Плински уреди

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Најпрво едно големо извинување за закаснетиот одговор. Иако не е за оправдување сепак треба да напоменеме дека сме во период на годишни одмори и голем дел од колегите се отсутни :) Вашето возило OPEL CORSA B1.0 12V е возило со 3 цилиндри.
Денешните типови на плински системи се толку модифицирани што немате причина да се грижите за било каква последица. Значи проблем не може да се случи доколку се вгради плински систем од најновата генерација , систем на принцип на директно вбризгување на плин во грана на ист принцип како што е и вбризгувањето на бензин. Тие проблеми со горење на сензорите и појавување на детонации може да се јават доколку се јави несоодветен тип на плински систем т.е систем од претходната генерација системи на принцип на плочка, кои што не одговараат со еуростандардот на колата.
Ова е некоја бугарска марка така? проверено добра ли е како ландиренцо и останатите реномирани брендови ? колку има гаранција?
И за торусе беше плус 30 евра така?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ова е некоја бугарска марка така? проверено добра ли е како ландиренцо и останатите реномирани брендови ? колку има гаранција?
И за торусе беше плус 30 евра така?
Зошто го вградив овој плин да ти одговорам она што го знам, плинот е од италијански делови, како што разбрав во бг само се склопува, до сега немам никакви проблеми и не ми ја намали снагата на колата, презадоволен сум. Гаранција има 1 година, а во цената е вклучена боца на местото на резервното тркало (таа торусна или како и да се вика). Да имам потреба, без двоумење би го вградил и во другата кола.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Зошто го вградив овој плин да ти одговорам она што го знам, плинот е од италијански делови, како што разбрав во бг само се склопува, до сега немам никакви проблеми и не ми ја намали снагата на колата, презадоволен сум. Гаранција има 1 година, а во цената е вклучена боца на местото на резервното тркало (таа торусна или како и да се вика). Да имам потреба, без двоумење би го вградил и во другата кола.
Значи таа цена плус 4100 ден. Ми рекоа дека е атест со сите давачки
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Значи таа цена плус 4100 ден. Ми рекоа дека е атест со сите давачки
За атест искача некои 3500 ден. плус, со што платив во Плимонт за атестот (има некој попуст)
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Да дадеме едно мало појаснување околу цените за атестирање на возилата со вграден плински систем.
Штом ќе вградиме плински систем во возилото и ќе ја изработиме целосната документација со возилото се оди во било кој технички преглед и се бара потврда за вграден плински ситем во возилото.Таа потврда чини 200-300 денари секаде различно. Потоа се оди до Полиција (зградата на МРТВ,влезот од кај Вардар) и таму се уплаќа за таксена марка и административни тошоци околу 300денари. На крај прегледот на нашата монтажа зависи од Атестирана куќа (Машински ,Автомакедонија,ПСС) се плаќа 3000 денари.
Доколку платите кај нас за последниот трошок имаме попуст и цената ќе Ве чини 2300 денари.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
се на се, со атест кај вас извршен, и сите документи не излегува ни 3000 денари...

п.с. одговорниот за нет комуникација, се врати од одмор... удрете со прашања сега...
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
425
Поени од реакции
516
Има ли некој искуство со вградување плин во TFSI мотор? Конкретно се работи за Audi A6 2.0 TFSI?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Има ли некој искуство со вградување плин во TFSI мотор? Конкретно се работи за Audi A6 2.0 TFSI?
Може но со огромни проблеми. Мора да работи истовремено на бензин.
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
Има ли некој искуство со вградување плин во TFSI мотор? Конкретно се работи за Audi A6 2.0 TFSI?
TFSI моторите спаѓаат во групата мотори со коморно вбризгување (direct injection - DI).За овој тип на мотори производителот Landirenzo ги дизајнираше Omegas Direct Injection плинските уреди. Се работи за уреди кои посебно се дизајнираат и произведуваат за секој тип на Direct Injection мотор, така што во пракса на нас ни е потребен кодот на моторот за да може да се провери дали Landirenzo произведува уред за тој мотор и да се направи нарачка. За 2.0 Direct Injection (FSI, TSI, TFSI) моторите на Ауди во моментов можеме да понудиме уред за возилатa со код на мотор:
BLR, BVY, AXW, BPJ, CDNB, AXX, BWE, BGB, BWA, CAWB, CCZC, CCZA и CDNC.
Негативна страна на плинските уреди за Direct Injection моторите е што не е можно целосно исклучување на бензинот, поточно во моторот ќе се вбризгува 10-12% бензин и 88-90% плин. Процентот на бензин се накачува до 18% во случај на некој проблем во моторот. Direct Injection уредите ги градуваме околу 2 години, од нашето искуство можам да кажам дека се покажаа сосем солидно. Omegas Direct Injection плинските уреди во моментов се најсофистицираните уреди кои се наменети за DI моторите, и постигнуваат најмало учество на бензин во вкупната потрошувачка на гориво во однос на конкурентските уреди..
Пред да се решите за вградување на овој тип на уред потребно е да обратите внимание на следните работи:
- да направите калкулација дали со километражата која планирате да ја поминувате со возилото ќе ви се исплатува неговото вградување, сепак се работи за скап уред со цена помеѓу 1000 и 1100 евра,
- да се смета на фактот дека моторот делумно ќе работи и на бензин (10-12%), што значи и одложување на враќањето на инвестицијата,
- да се знае фактот дека одржувањето на бензискиот дел на моторот мора да биде беспрекорно затоа што секоја аномалија кај Direct Injection моторите на плински погон ќе биде поизразена.
Времето потребно за инсталирање на Omegas Direct Injection уредот е 2 дена. Гаранцијата на уредот е 24 месеци
 
Член од
6 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Edno prasanje do Plimont
Sakam da kupam novo vozilo - KIA Sportage ili Opel Antara ili nesto slicno... Dali da se bara benzinec ili dizel i kolkava e razlikata ako zemam benzinec so plinski ured (mi rekoa Antarata trosela okolu 15l benzin - sto e okolu 17l plin) ili da zemam dizel? Godisno ne pominuvam poveke od 10000.
Ili vas sovet za nekoja druga mark ana dzip - samo da e do 17000 - 20000 i da ne e mnogu skapo odrzuvanjeto. Jas bi zemal benzinec so plin - ama me ubeduvaat deka za dzip treba dizel....
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Антара ни е лудило не зимај, ќе се пцуеш. Не за џабе е на "распродажба".
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Edno prasanje do Plimont
Sakam da kupam novo vozilo - KIA Sportage ili Opel Antara ili nesto slicno... Dali da se bara benzinec ili dizel i kolkava e razlikata ako zemam benzinec so plinski ured (mi rekoa Antarata trosela okolu 15l benzin - sto e okolu 17l plin) ili da zemam dizel? Godisno ne pominuvam poveke od 10000.
Ili vas sovet za nekoja druga mark ana dzip - samo da e do 17000 - 20000 i da ne e mnogu skapo odrzuvanjeto. Jas bi zemal benzinec so plin - ama me ubeduvaat deka za dzip treba dizel....
Hyundai ix35 види го, мене ми прави најголем мерак од таа класа, бензинецот најмалиот е 1.6 со 135 коња ...
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
425
Поени од реакции
516
Чисто информативно,колата колку ти троши,на отворено и низ град?
grad: zima 15, leto 13. otvoreno 7,5
se raboti za A6 avant.[DOUBLEPOST=1407435755][/DOUBLEPOST]Naveduvam realni izmereni podatoci za vozenje niz skopje,ne teoriski.[DOUBLEPOST=1407435824][/DOUBLEPOST]I toa so "penzionerski" stil na vozenje
 

Kajgana Shop

На врв Bottom