ОНЕ и ВИП се споија

Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Ме интересира вашето мислење дали тоа ќе испадне негативно или позитивно за претплатниците, со оглед на тоа дека ќе има само 2 играчи на пазарот, т-мобајл и овие заедно.
Мислам дека ќе биде негативно - ќе ги зголемат цените и своите профити
Во други држави формирање на вакви монополи го попречува државата,
Но кај нас такво нешто не очекувајте.
Нашата држава е слаба и царува корупција
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.251
Т-мобиле никогаш нема да паднат, држат многу јаки фирми. А и многу од приватните корисници што избегаа од нив заради скапите понуди, почнаа како попчиња да си се вракаат назад. Точно е дека крадат многу, но кој во државава не краде!? На овие другиве може целта им е да го бутнат Т-мобиле, што е многу тешко, едино ако не ја подобрат мрежата и ако не понудат многу ефтини понуди со многу гага минути и нет. Ако не понудат такво нешто наебавме три години и ке ни биде луксуз да имаме телефон на претплата. До душа со нашиве плати и дишењето е луксуз....
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Користам Вип веќе една година, никогаш, ама никогаш досега не сум имал проблеми со мрежата, интеренетот, повиците или со сметката. Мене ми се одлични засега, имам уште помалце од година дена договор кој планирам да го продолжам.

За спојувањето не ме интересира ништо, нема да прокоментирам бидејќи не ме интересираат многу овие работи, времето ќе покаже дали е добро или не е.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
прво не ги мешајте работите, со спојувањево на Вип и Оне не се доаѓа до монопол туку дуопол оти тука е Т-мобајл, и не е иста ситуацијата како кога грчки оте мораше да го продаде Космофон оти беше купен од Германски Тмобајл и тука ќе беше веќе монопол и ќе имаше 100% од пазарот оти немаше друг одсем нив.
Нека не ве буни пазарно учество од над 51% затоа што кога се две секако еден ќе биде над 50 % друг под. Логички :)

Е сега ова најверојатно го прават затоа што Телеком Австрија (ВИП) ќе го купи Словенскиот (ОНЕ) и со тоа ќе бидат приморани да го продадат едниот од операторите во Македонија кои ќе бидат под нивна контрола Вип или Оне, а со ова сите претплатници од двете фирми, како и Бум тв и Близу ќе останат во нивна сопственост и ќе му станат ептен јака конкуренција на Т мобајл.

Сега на АЕК и државата останува да направи анализа откако ќе се случи ова спојување, дали со 2 мобилни оператори се задоволува Македонскиот пазар или ќе доделат концесија повторно на некој нов трет мобилен оператор.(не виртуелен)

А дали ова ќе биде позитивно или негативно за нас како корисници допрва ќе видиме.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Се знае кои ќе бидат ефектите:

Помалце оператори, повисоки цени.

Дополнително ќе има големи отпуштања и затворање на салони, како и затворање на голем дел од телекомуникациската инфрструктура (укинување на базни станици итн.). Со ова, ќе се постигнат заштеди за обединетата компанија и ќе има поголем профит.

Математиката е јасна, но таа е во корист само на големиот бизнис, не на малиот корисник.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.158
Поени од реакции
3.548
Ova ke bide beter od monopol,nikakva konkurencija ke nema t,mob ne gi interesira nisto a ovie kee gi sledat niv,i se vo krug,na steta na narodot.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.505
Тие сакаат да се спојат, е сега дали од тука ќе се дозволи тоа... Не би требало, но ќе видиме.
Исто, кориснициве да ги оставиме на страна, ќе се затворат салони, дирекции, ќе се отпуштаат вработени... не е добра работа.
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
Тие сакаат да се спојат, е сега дали од тука ќе се дозволи тоа... Не би требало, но ќе видиме.
Исто, кориснициве да ги оставиме на страна, ќе се затворат салони, дирекции, ќе се отпуштаат вработени... не е добра работа.
Не би било добро да се дозволи, ама ако пратиш сите медиуми веќе го „пакуваат“ ова како завршена работа.

Не ми се верува овие да лиферуваат ваква вест без тоа претходно да го уиграат со властите во Македонија. Не се до толку аматери.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Што бидна со спојувањето нели требаше после половина од ноември да започнат да работаат како една фирма ?? Да не знае некој повеќе информации за ова ??
 
S

Sasha

Гостин
Што бидна со спојувањето нели требаше после половина од ноември да започнат да работаат како една фирма ?? Да не знае некој повеќе информации за ова ??
Во Oне ми кажаа oд Јануари 2015 ќе билo спојувањето.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Што бидна со спојувањето нели требаше после половина од ноември да започнат да работаат како една фирма ?? Да не знае некој повеќе информации за ова ??
Во Oне ми кажаа oд Јануари 2015 ќе билo спојувањето.

Тогаш ќе биде одговорот дали ќе има спојување (а ќе има) а процесот на спојување ќе трае подолго. Можно е и година две да функционираат како засебни фирми пред се да се заврши.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Во Oне ми кажаа oд Јануари 2015 ќе билo спојувањето.
А како ќе се спојат мислам дали ние ВИП ќе станеме или? Рекоа информации во ноември али нема ништо....
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
А како ќе се спојат мислам дали ние ВИП ќе станеме или? Рекоа информации во ноември али нема ништо....
Не, и ВИП и ОНЕ ќе станат нова фирма. Која ќе се вика некако. Водафон нешто се спомнува.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Не, и ВИП и ОНЕ ќе станат нова фирма. Која ќе се вика некако. Водафон нешто се спомнува.
Некако не ми е логично Водафон затоа што сепак тоа е друга фирма. Телеком Австрија си има еден бренд да речеме а1 во Австрија, Вип итн а Водафон е друга корпорација што знам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom