C/C++

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Член од
14 август 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво :)
Ве замолувам ако знае некој да ми помогне да ми ги напише барем приближно решенијата на овие 2 задачи ...
1. Претставена е структура на вработени во една организација и односи помеѓу нив. За секој вработен е познато неговото име и се знае со кои останати членови во организацијата истиот соработува. Секоја соработка има вредност пд 1 до 10 која кажува колку добро соработуваат членовите (1 - многу слабо, 10 - многу добро).
Треба да се испечати името на најпопуларниот работник во организацијата, односно оној член кој има најмногу соработки, како и името на најистакнатиот работник, односно членот кој има најголема вредност на соработки.
Да се напише структурата на графот.

2. Да се напише функција која како аргумент прима двојно поврзана листа со јазол водач чии јазли се сортирани во растечки редослед. Функцијата треба да формира две нови двојно поврзани листи, во првата ќе ги смести јазлите од оригиналната листа кои имаат непарно инфо поле, во растечки редослед, додека во втората листа ќе ги смести јазлите од оригиналната листа кои имаат парно инфо поле, но во опадачки редослед. На крај првичната листа да ги содржи двете нови листи, но споени.
Пример:
Оригинална: 1|2|3|5|7|8|9|10
Прва: 1|3|5|7|9
Втора: 10|8|2
Оригинална по спојување: 1|3|5|7|9|10|8|2

Задачите да се напишани во C. Ви благодарам многу :)
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Некоја добра книга да ми дадете? Јас сум почетник. Така да ако имате нешто на македонски убава книга што лесно се совлада добро би било. Ако не може и на друг јазик. Српски, Хрватски, Англиски... Ви благодарам однапред!!! :)
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Некоја добра книга да ми дадете? Јас сум почетник. Така да ако имате нешто на македонски убава книга што лесно се совлада добро би било. Ако не може и на друг јазик. Српски, Хрватски, Англиски... Ви благодарам однапред!!! :)
probaj ako mozes da kupis ako ima po knizarive knigata po informatika sto e za prva sredno ..znaci tretina kniga e za ova...vidi ako mozes snajdi se ili zemi od nekoj drugar iskopiraj go toj del :)
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Некоја добра книга да ми дадете? Јас сум почетник. Така да ако имате нешто на македонски убава книга што лесно се совлада добро би било. Ако не може и на друг јазик. Српски, Хрватски, Англиски... Ви благодарам однапред!!! :)
Ова се материјалите за c++ што ги имам на .мк, се надевам дека ке ти завршат работа.
Фајловите што ти требаат се:
4 - C++.pdf
7 - resenija.pdf
C++ na makedonski(угд).pdf
Код:
https://www.dropbox.com/sh/mwm61ctps6xf9av/AADITQZ7Sw27YGzCm08VHc0Ea?dl=0
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Ви благодарам многу! Мене ми треба нешто општо за почеток, а кога ќе го научам ова ќе преминам на посложено. Така ги разгледав книгите што ми ги пративте и добро е! Ви благодарам уште еднаш! :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Знае некој како се прави makefile за задачиве во c/c++?Ако има некој некоја страна/туторијал како се прави нека ми прати,бидејки од презентацииве на факс ништо не се разбира.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Знае некој како се прави makefile за задачиве во c/c++?Ако има некој некоја страна/туторијал како се прави нека ми прати,бидејки од презентацииве на факс ништо не се разбира.
http://www.gnu.org/software/make/manual/make.html
Ова е книга за make која секој треба да ја прочита :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ви благодарам многу! Мене ми треба нешто општо за почеток, а кога ќе го научам ова ќе преминам на посложено. Така ги разгледав книгите што ми ги пративте и добро е! Ви благодарам уште еднаш! :)
Ете ни некои решени задачи на српски.
https://www.dropbox.com/s/jrhm0jkhuaup4ty/Zadaci_C++.rar?dl=0
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
21
Поени од реакции
0
како можам во Visual C++ да му наредам на тајмерот на одреден временски период во зависност од позицијата на прогресБарот да се изврши одредена функција.. значи за време на прогрес барот и на крајот кога ке го достигне максимумот????
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
како можам во Visual C++ да му наредам на тајмерот на одреден временски период во зависност од позицијата на прогресБарот да се изврши одредена функција.. значи за време на прогрес барот и на крајот кога ке го достигне максимумот????
Ова .НЕТ ли е или нешто? За .НЕТ имаш т.н. настани, со нив се прави ова што го сакаш. Ќе додадеш нова метода и ќе ја „претплатиш“ на настанот во објект од тип Тајмер.
 
D

Drima94

Гостин
Според мене, а и според многу други, најдобра книга за C е C Programming Language. од создавателот на самиот C, Dennis Ritchie.

еве пдф формат од истата. http://www.iups.org/media/meeting_minutes/C.pdf

PS. Доколку го интересира некого повеќе за поврзани листи(Linked Lists), поинтери или менаџирање со меморија, може да ме контактира во инбокс и да му испратам некои добри материјали.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 јуни 2014
Мислења
178
Поени од реакции
157
Ako ima nekoj sto saka da pomogne so edna relativno ednostavna zadaca neka se javi na PP.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom