Перпетуум Мобиле во Македонија

MDP

Член од
7 јули 2014
Мислења
4
Поени од реакции
2
ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ ОД ПРВ И ВТОР РЕД НЕ ПОСТОИ !-Нема место за дискусија
Сите кои ги интересираат такви машини треба да се покорат на законите на физиката, а не да ги оспоруваат и филозофираат.Кој е цврсто уверен дека има направено перпетуум мобиле ,и мене ќе ме увери кога ќе ја видам таа машина во функција а не како нацрт или макета .Меѓу теоријата и праксата имаат разлика но не одат една без друга.Поздрав од ученик во 1ва година гимназиско образование.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ ОД ПРВ И ВТОР РЕД НЕ ПОСТОИ !-Нема место за дискусија
Сите кои ги интересираат такви машини треба да се покорат на законите на физиката, а не да ги оспоруваат и филозофираат.Кој е цврсто уверен дека има направено перпетуум мобиле ,и мене ќе ме увери кога ќе ја видам таа машина во функција а не како нацрт или макета .Меѓу теоријата и праксата имаат разлика но не одат една без друга.Поздрав од ученик во 1ва година гимназиско образование.
Лесно е да викаш не може, не бива....
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ ОД ПРВ И ВТОР РЕД НЕ ПОСТОИ !-Нема место за дискусија
Сите кои ги интересираат такви машини треба да се покорат на законите на физиката, а не да ги оспоруваат и филозофираат.Кој е цврсто уверен дека има направено перпетуум мобиле ,и мене ќе ме увери кога ќе ја видам таа машина во функција а не како нацрт или макета .Меѓу теоријата и праксата имаат разлика но не одат една без друга.Поздрав од ученик во 1ва година гимназиско образование.
Дете - уште си младо и не си сватил уште со колкави проблеми се соочува човештвото и во целост земјината топка па затоа на поединци им проработува некое чувство за да се стремат кон некакви промени или подобрувања на нештата,И потполно се сложувам за твоето не верување дека таква машина е невозможна или е невозможно да се направи да функционира а и многу други истомисленици имаш ама чичкоти ВОЈО има друго мислење и тврдење околу таквата машина или е визможно да се направи ПЕРПЕТУУММОБИЛЕ од прв ред и тоа да функционира во домашни услови па и во движење,А по мое ќе ја видиш наскоро и да функционира со инвестиција преку Фондот за поддршка на иновациите што ќе почне да функционира од први септември што сум убеден дека ќе добие подршка од стручната комисија за градба па по нова година здравје ќе правиме друг муабет,БИДИ ПОЗДРАВЕН И ДА УЧИШ:cuc:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Готово му ја пробија идејата и патентот со тркалата, еве уше еден иноватор кој само со едно тркало го направи она што војо неможеше со 3 5 тонски бетонски тркала.
 
D

Daedalus

Гостин
Чекај, прво треба да се евалуираат резултатите од опитот.
Ако се резултатите значајни и ја предвидуваат хипотезата за микробранови кои предизвикуваат механичка работа со тоа што се одбиваат, ќе треба да се сменат нашите сознанија за некои од принципите на електромагнетизмот, али тоа не значи дека законите ќе бидат скршени, туку подобро осознаени.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Конечно на 03-10-2014 година е пријавена Во Државниот Завод За Заштита На Индустриска Сопственост нај совршената иновација на машина за производство на секаков вид Енергија без согорливи Енергенси и истата се вика- ПОСТРОЈКА КОЈА Е ПОГОНУВАНА ОД СОПСТВЕНАТА РОТАЦИОНА ТЕЖИНА И ЕДНАШ ВНЕСЕНА ТЕЧНОСТ - На саемот ТЕХНОМА на штандот МАКИНОВА ќе биде изложен сртеж а ако можам ќе направам и макета па кој е заинтересиран како изгледа и како би функционирала нека дојде и ќе му биде објаснето све во детали,:vozbud:
Саемот ќе работи во периодот од 14-18-Октомври оваа година или уште не полна недела.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Конечно на 03-10-2014 година е пријавена Во Државниот Завод За Заштита На Индустриска Сопственост нај совршената иновација на машина за производство на секаков вид Енергија без согорливи Енергенси и истата се вика- ПОСТРОЈКА КОЈА Е ПОГОНУВАНА ОД СОПСТВЕНАТА РОТАЦИОНА ТЕЖИНА И ЕДНАШ ВНЕСЕНА ТЕЧНОСТ - На саемот ТЕХНОМА на штандот МАКИНОВА ќе биде изложен сртеж а ако можам ќе направам и макета па кој е заинтересиран како изгледа и како би функционирала нека дојде и ќе му биде објаснето све во детали,:vozbud:
Саемот ќе работи во периодот од 14-18-Октомври оваа година или уште не полна недела.
Браво Војо , почна ли да правиш нешто пари од тоа?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Ако некој член од овој Форум разговарал со мене на саемот нека напише нешто во врска со макетата и цртежот што беше изложен и дали е јасен принципот на движењето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom