Суди го делото, а не расата!

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
што има ти мене да ми посакуваш дали да имам и како да ги воспитувам моите деца? Не сум имал куче ни пак сакам да имам. И ај гитла, немам намера да се замарам со тебе, фала богу некој паметен го измислил игнор копчето.
Го кажав тоа зашто сум загрижена за светот и еволуцијата на човекот :D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
секое куче е опасно, и се знае кај му е место у двор вржано со синџир. Колку ме нервираат оние што се праат фраери што ги пуштаат кучињана у парк сами да шетаат, малце фалеше додека возев точак едно за нога да ме фати тој лигушот да не му викна. Груевски само по возачите удира по овие никако да ги изгори па да видам кога ќе го пушти така.
Види пријателе што е работата и зошто ти така изреагираа. Со тоа што ти ќе го врзеш кучето на ланец, далеку си од тоа дека си го решил проблемот. Опасно куче нема, има куче во погрешни раце. Ти и самиот велиш дека има лигуши што ги пуштаат кучињата. Епа не се кучињата за казна, туку газдите. Кога него ќе го сретне инспектор и ќе му зашие казна, така убава, ќе видиш како следниот пат со каивче че биде. Со тоа што го врзуваш кучето, ти вршиш уште поголема штета, таа агресија која се јавила од било која причиња уште повеќе ќе се продлабочи. Ние од главата си патиме, затоа ќе ни се случува да не напаѓаат нечии кучиња на јавно место. Ама тоа е проблем што е преобрнат од сите страни и се е сведено на моќниците, кои и повеќе од очигледно не си ја заработуваат парата.

И немој одма да се наоѓаш навредено, бидејќи не си.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
секое куче е опасно, и се знае кај му е место у двор вржано со синџир. Колку ме нервираат оние што се праат фраери што ги пуштаат кучињана у парк сами да шетаат, малце фалеше додека возев точак едно за нога да ме фати тој лигушот да не му викна. Груевски само по возачите удира по овие никако да ги изгори па да видам кога ќе го пушти така.
Ќе најдам кај си, ќе ти го донесам пит булот на другарка ми и ќе ти го направи лом суратот! Ќе те исполиже толку многу што ќе се каеш што си ги кажал зборовине. (y)
Е, таквите неискусни како тебе, дрндаат глупости дека кучињата треба да бидат врзани само за да се препукуваат со другите (искусните). :coffee:
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Ја па сум и против тоа дека мора да се шетаат нон стоп на ланец кучињата незнам што лупа овој погоре.

Имаш секакви кучиња ко што имаш секакви луѓе ја неверувам дека ке те гризнело кучето ако тргнало накај тебе.

Па утре ке се јави некој што му сметаат луѓе на точак и вас ли после ке треба да ве врземе? Знаеш ли колку случаи има човек што нападнал друг човек? Па никој невика да ги врземе луѓето.

Моето куче ланец ретко гледа зошто никогаш не му се случило ниту да му залае на човек, има по некој лигуш како овој погоре со точакот што ке ми направи проблем ама се справувам со нив. Корпа му ставам на муцка да не се плашат луѓе и шибаме, па и оно е душа сака да прошета затоа сум го изнел не на ланец да го влечам.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
http://www.nydailynews.com/news/national/months-infant-mauling-dog-attack-mcgrew-home-article-1.1237732

Приказнава е многу сумлива. И не дека ги бранам ретриверите, нити мислам дека никогаш не би нападнале, туку како и самата тема што сигерира, мислам дека не е до расата воопшто.

Прво, детете е оставено во бебешка лулашка, додека таткото спие со другото дете и другото куче во спална, а мајката е на лекар со третото дете. Второ, кучето го гризнува детето и наводно таткото ( а ваљда ни другите ) ништо не слушаат. Тоа се 2 нелогичности. И нигде не пишува дека е потврдено дека смртта на бебето е од кучето ( а сепак, кучето е успиено ). И да е, пак родителот е крив што го оставил бебето таму. Тоа не е место да се остави бебе без надзор. А и сите треба да знаат дека бебињата не знаат како треба да се однесуваат со кучиња и како различни кучиња реагираат околу нив, особено ако кучето било кај нив само неколку НЕДЕЛИ, што значи дека уште не го ни знаат кучето доволно. А и да е најдоброто куче, ако бебето направи нешто да го испровоцира, нормално дека кучето може да нападне. Затоа треба секогаш да се надгледуваат кучињата со бебиња. Јас се кладам дека истото куче, да е чувано од други луѓе, никогаш не би го направило ова.

И да не звучи се` ова некако чудно, после неколку месеци, друго нивно дете има инцидент со друго нивно куче. Некој гледа проблем овде со луѓето или со кучињата? Или они не си ги воспитуваат и контролираат децата како што треба, или не ги третираат кучињата како што треба, или многу веројатно двете.

И не ми е јасно како им ги вратиле децата (или може треба да кажам остатокот) во нивна грижа, 2 ПАТИ.
можеби нема логичност за тебе,но едно е сигурно - не се работи за расата Златен ретривер,ами тоа е како што е напишано Golden retriever MIX.........значи се работи за МЕШАНЕЦ/МЕЛЕЗ , а не за расата Златен ретривер како што некој сака да биде !
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
можеби нема логичност за тебе,но едно е сигурно - не се работи за расата Златен ретривер,ами тоа е како што е напишано Golden retriever MIX.........значи се работи за МЕШАНЕЦ/МЕЛЕЗ , а не за расата Златен ретривер како што некој сака да биде !
Не касаат? Мили се? Де факто ако се правилно воспитани-
еве ти лабрадор, со човек експерт и замисли, лабрадорот не е мешанец!!!

воедно- златен ретривер кој не е мешанец!!!

уште еден ретривер кој не е мешанец!!!

Е сега, не ми е поентата да докажам дека ретриверите се агресивни, туку поентата ми е да докажам дека секое куче може да биде агресивно доколку неговите сопственици не знаат што прават со него.
Нешто слично на тебе Хари, пошто ти си кажа дека имаш ретривер кој што е агресивен. Премногу си контрадикторен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
не ги извртувајте сториите,значи златен ретривер не убил деца,тоа бил мешанец,имаш нет,слободно барај кога и каде се случило ваква раса да правела проблеми........се знае кои се главните виновници,пред СЕ нивните неодговорни газди кои не знаат што држат в рака.........

за мојот голди,ставив слики кога беше каснат неколку пати од блиски средби со доберман,ротвајлер,германска дога,тоа го забораваш,зборот агресивен - никако........блиски средби кои НЕ ТРЕБАА да се случат,но ми се случија мене,а и секој ден се случуваат сигурен сум затоа што нема закон во државава........да,преагресивен е кон тениски топчиња кои ги гњави поцел ден.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Epa Harry koga gledas taka sto se znae za koi kucinja? Aj da vidime vo kolku od sluckite kade kuce ubilo ili iskasalo nekogo pisuva na primer PITBULL MIX ili RORRWEILER MIX ili bilo koja rasa od tie sto "se znaat kakvi se" znaci po difolt ne se raboti za tie rasi tuku za nekoi melezi neli? Epa sto togas cukas prazna slama??? Znaci nema opasna rasa tuku opasni mesanci.
A de te molam objasni mi go ova so tvoeto kuce? Znaci vo red, pretrpelo traumi koi ne trebalo da gi pretrpi i sega e AGRESIVNO i samo zatoa sto e zlaten retriver toa e vo red? Utre ako skokajki po nekoe kuce povredi dete sto ke im kazes na roditelite? Deka ne e opasen, nikogas taka ne napravil? Koga nareden pat ke pisuvas za neodgovorni vakvi-takvi gazdi, treba da se stavis i ti pomegju niv.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Epa Harry koga gledas taka sto se znae za koi kucinja? Aj da vidime vo kolku od sluckite kade kuce ubilo ili iskasalo nekogo pisuva na primer PITBULL MIX ili RORRWEILER MIX ili bilo koja rasa od tie sto "se znaat kakvi se" znaci po difolt ne se raboti za tie rasi tuku za nekoi melezi neli? Epa sto togas cukas prazna slama??? Znaci nema opasna rasa tuku opasni mesanci.
A de te molam objasni mi go ova so tvoeto kuce? Znaci vo red, pretrpelo traumi koi ne trebalo da gi pretrpi i sega e AGRESIVNO i samo zatoa sto e zlaten retriver toa e vo red? Utre ako skokajki po nekoe kuce povredi dete sto ke im kazes na roditelite? Deka ne e opasen, nikogas taka ne napravil? Koga nareden pat ke pisuvas za neodgovorni vakvi-takvi gazdi, treba da se stavis i ti pomegju niv.
колку пати да кажам дека НЕ Е АГРЕСИВНО ?! секое попладне го поминува играјки со децата во дворот на училиште.............

значи секој си чита и преведува како него му чини,убаво пишувам на МАКЕДОНСКИ КИРИЛИЧНО дека настанува проблем со надмоќните раси..........ништо изгледа останува да земам и јас некој рот,да го направам 80 кила мускули да му биде придружба како обезбедување,друго чаре нема..........пред скоро месец дена повторно имаше блиска средба со рот пуштен од газдата без ремче и без маска која за среќа заврши без каснувања ниту по некое куче ниту пак по некое дете

а значи војската,полицијата,приватното обезбедување користат мешанци кои се најопасни,најубоити кога треба да се брани или чува,по твоето чукање празна слама :pos:

ако си наклонет кон мислењето или улизување кон некој член на форумот,не мора само да напишиш пост,изјасни аргументи,тоа,тоа и тоа,вака можат да се тресат зелени миЉон страници,а да не дојдеш до суштината на проблемот.........цитирање или одговарање секој како него му чини,златниот ретривер бил опасен и агресивен :pos:
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Kaj sega ti tekna vojski policii da mesas? More,more,sto selektivna memorija imas.....Pa ti samiot pisa deka kuceto ti e agresivno kon drugi kucinja,isto taka na kirilica,I deka ne stavas maska, pa ubavo ti pisav da objasnis sto ke bide ako tvojot retriever igrajki so DECA vidi drugo kuce I izreagira agresivno kako sto TI sam na kirilica pisa deka reagira??? I ubavo znaes sto te prasuvam za mesavinite I pak cukas prazna slama plus izgovori. Zalosno I pateticno,site drugi ti se krivi-samo ti za svoeto kuce odgovornost ne prevzemas.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
колку пати да кажам дека НЕ Е АГРЕСИВНО ?! секое попладне го поминува играјки со децата во дворот на училиште.............

значи секој си чита и преведува како него му чини,убаво пишувам на МАКЕДОНСКИ КИРИЛИЧНО дека настанува проблем со надмоќните раси..........ништо изгледа останува да земам и јас некој рот,да го направам 80 кила мускули да му биде придружба како обезбедување,друго чаре нема..........пред скоро месец дена повторно имаше блиска средба со рот пуштен од газдата без ремче и без маска која за среќа заврши без каснувања ниту по некое куче ниту пак по некое дете

а значи војската,полицијата,приватното обезбедување користат мешанци кои се најопасни,најубоити кога треба да се брани или чува,по твоето чукање празна слама :pos:

ако си наклонет кон мислењето или улизување кон некој член на форумот,не мора само да напишиш пост,изјасни аргументи,тоа,тоа и тоа,вака можат да се тресат зелени миЉон страници,а да не дојдеш до суштината на проблемот.........цитирање или одговарање секој како него му чини,златниот ретривер бил опасен и агресивен :pos:
Разбирам дека покажуваш пристрасност кон расата што ја чуваш и те разбирам комплетно ,ајде објективно да гледаме на стварите.
Ама барем читај тоа што ти се пишува. Секое куче- ама баш СЕКОЕ!!!!! може да биде агресивно, доколку неправилно се воспитува. Тие надмоќни раси, се прекрасни љубимци доколку се во прави раце. Де факто- дека се опасни, ако се во погрешни раце. И твојот ретривер може да биде опасен по животот на некое дете, помало куче или човек! Тоа е куче над 30 килограми, може да собори човек без проблем. А воедно, кога сме кај полициски/војнички кучиња, си отишол ли да видиш што кучиња чуваат? сигурно не си бил. Е па ја сум била. И ја тргнав по логиката, дека лабрадорите се мирни (а ги чуваат исто од полиција!), ама кога ја ставив раката за да ме душне, кучето сакаше да ме изеде. Е па лабрадор е (а имаат два). И ќе ме гризнеше поштено ако му бутнев рака во бокс. Немој да ги потценуваш- очигледно не знаеш какво ловечко куче чуваш дома.

Еве ти за што ги користат (освен за мирисање на опијати и експлозиви)
П.С. ИПО ти е испитот што мора да го положат како работни раси. И они спаѓаат таму, со тие истите надмоќни раси.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Работниот испит за ретриверите не е ИПО. Точно е дека во одредени земји за да се затвори шампионат треба работен испит, но тоа не е ИПО. Се сложувам со фактот дека секое куче во погрешни раце знае да биде машина за мелење, НО, ретриверите за разлика од молосите, во својот стандард го имааш опишано карактерот на песот многу поразлично отколку кај другиве. Друго, ретриверот не е типичен ловен пес, тој е ретривер, тој не маркира, тој не брка птици, дивеч или што и да се лови, тој убиениот плен го носи на ловецот. Всушност еден од критериумите што се тестираат кај ретриверите е благиот загриз. Во превод, дивечот не смее да биде оштетен(читај соџвакан) од страна на песот.

И да бидеме реални, ретриверот не е раса за одбрана, како што молосот не е раса за донесување на пленот.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Работниот испит за ретриверите не е ИПО. Точно е дека во одредени земји за да се затвори шампионат треба работен испит, но тоа не е ИПО. Се сложувам со фактот дека секое куче во погрешни раце знае да биде машина за мелење, НО, ретриверите за разлика од молосите, во својот стандард го имааш опишано карактерот на песот многу поразлично отколку кај другиве. Друго, ретриверот не е типичен ловен пес, тој е ретривер, тој не маркира, тој не брка птици, дивеч или што и да се лови, тој убиениот плен го носи на ловецот. Всушност еден од критериумите што се тестираат кај ретриверите е благиот загриз. Во превод, дивечот не смее да биде оштетен(читај соџвакан) од страна на песот.

И да бидеме реални, ретриверот не е раса за одбрана, како што молосот не е раса за донесување на пленот.
На видеото погоре е лабрадор, а не ретривер, и очигледно полага ИПО. Не ги знам стандардите за испити, не се разбирам премногу од изложби и такви ствари.
Но знам за тоа, дека секој работен пес (службен пес) мора да полага ИПО.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
А лабрадорот не е ретривер? :P Не се сложувам дека секој работен па и службен(не е исто) мора да положи ИПО. Причина- Водичите на слепи немаат ИПО, кучињата што помагаат на луѓето со различни инвалидитети исто. Затоа што за овие ситуации се одбираат кучиња кои нема да покажат знаци на агресија, па ни кога се испровоцирани. Е сега, кога се работи за кучиња кои се користени од страната на војската или полицијата(не зборувам за трагачите, за детекторите на бомби и дрога), тие мораат да имаат ИПО, не знам кој но минимум ИПО-1 сигурно, затоа што тој има дел во кој се оценува и одбрана.

Ова на видеото се изолирани примери на лабрадори па и други раси ќе најдеш, но генерално, не, ИПО не е задолжителен за 8ма група.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Kaj sega ti tekna vojski policii da mesas? More,more,sto selektivna memorija imas.....Pa ti samiot pisa deka kuceto ti e agresivno kon drugi kucinja,isto taka na kirilica,I deka ne stavas maska, pa ubavo ti pisav da objasnis sto ke bide ako tvojot retriever igrajki so DECA vidi drugo kuce I izreagira agresivno kako sto TI sam na kirilica pisa deka reagira??? I ubavo znaes sto te prasuvam za mesavinite I pak cukas prazna slama plus izgovori. Zalosno I pateticno,site drugi ti se krivi-samo ti za svoeto kuce odgovornost ne prevzemas.
не знаев дека мојот голди е агресивен и машина за убивање,од утре ќе превземам мерки,можеби еутаназија,фала многу,не мора да се мачиш да дробиш латиница овде.

и опет да се повторам...........ај нема

да се надополнам еден ситен детал,посакувам твојот миленик да го нападни нечиј миленик со дупло поголема големина барем дупло колку шо има овој мојов претрпено како и јас,па да сватиш конечно шо е маката,ај чао не ми реплицирај повеќе,ти посакувам да ја осетишкармата,ни помалку ни повеќе[DOUBLEPOST=1406417032][/DOUBLEPOST]
А лабрадорот не е ретривер? :P Не се сложувам дека секој работен па и службен(не е исто) мора да положи ИПО. Причина- Водичите на слепи немаат ИПО, кучињата што помагаат на луѓето со различни инвалидитети исто. Затоа што за овие ситуации се одбираат кучиња кои нема да покажат знаци на агресија, па ни кога се испровоцирани. Е сега, кога се работи за кучиња кои се користени од страната на војската или полицијата(не зборувам за трагачите, за детекторите на бомби и дрога), тие мораат да имаат ИПО, не знам кој но минимум ИПО-1 сигурно, затоа што тој има дел во кој се оценува и одбрана.

Ова на видеото се изолирани примери на лабрадори па и други раси ќе најдеш, но генерално, не, ИПО не е задолжителен за 8ма група.
готово,многу работи разјасни друже...........со среќа во прошетките(доколку имате таков луксуз со вашите миленици)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom