Судбина

Член од
1 февруари 2012
Мислења
163
Поени од реакции
323
Сметам дека судбината е она што човекот го создава секојдневно со своите одлуки и постапки. А речениците од типот " судбина ми било тоа", сметам дека се само оправдување кога не ни оди во животот или кога оправдуваме некоја наша постапка со која не се гордееме.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Sudbina e nesto vo sto covek treba da veruva, da se pomiri na nekoj nacin, sila koja go odreduva zivotot na sekoj poedinec..od druga strana Gospod e milostiv sto nam ni go dal izborot..
 
O

Orion.

Гостин
Не постои судбина, постои слободна волја
 
D

devojcence

Гостин
e kako moze istata sudbina da ja imaat poedin kurg na lugje so ista situacija sto imale pominale??? toa ne e sudbina. nego zivot. kolku lugje ima sto ista ,,sudbina,, kako mojata? znaci zaklucok ne postoi sudbina postojat covecki patista i zivoti.
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Луѓето кои веруваат дека постои судбина се луѓе кои лесно се предаваат и имаат слаб ум.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Луѓето кои веруваат дека постои судбина се луѓе кои лесно се предаваат и имаат слаб ум.

Eте јас на пример верувам во судбина,никогаш во животот се немам предадено за ништо напротив се имам борено жилаво до крајот на било што,дури и за животот на мојот татко.Тоа значи дека јас имам слаб ум ? хм... пошто ова е форум за Философија ќе ти кажам една филзофска реченица, КАРАКТЕРОТ/УМОТ СЕ ПОКАЖУВА ВО НАЈТЕШКОТО.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Ја би 70-30..

70 % ние си пишуваме во таа книга наречена СУДБИНА, а тие 30% на почеток ги добиваме како вовоед !!!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Kако го објаснувате ова?
а не биле ни од ист град
туку 300 км еден од друг живееле


http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/11005132/Photo-of-couple-11-years-before-they-met.html
не разбирам да прочитам, ама изгледа склучиле брак, е тоа ти е судбина,ама со големо С...значи Судбина-пишано било така, а од пишаното не се бега,поготово на третата вечер од наречниците.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Сметам дека сите си ја пишуваме сопствената книга но како ќе ми објасните за тоа како одлучуваме односно како не е судбина каде се раѓаме, кои ни се родителите , во која средина околина се раѓаме зар толку моќни се се да контролираме?. Не сум којзнае кој верник на судбина но според мене има виша сила или некоја енергија без разлика кој како се ја нарекува
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Сметам дека сите си ја пишуваме сопствената книга но како ќе ми објасните за тоа како одлучуваме односно како не е судбина каде се раѓаме, кои ни се родителите , во која средина околина се раѓаме зар толку моќни се се да контролираме?. Не сум којзнае кој верник на судбина но според мене има виша сила или некоја енергија без разлика кој како се ја нарекува
Замисли дека ти си Бог што се инкарнирал во една од бесконечните можности. И замисли си дека почнал да се буди.
 
Член од
14 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
30
Судбината е решение,краен резултат. Исто како во математиката. Имаш зададено равенка/задача(живот) и почнуваш постапка,почнуваш да ја разрешуваш(решавање проблеми/тек на живот) и како што ја решуваш ти доаѓаш до нови работи(животни моменти) но никогаш не би знаел пред време додека на крајниот резултат не провериш дека стварно таа равенка испаѓа толку. Така и со судбината. Кога на крај ја доживуваш сфаќаш дека тоа морало да биде така,бидејќи имало свој тек.
 

confuzed

Geek
Член од
2 ноември 2014
Мислења
34
Поени од реакции
11
Covekot kako poedinec sam odlucuva za patot po koj sto ke odi,megjutoa e istovremeno usloven od slucuvanjata,postapkite,custvata na pobliskite i podalecnite lugje vo negoviot zivot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom