Помош: Вируси, црви и разни штетници

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Нели имаше тема за тоа што се појави на фб? Што праќаат линкови хаха нешто?
Ми треба да видам кој антивирус го чита вирусот. Ова чудово мое почна да пушта линкови.
 

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
Нели имаше тема за тоа што се појави на фб? Што праќаат линкови хаха нешто?
Ми треба да видам кој антивирус го чита вирусот. Ова чудово мое почна да пушта линкови.
Абе секој антивирус може да ти врши работа, ама финтата е ти да се сетиш навреме да не ги пуштиш линковите затоа што очигледни се а не треба да се биди радознал на таквите линкови... Инаку јас имам Eset Smart Security и според мене најдобар е, многу пати ме има спасено од секакви вируси, е сеа ти гледај кој најмногу ти одговара.[DOUBLEPOST=1403602451][/DOUBLEPOST]
Ваљда некој вирус е чудово. Значи си имам све интернет ама некои веб сајтови не можам да ги отворам, тоа се фејсбук, јутјуб, џи мејл и гугл. Кога ке напишам во срч барот некој од погрните ми излегува ова на сликава.

Ако стиснам ОК ме префрла во една квази-страна на адоб и демек да спуштам еден сетап во exe формат, publisher: unknown и бара да го инсталирам. Се глеа дека е вирус.
Срањево ги претера сите граници, цел ден ме мачи и не можам погорните страни да ги отворам никако. А кајгана, твитер, хотмејл и лајвскор си ги отвара без проблем.

Некој предлог како да го средам?
До вчера немав никакви проблеми (во Скопје), си дојдов денес дома и откако се конектирав на домашниот интернет ова ми излегува.

Не знам друго што да објаснам за да се знае поточно што се дешава. :cautious:
Ако го имаш уште проблемот сними си антивирус и мавни еден фул скен, и ќе видиш како се бришат вирусите. Е сеа има некои вируси што не ти дозволуваат да симнуваш антивируси ако е така пиши овде ќе видиме што ќе биде. А инаку не снимај онакви обични антивируси (FREE) туку најди си таму од овие подобриве (Kaspersky, Eset Smart Security...) а од овие што се free најдобар е АВАСТ според мое искуство.
 
G

Gjoksi

Гостин
Абе секој антивирус може да ти врши работа, ама финтата е ти да се сетиш навреме да не ги пуштиш линковите затоа што очигледни се а не треба да се биди радознал на таквите линкови... Инаку јас имам Eset Smart Security и според мене најдобар е, многу пати ме има спасено од секакви вируси, е сеа ти гледај кој најмногу ти одговара.[DOUBLEPOST=1403602451][/DOUBLEPOST]
Ако го имаш уште проблемот сними си антивирус и мавни еден фул скен, и ќе видиш како се бришат вирусите. Е сеа има некои вируси што не ти дозволуваат да симнуваш антивируси ако е така пиши овде ќе видиме што ќе биде. А инаку не снимај онакви обични антивируси (FREE) туку најди си таму од овие подобриве (Kaspersky, Eset Smart Security...) а од овие што се free најдобар е АВАСТ според мое искуство.
Понастрана од AVAST!
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
дали некако може да го форматирам C: (Wipe Drive ) но да не се избрише windows-от
пошто имам ноутбук и секако нема за цд ставање, пробував и преку УСБ да го направам бутабилно(bootable)и да инсталирам виндовс xp ама покаже се таму нешто ерор вирус имало блабла(blue screen)
значи дали може тоа некако да се направи да се форматира C: и D: може ама да не се избрише ОС

сакам да го направам ова со намера да се убрза малку и да се избришат вирусите(не е форматируван 4-5 години, а е полн со непотребин ствари имам и антивирус, ама и тој некако заглавува на фулл скенот, овој ноутбук го користи татко му сакам да му биде побрз пошто јас нзнам он како трпе вака сецка многу)
 

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
дали некако може да го форматирам C: (Wipe Drive ) но да не се избрише windows-от
пошто имам ноутбук и секако нема за цд ставање, пробував и преку УСБ да го направам бутабилно(bootable)и да инсталирам виндовс xp ама покаже се таму нешто ерор вирус имало блабла(blue screen)
значи дали може тоа некако да се направи да се форматира C: и D: може ама да не се избрише ОС

сакам да го направам ова со намера да се убрза малку и да се избришат вирусите(не е форматируван 4-5 години, а е полн со непотребин ствари имам и антивирус, ама и тој некако заглавува на фулл скенот, овој ноутбук го користи татко му сакам да му биде побрз пошто јас нзнам он како трпе вака сецка многу)
Ти сакаш да ги избришиш и вирусите, како прво вирусите (барем повеќето) се кријат во виндоусот, т.е во виндоус процесите под нивно име со други зборови се инџектираат. Така да за вирусите мораш антивирус скен..

А за тоа со виндоусот не верувам дека може така нешто да ти ги избриши сите фајлови во С освен виндоусот. Јас на твое место би пробувал да видам зошто блу скринот се јавува па можеби се решава некако...
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Ти сакаш да ги избришиш и вирусите, како прво вирусите (барем повеќето) се кријат во виндоусот, т.е во виндоус процесите под нивно име со други зборови се инџектираат. Така да за вирусите мораш антивирус скен..

А за тоа со виндоусот не верувам дека може така нешто да ти ги избриши сите фајлови во С освен виндоусот. Јас на твое место би пробувал да видам зошто блу скринот се јавува па можеби се решава некако...
пробував со 3 различни виндоувса(home edition, pro...) и со сите некаков проблем
на едениот му фалат фајлови (missing file {}.. error)
на другиот на сред инсталација се покажа блу скринот
на третит заврши инсталацијата и на логото кгоа се вклучува таму истиот блу скрин дека имало вируси

имам AVG мавнувам фулл скен на 100% на finishing застане и не мрда повекепати пробував
симнувам аваст нна exctracting застане(и на постари верзии)

затоа барам некако да форматирам drive ама без ОС да се избрише
 
Последно уредено:

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
пробував со 3 различни виндоувса(home edition, pro...) и со сите некаков проблем
на едениот му фалат фајлови (missing file {}.. error)
на другиот на сред инсталација се покажа блу скринот
на третит заврши инсталацијата и на логото кгоа се вклучува таму истиот блу скрин дека имало вируси

имам AVG мавнувам фулл скен на 100% на finishing застане и не мрда повекепати пробував
симнувам аваст нна exctracting застане(и на постари верзии)

затоа барам некако да форматирам drive ама без ОС да се избрише
Пробај во safe mode да мавниш фул скен со кој било антивирус тоа ќе покаже дали имаш вирус, а ако и така не работи пробај со avg посебно што има едно ти скенира во dos мод. Пробај прво со сејф моуд па после ќе видиме....
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Пробај во safe mode да мавниш фул скен со кој било антивирус тоа ќе покаже дали имаш вирус, а ако и така не работи пробај со avg посебно што има едно ти скенира во dos мод. Пробај прво со сејф моуд па после ќе видиме....
фала пробав вака(со авг) и биде имаше 41 вирус омг
пробав сега да инсталирам пак и пак истиот проблем

Check for viruses on your computer. Remove any newly installed hard drives or hard drive controllers. Check your hard drive to make sure it is properly configured and terminated. Run CHKDSK /F to check for hard drive corruption, and then restart your computer.

еве го ерророт иначе
и да немам друго ништо освен усбто ставено (и на усбто нема ништо друго освен инсталацијата)

мавнував run CHKDSK /f и ништо џабе е, вика нема ерори
 

VisualBasic2008

Хобист
Член од
4 март 2012
Мислења
196
Поени од реакции
46
А зошто сакаш да остани виндоусот внатре? Изгледа вирусите не се избришани, можиш и со malwarebytes да пробаш како додакот со антивирусот, а инаку ако и така нејќе мислам дека ќе мораш и виндоусот да го избришеш со формат (имаш такви програми, темелно бришат се), ако сакаш така (и ако неможе никако) кажи ми ќе ти ја дадам алатката.[DOUBLEPOST=1404545076][/DOUBLEPOST]Ако е до вирус ќе мораш формат да му направиш... Ама колку што знам ваква грешка е или до хард дискот (нешто ти е оштетен, затоа исто така ти препорачувам формат), или од вирус.

EDIT....: Ова го најдов на интернет, еден пиша дека имал ист како тебе еррор и нашол дека има вирус во компјутерот. Еве ти линк како да го избришиш:
http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/remove-windows-recovery
Дај боже да е ова тоа, мора се да испробаш ама треба да се исплати :)
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Protip: Пред да барате совет за бришење малициозен софтвер, скенирајте со:
  • malwarebytes anti malware
  • adwcleaner
  • junkware removal tool
95% од малициозниот софтвер го бришат овие 3 програми.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ми се појавија неколку чудни фолдери во C диск и скенирав со Malwarebytes и Spybot ама ништо посебно не ми покажа. Ги избришав фолдериве, ама да не му се деси нешто на компјутеров? Да не почне да ми брише папки и програми?
 
G

garthok

Гостин
Линк за кракнат антивирус освен Аваст и нод каде што нема да ми кинат лиценца после секој апдејт?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
И јас сум за истото барање.Авастот е премногу гломазен(400-500 мб),ако ја има некој оваа `понуда`,и јас сум кандидат.

Ако има некој добра душа,по ПП би го прифатил поклонот
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Мене ми е проблем ова dllhost.exe И svhost.exe (вирус ли е? )
цело време ми фаќа пола и повеќе од CPU-то и кочи и Broswer и се’
--рчкав по Resource Monitor и се снадов малку да не кочи (му мавам suspend process на него и на svchost.exe) aма сакам да го решам проблемот :(

Capture.JPG
 

Kajgana Shop

На врв Bottom