Заби и сѐ во врска со забите

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Едно прашање
Скршена ми е 5ка доле,и ќе треба да го вадам најверојатно. Зборев со овој каде што идам за да ми стави мост,или како и да се вика... и ми рече дека треба 150 евра,пошо 50 евра било еден заб,а он со тој мост фактички 3 ќе ги работи,и 6ка и 4ка,за да го имплантира тоа. Па сега сакав да ве прашам ако некој знае навистина како се движат цените,и дали стварно ќе мора 3 заба да ми работи за мостот..пошо некако ми е многу за само еден заб.

Фала однапред :)
Цените се движат од 50 до 200 евра по заб но најчесто ја кажуваат најниската цена затоа што знаат дека повеќето нема да платат ако е поскапо.

Мене лично ми нема логика да се стружат два здрави заба за да се надополни еден изваден, ако ептен не се познава може и така да оставиш но ако забот горе нема контра притисок неминовно со тек на време ќе почне да се спушта, тоа е проблем кога нема контра заб така да најдобро да ти ги кажат сите солуции но од искуство знам дека нема ниедна трајно фина солуција o_O.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
2.680
Поени од реакции
1.805
Ајдеее и ја треба да вадам заб ама ке идам на снимање да видам дали може да се надогради.

Иначе заб се плакја од 50 до 200 евра ? а за мост?
 
Член од
8 март 2013
Мислења
76
Поени од реакции
103
Здраво. Ако може некој да пренесе искуства со Ендомак? Конкретно ме интересира за естетска стоматологија, порцелански заби, коронки. Дали сте биле задоволни, дали сте правеле таков зафат кај нив. Кога се работи за естетика треба прецизна рака и луѓе кои ги бива и имаат осет за естетика, не ми е сеедно. Може да препорачате и друга клиника...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво. Ако може некој да пренесе искуства со Ендомак? Конкретно ме интересира за естетска стоматологија, порцелански заби, коронки. Дали сте биле задоволни, дали сте правеле таков зафат кај нив. Кога се работи за естетика треба прецизна рака и луѓе кои ги бива и имаат осет за естетика, не ми е сеедно. Може да препорачате и друга клиника...
Забниот техничар е клучот во естетиката :) нека пренесе некој искуства само знајте Систина се тапа сеа за сеа за естетика, без улетување :)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Дечки има ли некое правило, на колку време да се чисти забен камен?
на 3 месеци, на 6 месеци...?
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Дечки има ли некое правило, на колку време да се чисти забен камен?
на 3 месеци, на 6 месеци...?
Бидејќи препорачливо е на секои 6 месеци е да се посетува стоматолог истото може да важи и за забниот камен.Е сега тоа колку забен камен се има наталожено за колку време е релативна работа бидејќи зависи од храната која се конзумира(леплива храна предизвикува повеќе,како тестенини пример),хигиената и природата на самите заби.Така да штом приметиш дека е видливо наталожен(најчесто на долните секачи)оди.
Бидејќи ако продолжи да се таложи ќе ги раздвои забите и потоа и самото чистење е поболно,а не би требало да биде.Поздрав:)
 
Член од
10 март 2014
Мислења
1.018
Поени од реакции
1.276
Колку ќе ме кошта да го решам проблемот со забот кој ми фали значи да ми посадат заб
 
H

Harry Callahan

Гостин
Дечки има ли некое правило, на колку време да се чисти забен камен?
на 3 месеци, на 6 месеци...?
Зависи од случај до случај . Најдобро прашај си стоматологот на колку време пак ќе треба да чистиш забен каменец кај стоматологот . Мене ми кажа после една година пак ќе треба да одам да чистам забен каменец . Искрено прв пат и го чистев забниот каменец во мај годинава и ми кажа стоматологот за една година пак да одам .
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
знае некој цени на коронки за заб колку се движат ?
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
знае некој цени на коронки за заб колку се движат ?
знае некој цени на коронки за заб колку се движат ?
зависи од материjaлот од коj ке се изработи коранката. Главно цената се движи од 50 до 200 евра од заб, а цената го диктира и квалитетот. Како и да е сите ке ja вршат функциjaта на жвакане и естетика.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Здраво . имампроблем ама незнам до шо е работата . немав никакви болки до пред 10 сати, си направив кафе и уште беше жешко тоест не премногу жешко али солидно :) и при првата голтка осетив секундарна оштра болка помеѓу два заба , ајде тоа помина но сепак после тоа го чувствивам местото , не болка али сепак како да ми работи нешто тука . и после два саати седнав да ручам и само што сркнав од супата што не беше жешка туку млака истото ми се случи и тоа во поголрма болка . е од тогаш па наваму во преостанатите неколку часа цело време уште повеќе го чувствувам местото и доколку се допрам со јазик повеќе од три секунди почнува да боли по малце. е сега гледам забите тие двата ми се поправани со пломба , а никаде на забите нема ников проблем т.е никакво црнило,кариес , се си е бело . и незнам дали болката доаѓа пд забот или од непцето помеѓу забот . а бидеќи имам многу маки видено од забите имам огромен страв (ми се треси душава ) . затоа пишав тука да не имал некој сличен или истнпроблем како мојов , па да сподели некој совет или до што е работата . далинако е до непцето ќќе оздрави до утре ? или како и да пишете нешто барем некоја утеха . поздравв :)
 
Член од
8 март 2013
Мислења
76
Поени од реакции
103
Дечки, да препорачате добар ортодонт? Приватно државно не е битно.
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236
Дечки, да препорачате добар ортодонт? Приватно државно не е битно.
Оди на стоматолошка клиника и барај да те упатат кај д-р Кануркова или Зужелова (оваа има и приватна ординација и според мене е најискусна од сите специјалисти на катедрата по ортодонција) :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Оди на стоматолошка клиника и барај да те упатат кај д-р Кануркова или Зужелова (оваа има и приватна ординација и според мене е најискусна од сите специјалисти на катедрата по ортодонција) :)
Зужелова не работи веќе на клиника, пензионирана е.
А каде и се наоѓа приватната ординација ? Kако се вика ? :)
 
Член од
3 мај 2010
Мислења
287
Поени од реакции
236
Зужелова не работи веќе на клиника, пензионирана е.
А каде и се наоѓа приватната ординација ? Kако се вика ? :)
Ќе пратам некој од колегите да се распрашаат на факултет зошто јас сум моментално во странство, па ќе ти пишам ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom