. Џабе ќе праиш непотребни http барања до сервер. Цело мени може да се креира со цсс доколку го знаеш солидно. Освен тие 4 бели точки за кои можеш да употребиш компресиранa .png сликичка од неколку бајти. Или ако не ти е битна подршка за IE 7 (а најверојатно нема да ти биде), и ако сакаш да заштедиш на уште едно http барање можеш да ја рекодираш таа .png сликата во data uri.

А мениво едноставно можеш да го украдеш од сајтов, ако ти треба баш исто. ХТМЛ-от и ЦСС-от можеш да ги ископираш директно со таргетирање на деловите што ти требаат со chrome developer tool или firebug...Ако нејќеш да се замараш со цсс за да избегнеш употреба на слики, можеш и сликите кои ги користат за позадина на менито да им ги дигнеш. А функционалноста не е ништо посебно, обични линкови кон други страни, и кон различни id од истата страна. Можеш сам да го реплицираш истото.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Знам која е темата, ја ставив, мислев да не ги има таму менијата, ама не ќе да е така. Знам CSS (не предобро ама добро) ама барав да не има нешто ко plugin или некоја друга финта за правање, да не го правам „пешки“.

И ова е помош, фала на двајцата :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
А тоа Dynamic Persistent Menu има ли врска? Пошто гледам во описот - This module displays a horizontal menu in a block under which a submenu appears when an user hovers on an item. If the menu on the current page has a submenu, it's displayed by default

А така е и на таа страната...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А тоа Dynamic Persistent Menu има ли врска? Пошто гледам во описот - This module displays a horizontal menu in a block under which a submenu appears when an user hovers on an item. If the menu on the current page has a submenu, it's displayed by default

А така е и на таа страната...
После ќе го пробам, ќе кренам Drupal со истава тема, па да видам што и како ќе испадне.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
имам едно прашање... Дали во wordpress можам да ја конструрам страната да ја направам па потоа да си платам домен и хостинг или мора прво да платам домен и хостинг па да ја конструирам? ви благодарам однапред
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
имам едно прашање... Дали во wordpress можам да ја конструрам страната да ја направам па потоа да си платам домен и хостинг или мора прво да платам домен и хостинг па да ја конструирам? ви благодарам однапред
Можеш и офлајн, а можеш и на бесплатни хостинзи, има многу.
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
2
Можеш и офлајн, а можеш и на бесплатни хостинзи, има многу.
ако може да ми дадеш некој линк за бесплатен хостинг или пак да ми објаснис накратко како офлајн. ти благодарам
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
ако може да ми дадеш некој линк за бесплатен хостинг или пак да ми објаснис накратко како офлајн. ти благодарам
Најубаво ти е офлајн. Симни си wamp server па иди на официјалната и симни си вордпрес лесно е ќе се снајдеш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам дали прашањево е за тука, се извинувам ако сум офтопик. Цел ден денес сајтот му треба минута време за да се отвори, додека пишувам објава, нема аутоапдејт, ми дава connection was lost, draft saved to browser bla bla... Да не знаете до што може да е проблемот? Сајтот е хостиран на godaddy.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Не знам дали прашањево е за тука, се извинувам ако сум офтопик. Цел ден денес сајтот му треба минута време за да се отвори, додека пишувам објава, нема аутоапдејт, ми дава connection was lost, draft saved to browser bla bla... Да не знаете до што може да е проблемот? Сајтот е хостиран на godaddy.
Акo е сaмo денес a претхoднo ништo не се сменилo нa сaјтoт штo би дoвелo дo успoрувaње, тoгaш би требaлo дa е дo хoстингoт. Мoжнo е дa средувaaт нештo, кoнтaктирaј ги нa live chat.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Акo е сaмo денес a претхoднo ништo не се сменилo нa сaјтoт штo би дoвелo дo успoрувaње, тoгaш би требaлo дa е дo хoстингoт. Мoжнo е дa средувaaт нештo, кoнтaктирaј ги нa live chat.
цк, ништо не е мењавано. Фала :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom