Направи сам

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Oва без две ЦНЦ машини тешко :)
Абе у близина ако има некоја пилана или за мебел нешто... ќе земеш од таму (даските) нема да ти е скапо и после во стаклара.

Немора сам да ја направиш него комбинација...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Абе у близина ако има некоја пилана или за мебел нешто... ќе земеш од таму (даските) нема да ти е скапо и после во стаклара.

Немора сам да ја направиш него комбинација...
Да, добра идеја во секој случај. :)
Ама ти треба цртеж со сите коти(во autoCAD) за стаклото, исто и за дрвото...освен со длето ако не го обработуваш :D
Стаклото ај не мора да се глода, се пушта линија со видија и се крши, ама дрвото е заебано :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, добра идеја во секој случај. :)
Ама ти треба цртеж со сите коти(во autoCAD) за стаклото, исто и за дрвото...освен со длето ако не го обработуваш :D
Стаклото ај не мора да се глода, се пушта линија со видија и се крши, ама дрвото е заебано :)
Шознам, мануелно може да се изведе со длето ама многу труд, трпение и многу време ќе ти треба.
Незнам зошто autoCAD ... (добро за стаклото ќе ти треба веројатно но сепак кај некој стаклар прво треба да се обратиме)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Шознам, мануелно може да се изведе со длето ама многу труд, трпение и многу време ќе ти требат.
Незнам зошто autoCAD ... (добро за стаклото ќе ти треба веројатно но сепак кај некој стаклар прво треба да се обратиме)
Aбе можеш сам, ама многу работа е :)[DOUBLEPOST=1411411141][/DOUBLEPOST]Инаку кога сме кај темава, сакам едно вакво сама да си направам, ама колку време слободно ќе имам :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
На пример одиш во пилана или фабрика за мебел и ќе прашаш таму дали може да ти дадат нешто во ваков стил, и ќе пуштиш таму на тие брачата некој денар;

Ќе дадеш димензии за да ти го сецнат и после во стаклара... со длето ќе го сецнеш дрвото за да се постави стаклото т.е. ќе го обележиш коритото на реката.

Не ми изгледа тешко....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
На пример одиш во пилана или фабрика за мебел и ќе прашаш таму дали може да ти дадат нешто во ваков стил, и ќе пуштиш таму на тие брачата некој денар;

Ќе дадеш димензии за да ти го сецнат и после во стаклара... со длето ќе го сецнеш дрвото за да се постави стаклото т.е. ќе го обележиш коритото на реката.

Не ми изгледа тешко....
Има заебанции :)
На ЦНЦ се прави многу побрзо, им даваш цртеж на USB му го носиш и става талпите мајсторот подесува неколку параметри и цепа. Од кривина е 200 денари мислам....тоа за дрвото.
За стаклото незнам која мајсторија ја има...како и да е ќе им ги дадеш цртежите и на нив. Ако си ентузијаста, чекич у рука, длето и терај. :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Има заебанции :)
На ЦНЦ се прави многу побрзо, им даваш цртеж на USB му го носиш и става талпите мајсторот подесува неколку параметри и цепа. Од кривина е 200 денари мислам....тоа за дрвото.
За стаклото незнам која мајсторија ја има...како и да е ќе им ги дадеш цртежите и на нив. Ако си ентузијаста, чекич у рука, длето и терај. :D
200 ден од линија?

Јас сум за варијантата чекич и длето.
Си пушташ металика или Благица, пифцето се лади, баџанаците прават скара...
Може малку по малку и за некој месец ќе е готова (викенди ако си го правиш ќеифот)
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Drvo po tvoj izbor ides u pilana im vikas vertikalno da ti go isecat i posle niz sredinata da se isece go vrtis drvoto kaj sto e toa isecenoto odnadvor i ete ti :) Inace planiram takva masa vo mojata soba koga ke se preseluvam da napravam so tatko mi :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Kajgana Shop

На врв Bottom