Добитници на лотарија за САД

K

Kacar

Гостин
Аплицирав за виза. Ги испечатив бројчињата. Сега, што следува? Мир и надеж до 5 мај 2015 додека да излезат резултати или и има некои процедури измеѓу време?
А , и дали можам да аплицирам за туристичка виза преку Work & Travel и што би се случило доколку на среќа добијам виза за Америка на лотарија а сум аплицирал и за туристичка....
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Можат да видат дека си аплицирал за зелена карта и да те одбијат за туристичка.
Аплицирањето за зелена карта би им дало до знаење дека сакаш да живееш во САД.
 
K

Kacar

Гостин
Можат да видат дека си аплицирал за зелена карта и да те одбијат за туристичка.
Аплицирањето за зелена карта би им дало до знаење дека сакаш да живееш во САД.
Така и си мислев. Инаку, со латинско писмо се аплицира така ? Јас ете живеам на улица 8 Септември, сум напишал 8 Septemvri , а не 8 th September. Дали е грешка ? И што следува после апликацијата, чекање до 5 мај ?
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
5
Поени од реакции
5
Така и си мислев. Инаку, со латинско писмо се аплицира така ? Јас ете живеам на улица 8 Септември, сум напишал 8 Septemvri , а не 8 th September. Дали е грешка ? И што следува после апликацијата, чекање до 5 мај ?
штом имаш бројче се е во ред,и да,чекаш до мај.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Jas sum nova na forumot i sakam da parsam nekoj so iskustvo sto otkako se se sredite i dojde denot za zaminuvanje dali ima nekoj koj bi ve upatil kade i kako da odite tamu dali ima nekoj koj bi ve upatil sega kade da najdes zivealiste kade da najdes rabota ako imas deca kade da gi zapises nauciliste itn.... Vi blagodaram!
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Jas sum nova na forumot i sakam da parsam nekoj so iskustvo sto otkako se se sredite i dojde denot za zaminuvanje dali ima nekoj koj bi ve upatil kade i kako da odite tamu dali ima nekoj koj bi ve upatil sega kade da najdes zivealiste kade da najdes rabota ako imas deca kade da gi zapises nauciliste itn.... Vi blagodaram!
Освен форумите, блоговите, и пријатели/роднини, никој друг нема да ти помогне.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Jas sum nova na forumot i sakam da parsam nekoj so iskustvo sto otkako se se sredite i dojde denot za zaminuvanje dali ima nekoj koj bi ve upatil kade i kako da odite tamu dali ima nekoj koj bi ve upatil sega kade da najdes zivealiste kade da najdes rabota ako imas deca kade da gi zapises nauciliste itn.... Vi blagodaram!
Ako nemas takov garanter (garantno pismo) pred da apliciras 2 pat nema da ti odobrat visa.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Ako nemas takov garanter (garantno pismo) pred da apliciras 2 pat nema da ti odobrat visa.
Ova znaci ako te izvlecat i od nekoja pricina ne otides bi ti dozvolile da apliciras nareden pat ili zavrsena e tvojata prikazna?[DOUBLEPOST=1413840987][/DOUBLEPOST]Ne znam za vas ama posle seto ova sto go procitav jas mislam deka podobro e da ostanes tuka i da se snaogas i zivees kako do sega otkolku da otides na nekoe mesto so nesto pari vo dzeb i da probas da zivees ako uspees, site se nadevame na podobro no sto ako ne uspees? Ke si gi potrosis i tie pari sto ke gi ponesis so sebe i potoa nazad pa pecali od novo i brkaj ja krizata sto ke si ja obesis na vrat :facepalm: :place: :tapp:. A bi bilo dobro, eve koga davaat takva sansa da otides tamu, barem da te upati tuka mozes da najdes zivealiste, a tuka rabota, a tuka za decata... pa ako ti se raboti opstani, ako ne doma![DOUBLEPOST=1413841707][/DOUBLEPOST]I uste da ja kazam mojata MAKA imam aplicirano za izvlekuvanjeto vo maj 2015g a imam i dve mali deca 3 i pol god i 3meseci pa zatoa i prasuvam, apliciirav od radoznalost a za zaminuvanje i ne sum za tolkav rizik so dve mali deca no sakam da znam kolkavi bi mi bile sansite za opstanok dokolku bi bila izvlecena, i po ova sto go dobiv kako odgovor si proceniv kolku mi se mali sansite
 
Последно уредено:
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Не, можеш да аплицираш секоја година. Доколку те извлечат (дај Боже и да те извлечат), постои опција - подигање на кредит. Не е идеална, ама е опција.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Не, можеш да аплицираш секоја година. Доколку те извлечат (дај Боже и да те извлечат), постои опција - подигање на кредит. Не е идеална, ама е опција.
Da, ne e idealna no e opcija, vo pravo si, a jas velam daj Boze da gi izvlecaat onie koi toa go sakaat od srce ,a jas bi aplicirala po nekoja godina poseriozno (dokolku postoi seuste lotrijata).
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ova znaci ako te izvlecat i od nekoja pricina ne otides bi ti dozvolile da apliciras nareden pat ili zavrsena e tvojata prikazna?[DOUBLEPOST=1413840987][/DOUBLEPOST]Ne znam za vas ama posle seto ova sto go procitav jas mislam deka podobro e da ostanes tuka i da se snaogas i zivees kako do sega otkolku da otides na nekoe mesto so nesto pari vo dzeb i da probas da zivees ako uspees, site se nadevame na podobro no sto ako ne uspees? Ke si gi potrosis i tie pari sto ke gi ponesis so sebe i potoa nazad pa pecali od novo i brkaj ja krizata sto ke si ja obesis na vrat :facepalm: :place: :tapp:. A bi bilo dobro, eve koga davaat takva sansa da otides tamu, barem da te upati tuka mozes da najdes zivealiste, a tuka rabota, a tuka za decata... pa ako ti se raboti opstani, ako ne doma![DOUBLEPOST=1413841707][/DOUBLEPOST]I uste da ja kazam mojata MAKA imam aplicirano za izvlekuvanjeto vo maj 2015g a imam i dve mali deca 3 i pol god i 3meseci pa zatoa i prasuvam, apliciirav od radoznalost a za zaminuvanje i ne sum za tolkav rizik so dve mali deca no sakam da znam kolkavi bi mi bile sansite za opstanok dokolku bi bila izvlecena, i po ova sto go dobiv kako odgovor si proceniv kolku mi se mali sansite
Со две мали деца ќе ти е многу потешко да се снајдиш, особено ако немаш никој таму.
Прво ќе бидип ограничена со време така да нема да можиш да работиш две работи и да ги оставиш дома децата сами, или пак нема да заработуваш доволно за да плаќаш некој да ти ги чува. Исто зависи што работиш Македонија, ако си во IT областа ќе ти е релативно лесно работа да најдиш но за друго е многу потшеко . Прво нека те извечат па потоа можиш да правиш план, секако не мора одма да заминиш.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Со две мали деца ќе ти е многу потешко да се снајдиш, особено ако немаш никој таму.
Прво ќе бидип ограничена со време така да нема да можиш да работиш две работи и да ги оставиш дома децата сами, или пак нема да заработуваш доволно за да плаќаш некој да ти ги чува. Исто зависи што работиш Македонија, ако си во IT областа ќе ти е релативно лесно работа да најдиш но за друго е многу потшеко . Прво нека те извечат па потоа можиш да правиш план, секако не мора одма да заминиш.
Не мора одма, но ќе мора 6 месеци по направениот лекарски преглед што го бараат да биде извршен пред интервјуто во амбасада.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Чекај зар мораш да имаш гарантно писмо за да ти одобрат виза? Нели од пред неколку години одобруваат и без гарантни писма? Зошто ми е мене гарантно писмо од роднина кога имам 21 година, неженет, без фамилија, одлично познавање на англиски...... можам и сам да се снајдам.
 
Член од
2 февруари 2014
Мислења
103
Поени од реакции
60
Некогаш бараат гарантно писмо/банковна состојба, некогаш не. Зависи како ќе те процени конзулот. Тоа е превентивна мерка за да не паднеш на терет на државата.
 
Член од
20 октомври 2014
Мислења
12
Поени од реакции
2
Ako nemas nikoj tamu znaci mozebi i nema da te pustat iako si bl izvlecen?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom