Lyoness

Член од
26 декември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ако има некој заинтересиран за беспларна картичка и повеќе информации за Lyoness слободно нека пиши во сандаче.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
Чичо да ви каже една добра заебанција.

Бог знае колку пути сум кажал дека џигерот и реброто кај Љуц покоен беa врв у СК. Знаете колку пути Љуц ми рече фала или да ми пушти некоја ракија? Ниеднаш! Дали дека не знаеше дека постојам и дека му го зборам џигерот и реброто кај стигнам, незнам.

Е сеа, и Мите Дукат и Пеџа/Гроздан Тренд не ме знаат, али решиле да ми даваат 0.5% од секој што ќе му кажам да иде у Тренд/Дукат да ксне чорба или ројал чикен. Гркот од Веро решил да ми дава 0.5% од секој што ќе му го пуштам да купува кај него. Пред да ја имам картицава, сум го убил од фалење стариот месар у веро тафталиџе дека дава најбољи бифтек ако му пуштиш комшиски муабет и сум добил само налепници за пешкири и тањири :(

Муабетот ми е, не се жустрете толку дека сте се изгореле мислиш миљоните на берза ви отидоа. Ова е едноставен концепт, кај што фирмите се откажувааат од својот профит за да привлечат муштерии.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ako ima isto taka nekoj zainteresiran neka poveli na informativen muabet okolu temava i besplatno chlenstvo! Koncepotot e takov kakov shto objasnish Gospodinot Dzuks! Pozdrav. :)
 
Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
Добро има некој искеширано пари од ова срање ? Премиум мембери сите се жива превара, влезени се во некој филм "wanna be millionaire" и ти продаваат магла ти ветуваат станови, коли , јахти се додека не ти лапнат 3000 евра за некоја посерена голд картица. Кај ке ги направиш бе брат 100 000 луѓе под тебе ?

Нека објасни тука.

Чудни се овие луѓе од Lyoness = перачи на мозок.
 
Последно уредено:

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Pa ima be druzhe, i toa mnogu lugje iskeshirano od toa sranje. Ali ne e toa poentata, poentata na lyoness ne e da pravish od lugje biznis.. tuku od biznis da napravish lugje koj kje im pomognesh da zashtedat sopstven prihod. Ne si dovolno kompetenten za da imash mislenje okolu lyoness firmata, kako prvo ne ni imash kartica nitu znaesh za shto stanuva zbor. Lyoness e vizionerska kompanija i ne mozhe sekoj da go skonta toa i ne e dovolno spremen za takvi chekori.. ako misli da pravi biznis so istoto.
Celta na Lyoness e da se pomogne na lugjeto da zashtedat so sekojdnevnite kupuvanja i troshenje na pari na bilo kakvi uslugi..nishto nikogo ne go koshta, imash samo dobivka, chlenstvoto e besplatno.
Ako ne ti se dopagja Lyoness konceptot odkako nekoj bi ti podaril kartichka, tvoe e dali kje mu ja preporachash ti na nekoj... nikoj ne te tera, toa e samo sopstven izbor i logika.
I nikoj ne vika deka kje stanesh milioner preku vecher,toa e fizichki ne vozmozhno, ama najchesto najdobrite i genijalni idei bile kreirani od lugje na koj ne im bilo tugjoto mislenje vazhno okolu idejata koja shto ja imaat..
 
Член од
18 јуни 2014
Мислења
60
Поени од реакции
35
Изгледа тебе ти го испрале мозокот, знам како функционира пирамидата, да се прават пари али тие горе што се на највисоко ниво ( имаат еден куп луѓе под нив).
И што ако извадам картичка како обичен потрошувач ? Ке ми заштеди многу пари 0.5 % ( ова го сметаш за заштеда ) ? Имам добар пријател кој 3 години се вплетка во Lyoness и само со тоа се бави не сака да работи во фирма, туку демек со ова заработувал и имал слободно време. Цели 3 години бадијала потрошени, барај луѓе оди на семинари, кола, бензин нема ни денар извадено од ова. Премиум мембери му ветуваа коли, станови, јахти. Не можеш со оваа пирамида да профитираш во оваа мала држава. Доколку делиш картици во некоја поголема држава можеби ке заработиш една просечна плата.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581

Како и кај секој друг Мултилевел маркетинг зависи кај си. Или вечен губитник или вечен добитник.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Изгледа тебе ти го испрале мозокот, знам како функционира пирамидата, да се прават пари али тие горе што се на највисоко ниво ( имаат еден куп луѓе под нив).
И што ако извадам картичка како обичен потрошувач ? Ке ми заштеди многу пари 0.5 % ( ова го сметаш за заштеда ) ? Имам добар пријател кој 3 години се вплетка во Lyoness и само со тоа се бави не сака да работи во фирма, туку демек со ова заработувал и имал слободно време. Цели 3 години бадијала потрошени, барај луѓе оди на семинари, кола, бензин нема ни денар извадено од ова. Премиум мембери му ветуваа коли, станови, јахти. Не можеш со оваа пирамида да профитираш во оваа мала држава. Доколку делиш картици во некоја поголема држава можеби ке заработиш една просечна плата.
Ne mi go imaat isprano mozokot prijatel, sam si razmisluvam...shto znam.. na ova gledam kako mozhnost, sea koj kolku si ima potencijal i kolku se pronaogja vo istoto toa zavisi za sekoj individualno. :) Mene nikoj nishto mi nema veteno, sam si gi razgleduvam opciite dali mozham neshto da napravam. Mislam deka mozhe da se naprai neshto...
Nishto ne e lesno vo zhivotot.. ali podobro da rabotam na strana so ova i da imam nekoj konekcii, druzhbi i iskustva odkolku da rmbam kao ostanatite 8 saati za nishto pari.
Plus hobi u zhivotot.. nishto ne koshta. Pozdrav.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
@Erotes

Другар немора да бидеш у никаква структура и да црташ тука пирамиди. Иди на сајтот и отвори си account исто ко на google. Иштампај си ја картицата и иди у најблискиот Рептил и купи мастики и покажи им ја. Никој не ти вика да бараш луѓе ни па идеш по семинари ни па недајбоже да дадеш отказ од работа.

Околу пирамидите, пробај на лист хартија напиши хиерархија кај тебе на работа па да видиме тоа на што личи :)

Дај боже да ми го перат вака паметот поише фирми, а не само Lyoness и стално да уштедувам со секое трошење. Еве гледам и Алфа Банка имаат исто Cashback систем, верувам и тоа за тебе е фарса?
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Za ova vo SAD se lezi vo zatvor. Neznam kako go dozvoluvaat vo mk. Plus ne plakaat danok tie gore vo piramidata ujp treba se ova da sotre.
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
Да се лежеше затвор за ова немаше да имаат канцеларии таму. Околу данокот, тоа си е обврска на секое физичко лице засебно. Кога ќе ти се исплатат парите што си ги заштедил на трансакциска сметка имаш законска обврска да платиш ПД на таа сума. Малце паушални ви се муабетиве од рекла казала, ако имате некои аргументи кои држат вода може да се праи муабет.

Пак ке кажам, ако у друштво на све викаш дека е превара - и не мора да значи дека си од најпаметните ;)
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Lyoness is suspected to be a pyramid scheme in several of the countries it operates in. In homeland Austria, Lyoness has been declared a pyramid scheme by four independent civil courts.[8] Criminal investigations, however, are still ongoing.[8] In Norway, Lyoness was found to have operated an illegal pyramid scheme in 2012 and 2013.[9] In Australia, Lyoness is under prosecution by the ACCC.[10][11] In Sweden, the responsible authority concluded that Lyoness is a pyramid scheme and reported Lyoness to the Stockholm police.[12] In Poland, a similar investigation is ongoing. Lyoness vehemently denies all allegations.
 
Член од
5 ноември 2014
Мислења
31
Поени од реакции
35
Да се лежеше затвор за ова немаше да имаат канцеларии таму. Околу данокот, тоа си е обврска на секое физичко лице засебно. Кога ќе ти се исплатат парите што си ги заштедил на трансакциска сметка имаш законска обврска да платиш ПД на таа сума. Малце паушални ви се муабетиве од рекла казала, ако имате некои аргументи кои држат вода може да се праи муабет.

Пак ке кажам, ако у друштво на све викаш дека е превара - и не мора да значи дека си од најпаметните ;)
Oвие од пола Европа се набркани, во другата половина се водат процеси против нив. Основачите на фирмата и во минатото се гонети за измама. Прашање на време е кога ќе завршат по затвори.
 

SF

Член од
4 октомври 2010
Мислења
290
Поени од реакции
142
Oвие од пола Европа се набркани, во другата половина се водат процеси против нив. Основачите на фирмата и во минатото се гонети за измама. Прашање на време е кога ќе завршат по затвори.
Пирамидална шема се очигледно, сами си кажуваат на сајтот...процент од процент од процент= пирамида. И во 90ти имаше вакви многу шеми во МК сега оваа е само малку пософистицирана и е замачкана со попусти и некои муабети кој може да не ги разбрете обичниот човек или барем несака.
Дури и на Википедија ги има како преварати.
Порадно користа термини како „Еврејско штедење“ „Израелска Лотарија“ сега термините ми се Multi-Level Marketing или Network Marketing или Referral Marketing.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom