Биполарно пореметување

D

Daedalus

Гостин
се ќе измислат само за да не одат на лекар.

И има разлика и од психијатар до психијатар. Новите специјалистички кадри што искачаат се многу out of the box деца, знаат многу методи и терапии, не чичиња што шкрабаат по тефтерот и ти препишуваат апој по секоја цена да станеш наркоман и психо ко што знам неколку случаи.
Не дека постои лек за биполарност. Ама постојат многу вербални методи и терапија со апчиња што ги ублажува симптомите и им помага на болните ефективно да се справуваат со својата состојба.

А, за психијатриве тука... Имав другарка што кога и' раскажа на својата докторка (психијатар) дека е суицидална и депресивна, оваа и рече дека тоа е само период и дека треба да престане со слушање метал, пошто металот лошо и влијаел :)
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Не дека постои лек за биполарност. Ама постојат многу вербални методи и терапија со апчиња што ги ублажува симптомите и им помага на болните ефективно да се справуваат со својата состојба.

А, за психијатриве тука... Имав другарка што кога и' раскажа на својата докторка (психијатар) дека е суицидална и депресивна, оваа и рече дека тоа е само период и дека треба да престане со слушање метал, пошто металот лошо и влијаел :)
Другарче му поставија дијагноза квазифилозоф кој имал одбивност кон градот Скопје. :D И кога му рекол оти он не се доживува така, типот му извадил една психијатрија книга и му рекол: јас ја имам напишано книгава, ако мислиш оти знаеш повеќе од мене, ти да си психијатар. lol Не е за смеење, тужно е, ама за греота се 90 посто од нашиве психијатри.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
а после што се случува? good riddance?
Шо се случува со луѓето шо имаат парализа поради оштетување на центрите за движење?
Или шо се случува со луѓето на кои ќе им ги ампутираат нозете ради инфекција некаква?
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
ja znam deka bipolarnost e koga covekot pokazuva deka e smiren no vo sebe e gneven ili e radosen a vo sebe tazen-bipolarnost e pokazuvanje na sprotivna emocija od taa so ja osekame kako dvoenje na licnosta na dva dela
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
@beautiful liar - Не, биполарност е кога еден момент си супер со некого, а веќе следниот момент почнуваш да се дереш ко да имаш беснило, и истураш гнев врз нив. Од причини нејасни ни за тебе.

За глумење емоција поинаква од таа која ја осеќаш не препишуваат лекарства драга.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
За 99 посто од народов менталните абнормалности се заебанција. Јеби га, ситиот не му верува на гладниот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom