SEO за почетници

Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Тежок oф-топик, templar нели имаше сменето аватар сабајлево or it's just me?

Јас сеуште не сум почнал со ништо, гледам некои гомнарии излегле и се е испревртено, или за почеток не треба да се занимавам со овие проблеми, вашиве?
Да имаше

Он-Топик : Инаку јас почнав пред неколку дена, засега е малце лудница додека да го најдам правиот пат, купив повеќе домени со различна структура на работа(различни идеи да бидам попрецизен), не би го заоставил и амазон, но сеуште е рано да се фалам, засега од се проследеното на @templar55 се оди како на вода, уште еднаш ќе кажам рано е сеуште за се, али нема откажување.Затоа доста оф-топик за тие што не ги интересира темата и читајте ги мислењата кои имаат корист.Секоја чест уште еднаш за темата.Инаку го одбројувам 7миот час со бачкање и оптимизирање, полека работите ми стануваат се појасни :)

Мој совет ако си загреан за работа разгледај ја темата 2-3 пати запамти ги и одели си ги постовите со корисна содржина и пробај сам, ако нешто не е јасно затоа тука е оваа тема, да прашаш и да добиеш помош :)[DOUBLEPOST=1414027898][/DOUBLEPOST]Јас имам прашање патем, дали cpa и youtube исто така можат да доведат до добра заработка? Имам некои идеи со тоа, па ако некој има искуство нека сподели или нека даде некоја сугестија :)
 
Последно уредено:

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
]Јас имам прашање патем, дали cpa и youtube исто така можат да доведат до добра заработка? Имам некои идеи со тоа, па ако некој има искуство нека сподели или нека даде некоја сугестија :)
Може да се направи добра пара али мн флагери има а и потешко се рангира за Youtube.

Ја одам нa нешто помеѓу WH и BH... Смачено ми е од абдејтиве. Ако биде тоа мислам дека нема веќе да ме фате абдејт :)

Ако има некој - некој бот за собирање поени на Add Me Fast или некоја слично страна нека ми пише ПП.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
За бот незнам(имав јас купено еден порано AddMeFastRobot али сеа го нема веќе никаде а и не сум го користел одавно) а за скрипти има http://www.mediafire.com/download/2s9o1xt72z3oa1y/AddMeFast+Bot+Suite+by+OMGWTFISTHIS.rar
Иначе дечки едно прашање. Имам нова страна, multi-niche, артиклите ги пишувам сам(11 артикли досеа) страната ја почнав пред еден месец е сеа кога да почнам со Web 2.0S и колку Web 2.0s да правам за еден артикл(едно ниче) ?
 
T

templar55

Гостин
Има бот за addmefast ама не работи како што треба, т.е. работи ама екранот замрзнува после 5 минути или после 5 минути ке треба да го стартуваш пак и работи само за facebook likes и shares.
Јас обично го стартувам, го намалувам само екранот и си ги извршувам другите обврски, штом престане да работи го стартувам пак.
Ако најдам нешто слично во блиска иднина ке го споделам обавезно.
Ако некој работи со youtube имам премиум hit leap сметка која месечно се плаќа 7-8 евра и ми стои така а не ја користам.
Ако сака некој high retention views нека ми каже.
Финтава е тоа што со премиум сметка го криеш рефералот и посетите на youtube доаѓаат од facebook, twitter или пак сајт кој што вие сакате и со тоа youtube не може да препознае дека има лажни прегледни на видеа па така видеото ке ви стои подолго време. Ова е од времето кога го користев YT ама се откажав после 3-4 дена затоа што има премногу флагери како што спомена @Mr.HyPNoTiC .
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
90
Поени од реакции
26
Има бот за addmefast ама не работи како што треба, т.е. работи ама екранот замрзнува после 5 минути или после 5 минути ке треба да го стартуваш пак и работи само за facebook likes и shares.
Јас обично го стартувам, го намалувам само екранот и си ги извршувам другите обврски, штом престане да работи го стартувам пак.
Ако најдам нешто слично во блиска иднина ке го споделам обавезно.
Ако некој работи со youtube имам премиум hit leap сметка која месечно се плаќа 7-8 евра и ми стои така а не ја користам.
Ако сака некој high retention views нека ми каже.
Финтава е тоа што со премиум сметка го криеш рефералот и посетите на youtube доаѓаат од facebook, twitter или пак сајт кој што вие сакате и со тоа youtube не може да препознае дека има лажни прегледни на видеа па така видеото ке ви стои подолго време. Ова е од времето кога го користев YT ама се откажав после 3-4 дена затоа што има премногу флагери како што спомена @Mr.HyPNoTiC .
Можеш и со нормал акаунт да направиш посети од твитер, фејзбук. И hitleap повеќе не работи.. закочува на 301+ views.
Иначе за со нормален акаунт го ставаш видеото на твитер и со краткиот линк преку кој се насочува twitter -> youtube тој го копираш и го ставаш во hitleap и сите посети ти идат преку твитер али џабе како што кажав укочува на 301
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
За бот незнам(имав јас купено еден порано AddMeFastRobot али сеа го нема веќе никаде а и не сум го користел одавно) а за скрипти има http://www.mediafire.com/download/2s9o1xt72z3oa1y/AddMeFast Bot Suite by OMGWTFISTHIS.rar
Иначе дечки едно прашање. Имам нова страна, multi-niche, артиклите ги пишувам сам(11 артикли досеа) страната ја почнав пред еден месец е сеа кога да почнам со Web 2.0S и колку Web 2.0s да правам за еден артикл(едно ниче) ?
Би било добро да ги опфатиш сите niches пример 10-20 web 2.0 за едно ниче потоа 10-20 за друго.Или така или можеш 20 web 2.0 со сите ничиња али со уникатна содржина до 90% некаде.
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
За бот незнам(имав јас купено еден порано AddMeFastRobot али сеа го нема веќе никаде а и не сум го користел одавно) а за скрипти има http://www.mediafire.com/download/2s9o1xt72z3oa1y/AddMeFast Bot Suite by OMGWTFISTHIS.rar
Иначе дечки едно прашање. Имам нова страна, multi-niche, артиклите ги пишувам сам(11 артикли досеа) страната ја почнав пред еден месец е сеа кога да почнам со Web 2.0S и колку Web 2.0s да правам за еден артикл(едно ниче) ?
Направи си 10 Web 2.0 но нека ти служат за повеќе ничиња. Прво постави им по 2-3 поста ако не можеш повеќе на секој Web 2.0. Следно направи по некој HR беклинк (10-20) + социални сигнали, па на крај направи артикл и стави си линк до твојот сајт :) Web 2.0 Нека ти бидат со наслов конкретен со ничето. Пример ако си за Медицина нека го содржи зборот медицина.

----
Беклинковите до Web 2.0 не ги прави во ист ден т.е од еднаш 20 да им дојдат.[DOUBLEPOST=1414090280][/DOUBLEPOST]BTW ботот работи уште или ме заебава? Пошо кај мене ен работи....
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Со wordpress не стојам баш добро многу ајде овде да прашам, како да не ги прикажува сите постови на почетната страна?

Тоа се мачам во опции да го најдам, може али да е статична страна како што разбрав(нешто како да чита од друга веќе постоечка страна), ама го нејќам тоа. Мислам ме разбравте што сакав да прашам
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Со wordpress не стојам баш добро многу ајде овде да прашам, како да не ги прикажува сите постови на почетната страна?

Тоа се мачам во опции да го најдам, може али да е статична страна како што разбрав(нешто како да чита од друга веќе постоечка страна), ама го нејќам тоа. Мислам ме разбравте што сакав да прашам
Може да направиш постовите на почетна страна да се прикажуват од одредена категорија.
Ти пратив ПП, види дали ќе ти помогне.
 
T

templar55

Гостин
Линкот ке биде no-follow така што нема да има бенефиции врз твојот сајт.
Ако сакате да дознаете разлика од nofollow и dofollow линкови барајте по гугл, има милион статии за тоа.
Dofollow е она што ви треба, нормално со мал микс и на nofollow.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Линкот ке биде no-follow така што нема да има бенефиции врз твојот сајт.
Ако сакате да дознаете разлика од nofollow и dofollow линкови барајте по гугл, има милион статии за тоа.
Dofollow е она што ви треба, нормално со мал микс и на nofollow.
Како што гледам, webs.com воопшто и не индексира на google. Што е со блоговите кои се dofollow а не се индексирани? Исто ко да не постојат, така?[DOUBLEPOST=1414501272][/DOUBLEPOST]И уште една работа, мислам дека е добро да во едно градење на линкови има и nofollow заради диверзитет.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Како што гледам, webs.com воопшто и не индексира на google. Што е со блоговите кои се dofollow а не се индексирани? Исто ко да не постојат, така?[DOUBLEPOST=1414501272][/DOUBLEPOST]И уште една работа, мислам дека е добро да во едно градење на линкови има и nofollow заради диверзитет.
ако не се индексирани исто како да не постојат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom