Општи вело муабети, прашања, совети

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
500 евра на Sporty Sale ти е паушална цена за роуд бајк. Дали Сора 5 години стара, дали Ултегра исто 5 години стара, дали 105ка 2 години стара, све е 500 евра. Евентуално 550, па да се ценкаш.
Ебате пазарот на велосипеди, кога ќе ми треба велосипед ќе си идам до Бугарија и ќе си донесам половен. Како и колите, и точаците таму им се гага во споредба со нашите.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
500 евра на Sporty Sale ти е паушална цена за роуд бајк. Дали Сора 5 години стара, дали Ултегра исто 5 години стара, дали 105ка 2 години стара, све е 500 евра. Евентуално 550, па да се ценкаш.
Ебате пазарот на велосипеди, кога ќе ми треба велосипед ќе си идам до Бугарија и ќе си донесам половен. Како и колите, и точаците таму им се гага во споредба со нашите.
и таму слабо се наоѓа.Има еден кој продава во Бугарија али далеку е премногу.Сепак за добар роад бајк мора да се одвои малку повеќе.Веќе за 7-800 се наоѓа стварно класа пред се во Бугарија.
 
A

Avenger99

Гостин
Момци фала на советите, после долго време и јас се подновив со точаче :) Изборот падна на
10306538_10205555363310386_7665662414587647503_n.jpg

Прв пат седнувам на нешто поквалитетно и филингот е :vozbud:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Вреди ли да се купи 30.000денари

Ама ме зачуди за тоа колку има извозено или ја не го слушнав добро 13.000км ШТО МИ Е МНОГУ а ланска година 2013 му е донесен значи од америка мислам го има утепано од возење можеби 1300 се ама повеќе влече на 13.000 км што мислите за точаков општо освен ова за Км







[DOUBLEPOST=1414090572][/DOUBLEPOST]

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1373775

Или пак за овој 5000км има поминато 30.000денари се било во ред редовно мачкано прегледи и такви ствари ајде совети дајте
 
Последно уредено:

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Вреди ли да се купи 30.000денари

Ама ме зачуди за тоа колку има извозено или ја не го слушнав добро 13.000км ШТО МИ Е МНОГУ а ланска година 2013 му е донесен значи од америка мислам го има утепано од возење можеби 1300 се ама повеќе влече на 13.000 км што мислите за точаков општо освен ова за Км

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1373775

Или пак за овој 5000км има поминато 30.000денари се било во ред редовно мачкано прегледи и такви ствари ајде совети дајте
Меѓу овие два, дефинитивно вториот т.е црниот, За една класа подобра опрема и подобри бандажи во секој случај.
Ако ти даде како што пишува и нова оригинална неотпакувана опрема која што е минимум 100тина евра тогаш цената е коректна.
Само види ја димензијата, вака од око ми изгледа како мало точаче.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Луѓе некој да помогне каде може да се најде половна 29ка во скопјево,а да не е со напумпана цена?
Уште подобро доколку некој и сака замена за мојов со 26 гуми

За цикло не ми предложувајте бидејќи немам време да се замарам со патувања.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Меѓу овие два, дефинитивно вториот т.е црниот, За една класа подобра опрема и подобри бандажи во секој случај.
Ако ти даде како што пишува и нова оригинална неотпакувана опрема која што е минимум 100тина евра тогаш цената е коректна.
Само види ја димензијата, вака од око ми изгледа како мало точаче.
Абе овој вториов што е да не знаеш што модел е точно се утепав барајќи неможам да го најдам ми кажа 2012 гледав слики ама ниеден не ми е некако сличен
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Луѓе некој да помогне каде може да се најде половна 29ка во скопјево,а да не е со напумпана цена?
Уште подобро доколку некој и сака замена за мојов со 26 гуми

За цикло не ми предложувајте бидејќи немам време да се замарам со патувања.
ами не патувај, јас 2 велосипеди земав преку автобус што вози белград-скопје, ќе му дадеш на шоферот 50 еура за услугата и го имаш бајкот на автобуска во Скопје.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Defy-то е S величина, за прилично ниски возачи, до 168 cm висина ако имаат среќа да имаат пократки нозе.

Белиот Giant е циклокрос машина, и од тоа што имам читано е малку поудобен за возење по асфалт од чистокрвен роуд. Исто е и малку, дури и занемарливо поспор заради обрачите кои се поцврсти за да трпат офроуд возење. Опремата на двата велосипеди е 105ка од иста генерација така да прашање на големина е. За информација, белиот Giant e 53 cm што е M/L т.е. на граница. Одговара за возачи од 173 до 182 cm од прилика.

Подвлеченото не важи, ми се спие :D
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
ами не патувај, јас 2 велосипеди земав преку автобус што вози белград-скопје, ќе му дадеш на шоферот 50 еура за услугата и го имаш бајкот на автобуска во Скопје.
Koj e тој шофер?јас пробав преку ниш експрес и преку чачак.Колку што знам само тие возат до Србија.

јас пред 2 месеци порачав дрес и требаше да го земат шоферите.најдов и човек кој ќе им го однесе на автобуска,они само требаше да го земат и да ги чекам на автобуска.но никој не се нафати со образложение дека може да им го царинат.На крај си отидов до врање и платив 15 евра карта,7-8 евра јадење и такси превоз до каргото,како и 15 евра карго.Се вкупно трошоци за еден дрес ме кошташе цели 40 евра или онолку колку што чинеше и цел дрес.малтретирање пак на пријателот да го земе дресот од продавница во белград и да ми го пушти по карго не го ни рачунам

Така да неверувам дека некој ќе донесе за 50 евра 2 точаци во Скопје од Белград,особено што голем е ризикот да ти ги заплене царина.Еве логично зашто не би се нафатил никој возач да ти донесе 2 точака(особено ако се скапи).Кога би дошол на граница и кога цариниците ќе видат точаци ќе ги викнат сопствениците.Кога ќе видат дека сопственици нема,па ќе испадне како возачот да ги шверца и поради тоа никој не се става во ризик.
Сум се распрашувал порано по пријатели во Берово транс кога сакав да земам еден велосипед(вика шансите се многу мали некој да ти се нафати,а ризикот огромен,освен ако не одам јас сам)

И да видам некој велосипед,прво сите се тие втора рака и држат некоја си реална цена.
Второ состојбата не му ја знам и имам две опции.првата ми е да одам до Белград и да го видам лично,а втората е да ми го пратат со карго до прешево-врање итн.
Од кај да знам дека ќе ми биде пратено токму тоа што сум го нарачал,односно дека нема да бидам преварен?Кога бев по дресот,еден човек дојде пред мене да се буни зашто земал плазма телевизор преку карго,но телевизорот кога го однел дома не работел.Таа од каргото му беше кажала.Жал ми е господине но работите откако ќе се земат неможат да се вратат односно може повторно да му го пратите на сопственикот,а пари да си чекате.Виде не виде човекот си го зема телевизорот и си отиде дома.Ем без пари,ем без телевизор.
Но ни тука не е единственото зезање.Прашање е дали шоферот ќе се нафати да ми го стави точакот во гепек?Второ еве да речеме дека ќе прифати.Сигурно ќе бара пари за дополнителен багаж.Трето граница и заебанции.Има многу зезање и не се исплати.Поради тоа барам одтука.

Карта до Белград е претпостаувам најмалку 2000 денари.карго сигурно 20 евра и други давачки низ белград.Под 60 евра не се поминува од точак.И пак е ризик.Може да се отиде и да се изгуби цел ден а точакот да не го бива.
Така да ќе причекам овде некој да понуди,па ако нема ќе одам на нов.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Изгледа на крајот ќе завршам со трек по се изгледа модел 2014 1.1

Глеам си го билдат тоа Бонтражер а мене и не ми е баш познато ама ќе падне одлуката на овој

Се мислев меѓу двата гиант што се ама едниот е возен 5000км има подобра опрема(колку што можев да заклучам) но немам ни гаранција плус возен е вака за треков од кутија се вади директивка 3 години гаранција имам плус доживотна на рам нема сора нема тиагра ова е послаба опрема но на крајот

Читав и нешто коментари http://forums.roadbikereview.com/beginners-corner/first-road-bike-trek-1-1-thoughts-275450-2.html

Глеам добро стојат со коментариве


https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20140428154241AANBKmF

Што повеќе читам толку повеќе незнам што да правам

http://bike.shimano.com/content/sac-bike/en/home/components1/road/105.html

http://bike.shimano.com/content/sac-bike/en/home/components1/road/claris.html



  • Frame – 100 Series Alpha Aluminium
  • Fork- Trek carbon road
  • Wheels – Alloy hubs w/Bontrager AT-750 alloy rims
  • Tyres – Bontrager T1, 700x25c
  • Shifters – Shimano Claris STI, 8 speed
  • Front derailleur – Shimano Claris
  • Rear derailleur – Shimano Claris
  • Crank – Vuelta Corsa, 50/34 (compact)
  • Cassette – Sun Race 11-28, 8 speed
  • Pedals – Nylon body w/alloy cage
  • Saddle – Bontrager Affinity 1
  • Seatpost – Bontrager SSR,12mm offset
  • Handlebar – Bontrager SSR VR-C, 26.0mm
  • Stem – Bontrager Sport, 26.0mm, 10 degree
  • Headset – 1-1/8″ semi-cartridge bearings
  • Brakeset – Alloy dual-pivot
  • Grips – Bontrager Gel Cork tape
  • Extras – Mudguard & rack mounts

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom