Патријахалноста како неправеден систем кон жената

Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Па за да си ја докажеш поентата со машката сила на девојката.Еве јас се нудам и да ти платам. :D
Ismejuvanje nisto drugo ne pokaza so ova ;) nikoj ne e dolzen da dokazuva nikomu nisto...
Site znaeme za sebe koi sme i sto sme ;) a i kolku mozeme ;)
 
Л

Лигеја

Гостин
јас не сум тој што се жали дека некоја работа му е омаловажувачка или му недостасува. На погрешна адреса сакаш да ги арчиш парите
Ismejuvanje nisto drugo ne pokaza so ova ;) nikoj ne e dolzen da dokazuva nikomu nisto...
Site znaeme za sebe koi sme i sto sme ;) a i kolku mozeme ;)
А вие досега не ги исмејувавте вашите претци кои со векови аргатувале за да преживеат и мажи и жени? Вие досега не омаловаживте нечија чесна работа? Кога ќе разберете дека денес се е променето и тој што има мозок а не мускули вреди а? Подбуцнав и одма разлаено,булдошко мажествено рипање.Стандард.Само е потребно да се завртите окулу себе и да видите дека интелектот ги руши сите бариери а не полот и поделбата на мажи и жени.Така да некое батенце од 50 кила може да ве команда како сака ако ви фрли по некоја пара.Исто би било и тоа батенце ако е жена.Нема разлика.Peace.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
со латиницава...
Ismejuvanje nisto drugo ne pokaza so ova ;) nikoj ne e dolzen da dokazuva nikomu nisto...
Site znaeme za sebe koi sme i sto sme ;) a i kolku mozeme ;)
Не знам зошто ти е тогаш првиот пост таков скроен ако сите си знаеме кои сме и колку можеме. Едноставно, ако сметаш дека професорски позив е понижување за жената, не се вработувај како професор. Пишуваш за машки и женски работи. Да, има, затоа што не можеш против природата. Затоа што постои генетика, физикус, психа, хормони...нешто кое не можеш да го измениш.
А вие досега не ги исмејувавте вашите претци кои со векови аргатувале за да преживеат и мажи и жени? Вие досега не омаловаживте нечија чесна работа? Кога ќе разберете дека денес се е променето и тој што има мозок а не мускули вреди а? Подбуцнав и одма разлаено,булдошко мажествено рипање.Стандард.Само е потребно да се завртите окулу себе и да видите дека интелектот ги руши сите бариери а не полот и поделбата на мажи и жени.Така да некое батенце од 50 кила може да ве команда како сака ако ви фрли по некоја пара.Исто би било и тоа батенце ако е жена.Нема разлика.Peace.
Лигеја, веројатно не го следеше првиот пост на девојчево или сметаш дека занимање професор или девојка во кафуле е тема за побуна или дискриминација? Не, мој предлог или тема за муабет не е да се покажат мускули...да, мој предлог е да конкурира на места за кои жената никогаш не конкурира и за каде не се бара фотографија. Ако веќе се збори за рамноправност, може да постои само до извесен степен токму заради тие разлики меѓу половите за кои е пишувано на километри на форумов.
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Se izvinuvam za latinicava, sleden post na kirilica ke bide stom tolku smeta
Ne se razbirame ocigledno... Nikogas i nikade ne spomenav deka e ponizuvanje da rabotis kako profesorka, ili vospituvacka ili bilo kakva druga rabota, prvo zatoa sto rabotata e za da eden covek moze da si obezbedi sredstva za zivot, a poentata mi bese deka se podeleni profesiite..Uste od minatoto e taka, i golem del ne e smenet nitu denes... Znaci ne e ponizuvacka rabotata, nieden vid na rabota, tuku se prasuvam zasto vo odredeni oblasti zenata e vo pogolem broj, vo drugi e mazot... Spored mene toa ne e vo red, nitu za mazite, nitu za zenite... Toa e se...
Treba da postojat ednakvi pravila,prava i tretman za site...
Ama bidejki gledam deka ovde nekoj saka da bucka,da ismejuva,nema sto da prodolzuvam so diskusijava...
 
Л

Лигеја

Гостин
со латиницава...Не знам зошто ти е тогаш првиот пост таков скроен ако сите си знаеме кои сме и колку можеме. Едноставно, ако сметаш дека професорски позив е понижување за жената, не се вработувај како професор. Пишуваш за машки и женски работи. Да, има, затоа што не можеш против природата. Затоа што постои генетика, физикус, психа, хормони...нешто кое не можеш да го измениш.
Лигеја, веројатно или не го следеше првиот пост на девојчево или и ти сметаш дека занимање професор или девојка во кафуле е тема за побуна или дискриминација? Не, мој предлог или тема за муабет не е да се покажат мускули...да, мој предлог е да конкурира на места за кои жената никогаш не конкурира и за каде не се бара фотографија. Ако веќе се збори за рамноправност, може да постои само до извесен степен токму заради тие разлики меѓу половите за кои е пишувано на километри на форумов.
Ви влегов малку клизачи во муабетов и се извињавам.Не ми требаше неа да ја читам,не сум поддржувач на феминизмот ниту пак сум тврдела некогаш дека има потреба од вишок лигавешници.Важен беше вашиот став,ставот на мажиштава на темава.Моментот е дека нема дискусија,нема препукување,нема фаворизирање.Да не бидам вулгарна но не можеш да негираш дека секој сака газот да му биде сместен на топло,да носи костум и денес најтешкиот предмет што ќе го крене да биде пенкало и најтешката работа што ќе ја сработи да биде потпис на документ.Било да е маж или жена и ова го тврдам,двете раце ги оставам.Тоа НЕ Е ФЕР да им се препише на жените.Нормално е да се фаворизира работа со тие можности.Следи втор дел.Што правиме ако нема таква работа или не сме квалификувани?Работиме физичка работа.Мажи или пак жени работат физичка работа и тука не е ништо срамота или понижувачки.Пак не може да се препише се на мажите,едноставно мора да се работи.Поентата ми беше дека нема потреба да се докажуваш на форум со рандом девојка кога утре она може да ти се падне шеф да ти биде и да ти ја извади душата од работа.Освен ако не ти фрлила око. :D Каде е тука разликата во однесувањето и во начинот на работа меѓу мажи и жени? Оние што се кенкачи,кенкаат индивидуално без разлика што се.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Браво, како им влезе на две на три ги реши :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
Еве работа за амбициозни интелектуалки


Ви влегов малку клизачи во муабетов и се извињавам.Не ми требаше неа да ја читам,не сум поддржувач на феминизмот ниту пак сум тврдела некогаш дека има потреба од вишок лигавешници.Важен беше вашиот став,ставот на мажиштава на темава.Моментот е дека нема дискусија,нема препукување,нема фаворизирање.Да не бидам вулгарна но не можеш да негираш дека секој сака газот да му биде сместен на топло,да носи костум и денес најтешкиот предмет што ќе го крене да биде пенкало и најтешката работа што ќе ја сработи да биде потпис на документ.Било да е маж или жена и ова го тврдам,двете раце ги оставам.Тоа НЕ Е ФЕР да им се препише на жените.Нормално е да се фаворизира работа со тие можности.Следи втор дел.Што правиме ако нема таква работа или не сме квалификувани?Работиме физичка работа.Мажи или пак жени работат физичка работа и тука не е ништо срамота или понижувачки.Пак не може да се препише се на мажите,едноставно мора да се работи.Поентата ми беше дека нема потреба да се докажуваш на форум со рандом девојка кога утре она може да ти се падне шеф да ти биде и да ти ја извади душата од работа.Освен ако не ти фрлила око. :D Каде е тука разликата во однесувањето и во начинот на работа меѓу мажи и жени? Оние што се кенкачи,кенкаат индивидуално без разлика што се.
Епа кенкаат ама во Нигерија и Ирак жените немела права. Или пак искуство од дома кај нив.
Наместо прво дома да си го решат проблемот (ако го имаат, според постовите), се обидуваат да го генерализираат и решат на ниво на полуостров. У ствари не да го решат, туку да си поплачат. И потем да се омажат за нерд интелектуалец со скинати џебови ама мила душа.
 
Л

Лигеја

Гостин
Браво, како им влезе на две на три ги реши :D
Resaavam bez argumenti te moalm ne me brisi. :D[DOUBLEPOST=1406492892][/DOUBLEPOST]
Еве работа за амбициозни интелектуалки


Епа кенкаат ама во Нигерија и Ирак жените немела права. Или пак искуство од дома кај нив.
Наместо прво дома да си го решат проблемот (ако го имаат, според постовите), се обидуваат да го генерализираат и решат на ниво на полуостров. У ствари не да го решат, туку да си поплачат. И потем да се омажат за нерд интелектуалец со скинати џебови ама мила душа.
Ееее истото би го напишала ако барам дечко за келнер на базен.Да шармира девојки и да одат коктелите како алва :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
А вие досега не ги исмејувавте вашите претци кои со векови аргатувале за да преживеат и мажи и жени? Вие досега не омаловаживте нечија чесна работа? Кога ќе разберете дека денес се е променето и тој што има мозок а не мускули вреди а? Подбуцнав и одма разлаено,булдошко мажествено рипање.Стандард.Само е потребно да се завртите окулу себе и да видите дека интелектот ги руши сите бариери а не полот и поделбата на мажи и жени.Така да некое батенце од 50 кила може да ве команда како сака ако ви фрли по некоја пара.Исто би било и тоа батенце ако е жена.Нема разлика.Peace.


(y)
 
П

Пепси_

Гостин
bidi ramnopravna pusti oglas za argatki isklucivo da ti go srabotat plastenikot

ama izglea ce mora sama da se napucis
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.081
за кого се мажиш? за белгија...



рецептов функционира па шуќур досега...
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Zenata od sekogas bila drugiot pol i seuste e... Diskriminarana e seuste... Da, ne go negiram faktot deka rabotite se podobrile so tekot na vremeto, no sekako toa ne znaci deka sega e se sovrseno... Vo odnos na rabotata, seuste se delat rabotite na maski i zenski i toa e fakt... Zasto ima poveke profesorki otkolku profesori vo osnovnite i srednite ucilista? Ednostavno e- uste vo minatoto zenata trebala da se grizi za vospituvanjeto... poveke zeni vo kafulinjata? Pa dobro be, neli e diskriminacija i za sekoe rabotno mesto,posebno za kafulinja kade shto se baraat atraktivni devojki za rabota, pa uste i slika da se pratelo da se videlo kako izgledaat... Kolku uspeshni zeni imame vo Makedonija? Za koi imate slusnato? A kolku mazi? Pred se, vo odnos na rabotata, zboruvam za rabota vo koja sto moze da se napreduva, firma ili sto god, zenata mora da se trudi dvojno poveke za da dojde do napreduvanje, i pak nema da ima visoka funkcija bidejki sekako, na glava na sekoja firma stoi maz... sekoja cest na isklucoci:cuc: Drugo, uste od mali sme nauceni sekoj pol kako treba da se odnesuva i sto treba da pravi... Zatoa nie ne mrdame ! Uste od mali na zenskite deca im se kupuvaat igracki za domakinstvo, si igraat so kukli, cajnici, izigravaat profesorki... a muskive so kolicki, oruzje... a pa da ne praam muabet za toa kolku se nerviram koga ke vlezam vo prodavnica za detski igracki ili obleka i me prasuvaat za pol... shto ima vrska, bebe e, ako e zensko ko da mora da nosi crvena,rozeva boja... Crtani - zimi eden do sea vo koj shto se prikazuva deka zenata moze sama... vo site ostanati crtani i bajki zenata e prikazana kako licnost koja sto nemoze bez pomosta od masko, sekogas taa mora da bide spasena... Tatkoto-glava na kukata, abe ajde ! Zarem ne se i dvajcata roditeli isto? Sopruznici so ednakvi prava? Tatkoto demek obezbeduva egzistencija za decata, bar porano samo on bil sto go prael toa, sea fala mu na Boga, toa e kolku tolku promeneto... ama koga mazot si doaga od rabota, si sednuva i kulira, a zenata doaga od rabota i prai rucek, cisti, pere... znaci pak raboti vtora rabota koja shto ne i e platena, no sekako se smeta deka toa i e obvrska bidejki toa e zenska rabota... a zaso e taka? Zaso taka sme nauceni od mali, mama raboti, cisti, pere, gotvi, pegla, mie sadovi, a tato obicno raboti pa odmara i po nesto samo faka doma... Skokam od edno na drugo zasto mnogu stvari mi se u glava... ama kolku i da zboram djabe si e, retko koj ke se soglasi... A i ne me ni interesira... moe mislenje, moe pravo... Seuste sme diskriminirani, i se dodeka se zboruva okolu ova znaci deka nesto ne e u red so pravata... Vo nekoi drzavi, bez razlika dali se ruralni mesta ili ne, gi ubivaat zenskite deca bidejki gi smetaat za tovar vo semejstvoto (Indija), drugi zeni gi palat otkako nivniot maz ke pocine bidejki postoi mislenje deka nejziniot zivot poveke ne e vreden, a na drugi zeni pak im go secat klitorisot uste od malecki za da ne cuvstvuvaat nikakvo zadovolstvo pri seksualen odnos,a so samoto toa da ne osekaat seksualna potreba za drug maz... Kina pak, kolku maski deca ima vo Kina "blagodarenie" na nivniot zakon? Samo za da ima naslednik sto ke ja produzi lozata, ako se vidi na eho deka e zensko vednas abortiraat, ako e musko site presrekni... Do utre vaka ke si pisuvam i pak ke si bide djabe..
Dali do sega nekoj te isfrlil od avttobus ,ili ti zabranil da odis na fakultet za toa sto si zensko?Mojot maticen lekar e zena,isto i zabolekar,na salter na banka sve zeni isto taka i vo opstina,devojki na 13 -14 godini setaat so minici takanareceni dopicnjaci do 5 sabajle.Za koj to patrijarhat ili represija vrz zenite zboruvas ne mi e jasno?
 
Л

Лигеја

Гостин
Zenata od sekogas bila drugiot pol i seuste e... Diskriminarana e seuste... Da, ne go negiram faktot deka rabotite se podobrile so tekot na vremeto, no sekako toa ne znaci deka sega e se sovrseno... Vo odnos na rabotata, seuste se delat rabotite na maski i zenski i toa e fakt... Zasto ima poveke profesorki otkolku profesori vo osnovnite i srednite ucilista? Ednostavno e- uste vo minatoto zenata trebala da se grizi za vospituvanjeto... poveke zeni vo kafulinjata? Pa dobro be, neli e diskriminacija i za sekoe rabotno mesto,posebno za kafulinja kade shto se baraat atraktivni devojki za rabota, pa uste i slika da se pratelo da se videlo kako izgledaat... Kolku uspeshni zeni imame vo Makedonija? Za koi imate slusnato? A kolku mazi? Pred se, vo odnos na rabotata, zboruvam za rabota vo koja sto moze da se napreduva, firma ili sto god, zenata mora da se trudi dvojno poveke za da dojde do napreduvanje, i pak nema da ima visoka funkcija bidejki sekako, na glava na sekoja firma stoi maz... sekoja cest na isklucoci:cuc: Drugo, uste od mali sme nauceni sekoj pol kako treba da se odnesuva i sto treba da pravi... Zatoa nie ne mrdame ! Uste od mali na zenskite deca im se kupuvaat igracki za domakinstvo, si igraat so kukli, cajnici, izigravaat profesorki... a muskive so kolicki, oruzje... a pa da ne praam muabet za toa kolku se nerviram koga ke vlezam vo prodavnica za detski igracki ili obleka i me prasuvaat za pol... shto ima vrska, bebe e, ako e zensko ko da mora da nosi crvena,rozeva boja... Crtani - zimi eden do sea vo koj shto se prikazuva deka zenata moze sama... vo site ostanati crtani i bajki zenata e prikazana kako licnost koja sto nemoze bez pomosta od masko, sekogas taa mora da bide spasena... Tatkoto-glava na kukata, abe ajde ! Zarem ne se i dvajcata roditeli isto? Sopruznici so ednakvi prava? Tatkoto demek obezbeduva egzistencija za decata, bar porano samo on bil sto go prael toa, sea fala mu na Boga, toa e kolku tolku promeneto... ama koga mazot si doaga od rabota, si sednuva i kulira, a zenata doaga od rabota i prai rucek, cisti, pere... znaci pak raboti vtora rabota koja shto ne i e platena, no sekako se smeta deka toa i e obvrska bidejki toa e zenska rabota... a zaso e taka? Zaso taka sme nauceni od mali, mama raboti, cisti, pere, gotvi, pegla, mie sadovi, a tato obicno raboti pa odmara i po nesto samo faka doma... Skokam od edno na drugo zasto mnogu stvari mi se u glava... ama kolku i da zboram djabe si e, retko koj ke se soglasi... A i ne me ni interesira... moe mislenje, moe pravo... Seuste sme diskriminirani, i se dodeka se zboruva okolu ova znaci deka nesto ne e u red so pravata... Vo nekoi drzavi, bez razlika dali se ruralni mesta ili ne, gi ubivaat zenskite deca bidejki gi smetaat za tovar vo semejstvoto (Indija), drugi zeni gi palat otkako nivniot maz ke pocine bidejki postoi mislenje deka nejziniot zivot poveke ne e vreden, a na drugi zeni pak im go secat klitorisot uste od malecki za da ne cuvstvuvaat nikakvo zadovolstvo pri seksualen odnos,a so samoto toa da ne osekaat seksualna potreba za drug maz... Kina pak, kolku maski deca ima vo Kina "blagodarenie" na nivniot zakon? Samo za da ima naslednik sto ke ja produzi lozata, ako se vidi na eho deka e zensko vednas abortiraat, ako e musko site presrekni... Do utre vaka ke si pisuvam i pak ke si bide djabe..
Јас се расправам со машкиве тука ама ти стварно си измешала баби и жаби.Ти во ТВОЈАТА држава не си супресирана на ниеден начин,ги имаш сите права да речеш едноставно НЕ!Не те перам бе,не ти чистам,ја куварка ли сум ти итн ПРАВИ СИ САМ!Никој нема да те натера насила и нема ништо да ти стане освен мрчењето на старите кои разбирливо така биле научени и навикнати и нормално е да ти преречат.За децата,да не разговарам.Родени се во слободна земја и ја имаш целата слобода на светов да ги воспитуваш,облекуваш и да им купуваш играчки по твоја желба.Од друга страна како што си напоменала има држави во кои навистина жената е угнетувана и на тие им треба поддршка.Така да залагај се за да добијат таму права а не овде затоа што овде такви ''мамини мази'' можеш да ги заобиколиш,никој нема да те продаде за крава или да те трампа за три вреќи брашно.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Баш фино ни објаснија како стојат нештата во Кина, Индија, Блискиот Исток и ваљда уше некоја (поголема од оваа овде) вукојебина. Еве јас сум крајно измотивиран да одам и да ги исправам стварите таму. Озбилно. Уствари не,боље е да пишам на форум колку се дискриминирани жените таму-далеку. И поможност да си правам проекции на таа ситуација овде.

@Etakade Ако некои работи сметаш дека се неправедни, стани и почни да ги исправаш.Види ја Мајка Тереза и нобелова награда доби, башка што ќе ја прогласат за светица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom