Мит или вистина? Користиме 10% од мозокот

Користиме 10% од мозокот

  • Мит

    Гласови: 201 37,4%
  • Вистина

    Гласови: 337 62,6%

  • Вкупно гласачи
    538
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Јас ако ти ја разбрав поентата со темава глава сечам. :)
Можда не знам , да си признам дека од мобилен ми е тешко да пишам голем реферат , но не ме мрзи да ти објаснам поубаво , кој дел не ме разбра ... Значи ситуацијата ја кажав па ви оставам на вас дали е 2-4-10-301% да процените :)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Немам читано ништо за тоа но кажувам мислење од искуство зависи од адреналин и сконцентрација и желба можеби грешам вие начитаните кажете ми поправете ме ... Имав неколку ситуации такви што ни јас не верував дека сум јас ... Како дете со другарите одев по бетонски ѕид тенок колку моите стапала и одевме по тој ѕид полека зошто една грешка паѓаме 4-5 метра на бетон ... И така ојме ојме полека тетеравење но имаше проблематични деца поголеми од мене што им беше слатко да ме закачаат и коа ме видоа и јас нив после нивното урлање изгледа им беше намерата да паднам доле и јас се враќам назад и гледам овие почнаа да мрдаат многу не знам што точно правеа но ми се чинеше како да бараа камења и си викав овие ќе ме маваат со камења а јас си викав леле ќе ме утепаат и почнав да трчам полека па спринт и така поминав едно 40 метра по што тие метри гледав како летаа каменчиња пред мене од нивни обиди па стигнав до пошироко место скалила имаше но следуваше пак тој бетонски ѕид тесен но пред да стигнам до тој тесен ѕид некој ме допре по главата мислев ме стигнаа а после заболе главата па слушам како камен да паднала на тие скалила и коа гледам беше камен малце помала од мојата глава се зачудив зашо не паднав на место и така врескајќи отидов до тој тесен ѕид и стигнав до крајот па се симнав и гледам ги нема овие па застанав да си земам воздух ... Сега како што поминаа 10-15 години уште ги памтам и ги гледам ги гледам сеа и се вреѓам зошто уште не сум им вратил да добијат животен белег од мене ...
Со задебеленото се е објаснето. Маце помал камен од неговата глав, значи од 50% до 90% од неговата глава.

Аналогно на ова, дечкото искористил од 25% до 45% на мозок при примање на ударот. Шо не е јасно?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.992
Митот е дека се користи 10% од потенцијалот на мозокот.
А се користи 100% од мозокот.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Камо да се користеше барем 10 посто од мозоко...Немаше да биди вака организирано општествово...немаше ни да го има општествово....
 
Член од
19 март 2014
Мислења
130
Поени од реакции
45
Со задебеленото се е објаснето. Маце помал камен од неговата глав, значи од 50% до 90% од неговата глава.

Аналогно на ова, дечкото искористил од 25% до 45% на мозок при примање на ударот. Шо не е јасно?
И што сакаш да кажеш поточно ??[DOUBLEPOST=1396832115][/DOUBLEPOST]
Камо да се користеше барем 10 посто од мозоко...Немаше да биди вака организирано општествово...немаше ни да го има општествово....
Мислиш општество имаме ?? :pos:
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Објасни од каде информацијата ?
Накратко: Од таму дека еволуцијата не би си дозволила орган кој користи 25 посто од биолошката енергија да работи само 10 посто од неговиот фул капацитет. Буквално кога би користеле само 10 посто од мозокот, таквиот орган би бил невиден загубар кој за курац не го бива.
Ама нели постојат њу ејџ филозофи кои не лажат дека ако им дадеме доволно пари ќе ни помогнат да ги отклучиме другите 90 посто од мозокот.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Имаше баш за ова на Discovery пред некоја година. Таму кажаја дека користимо 10 проценти.Некои мање некои више ал тоа е :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
atlas subluxation
Една од причините...меѓу другото. Интересна работа е како еволуцијата доведе до толку развиен мозок, а кај 99% од популацијата не може да се искористи во целост.....да се чудиш.
 

whenURdown

увезена пломба за петтка доле десно
Член од
6 март 2012
Мислења
56
Поени од реакции
24
nie koristime golem del od mozokot ako ne i 100%. samo problemot e vo toa sto ludjeto ne pravat razlika pomedju delot za skladiranje i aktivniot del t.e. slicno kako i kaj kompjuterite imame dva dela hard disk(prostor za skladiranje na podatoci) i ram memorija(rabotna prostor). znaci iskoristenosta na nasiot mozok e vo red. eve i samite probajte da operirate so podatoci koi gi imate skladirano vo vasata memorija ke vidite dek e nevozmozno isto kako i kompjuterot. ima 100 gb hard disk no vo momentot rabotime samo so 2gb ram memorija.
да али јас мислам дека користеме 10 % ако не помалце шознам ,ама да ја фатиме потсвеста ако можеме да ја контролираме се прават чуда . у религија тоа го викат кога ќе ги споиш духот и телото ќе ја имаш моќта да правиш чуда , е сеа јас викам дека треба да се напрае конекција меѓу мозокот и телото .медитации ли шо техники незнам. али ако може да си флеземе во умот и телото че сме продуктивни како тесла ,а атмомска и астро физика гола вода
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Mit. Koristime samo tri posto od mozokot, ajnstajn koristel duri 10 posto. Ne ste svesni kolku e coveckiot mozok moken i kolku uste mnogu moze da se razviva zalosno e sto tolku istovtemeno se precenuvame i potcenuvame
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Mit. Koristime samo tri posto od mozokot, ajnstajn koristel duri 10 posto. Ne ste svesni kolku e coveckiot mozok moken i kolku uste mnogu moze da se razviva zalosno e sto tolku istovtemeno se precenuvame i potcenuvame
Коа си ваков експерт по неврологија, кажи ми колку кранијални мозоци има?
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.510
Mit. Koristime samo tri posto od mozokot, ajnstajn koristel duri 10 posto. Ne ste svesni kolku e coveckiot mozok moken i kolku uste mnogu moze da se razviva zalosno e sto tolku istovtemeno se precenuvame i potcenuvame
Сакаш да кажеш дека со едно мало парче од мозокот (колку лешник) можеш нормално да живееш?
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Само кога сме трезни користиме 10% инаку идеме доста над.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Mit. Koristime samo tri posto od mozokot, ajnstajn koristel duri 10 posto. Ne ste svesni kolku e coveckiot mozok moken i kolku uste mnogu moze da se razviva zalosno e sto tolku istovtemeno se precenuvame i potcenuvame
Ако користиме три проценти ондак мозокот ќе ни е колку Петел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom