Фан Клуб: Јувентус

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Мислиш иста позиција на терен, ама со различни задачи и карактаристики ?
Се изгубив у муабетото.Маркисио и порано и на наптреварот во саботата играше пред одбраната , во улогата на Пирло, само + е тоа што за разлика од Пирло , Клаудио е дефанзивно посвесен, и може да покрие и во тој правец.
И трча 5 пати поќе од Пирло што ние од огромна корист, многу сме поагресивни со Маркизио и лани кога Пирло беше повреден сите утакмици со Маркизио ни беа 4-0, 3-0, 4-1 ( пример) и не ја тинтаме толку топката туку цел тим се труди.

морав малце да се подскасам за некој сат одам на одмор ќе ме нема 10 дена па да не ви фалам :D
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Како можи да е исто defensive midfielder so deeplying midfielder?

Some players prefer to set up an attack from a withdrawn position, and are often coined deep-lying playmakers, mainly because of their ability to spread play and dictate the game from a withdrawn position. Despite their deep role, they are not classed as defensive midfielders as tackling and defence are not the main function of their roles, and they may have to be supported by a holding midfielder.

Додека defensive midfielder тие Сисоко, Маскерано, Медел сите тие касапи задолжени да ги кршат противничките напади и да одземаат топки.


The defensive midfielder is also commonly referred to as the holding midfielder, the midfield anchor, or the anchorman; especially when deployed in a slightly deeper, primarily defensive role relative to his or her (central) midfield partner(s).

These players may be assigned to defend zonally in front of their team's defence, or to man mark specific opposition attackers.[8] Defensive midfielders may also be required to assume the full-back or centre-back roles if those players move upfield to join in an attack.[9] This type of midfield role is present in the 4–2–3–1 and 4–4–2 diamond formations.[10] This type of player is not only used to disrupt attacking moves by the opposition, but also change possession from defence into attack. Gennaro Gattuso, Daniele De Rossi, Timmy Simons,
DM и DM бе бате :D[DOUBLEPOST=1410806718][/DOUBLEPOST]
Како можи да е исто defensive midfielder so deeplying midfielder?

Some players prefer to set up an attack from a withdrawn position, and are often coined deep-lying playmakers, mainly because of their ability to spread play and dictate the game from a withdrawn position. Despite their deep role, they are not classed as defensive midfielders as tackling and defence are not the main function of their roles, and they may have to be supported by a holding midfielder.

Додека defensive midfielder тие Сисоко, Маскерано, Медел сите тие касапи задолжени да ги кршат противничките напади и да одземаат топки.


The defensive midfielder is also commonly referred to as the holding midfielder, the midfield anchor, or the anchorman; especially when deployed in a slightly deeper, primarily defensive role relative to his or her (central) midfield partner(s).

These players may be assigned to defend zonally in front of their team's defence, or to man mark specific opposition attackers.[8] Defensive midfielders may also be required to assume the full-back or centre-back roles if those players move upfield to join in an attack.[9] This type of midfield role is present in the 4–2–3–1 and 4–4–2 diamond formations.[10] This type of player is not only used to disrupt attacking moves by the opposition, but also change possession from defence into attack. Gennaro Gattuso, Daniele De Rossi, Timmy Simons,
DM и DM бе бате :D
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Друже ај те молам читни 2-3 статии и книџиња за фудбал па смешај се во дискусија од која и сам не си дел ;). И не играм фифа менаџер али ај така нека тие. Ако неможиш да се снајдиш во еден обичен текст за позиции ти препорачувам да не ни пробваш да дискутираш за тактики и останато. Болдираниот дел кажува се ;)
Па мислам дека повеќето не се снајдоа во постовиве твои за позицииве,али нема везе си дискутираме.Колку што разбрав од последниве постови сметаш дека Маркизио треба да игра на позицијата на Пирло,али со различни задачи и карактеристики,не како реџиста како што го играл Конте лани,кога овој го заменувал Пирло.Поправи ме ако грешам,не сме сите толку начитани за фудбал ко тебе ;)

Иако не се согласувам и сметам дека подеднакво добро игра Маркизио и како CM како што го играше Конте лани во повеќето натпревари.Далеку од неприродна позиција му е ова,како што рече на почетокот,поготово што и во репрезентацијата на Италија игра на истото место
А и не знам што кажува болдираниот дел,само е прашање на твојата констатација дека Маркизио сега конечно играл на природна позиција(логично од ова произлегува дека до сега играл на неприродна позиција).

Ај ваљда ја како неук фудбалски познавач конечно сфатив што сакаш да кажеш,па не мора да се замараш сеа пред одмор да ми објаснуваш
 
Последно уредено:

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Не се карајте безвезе наши сме:D

утре сакам да ги плеснеме Малмо ма доволно е и 1-0,после ги плескаме Ат. Мадрид и гејовите на гости и идеме даље,piece of cake.Ќе биде интересно да видиме како ќе играме против Атлетико Мадрид.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Па мислам дека повеќето не се снајдоа во постовиве твои за позицииве,али нема везе си дискутираме.Колку што разбрав од последниве постови сметаш дека Маркизио треба да игра на позицијата на Пирло,али со различни задачи и карактеристики,не како реџиста како што го играл Конте лани,кога овој го заменувал Пирло.Поправи ме ако грешам,не сме сите толку начитани за фудбал ко тебе ;)

Иако не се согласувам и сметам дека подеднакво добро игра Маркизио и како CM како што го играше Конте лани во повеќето натпревари.Далеку од неприродна позиција му е ова,како што рече на почетокот,поготово што и во репрезентацијата на Италија игра на истото место
А и не знам што кажува болдираниот дел,само е прашање на твојата констатација дека Маркизио сега конечно играл на природна позиција(логично од ова произлегува дека до сега играл на неприродна позиција).

Ај ваљда ја како неук фудбалски познавач конечно сфатив што сакаш да кажеш,па не мора да се замараш сеа пред одмор да ми објаснуваш
Уживај брат нашинци сме :D
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.599
Кога Деви збори за Маркизио и Габиадини, секогаш мислењата му ги земам со резерва... Јебига луд е по овие два играчи, а и често мислењата му се пристрасни кога дискутира за нив, лесно е да се примети :LOL:

Давидс > Видал

:p
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.077
Поени од реакции
16.248
Кога Деви збори за Маркизио и Габиадини, секогаш мислењата му ги земам со резерва... Јебига луд е по овие два играчи, а и често мислењата му се пристрасни кога дискутира за нив, лесно е да се примети :LOL:

Давидс > Видал

:p
И ти срце кога си во прашање пристрасен сум :D
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Кога Деви збори за Маркизио и Габиадини, секогаш мислењата му ги земам со резерва... Јебига луд е по овие два играчи, а и често мислењата му се пристрасни кога дискутира за нив, лесно е да се примети :LOL:

Давидс > Видал

:p
ко ја видов споредбава ме натера да помислам и на Недвед и Зидан. Кој ви е поомилен играч од двајцава? Според мене, јес да Зизу е класа сам за себе и тешко дека пак ќе видиме играч од негов калибар во Јуве, јас би го одбрал Павел :) . Легенда, вонсериски играч, и со огромна љубов кон тимот :cuc:

(ова за да се тргнат муабетите за Маркизио дури не видел Нигерот)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.599
И ти срце кога си во прашање пристрасен сум :D
Ебати педерчиштето... Инаку јас сум секогаш @Realen. за разлика од тебе :rolleyes:

ко ја видов споредбава ме натера да помислам и на Недвед и Зидан. Кој ви е поомилен играч од двајцава? Според мене, јес да Зизу е класа сам за себе и тешко дека пак ќе видиме играч од негов калибар во Јуве, јас би го одбрал Павел :) . Легенда, вонсериски играч, и со огромна љубов кон тимот :cuc:

(ова за да се тргнат муабетите за Маркизио дури не видел Нигерот)
Зидан + Недвед = Давидс :pipi:
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
ко ја видов споредбава ме натера да помислам и на Недвед и Зидан. Кој ви е поомилен играч од двајцава? Според мене, јес да Зизу е класа сам за себе и тешко дека пак ќе видиме играч од негов калибар во Јуве, јас би го одбрал Павел :) . Легенда, вонсериски играч, и со огромна љубов кон тимот :cuc:

(ова за да се тргнат муабетите за Маркизио дури не видел Нигерот)
Ова е лесно за мене, Зидан. 3 дена имам плачено за да ми купат дрес од Зидан и никаде немаше за да најдат големина XL, сеуште ми е голем.
 
Последно уредено:

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.046
Поени од реакции
17.712
Премногу љубов на темава ширете нешто.

Него, што состав има намера да вади Алегри утре, има најави или слабо?
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.599
Премногу љубов на темава ширете нешто.

Него, што состав има намера да вади Алегри утре, има најави или слабо?
Мондо некако ми љубомори, очигледно е.... :rolleyes: Пред две страни го има ставено можниот состав за денес, ама некако не му е тука паметот :LOL:





Кисс4е :LOL:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
[DOUBLEPOST=1410862639][/DOUBLEPOST]Третиот дрес....немат да можам да го користам на Фифа:(:(

П.С ме зезат нешто нетов
 

Kajgana Shop

На врв Bottom