Законот на Телема

Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Не ти се познати никакви сказни на тебе во врска со Редот и Телемата. Ти имаш само читано за Гилгамеш и некои Дејвид Ајк сказни за тајни учења и НЛО :) Гледам по муабетот.


Demek me proceni so toa sto spomna ja sto imam citano niti sum ti kazal niti znaes niti pak ke doznaes :)

Девојчиња не можеме да иницираме, ниту момчиња - не можеме никој да биде дел од Редот ако не е полнолетен и слободен да одлучува сам! И нормално да добие подршка од двајца иницијанти кои се веќе во Редот
Ти тоа по се изгледа не го знаеше... а ете шириш дезинформации.
Еве да научиш!


Sto zboris u mnozina be ja licno za tebe rekov koja ti e perverzna fantazija :)
Toa po se izgleda ste go spomnale bezbroj pati do sega kako del od propogandniot materijal




О. Да, постојат неколку услови за да се стекне право за иницирање во овој Степен

  1. возраст од најмалку 18 години
  2. да се биде неосудуван на затворска казна
  3. способност да се преземе и чува обврзувачка заклетва кон Редот
  4. да не се биде претходно инициран во О.Т.О.
  5. да се добие гаранција од два членови од I степен или повисок

Koj te prasuva za clenstvo bre u duboka zabluda si niti mi treba clenstvo niti sakam vase ClENSTVO alooooooooooooooooooo so zakletvi i so policiski dosija i malteski templari ke stanete bre bre
- FAQ за Минервал (0 степен во О.Т.О. или Ordo Templi Orientis)

Се читаме момак, можеби ќе омекнеш во врска со мене и Редот вака, полека... :)



Kakvo omeknuvanje za vas samo zagrcnuvanje ,gusenje i pocvrenuvanje

[DOUBLEPOST=1410359442][/DOUBLEPOST]
Кликни на линкот даден таму. Исто види ја и Liber Librae или Книгата на Рамнотежа исто така на мојот блог.
Да научиш да резбариш без раце не е ништо посебно ако не создаваш величествени дела! :) Така би му дошло. Призивањето на духови е ништо ако не се надминуваш и не раснеш со тоа! Ништо посебно не е таа моќ! Обични спиритуалистички сеанси кои јас не ги подржувам.
A ne gi podrzuvas pa znam koga veke ja kaza prikaznata za guruto sto ima slicen karakter
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Хепта бе, батали блог и книга на рамнотежа.

Прашав за твое лично мислење за приказната, оти ја имав сретнато и порано и дискутирано за истата.

Дали можам болдот да го сфатам дека е всушност одговор на прашањето, што е пораката на приказната?
Доналд бре, батали ти што сакаш да ти биде одговорено. Мојот личен одговор е целото она што ти го напишав, со идеите за Liber Librae, Магика без солзи, болдот што си го означил, призивањето бесцелно, итн итн. Би ти додал и други книги каде што ќе најдеш одговор за значењето на таа сказна, кај некои суфи мистици - но ти пак ќе бараш од мене одговор, личен и персонален :) Но ти може да си го одвоиш само ете тоа што ти падна во очи, болдот - како ти е волја. Но тоа не е целосен одговор, тоа е делче кое тебе те пецна. :) Така е и со Телемата.
Пак не си средил цитат и пак исти глупости пишување и бесцелно обвинување. Да знаеш јас какви фантазии имам... и што се можам од тоа, да дознаат твоите, би дошле сите да се дружат со еден Телемит. Ти затоа се плашиш од мене! Не ти ги земам жените, не се плаши! Имам јас доблест и чест! Само ако им е волја ќе ги земам да им ги покажам бесконечните граници на Нуит под ѕвезденото небо тука на Земјата! Екстаза... :) Без страв од мене, не мора да ме обвинуваш лажно... Зарем потреба да се обвинува Телемит е работата?
Како беше она?

.’. “За нас, значи, кои сме еманципирани од сите припрости закони, што треба да направиме за да ја задоволиме својата Волја за Соединување? Не помала љубовница од Универзумот: не помал бордел од Бесконечната Вселена: не пократка ноќ од Вечноста!“ - Liber CL

:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Батали го аман....
Ме потсетува на некој од форумов... затоа така малку продолжив со допишувања, да биде малку „битен“ :)
Секако завршив со последниот пост со него... баталено :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689

Behold! I am a butterfly at the Source of Creation; let me die before the hour, falling dead into Thine infinite stream!
Also the stream of the stars floweth ever majestical unto the Abode; bear me away upon the Bosom of Nuit!
This is the world of the waters of Maim; this is the bitter water that becometh sweet. Thou art beautiful and bitter, O golden one, O my Lord Adonai, O thou Abyss of Sapphire!
I follow Thee, and the waters of Death fight strenuously against me. I pass unto the Waters beyond Death and beyond Life.
How shall I answer the foolish man? In no way shall he come to the Identity of Thee!
But I am the Fool that heedeth not the Play of the Magician. Me doth the Woman of the Mysteries instruct in vain; I have burst the bonds of Love and of Power and of Worship. - Liber LXV (Class A)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
60. Нема Закон над Прави што ти е волја.
Дали и ова треба да се сконта како една метафора затоа што колку што знам вашиот закон гласи Прави што ти е волја и Љубовта над волјата.
Сега ме интересира, од една страна вели дека нема закон над прави што ти е волја, а од друга страна љубовта ја ставате над волјата. Дали е контрадикторно или можеби имате поинаква дефиниција (сфаќање) за љубовта, произлезена (извлечена) од книгите и писмата на Круоли? :)
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
60. Нема Закон над Прави што ти е волја.
Дали и ова треба да се сконта како една метафора затоа што колку што знам вашиот закон гласи Прави што ти е волја и Љубовта над волјата.
Сега ме интересира, од една страна вели дека нема закон над прави што ти е волја, а од друга страна љубовта ја ставате над волјата. Дали е контрадикторно или можеби имате поинаква дефиниција (сфаќање) за љубовта, произлезена (извлечена) од книгите и писмата на Круоли? :)

Greska si oni Ljubovta ja stavaat pod gospodarstvo na Voljata
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
А да ја прочиташ „Книгата на Законот“ убаво и внимателно? Нема да е лошо нели...

Можеби нема да имаш контрадикторност тогаш, кој знае :)
Како што гледам не го знаеш Законот на Телема!

П.С. Кои ти книги и писма си ги читал од Кроули па дојде до овие контрадикторности? :) Оди, учи внимателно. Ќе се снајдеш самиот.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
А да ја прочиташ „Книгата на Законот“ убаво и внимателно? Нема да е лошо нели...

Можеби нема да имаш контрадикторност тогаш, кој знае :)
Како што гледам не го знаеш Законот на Телема!

П.С. Кои ти книги и писма си ги читал од Кроули па дојде до овие контрадикторности? :) Оди, учи внимателно. Ќе се снајдеш самиот.
Ок, тоа беше само прашање. А редоследно на тоа беше, “дали вие имате некакви други сфаќања на поимот љубов?“ затоа што истиот ви е дел од законот.

Што значи дека сепак волјата ја ставате над љубовта. Односно тоа “божја волја“ што е кулминацијата кај политеистичките религии сте го свртеле кон човекот односно “сопствената волја“ (кое според мене е многу пологично). Но сепак ме интересира, дали Круоли го дефинирал тој поим? И нормално, како? :)

И нема да биде лошо, навистина, но треба да имам малку повеќе време. :)[DOUBLEPOST=1410717405][/DOUBLEPOST]
Greska si oni Ljubovta ja stavaat pod gospodarstvo na Voljata
Да, сега видов дека всушност тоа е вториот дел од законот.:)

Но ако Телемата е едно учење, за мене философија, која што го буни читателот односно ако детално не е внесен во ова учење, тешко дека ќе може да дојде до некаква констатација, или како што претходно ме упатија- креирање на свои догми односно размислување со своја глава на правилен начин. Ако кажам дека ова учење е лесно, многу ќе згрешам. :)

Што значи дека “Книгата над Законот“ е единствената книга во животот која што сум ја прочитал, а не сум ја разбрал. Мала доза на искреност, што според мене, воопшто не е срамно.:)

Него твоиве упади гледам дека веќе се зачестени. Ме интересира, зошто едноставно не ги пуштиш да си го следат своето учење и своите патишта!? Веќе пробав да разговарам со тебе на оваа тема, но немаше никаква полза затоа што не ми даде повратен одговор. :)
Отворен сум и во ПП. Зш има врска и со атеизмот. :)
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Moite upadi se cesti koga gledam propaganda i neiskresnost so doza na gluposti i sarkazam
Во ред. Но што е целта на овој форум? Да се караме и да ја пренесуваме негативната енергија која ја поседуваме!? Се поретко се уклучувам поради истата причина.
Сарказмот некако ја прави атмосферата порелаксирана, но да, има одредени теми каде тој сарказам би се сметал за навредлив кон некоја (одредена) личност.

И како може еден таен односно полутаен ред да врши пропаганда?! Ако влезот би бил безусловен, донекаде ќе имаше логика, но вака нема. :)
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Во ред. Но што е целта на овој форум? Да се караме и да ја пренесуваме негативната енергија која ја поседуваме!? Се поретко се уклучувам поради истата причина.
Сарказмот некако ја прави атмосферата порелаксирана, но да, има одредени теми каде тој сарказам би се сметал за навредлив кон некоја (одредена) личност.

И како може еден таен односно полутаен ред да врши пропаганда?! Ако влезот би бил безусловен, донекаде ќе имаше логика, но вака нема. :)

U toa e rabotata taen e pod navodnici i so toa stvaraat ljubopitnost kaj odredeni citateli ,vlezot ne e bezusloven segde kaj sto ima interes :)

Negativna ili pozitivna energija se samo koncepti ,informacija si e informacija .A na tie sto im smeta pa kao poedinci branat grupacija toa e niven problem :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
U toa e rabotata taen e pod navodnici i so toa stvaraat ljubopitnost kaj odredeni citateli ,vlezot ne e bezusloven segde kaj sto ima interes :)

Negativna ili pozitivna energija se samo koncepti ,informacija si e informacija .A na tie sto im smeta pa kao poedinci branat grupacija toa e niven problem :)
Јас не гледам наводници, ти гледаш. Тоа всушност е тој концепт на ограниченост- неограниченост.
Зошто би ми сметал, конкретно, овој ред? Зима жртви (т.е. има жртвувања и убиства)?! Не. Дали општеството е загрозено кога тие се во близина? Читај им ги условните точки за влез во редот. Тогаш зошто би се противел?! Дали ми е нелогичен? Да. Дали според мене ова е нормално? Апсолутно. Но каде лежи проблемот, кај тебе!? Во само тоа што религијата или еве конкретно црквата ги клевети за ерес и сл. ОК. Тогаш прашање, каде била црквата во подемот за фашизмот? Колку свештеници биле фашисти? Нели тоа било/е олицетворие на злото? А пак до друга стана и многу страдале, како на пример поглаварот на СПЦ. Тоа е само општ пример, а ако не веруваш во истото, би можел со име и со презиме, на некоја друга тема да ти ги кажам тие свештеници кои го подржувале фашизмот или пак конкретно биле водачи на усташите, пример. :)

Но да не ја гушиме темава со нешта кои се пошироко поврзани со истата. Дали или не, еден ред, во нормално општество и услови би можел да се трансформира од (полу)таен во “јавен“. Знам дека во обратен случај би можело, со цел да се заштитат членовите во истиот.
И да го дефинирам, прашањето. Веќе ги прочитав оние пасуси во врска со општествените уредувања и политиките на државата, во еден од тие 3-4 општествени уредувања, дали би можел еден ред, конкретно овој, да се транспортира (преправи) или тој е креиран вечно да остане (полу)таен? :)
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Јас не гледам наводници, ти гледаш. Тоа всушност е тој концепт на ограниченост- неограниченост.
Зошто би ми сметал, конкретно, овој ред? Зима жртви (т.е. има жртвувања и убиства)?! Не. Дали општеството е загрозено кога тие се во близина? Читај им ги условните точки за влез во редот. Тогаш зошто би се противел?! Дали ми е нелогичен? Да. Дали според мене ова е нормално? Апсолутно. Но каде лежи проблемот, кај тебе!? Во само тоа што религијата или еве конкретно црквата ги клевети за ерес и сл. ОК. Тогаш прашање, каде била црквата во подемот за фашизмот? Колку свештеници биле фашисти? Нели тоа било/е олицетворие на злото? А пак до друга стана и многу страдале, како на пример поглаварот на СПЦ. Тоа е само општ пример, а ако не веруваш во истото, би можел со име и со презиме, на некоја друга тема да ти ги кажам тие свештеници кои го подржувале фашизмот или пак конкретно биле водачи на усташите, пример. :)

Но да не ја гушиме темава со нешта кои се пошироко поврзани со истата. Дали или не, еден ред, во нормално општество и услови би можел да се трансформира од (полу)таен во “јавен“. Знам дека во обратен случај би можело, со цел да се заштитат членовите во истиот.
И да го дефинирам, прашањето. Веќе ги прочитав оние пасуси во врска со општествените уредувања и политиките на државата, во еден од тие 3-4 општествени уредувања, дали би можел еден ред, конкретно овој, да се транспортира (преправи) или тој е креиран вечно да остане (полу)таен? :)
Voopsto ne mi e problem crkvata e u slicna prikazna ako ne i beter mene ako me prasas ,poznato mi e sve toa

Taen ,polutaen ili javen e u glavata na poednecot ,grupata ili sirokite masi.Ako tolku mnogu luge cule za redot automatski ne e taen ,e saga ako mislis na prakstite i deluvanjeto na redot tuka treba da kopas ,da se infiltriras i da posmatras :)

Inace celta na propagandata e da u posirokata javnost bidat prifateni kako novo eonska religija i novoto ucenje da se vsadi deka e ucenje za site koe osloboduva i covekot e normalno ramo do ramo so gospodin gospodin stefan


Policijata zima zrtvi Ne, ajde najdi legalno protiv policija ,banka i pravosuden sistem dali zimaat zrtvi ili ne .Ako ne najdes dali toa znaci deka ne zimaat zrtvi isto znaci i za sekti ,tajni redovi kultovi itn
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Voopsto ne mi e problem crkvata e u slicna prikazna ako ne i beter mene ako me prasas ,poznato mi e sve toa

Taen ,polutaen ili javen e u glavata na poednecot ,grupata ili sirokite masi.Ako tolku mnogu luge cule za redot automatski ne e taen ,e saga ako mislis na prakstite i deluvanjeto na redot tuka treba da kopas ,da se infiltriras i da posmatras :)

Inace celta na propagandata e da u posirokata javnost bidat prifateni kako novo eonska religija i novoto ucenje da se vsadi deka e ucenje za site koe osloboduva i covekot e normalno ramo do ramo so gospodin gospodin stefan


Policijata zima zrtvi Ne, ajde najdi legalno protiv policija ,banka i pravosuden sistem dali zimaat zrtvi ili ne .Ako ne najdes dali toa znaci deka ne zimaat zrtvi isto znaci i za sekti ,tajni redovi kultovi itn
Значи само ако слушнеш за истиот, тој е полутаен или уште како што рече-јавен!? Не си свесен колку ова е нелогично. Но добро. Како дојде до овие заклучоци? :)
 
D

Daedalus

Гостин
Од сеа па натаму, сите религија/кредибилитет на истата вс атеизам дебати ќе се одвиваат тука, а секој пост кој не е стриктно прашање/одговор ќе биде соодветно казнуван и бришен. Продолжете ги дебатите таму и прочитајте ги прво правилата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom