Работа во Германија

Член од
30 јуни 2014
Мислења
7
Поени од реакции
3
Се бараат студенти за работа во Германија за лето 2015. За подетални информации, пишете ми.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Затоа што има потреба....од ИТ кадар и од медицинари доктори....едноставно фалат, ги нема не по Германија туку и по Европа......фалат медицинари и ИТ кадар...тоа е факт.....фалат и многу други професии, но се бара германски јазик тоа е проблемот (ова важи и за медицинарите)...ИТ кдарот може и без германски јазик да работи во Германија. Едноставно една година ученје германски здраво, курс, гледање тв, емисии, интернет...преокупираност со германски јазик....и ако си искусен во нешто нормално, што и да е, електричар, возач на камион или автобус, заварувач, хотелиерство...можеш да најдеш работа во Германија без проблем.
Pa normalno deka baraat, koga germancite sakaat da lezat i nisto da ne rabotat. Isto kako kaj nas. Odi na germanec kazi mu da zeme lopata vo raka ili da sedne vo kamion.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
Pa normalno deka baraat, koga germancite sakaat da lezat i nisto da ne rabotat. Isto kako kaj nas. Odi na germanec kazi mu da zeme lopata vo raka ili da sedne vo kamion.
Не трескај глупости... Германците работат многу повеќе од нас македонците, само не се толку глупи да ти работат безпари.... Тие знаат да ја ценат работата и ако им е добро платено ќе го работат.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
dali rabotat poveke ili pomalku ne moze da kazeme , nie odime tamu da barame rabota .. dobri raboti kaj niv se :
Tie rabotat so gava i mislat sto pravat , kulturni se , precizni , korektni se , imaat nekoja cel za vo zivotot -plan da napravat kariera /razvoj - ne samo pari ,...
i sega sto se 100 god ponapred toa e

Za razlika od nasite koi se zavidlivi , koristoljubivi , ako vidat slabost gledaat da iskoristat , ne znaat jazik , nesodvetno obrazovanie , ne sakaat da ucat ili nemozat , nepostojani ....
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
289
dali rabotat poveke ili pomalku ne moze da kazeme , nie odime tamu da barame rabota .. dobri raboti kaj niv se :
Tie rabotat so gava i mislat sto pravat , kulturni se , precizni , korektni se , imaat nekoja cel za vo zivotot -plan da napravat kariera /razvoj - ne samo pari ,...
i sega sto se 100 god ponapred toa e

Za razlika od nasite koi se zavidlivi , koristoljubivi , ako vidat slabost gledaat da iskoristat , ne znaat jazik , nesodvetno obrazovanie , ne sakaat da ucat ili nemozat , nepostojani ....
тука донекаде си во право, ама не се само 100 години понапред, јас мислам дека се 1000
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Не трескај глупости... Германците работат многу повеќе од нас македонците, само не се толку глупи да ти работат безпари.... Тие знаат да ја ценат работата и ако им е добро платено ќе го работат.
Razlikata e: za Germancite 10 € se golemi pari, vnimavaat sto pravat so niv, za Makedoncite 1000€ ne se nisto, barat 2000 ili poveke, na krajot nemaat nisto ili skoro nisto. Toa e toa !
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Значи мозе да се работи и со МК пасош ако им го знаеш јазикот? Јас имам завршено Фармацевтски Факултет и еве да речеме го имам потребнто Б1 ниво на познавање на јазикот, каде да аплицирам за работа? Дирекно да барам огласи на нет, некои агенции?
http://www.arbeitsagentur.de/web/content/DE/service/Ueberuns/WeitereDienststellen/ZentraleAuslandsundFachvermittlung/index.htm
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
dali rabotat poveke ili pomalku ne moze da kazeme , nie odime tamu da barame rabota .. dobri raboti kaj niv se :
Tie rabotat so gava i mislat sto pravat , kulturni se , precizni , korektni se , imaat nekoja cel za vo zivotot -plan da napravat kariera /razvoj - ne samo pari ,...
i sega sto se 100 god ponapred toa e

Za razlika od nasite koi se zavidlivi , koristoljubivi , ako vidat slabost gledaat da iskoristat , ne znaat jazik , nesodvetno obrazovanie , ne sakaat da ucat ili nemozat , nepostojani ....
Кога веке генерализираш, морам да ти кажам дека многу грешиш. Многу од нив немаат цел во животот, односно повекето немаат. Ги интересира само да завршат средно, ausbildung, и да си работат. Толку, потоа ги интересира само пиење, и посељачко курчење здравје: јас испив толку јас волку, и еден ке каже јас во овие две недели испив пет и пол гајби, и на тоа некој ке каже...респект другар.....Инаку, се работи многу малце, забушаваат максимално, се кријат да пушат, да сурфаат на мобилните, не се ниту 50% ефективни во работата. Како што се кај нас лугето такви се и тука, но системот функционира, од врвот надолу е подредено како што треба, и се почитуваат законите, нема корупција како кај нас, нема купено судство како кај нас и да не набројувам. Сепак не се согласувам никогаш со генерализирање, но чисто да ти доловам слика дека и овде има луге како и кај нас.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Кога веке генерализираш, морам да ти кажам дека многу грешиш. Многу од нив немаат цел во животот, односно повекето немаат. Ги интересира само да завршат средно, ausbildung, и да си работат. Толку, потоа ги интересира само пиење, и посељачко курчење здравје: јас испив толку јас волку, и еден ке каже јас во овие две недели испив пет и пол гајби, и на тоа некој ке каже...респект другар.....Инаку, се работи многу малце, забушаваат максимално, се кријат да пушат, да сурфаат на мобилните, не се ниту 50% ефективни во работата. Како што се кај нас лугето такви се и тука, но системот функционира, од врвот надолу е подредено како што треба, и се почитуваат законите, нема корупција како кај нас, нема купено судство како кај нас и да не набројувам. Сепак не се согласувам никогаш со генерализирање, но чисто да ти доловам слика дека и овде има луге како и кај нас.
1000000 посто си прав
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Кога веке генерализираш, морам да ти кажам дека многу грешиш. Многу од нив немаат цел во животот, односно повекето немаат. Ги интересира само да завршат средно, ausbildung, и да си работат.Сепак не се согласувам никогаш со генерализирање, но чисто да ти доловам слика дека и овде има луге како и кај нас.
OK , mozebi pogresiv ,ne znam ne bev dolgo vreme vreme v Germanija , ama za toa vreme vidov toa vo globala , germansli nacionalizam , balkanski cinizam i malograganstina , ( od zloba ke se izedea megu sebe )
imase funkcionalnost da ... se znaes e koj e boss a koj argat ...
nema vrska toa e moe mislenje , sekoj si znae
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
OK , mozebi pogresiv ,ne znam ne bev dolgo vreme vreme v Germanija , ama za toa vreme vidov toa vo globala , germansli nacionalizam , balkanski cinizam i malograganstina , ( od zloba ke se izedea megu sebe )
imase funkcionalnost da ... se znaes e koj e boss a koj argat ...
nema vrska toa e moe mislenje , sekoj si znae
Vo edna zemja so 82 Mil. zhiteli ima ama bukvalno, sè i seshto !
Tuka nema nishto chudno. Ima i vredni i mrzlivi, ama, "Boss i argat" vo nikoj sluchaj nema ! Toa go ima vo MK, potochno "gazdi i rabotnici/slugi/naemnici i sl." Terminot "Gazda" mu pripagja na 19 vek, pa po toa se gleda kaj se naogja MK denes. Toe se rabotnite odnosi vo MK, denes. Za zhal !
 
Член од
25 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Moze nekoj da mi kaze koi se najcestite prasanja koi gi napravi rabotadavacot (od germanija, se razbira)??

Vi blagodaram..
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Moze nekoj da mi kaze koi se najcestite prasanja koi gi napravi rabotadavacot (od germanija, se razbira)??

Vi blagodaram..
Прашањата зависат од тоа за каква позиција аплицираш. Нема универзални прашања. Повеќето се да дадеш пример како би реагирал во одредена ситуација или како ќе решиш одреден проблем.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Кога веке генерализираш, морам да ти кажам дека многу грешиш. Многу од нив немаат цел во животот, односно повекето немаат. Ги интересира само да завршат средно, ausbildung, и да си работат. Толку, потоа ги интересира само пиење, и посељачко курчење здравје: јас испив толку јас волку, и еден ке каже јас во овие две недели испив пет и пол гајби, и на тоа некој ке каже...респект другар.....Инаку, се работи многу малце, забушаваат максимално, се кријат да пушат, да сурфаат на мобилните, не се ниту 50% ефективни во работата. Како што се кај нас лугето такви се и тука, но системот функционира, од врвот надолу е подредено како што треба, и се почитуваат законите, нема корупција како кај нас, нема купено судство како кај нас и да не набројувам. Сепак не се согласувам никогаш со генерализирање, но чисто да ти доловам слика дека и овде има луге како и кај нас.
Ова што го кажуваш и ова што го пишува тука е доста различно. Кој е во право? Јас лично не сум бил никогаш во Германија и неможам да кажам како е, но читајќи мислења тука на форумот и случајно ја најдов оваа статија на Кајгана порталот гледам дека се кажуваат две сосема различни работи/особини.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ова што го кажуваш и ова што го пишува тука е доста различно. Кој е во право? Јас лично не сум бил никогаш во Германија и неможам да кажам како е, но читајќи мислења тука на форумот и случајно ја најдов оваа статија на Кајгана порталот гледам дека се кажуваат две сосема различни работи/особини.
Јас кажав, не сакам генерализирање токму поради оваа причина. Има и такви и такви. Немам причина да лажам, едноставно тоа што го напишав погоре е факт, кој секој ден го гледам. Факт е дека и Германија е напредна земја, но работниците кои навистина си ја работат работата, си работат нормално. Текстов алудира на тоа дека се утепуваат од работа, бре бре, инаку си ја работат работата нормално и резултатите си следуваат. Еве да генерализирам и јас сега. На тие што се спомнати во текстот, дека се утепуваат од работа, кажи им на пример дека моментално ситуацијата во фирмата е таква да мораме да работиме и саботи за да постигнеме, пола ке ја напуштат фирмата во рок од еден месец. Твој избор на што ке веруваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom