Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
8 јули 2014
Мислења
144
Поени од реакции
93
Можеби прашањето не е за тука, мала помош околу плаќањето на сметки преку интернет. Кога пробувам да платам ми го пројавува овој проблем:



Како да го средам? Фала ми однапред!
Обиди се да го реинсталираш сертификатот според уптаствотот кое ти е ваљда дадено од самата банка. Сепак доколку ова не ти успее секоја банка има тел. број за овој тип на проблеми. Јави се таму и ќе добиеш најточна информација.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Me2

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Обиди се да го реинсталираш сертификатот според уптаствотот кое ти е ваљда дадено од самата банка. Сепак доколку ова не ти успее секоја банка има тел. број за овој тип на проблеми. Јави се таму и ќе добиеш најточна информација.
Имам ЦД ама кога го инстелирам фајлот ми јавува друг проблем.
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Epa nesto ne pravis spored upatstvoto... Izbrisi go i pocni odnovo cekor po cekor..
Ќе пробам пак од ново, а тоа што ми го бара ActiveX-от го симнав од интернет и го инстелирав пак истото го вика..
 
Член од
8 јули 2014
Мислења
144
Поени од реакции
93
Ќе пробам пак од ново, а тоа што ми го бара ActiveX-от го симнав од интернет и го инстелирав пак истото го вика..
Neznam so da ti kazam vaka nemozam da ti pomognam bez upatstvo i sl. Ne se sekvam dali active-xot treba da se instalira pred da pocnes instalacija na sertifikatot. Obidi se.
Znam deka Stopanska imaa najslozena instalacija pred godina dena... Drugive se relativno ok..
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ОК нека е и така. Ама сега забележувам кога си најавен како АДМИНИСТРАТОР неможам ни една апликација да отворам. А кога ќе се најавам со мој акаунт бива. Инаку како администратор не бара пасворд а на мојот акаунт бара. Како да го направам да не бара пасворд и кај двата т.е на овој мојот на едниот веќе успеа. :)
Тоа како администратор значи дека се логираш преку outlook акаунтот? Ако е така, тогаш и кај мене е таков проблемот. Претпоставувам тоа е таа затоа што програмите се кракувани.
А за пасворд, тоа можеш да го средиш кај секој профил посебно преку PC Settings или PS Account.
Најлесно е кога си на стартниот екран кај што ти се иконите за десктоп, скајп, време, ...... да кликнеш на профилот и одбереш да смениш слика. Одма те носи кај PC Settigns и од тука ја бараш опцијата за лозинка.
Ваљда е тоа што го бараш
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
ОК нека е и така. Ама сега забележувам кога си најавен како АДМИНИСТРАТОР неможам ни една апликација да отворам. А кога ќе се најавам со мој акаунт бива. Инаку како администратор не бара пасворд а на мојот акаунт бара. Како да го направам да не бара пасворд и кај двата т.е на овој мојот на едниот веќе успеа. :)
a. Press “Windows Key + R”.
b. Type “netplwiz”.
c. If prompted by UAC, then click/tap on Yes.
d. User Account pop windows will appear.
e. Uncheck the Users must enter a user name and password to use this computer box, and click/tap on OK. Можеби ќе ти ја побара лозинката да ја внесеш и да ја запомни.
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Не знам другари ама некако средив. Го избришав стариот акаунт и направив нов. Сега на овој не ми бара пасворд. Ама сега друг проблем се јави. Нешто многу често се рестартира компјутерот т.е BLUE SCREEN ми покажавува. Изгледа до графиката е. на Windows 7 вака не ми правеше. Само додека играв игри ми покажуваше. А на 8 дури и на нет кога сум. Сега мерам температура. Крева до 80 (кога имам игра оклучено). Повеќе не го оставив да мере зашо ќе се рестартира одма. И ја исклучив играта. 80 крева значи за 1-2 мин. кога играм ирга. Што мислите вие? До тоа ли ќе дае и што да правам? Дали да барам нова графика или има друго решение?
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Имам проблеми со маусот на лаптопот. Кога ќе го допрам тачпадот (било каде), не се движи курсерот туку се скрола страната. Кликот работи, копчињата на тачпадот работат нормално. Немам ништо сменето во сетинзите од кога го имам лаптопов, а проблемов ми се појави денес. Вчера нешто престануваше да се движи, ама се врати во нормала, денес не сака. Додуше, на моменти знае да се мрдне, некој сантиметар или милиметар, и пак укочува. Нешто сличен ефект како кога имаш мокри раце и пробуваш да го мрднеш. Везе неам што му е. Не сум му истурила ништо....
Знае некој решение? Можно е нешто да е откачено или лабаво внатре? Или софтверски е проблемов?
Ако има некаква разлика, Тошиба Сателајт е со Вин8.
Фала однапред.
П.С. Кога ќе кликнам 2 пати, можам да го движам слободно, се` додека не застанам.
П.С. 2. Пишува дека се` е ок, кога ќе отворам Properties во Device Manager.
 
Последно уредено:
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Зошто не ми работи Sleep на компјутерот? Кликам Sleep, компјутерот се исклучува т.е оди во Sleep и се ресетира и се враќа на десктоп. Што може да биди проблемот?

П.С од графичката кулерот прави чуден звук кога ќе се ресетира. (само на Sleep, друго се е нормално)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Слично е и кај мене со тоа што кога кликам за исклучување,се гасат некои функции како антивирусот,конекцијата..а останува звучничето и комјутерот не се гаси.За да го изгаснам целосно морам уште еднаш да кликнам на turn off
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
А и башка за исклучување еднашка во два месеци т.е многу ретко ми се дешава да стегнам Turn off на компјутерот, се, монитор се гаси ама куќиштето работи и морам да го ресетирам за да го исклучам или со задржување на Power дугмето на куќиштето. До сега 2 пати ми се има десено...

П.С не се работи за Windows Updates
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
имам проблем , кога симнувам нешто преку мозила и гугле , стигне до 99 проценти програмата шо сакам да ја симнам и застане до таму , не сака да се симне до крај еве на сликата ке видете , шо може да е , помошшПрегледај го приврзокот 97270
aj nekoj hakerista da me upate , ne sum do tolku upaten so ovaj problem , podolgo vreme nemozam da go resam ne se simnuvat programite do kraj nikako , help >>
 

@codeblock@

"Prediction is difficult, especially the future."
Член од
9 март 2014
Мислења
61
Поени од реакции
18
Дечки ај малку помош
на стариов компјутер ја имам следнава конфигурација
Intel Pentium 4CPU 2.8GHZ
Ram DDR1 1GB
160 GB Excelstor Technology J8160 Hard Disk
Nvidia GeForce 6200
Во моментов имам 2 партиции на дискот, на таа каде што ми е инсталиран виндоус хр имам 15гб. Ептен кочи последниве неколку месеци, сменив неколку различни windows xp но повторно иста приказна. Прочитав по интернет за windows 8 дека повеќе го оптеретува хард дискот, помалку рамот има некоја вистина во тоа? и дали е можно на оваа конфигурација да се инсталира 8ка или некој совет од вас, оти не го бива вака, на стариве дома му го имам остаено скапј неможат да отворат да се видиме :)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дечки ај малку помош
на стариов компјутер ја имам следнава конфигурација
Intel Pentium 4CPU 2.8GHZ
Ram DDR1 1GB
160 GB Excelstor Technology J8160 Hard Disk
Nvidia GeForce 6200
Во моментов имам 2 партиции на дискот, на таа каде што ми е инсталиран виндоус хр имам 15гб. Ептен кочи последниве неколку месеци, сменив неколку различни windows xp но повторно иста приказна. Прочитав по интернет за windows 8 дека повеќе го оптеретува хард дискот, помалку рамот има некоја вистина во тоа? и дали е можно на оваа конфигурација да се инсталира 8ка или некој совет од вас, оти не го бива вака, на стариве дома му го имам остаено скапј неможат да отворат да се видиме :)
Не можеш на тој процесор да инсталираш windows 8 не ти е компитабилен и ке ти испага цело време грешка ако пробуваш да го инсталираш

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom