Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Инаку не мислам пари само за суплементи да давам. Суплементите ќе ми бидат она за коешто се правени - додатоци во исхраната. Богами на храна ќе потрошам многу повеќе :D Инаку тие 40.000 ден, месечно би ги давал?
Ако сакаш килограми килограми оди учи занат слаткар, ем занат за цел живот ќе научиш ем ќе се поправиш.
Слушај друже имам братучед кој живее во село, инзворедна градба и хиперактивен максимално. Детето до пред година дена беше 48кг на 183 висина. Денес малиот е 71кг на истата висина вежба само со тоа што успеавме заедно да изработиме таму (вратило, разбој, вреќа боксерска, 1 шипка направена со бетон од некаде 20тина кг, 1 парче железо кое е од некој багер или нешто слично со тежина од 15тина кг. Исхраната најпросто да ти ја опишам многу ориз, јајца, млеко и месо какво ќе стигне и какво има дома. Месо не јадеше, сега успеав да го заебам човекот да јаде, али риба неможе да поднесе и да се готви во комшии, а не кај него. 20кг мускул речиси е невозможно без анаболици да ги достигнеш за кратко период (1-2 години). НЕ форсирај, почни да јадеш повеќе, НЕ БРОЈ ТИ КАЛОРИИ ТУКУ ЈАДИИИИИ САМО ЈАДИИИ. За поправање е лесно, топењето е маката кога нема ни коцка чоколадо иако околу тебе си јадат сите што сакаат.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Ех, од кај ова? Земи го пример еден од најквалитетните Quickmass 4.5 = 5100 ден. Со него сигурно креваш 6 кг. Значи ти требаат 3.3 пакувања вкупно ∼ 18300 ден. Не ги шокирајте луѓето.
Од кај ова дека сигурно креваш 6кг. Секој организам е различен некој полесно некој потешко крева килажа. Ова збориме за телесна килажа во случајов, рачунај дека повеќето што ќе го стави ќе биде немускулна маса. По мое од еден квикмас не би кренал повеќе од 3 кг, но секој е различен. Башка за 1000-1200 денари помалце може да земе нешто со ист квалитет како квикмасот кој е надуван со цена.
 
G

garthok

Гостин
Од кај ова дека сигурно креваш 6кг. Секој организам е различен некој полесно некој потешко крева килажа. Ова збориме за телесна килажа во случајов, рачунај дека повеќето што ќе го стави ќе биде немускулна маса. По мое од еден квикмас не би кренал повеќе од 3 кг, но секој е различен. Башка за 1000-1200 денари помалце може да земе нешто со ист квалитет како квикмасот кој е надуван со цена.
Баш ради тоа е надуван пошо никој не бил под 8 кг од едно пакување со средена исхрана. Читај коментарите на гет реди а и на странски форуми, башка и вработените го викаат истото ваљда нема да лажат, не би било професионално. Е сега нормално дека нема да биде тоа чиста мускулна мислам тоа го расчистивме нели.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Баш ради тоа е надуван пошо никој не бил под 8 кг од едно пакување со средена исхрана. Читај коментарите на гет реди а и на странски форуми, башка и вработените го викаат истото ваљда нема да лажат, не би било професионално. Е сега нормално дека нема да биде тоа чиста мускулна мислам тоа го расчистивме нели.
:pos:
ај размисли малце, цела канта има ~18к калории, што се 2.3 кила нека бидат и 3 максимум, значи другото индивидуално од исхраната зависи неможеш да тврдиш колку ке качи
 
G

garthok

Гостин
:pos:
ај размисли малце, цела канта има ~18к калории, што се 2.3 кила нека бидат и 3 максимум, значи другото индивидуално од исхраната зависи неможеш да тврдиш колку ке качи
Hey don't shoot the messenger. Не знам како, читам коментари и ме кани и ја да си го купам.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Има нешто што се вика маркетинг...
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Ривјуата се од обични смртници не од вработени.
Баш ради тоа е надуван пошо никој не бил под 8 кг од едно пакување со средена исхрана. Читај коментарите на гет реди а и на странски форуми, башка и вработените го викаат истото ваљда нема да лажат, не би било професионално. Е сега нормално дека нема да биде тоа чиста мускулна мислам тоа го расчистивме нели.
Гледам веруваш дека црна крава дава чоколадно млеко :) Еве ти еден пример од лично искуство, јас отидов пред година и пол во Гет Реди, ме познаваат доста добро таму и и покрај познатството ми свртија филм дека Разор е страшна работа. Го зедов и го испив, по 2 месеци истиот тој вработен кој ми е познаник одамна и ми го испофали разорот дека е чудесна ствар ми вика „абе и јас го пиев ама слабо го осетив“. За да се продаде нештото и јас да имам продавница и веб страна ќе натерам 20тина души познаници да напишат по некој пофален збор и ќе ги частам по нешто гратис, тоа ќе ми донесе уште многу овци да потстрижам. Околу килограмите 6-8 ти пиша и Аце погоре се е до организмот и исхраната. Јас го имам пиено и Iso Mass Xtreme на почетокот кога започнав да се бавам со бодибилдинг и кога што би рекле постари „Господ шеташе уште по земјата“, од тој гејнер подобар и почист тешко да сретнеш, али сега цената му отиде како злато да има во него.
Не се акајте со глава во ѕид и прво на суплементи да се фаќате, прво средете исхрана, па после трчајте по суплементи.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
За да се продаде нештото и јас да имам продавница и веб страна ќе натерам 20тина души познаници да напишат по некој пофален збор и ќе ги частам по нешто гратис, тоа ќе ми донесе уште многу овци да потстрижам.
Шо ќе частам 20 души, ќе напишам 50 пофални коментари од 50 различни имиња и готово, завршена работа. И јас порано "паѓав" на овие коментари, ама веќе тешко..
 
G

garthok

Гостин
Гледам веруваш дека црна крава дава чоколадно млеко :) Еве ти еден пример од лично искуство, јас отидов пред година и пол во Гет Реди, ме познаваат доста добро таму и и покрај познатството ми свртија филм дека Разор е страшна работа. Го зедов и го испив, по 2 месеци истиот тој вработен кој ми е познаник одамна и ми го испофали разорот дека е чудесна ствар ми вика „абе и јас го пиев ама слабо го осетив“. За да се продаде нештото и јас да имам продавница и веб страна ќе натерам 20тина души познаници да напишат по некој пофален збор и ќе ги частам по нешто гратис, тоа ќе ми донесе уште многу овци да потстрижам. Околу килограмите 6-8 ти пиша и Аце погоре се е до организмот и исхраната. Јас го имам пиено и Iso Mass Xtreme на почетокот кога започнав да се бавам со бодибилдинг и кога што би рекле постари „Господ шеташе уште по земјата“, од тој гејнер подобар и почист тешко да сретнеш, али сега цената му отиде како злато да има во него.
Не се акајте со глава во ѕид и прво на суплементи да се фаќате, прво средете исхрана, па после трчајте по суплементи.
Тогаш зошто кај некои производи (македонска страница, странска, whatever...) има 2/5 рејтинзи и негативни коментари и рејтинзи? Маркетиншки трик? Дискутабилно. Во право си и ти ама и јас пошто добро сум запознаен со вакви работи, долго време купувам од ибеј и знам да проценам (бар до негде) што, како. Нејсе, муабетот ми беше дека нема на дечкото да му требаат 40 илјади... Предлагам да се затвори дискусијава нема поента.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ех, од кај ова? Земи го пример еден од најквалитетните Quickmass 4.5 = 5100 ден. Со него сигурно креваш 6 кг. Значи ти требаат 3.3 пакувања вкупно ∼ 18300 ден. Не ги шокирајте луѓето.
А случајно тоа да не е до креатинот и веќе од второто пакување заборави на задршката на вода од него зошто телото веќе е заситено? Во 3.3пакувања Quickmass имаш 14.8kg гејнер секој килограм по 4310 калории тоа ти се 63 880 калории. Значи за тие твои 18300ден ќе качиш 8 (осум) кг маса +ако си почетник да ставиш уште 2кг вода од креатинот(од првото пакување, второто ќе го нема овој ефект), оној што веќе користи нема ни грам. Прекини да ги шокираш луѓето дека суплементите се некоја магија или можеби имаш измислено перпетум мобиле, ако е така треба да ти дадат Нобел кога ќе успееш од 4.5кг гејнер да качиш 6кг (од помалку енергија да створиш повеќе). Така да назад во основно или земај дополнителни часови математика, термодинамика а богами и логика со маркетинг.
Вистинската теоретска бројка со Quickmass која ти е потребна да качиш 20кг маса (18кг маса + 2 вода) се 37,800денари со средена исхрана на одржување. Крај на дискусија, позз
 
G

garthok

Гостин
А случајно тоа да не е до креатинот и веќе од второто пакување заборави на задршката на вода од него зошто телото веќе е заситено? Во 3.3пакувања Quickmass имаш 14.8kg гејнер секој килограм по 4310 калории тоа ти се 63 880 калории. Значи за тие твои 18300ден ќе качиш 8 (осум) кг маса +ако си почетник да ставиш уште 2кг вода од креатинот(од првото пакување, второто ќе го нема овој ефект), оној што веќе користи нема ни грам. Прекини да ги шокираш луѓето дека суплементите се некоја магија или можеби имаш измислено перпетум мобиле, ако е така треба да ти дадат Нобел кога ќе успееш од 4.5кг гејнер да качиш 6кг (од помалку енергија да створиш повеќе). Така да назад во основно или земај дополнителни часови математика, термодинамика а богами и логика со маркетинг.
Вистинската теоретска бројка со Quickmass која ти е потребна да качиш 20кг маса (18кг маса + 2 вода) се 37,800денари со средена исхрана на одржување. Крај на дискусија, позз
Добро. Не ги тресам овие работи од ракав, и јас земам. Али забораив дека ти и Стеф Бачатеро све знаете. Не мислам да се расправам, батали.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Не го спордувај sajsiga со стеф шеф,жити таа што ти вари граФ.
 
Член од
27 октомври 2014
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво на сите, нов сум на форумов и се регистрирав пошто сум нов во фитнесов.

181cm сум висок и сум 78.5 кг. Пред 2 недели почнав во теретана ради активирање на тело и желба да имам више мускулна маса на мене. Вежбам по 3 пати неделно и со некој режим на здрава исхрана, али сакам да знам дали е добар и дали треба нешто да се промени:

појадок: мусли / овесни снегулки со нискомаслено млеко, ореви, банана / јаболко и мед
ужина: овошје / интегрални кекси / ореви, бадеми, лешници
ручек: пилешко, телешко или риба + ориз, микс од зрна или варени компири
ужина: ко и другата
вечера: туна со малку црн леб / црн леб со малку маргарин и 4-5 белки

Некој за совет?
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2014
Мислења
1.094
Поени од реакции
367
Здраво на сите, нов сум на форумов и се регистрирав пошто сум нов во фитнесов.

181cm сум висок и сум 78.5 кг. Пред 2 недели почнав во теретана ради активирање на тело и желба да имам више мускулна маса на мене. Вежбам по 3 пати неделно и со некој режим на здрава исхрана, али сакам да знам дали е добар и дали треба нешто да се промени:

појадок: мусли / овесни снегулки со нискомаслено млеко, ореви, банана / јаболко и мед
ужина: овошје / интегрални кекси / ореви, бадеми, лешници
ручек: пилешко, телешко или риба + ориз, микс од зрна или варени компири
ужина: ко и другата
вечера: туна со малку црн леб / црн леб со малку маргарин и 4-5 белки

Некој за совет?
Па за почетник ти е релативно добра исхраната само бидејки доручекот ти е најбитен оброк би можел да стаиш и некои си 3-4 белки за доручек , и со ужината поготово со интегралните кекси можеш да си мачкаш путер од кикирики ем е убав на вкус ем е здрав...И јас сум релатино нов во бодибилдингот така да од мене би биле овие совети , а поискусните нека ти кажат нешто повеќе :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom