Израел изврши инвазија на Газа!

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.095
napravi sporedba zaginati, hristijani so muslimani, nacin na ginenje i pricina odkade pocnalo se toa ama pravedno i pravilno.
Мосул: 100.000 Православни Христијани пред 10 години
0 денеска.

Во цел Израелско Палестински конфликт кој трае 70 години нема толку жртви
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.877
Мосул: 100.000 Православни Христијани пред 10 години
0 денеска.

Во цел Израелско Палестински конфликт кој трае 70 години нема толку жртви
Ама не е само Мосул.:pos:
Работата е, што е тотално лицемерие и безобразност неговото барање, како ние сите да живееме на Марс.
Замисли на дебата во 1945 некој да предизвика соговорник со барање, реално да изнесе, колку Евреи убија Германците, а колку обратно?
Тоа е цинизам, кој уште повеќе ја докажува сликата за нив.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Мосул: 100.000 Православни Христијани пред 10 години
0 денеска.

Во цел Израелско Палестински конфликт кој трае 70 години нема толку жртви
poveke od 150.000 vo bosna za kolku vreme toa sam znaes[DOUBLEPOST=1406053929][/DOUBLEPOST]
Ама не е само Мосул.:pos:
Работата е, што е тотално лицемерие и безобразност неговото барање, како ние сите да живееме на Марс.
Замисли на дебата во 1945 некој да предизвика соговорник со барање, реално да изнесе, колку Евреи убија Германците, а колку обратно?
Тоа е цинизам, кој уште повеќе ја докажува сликата за нив.
nebe tokmak celo vreme poftoruvas hristijanite hristijanite sto bile ubivani, zatoa ti spomnaf shto so muslimanite shto zaginale na ist nacin?[DOUBLEPOST=1406054045][/DOUBLEPOST]debata bese za izrael i palestina ti ja smena za egypet brojuvase razlika vo zrtvi, i ti za cinizam mi pisuvas.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Причините поради кои се случува христијанскиот погром на Блискиот исток се должи на порастот на сите оние забегани групи кои си ја водат религијата во мрачната доба. Можеме да лаеме за сите оние диктатори кои биле лоши бидејќи ете, биле диктатори, ама затоа обезбедувале стабилност и поредок, меѓу кои и сигурност за христијаните. Не им било лесно на христијаните и тогаш ама не морале да се соочуваат со холокаусти.

Со доаѓањето на власт на секакви муџи, тоа не е случај повеќе. Се виде како е во Египет после падот на Мубарак, иако таму редот почна да го воспоставува египетската воена хунта, мада тоа мораше да се случи после многу страдања на коптите. За Сирија е неизвесно бидејќи не се знае кој би бил на власт-дали Ал Нусра или Асад, а Ирак е веќе отиден у курац и веројатно ќе мора да се справува со здружена меѓународна коалиција доколку монструмот расте повеќе (ако веќе иде кон тоа тогаш посакувам оџите во се помасовен број да ги повикуваат вечно ни обесправените браќа на масовен одзив за регрутација во ИСИС).
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.095
Еве ги Хамас кои секако имаат посебна дозвола да убиваат муслимани и што и да поскаат:
Има уште милион вакви видеа, за тоа колку Хамас има муслимани на душа, а се повеќе одколку што Израел ги има на душа. Целта на Хамас е уништување на све што е Палестинско во Газа.


poveke od 150.000 vo bosna za kolku vreme toa sam znaes
Што се тиче Босна, ако баба лаже рог нелаже. Нема да одиме според просрпски проценки туку според прозапдни:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bosnian_War
- Муслимани 64000 од кои 30000 цивили, Вклучувајќи ги тука и убиените во меѓусебните борби меѓу Алија Изетбеговиќ и Фикрет Абдиќ
- Хрвати: 7000
- Срби: 25000 од кои 20000 цивили.

Значи горе доле 10000 цивили се разлика.

Значи вкупно жртви околу 90000. Тоа бројката у џамија ти ја кажаа или од ракав ја извади?
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Еве ги Хамас кои секако имаат посебна дозвола да убиваат муслимани и што и да поскаат:
Има уште милион вакви видеа, за тоа колку Хамас има муслимани на душа, а се повеќе одколку што Израел ги има на душа. Целта на Хамас е уништување на све што е Палестинско во Газа.




Што се тиче Босна, ако баба лаже рог нелаже. Нема да одиме според просрпски проценки туку според прозапдни:
http://en.wikipedia.org/wiki/Bosnian_War
- Муслимани 64000 од кои 30000 цивили, Вклучувајќи ги тука и убиените во меѓусебните борби меѓу Алија Изетбеговиќ и Фикрет Абдиќ
- Хрвати: 7000
- Срби: 25000 од кои 20000 цивили.

Значи горе доле 10000 цивили се разлика.

Значи вкупно жртви околу 90000. Тоа бројката у џамија ти ја кажаа или од ракав ја извади?
e mesaj dzamija ok. ti go procita linkof pree dago postiras? toa vo bosna bese etnicko cistnje. a srbite bea napadnati od Nato ne od bosna.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.095
Да продолжиме со Турција 20 век:
- 1.500.000 Православни Ерменци масакрирани
- 1.500.000 Православни Ерменци Избркани
http://en.wikipedia.org/wiki/Armenian_Genocide

- 400.000 Православни Асирци масакрирани

http://en.wikipedia.org/wiki/Assyrian_Genocide

- 900.000 Православни Понтијци масакрирани
http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Genocide,

Египет,
како се справува војската со Православни Копти кои се дрзнале да протестираат затоа што им ја запалиле црквата.

Теророт на борците за слобода во Сирија, меѓу кои беа и Хамас:

Иначе Мосул го спомнав прееска од причина што и борци на Хамас учествуваат во чистењето на Северен Ирак од Христијани.

e mesaj dzamija ok. ti go procita linkof pree dago postiras? toa vo bosna bese etnicko cistnje. a srbite bea napadnati od Nato ne od bosna.
Интересно од сите виде што ги пуштив ги прескокна, отиде на линкот.
 
M

Mario Gómez

Гостин
napravi sporedba zaginati, hristijani so muslimani, nacin na ginenje i pricina odkade pocnalo se toa ama pravedno i pravilno.
Povekje ima zaginati muslimani na bliskiot istok normalno, poshto se absolutno mnozinstvo i se ubivaat sekoj den megju sebe. Ete ti go odgovorot. Brojot na civili shto Izraelcite ubivaat ne e nishto ako se sporedi kolku se hristijanite terorizirani vo Egipet i drugite drzavi i kolku megju sebe se raznesuvaat so bombi sred pazar muslimanite. Zal mi e za civilite vo Gaza ama za toa drugi se vinovni a ne Izraelcite.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.210
Поени од реакции
35.779
poveke od 150.000 vo bosna za kolku vreme toa sam znaes[DOUBLEPOST=1406053929][/DOUBLEPOST]

nebe tokmak celo vreme poftoruvas hristijanite hristijanite sto bile ubivani, zatoa ti spomnaf shto so muslimanite shto zaginale na ist nacin?[DOUBLEPOST=1406054045][/DOUBLEPOST]debata bese za izrael i palestina ti ja smena za egypet brojuvase razlika vo zrtvi, i ti za cinizam mi pisuvas.
Ако земеме да броиме колку христијани се убиени и прогонети од Египет, Либан, Јордан, Ирак, Сирија само во последниве 30 години, нема крајот да ни се најде. А верувај тие бројки се многу многу големи, сигурно и сам знаеш за тоа :)
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Се фатил за тој снајпер. Еден случај којшто којзнае дали е вистинит (имајќи предвид колку лажат палестинците и муслиманите генерално-сети се 2001 рекоа нокиа држел а не кашикара) не значи дека се врши некаков геноцид. Јас верувам дека Израел може за две недели да ја срамни со земја Газа, затоа се нелогиќни некои обвинувања за намерно убивање цивили.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Izrael ja iskoristuva sekoja moznost za napad na palestina taka da i sega ja koristi momentalnava situacija vo arabskiot svet. Toa sto nekoj go podrzuva i pisuva deka izrael treba samo taka da prodolzi i da ubiva e posledica na nemokjta sto ja custvuva sprema nekomu.Pa sega leci kompleksi na forumov i :drk: na izrael. A deka izrael moze za dve nedeli da nekogo malku morgen, izrael bez negovite frendovi e osuden na propast. Nema vecen priatel ima vecen interes a i nafta ke snema
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
13
Поени од реакции
7
Да не се помеша со муслиманите? тие имат драгоцено милење за сите што не се муслимани вклучувајки ме и мене..

Израелците ги третираат христијаните потполно еднакво како и муслиманите:

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.095
Izrael ja iskoristuva sekoja moznost za napad na palestina taka da i sega ja koristi momentalnava situacija vo arabskiot svet. Toa sto nekoj go podrzuva i pisuva deka izrael treba samo taka da prodolzi i da ubiva e posledica na nemokjta sto ja custvuva sprema nekomu.Pa sega leci kompleksi na forumov i :drk: na izrael. A deka izrael moze za dve nedeli da nekogo malku morgen, izrael bez negovite frendovi e osuden na propast. Nema vecen priatel ima vecen interes a i nafta ke snema
Израел нема нафта...
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Медиумска војна на двете страни, иако ќе им верувам на Израелците и ќе го оправдам нивниот напад.

Кој кур се побунија муслиманиве од регионов за нивните браќа, ме потекоа на Фејсбук. Глумат солидарност, а не сфаќаат дека главниот проблем на Палестинците е Хамас која е терористичка организација која што го убива сопствениот народ.

Денес снимки нешто као убиваат Палестинец со снајпер, а везе нема. Од нивната пропаганда ми се сере. IDF пред да нападне користи илјадници мерки за да им ги заштити цивилите, дури имаат и болници и хуманитарна помош за нив. Додека Хамас ги користи како живи штитови и лансира ракети од градинки, израелците им се јавуваат по телефон за да ја напуштат куќата (која реално во подрум како кај нашиве браќа има 5 илјади тони оружје), испраќаат мал проектил, па после тоа паѓа ракетата.

Е сеа, па колатерална штета има во секоја војна. Што кур муслиманиве од овде не се побунија за мавровските работници на пример ако толку им смета насилството и злосторството врз цивилите? Ова радикалниот ислам зема голем замав во Мк, шала на страна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom