LCD телевизори

Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Имам ЛЕД фуего 39 инчен.. не е смарт..

Сакам да имам нетфликс (нормално преку ВПН).. па ме интересриа што ме советувате..

1. Да купам смарт апгрејдер.. т.е сет топ бокс или како го викаат незнам.. т.е да го направам тв-то смарт..После тоа да го наместам VPNот на таа направа или пак да купам уште еден рутер и на него да наместам VPN што ќе го користам само за Нетфликс. Пошто нели остатокот од компјутеерите во куќата сакам да ми останат на македонска IP адреса.
2. Втора варијата е да купам нова графичка (пошто ХДМИ излезот на сегашната ми е изгорен) и да го поврзам компјутерот со твто, компјутерот преку ВПН да ми стримова нетфликс .. тука се јавува проблемот на далечиско управување.


Што ме советувате? Искрено смарт тв варијатата повеќе ме бендисува ама е и поскапа.. Дали како би го извдол сето тоа? Крајниот резултат секако треба да биди Нетфликс серии и филмови со англиски сабјтајтл.т.е англиски текст..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Имам ЛЕД фуего 39 инчен.. не е смарт..

Сакам да имам нетфликс (нормално преку ВПН).. па ме интересриа што ме советувате..

1. Да купам смарт апгрејдер.. т.е сет топ бокс или како го викаат незнам.. т.е да го направам тв-то смарт..После тоа да го наместам VPNот на таа направа или пак да купам уште еден рутер и на него да наместам VPN што ќе го користам само за Нетфликс. Пошто нели остатокот од компјутеерите во куќата сакам да ми останат на македонска IP адреса.
2. Втора варијата е да купам нова графичка (пошто ХДМИ излезот на сегашната ми е изгорен) и да го поврзам компјутерот со твто, компјутерот преку ВПН да ми стримова нетфликс .. тука се јавува проблемот на далечиско управување.


Што ме советувате? Искрено смарт тв варијатата повеќе ме бендисува ама е и поскапа.. Дали како би го извдол сето тоа? Крајниот резултат секако треба да биди Нетфликс серии и филмови со англиски сабјтајтл.т.е англиски текст..
За да гледаш филм преку интернет на ТВ-то ти треба нешто вакво или вакво ,а можеш и таблет со андроид оперативен систем со подршка што поврзува со ТВ-то и ќе гледаш NetFlix се разбира инсталирана апликација во Андроид или на iOS (Apple) со Ајпад.
Според мене најубава опција да си имаш таблет со инсталиран Нетфликс и си поврзуваш со ТВ-то и глеј си и кога ќе ти досади и ќе користиш таблетот сурфајќи интернет :)
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Се решив да го земам овој
http://www.t-home.mk/mk/107/1270/64/Korisnichki_uredi/Televizori/Samsung_UE48H6400_paket.html

Е сега имам уште едно прашање. Дали ќе можам да гледам на него блуреј филмови симнати од нет преку надворешен хард диск.
Да...
Иначе супер е телевизорот, ја имам 40 инчната верзија, премногу сум задоволен.
Плус моделот ти е од 2014 година.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
И Јасс се мислев помеѓу 40 или 48
Го порачав оваа недела чекам да ми го донесат. Фала ти за одговорот (y)
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Дали самсунг смарт тиви имаат вградено рисивер за ајпитиви, за Макс поточно?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
За да гледаш филм преку интернет на ТВ-то ти треба нешто вакво или вакво ,а можеш и таблет со андроид оперативен систем со подршка што поврзува со ТВ-то и ќе гледаш NetFlix се разбира инсталирана апликација во Андроид или на iOS (Apple) со Ајпад.
Според мене најубава опција да си имаш таблет со инсталиран Нетфликс и си поврзуваш со ТВ-то и глеј си и кога ќе ти досади и ќе користиш таблетот сурфајќи интернет :)
Некој на друга тема ми спомна гоогле хромкаст..:chromecast.. мислиш дека тоа ќе ми заврши работа? оти е пола поефтино.. за 50 долари можам да го порачам.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Некој на друга тема ми спомна гоогле хромкаст..:chromecast.. мислиш дека тоа ќе ми заврши работа? оти е пола поефтино.. за 50 долари можам да го порачам.
...chromecast вршат работа ама не е тоа-тоа бидејќи хромкаст е нешто како споделување преку фај-вај од смартфон или таблет до ТВ-то туку ти треба ТВ-то да го претвориш како Смарт ТВ ,а за тоа ти треба TV Box media player го има за Андроид така и за iOS (Apple) или било кој медиа плејер и преку нив се вклучиш интернет од ТВ-то и си гледаш нетфликс ама мааната е што нетфликс се плаќа да си гледаш значи треба да кракнеш да биде пиратски нешто како ROOT кај андроид или Џејлбрек кај iOS инаку Chromecast еве на јутуб да имаш претстава значи можеш преку смартфон со инсталиран нетфликс и преку смартфон ќе гледаш на ТВ-то ,но не знам дали е ефикасно ?
п.с да напоменам смартфонот да има вградено DLNA подршка
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Која е разликата (освен цената) помеѓу моделите http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=209777 и http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=209776

Мене по карактеристики ми личат малтене исти.
Разликата е едното е со 100хц и другото 200хц и покрај тоа едното со директ Фај-Вај а другото ready Фај-вај и покрај другото и приклучоците едното има другото нема .
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Разликата е едното е со 100хц и другото 200хц и покрај тоа едното со директ Фај-Вај а другото ready Фај-вај и покрај другото и приклучоците едното има другото нема .
Натив двата се по 50 Хц само MotionFlow е 100 наспроти 200 но дали и колку се приметува треба некој од искуство да каже што ги споредил :).
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Натив двата се по 50 Хц само MotionFlow е 100 наспроти 200 но дали и колку се приметува треба некој од искуство да каже што ги споредил :).
Е за тоа не знам некои треба да сподели тие што имаат вакви ТВ-ри како и да е јас би земал LG подобра е од сонито според мене. :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Натив двата се по 50 Хц само MotionFlow е 100 наспроти 200 но дали и колку се приметува треба некој од искуство да каже што ги споредил :).
Тоа со 200 херци е маркетиншки трик и не ми е толку битно. Туку ова со Wi-Fi ready ме замисли, значи ќе треба да купувам дополнително, па пак ќе му дојде исто со цена.[DOUBLEPOST=1409692351][/DOUBLEPOST]
земал LG подобра е од сонито според мене. :)
Да не имаш предлог за ЛГ од овој ценовен ранг?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тоа со 200 херци е маркетиншки трик и не ми е толку битно. Туку ова со Wi-Fi ready ме замисли, значи ќе треба да купувам дополнително, па пак ќе му дојде исто со цена.[DOUBLEPOST=1409692351][/DOUBLEPOST]

Да не имаш предлог за ЛГ од овој ценовен ранг?
Ова LG и башка има iPS Panel може и оние без 3D глупости поефтините.Само гледај да има DualCore или QuadCore процесори за ова ви треба бидејќи сега е актуелна за во иднина.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Значи ова е маката: кога снимам програма на USB/HDD и отпосле кога сакам да пристапам до фајловите преку компјутер, ми дава опција едино да го форматирам USB-то. Самсунг ТВ е. Шо можам да направам за да пристапам до фајловите?[DOUBLEPOST=1409963481][/DOUBLEPOST]Јасно ми е дека не можам да пристапам до фајловите пошто нели заштита на телевизиски права курци палци, ама дали има начин како да го избегнам тоа ограничување?

Едит: успеав да ги извлечам фајловите, ама се енкриптирани. Како да извршам декрипција и да ги конвертирам?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom