Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување
Член од
27 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
144
да да мин мора да биде 300 доколку е за принтање
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
За брошури, меморандуми и останати фини работи препорачливо е 300дпи. За постери и билборди помалку.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
За брошури, меморандуми и останати фини работи препорачливо е 300дпи. За постери и билборди помалку.
За банер од 60 x 200 cm се работи во случајов.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Незнам дали за тука е ова, ама не најдов посоодветна тема, па тука решив.
Значи вака јас и другар направивме група "Gangster Potato Games" и правиме игри за андроид/IOS/компјутер, и ни треба некој што знае да црта pixel art. Правиме игри за да стекнеме искуство но исто и за забава, за пари не верувам дека ке има многу или дека ке имаа воопште пари од тоа, но ова го правиме како што реков за искуство и забава се повеќе од тоа е само плус. Така да ако има некој заинтересиран да работи со нас нека ни пише и нека прати пример од тоа што има нацртано до сеа.
Иначе еве до сега што сме направиле, еве ја првата игра, за натпревар за 48 саати е направена, да не мислите дека сме толку лоши. Еве и линк од фб страна ако некого го интересира. Па обратете се таму или тука во ПП ако има заинтересирани :)
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Може некој да ми прати линк за фотошоп или 5ката или понов во инбокс? Фала
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Го симнав cs6, некој да ми помогне како ова од страна да биде како втората слика?



 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Фотошоп СЅ6
Често од ко ќе обработам фотка, не можам даја сочувам - вели нема доволно рам блаблабла, па треба да затворам ФШ, па наново да отворам и тогаш може. То се случува на секоја втора, трета некогаш четврта фотка, изгледа како да полни негде некој кеш и го држи наполнат не го празни се додека не затворам програмата. Чудно ми е што таков проблем на истиот ФШ го немав пред некое време со 2 ГБ рам а се јавува сега кога имам 4ГБ рам. Дискот си е 1 ТБ, си има 50-60 ГБ слободни на Ц, виндосот е 7 32 битен, квад кор процесор, фотографиите се околу 20мб (толкави беа и порано со 2ГБ кога ги обработував)
Чаре, дали има некое подесување да му овозможам појќе рам или виртуална меморија.....
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Фотошоп СЅ6
Често од ко ќе обработам фотка, не можам даја сочувам - вели нема доволно рам блаблабла, па треба да затворам ФШ, па наново да отворам и тогаш може. То се случува на секоја втора, трета некогаш четврта фотка, изгледа како да полни негде некој кеш и го држи наполнат не го празни се додека не затворам програмата. Чудно ми е што таков проблем на истиот ФШ го немав пред некое време со 2 ГБ рам а се јавува сега кога имам 4ГБ рам. Дискот си е 1 ТБ, си има 50-60 ГБ слободни на Ц, виндосот е 7 32 битен, квад кор процесор, фотографиите се околу 20мб (толкави беа и порано со 2ГБ кога ги обработував)
Чаре, дали има некое подесување да му овозможам појќе рам или виртуална меморија.....
edit -> preferences -> performance
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
edit -> preferences -> performance
То ми е познато, таму немав никогаш ништо подесувано, повеќе би сакал да знам оти со 2ГБ рам, истиот ФШ не правеше проблеми со “недоволен рам“ како сега со 4ГБ
 
Последно уредено:

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
То ми е познато, таму немав никогаш ништо подесувано, повеќе би сакал да знам оти со 2ГБ рам, истиот ФШ не правеше проблеми со “недоволен рам“ како сега со 4ГБ
претпоставувам имаше два гига рам и му додаде уште 2. Дали од ко го појача сеуште работиш со 32 битен виндовс? Пошто тој до максимум 3 гига препознава и можи да го зеза и фотошопо ради то. Ова само една теорија ми е, не знам дали то ќе ти го реши проблемо. Ама доколку немаш 64 битен win би требало да си ставиш за да го извадиш максимумот на машината
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
32 битен користам и препознава 3,5гб рам, истражував малце и заклучив дека поарно е да имаш 32 битен вин со 4 гб од колку 64 бит, за 64 веќе над 4гб рам би требало
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
Минимумот за нормална работа на 64 битен систем е 4 гига, како што минимумот за нормална работа на 32 битен систем е 2 гига.

Фотошоп а воедно и целиот адобе пакет е подобро оптимизиран за 64 битен систем. Моја препорака е да инсталираш 64 битен оперативен, и 64 битен фотошоп.

Јас го користам така, и работа е многу по мазна, за разлика од на стариот компјутер кога морав да чекам за да селектирам објект од слика.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
претпоставувам имаше два гига рам и му додаде уште 2. Дали од ко го појача сеуште работиш со 32 битен виндовс? Пошто тој до максимум 3 гига препознава и можи да го зеза и фотошопо ради то. Ова само една теорија ми е, не знам дали то ќе ти го реши проблемо. Ама доколку немаш 64 битен win би требало да си ставиш за да го извадиш максимумот на машината
Го одбележав како stratch disk D наместо С и сега е ОК, прво пробав да му кренам РАМ резервиран за ФШ, не даде резултати, па го вратив на дифаулт (60%) и го селектирав D и еве денес не ми кажа таков проблем. Така да ако некој има сличен проблем ова може да му е решението.[DOUBLEPOST=1410877726][/DOUBLEPOST]
Минимумот за нормална работа на 64 битен систем е 4 гига, како што минимумот за нормална работа на 32 битен систем е 2 гига.

Фотошоп а воедно и целиот адобе пакет е подобро оптимизиран за 64 битен систем. Моја препорака е да инсталираш 64 битен оперативен, и 64 битен фотошоп.

Јас го користам така, и работа е многу по мазна, за разлика од на стариот компјутер кога морав да чекам за да селектирам објект од слика.
Можеби но општо земено виндовсот не е ич побрз со 64 битен од колку со 32 бит. Имав ставено 64 битен виндовс али брзо го тргнав, фотошопот беше забрзан но не драстично, али пак изгубив доста во плагинси за него кои не одеа на 64 бита, дел од Адобе мастер колекцијата беше 64 битна некои не се, доста програми се уште се 32 битни, па проблеми со по некој драјвер, па софтверот шо ми иди со апаратот мислам правеше проблем...
64 битен да но од како ќе се направат сите софтвери 64, вака само јаде повеќе рам (и тоа доста повеќе)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom