"Огласи" за работа

Член од
7 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
6
Дали сте запознаени и информирани со барање на физиотерапевтски кадри во ЕУ? Се работи за лице кое има бугарски пасош и завршено Висока медицинска школа и солидно CV, но кое не доби работа тука иако беше далеку најкомпетентен. Се бараат вакви кадри низ ЕУ, линкчиња нешто, информации?
Ok! Neka bara ovde nasekade po cel svet gi baraat fizioterapeftite http://www.getspajobs.com/ stranava ja ima I na fb.. mozi da ja podesi za koja zemja go interesira I ako ima pobaruvacka da si dobiva izvestuvanje super e stranicava...jas ja pratam so nadez deka ke najdam nekoja rabota kako kozmeticar ali so mk pasos tesko , ako najdam uste nekoja slicna ke ve izvestam.(y)
 
Член од
7 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
6
Ok! Neka bara ovde nasekade po cel svet gi baraat fizioterapeftite http://www.getspajobs.com/ stranava ja ima I na fb.. mozi da ja podesi za koja zemja go interesira I ako ima pobaruvacka da si dobiva izvestuvanje super e stranicava...jas ja pratam so nadez deka ke najdam nekoja rabota kako kozmeticar ali so mk pasos tesko , ako najdam uste nekoja slicna ke ve izvestam.(y)
Дали сте запознаени и информирани со барање на физиотерапевтски кадри во ЕУ? Се работи за лице кое има бугарски пасош и завршено Висока медицинска школа и солидно CV, но кое не доби работа тука иако беше далеку најкомпетентен. Се бараат вакви кадри низ ЕУ, линкчиња нешто, информации?
Дали сте запознаени и информирани со барање на физиотерапевтски кадри во ЕУ? Се работи за лице кое има бугарски пасош и завршено Висока медицинска школа и солидно CV, но кое не доби работа тука иако беше далеку најкомпетентен. Се бараат вакви кадри низ ЕУ, линкчиња нешто, информации?
Eve ovde neka proveri
http://www.europejobs.org/
 
C

cige

Гостин
Немаше соодветна тема па решив тука да прашам, ми треба мислење и искуства за работење во Неуромедика во Скопје. Имаа конкурс пред извесно време па ме интересира колкава е платата и какви се условите за работа.
Инаку слушнав лоши муабети за нив...
Најидиотски работодавци! Една познаничка ја избркаа затоа што прашала кога ќе и дадат решение за работа
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Најидиотски работодавци! Една познаничка ја избркаа затоа што прашала кога ќе и дадат решение за работа
Значи не ни била вработена , ако немаш договор за работа можи да ти кажат од денес за утре да си заминиш или пак да те избркаат.
 
C

cige

Гостин
Значи не ни била вработена , ако немаш договор за работа можи да ти кажат од денес за утре да си заминиш или пак да те избркаат.
И ти да не си некој идиот од газда?
Значи девојчето после години работа си прашува дали планираат да ја осигураат, и овие кога си одела по пат накај дома и се јавиле да и кажат повеќе да не иде. Ти ова го оправдуваш? Требало да праша за да ја напуштат? Значи ќе ја држеле додека таа самата сака под тие услови да работи.
Што се замислуваш ти бе? Да не си син на Орце Камчев или Минчо Јорданов?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
И ти да не си некој идиот од газда?
Значи девојчето после години работа си прашува дали планираат да ја осигураат, и овие кога си одела по пат накај дома и се јавиле да и кажат повеќе да не иде. Ти ова го оправдуваш? Требало да праша за да ја напуштат? Значи ќе ја држеле додека таа самата сака под тие услови да работи.
Што се замислуваш ти бе? Да не си син на Орце Камчев или Минчо Јорданов?
Добро одмори малку, оти се исфрустрира толку многу?
Ниту сум газда ниту пак го знаев како е случајот. Ако се случило така слободно можи да ги пријави дека имаат не осигурани вработени, и казните колку што знам се баги големи.
Затоа си има договори , ако работиш не осигуран после тоа неможиш да ги тужиш. Проблемот кај нас е што има голема невработеност и многу ќе прифатат да работат во лоши услови само за да добијат некаков приход. Не ја оправдувам фирмата. напротив на никој не би му препорачал да работи во фирма каде што вработените не се осигурани.

Јас да бев Македонија ќе ја пријавев фирмата дека има неосигурани, но повеќето кај нас ќе ти речат не немој има таму многу така без работа ќе останат.
За тебе што е повеќе праведно да се затвори една ваква фирма или да се остави и други да се мачат?
 
C

cige

Гостин
За тебе што е повеќе праведно да се затвори една ваква фирма или да се остави и други да се мачат?
Одговорот ти го дадов во постот во кој ме цитираш, каде што ти претходно ти изиграваше олигарх.

За мене најправедно е вработените секоја неправилност веднаш да ја пријават. Ама пуста борба за леб, секој гледа само да дојде до парче леб. Во Канада работодавецот има рок 5 или 10 дена да даде плати на вработените, после тоа ако нема пари нека заложува имот, нека зема кредити, било што, само да не биде на терет на вработениот.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Дали некој знае каде се објавуваат Огласите за професори во средното образование?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Дали некој знае каде се објавуваат Огласите за професори во средното образование?
Во партиски штаб , после тоа откако ќе се најдат луѓето што им требаат ги објавуваат јавно :(
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
dali koga nekoja firma ke osiguruva nekoj vraboten mora da pusti oglas da se objavi na sajtot na agencijata za vrabotuvanje ili moze da se osiguruva i bez oglas ( ova go prasuvam bidejki vo firmata kade sto rabotam ne osigurani sme 6 a slusnav deka ostanatite gi osigurale a mene ne, a gledav deka nema oglas objaveno )
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
dali koga nekoja firma ke osiguruva nekoj vraboten mora da pusti oglas da se objavi na sajtot na agencijata za vrabotuvanje ili moze da se osiguruva i bez oglas ( ova go prasuvam bidejki vo firmata kade sto rabotam ne osigurani sme 6 a slusnav deka ostanatite gi osigurale a mene ne, a gledav deka nema oglas objaveno )
Kolku sto znam oglasite sega se samo fiktivni, moze oglasot da e i od pred 11 meseci. Da receme deka togas pustile oglas za vrabotuvanje za 10 lugje i kolku sto se sekjavam toj oglas traese 12 meseci. Oni po toa baranje/oglas mozat da vrabotuvaat. Uste edna rabota, ako zemas plata vo banka 100% si osiguran bidejki sega idat site plati od direktor do cistac na ist list preku UJP. Odnosno cela suma se uplakja na UJP i posle ona prefrla na tebe i drugite vraboteni isto i za zdravstveno ona prefrla. Kako i da e vo globala ako zemas plata preku banka 99,9% si osiguran. No za sekoj slucaj trkni si i proveri si.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Барам Келнер/ка за работа во Гостилница во Карпош
Пријавена услови и плата одлични
Повеќе информации ПП
 
C

cige

Гостин
Барам Келнер/ка за работа во Гостилница во Карпош
Пријавена услови и плата одлични
Повеќе информации ПП
Немој да спомнуваш на форумов колкава плата даваш, оти лом ќе те направат
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.030
Поени од реакции
4.515
Ke ja nudi taa plata se dodeka ne mu e itna taa rabotnicka a ima vreme da ceka i nadez deka nekoja ke mu ja prifati taa suma.Onoj moment koga ke mu bide najpotrebna a niedna ne mu se javi ili prifati vo toj moment sam ke mora da ja zgolemi visinata na platata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom