Кучиња скитници

Ваше мислење:


  • Вкупно гласачи
    598
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Ne? :) A jas pak mislam deka mnogu jasno go postaviv prasanjeto :) Ama ok, ke ja zatvorime diskusijava, vo red e ako ne ti odgovara mojata logika - It's a free country.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Еден од начините како да се справите со кучиња скитници во вашата населба.

плашење деца.jpg
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Дали новите правила за комунален ред во Скопје не се косат со постоечките каде се предвидува заловување, стерилизација, вакцинација и бележење и повторно пуштање на улица? Се предвидува на 19.2.2014 да се гласа за новите правила за комунален ред во град Скопје. Не дека не сум за да се тргнат овие животни од улица, но донекаде Анима Мунди има право. Конкретно ние иаме "улично куче" кое не можеме да го чуваме затоа што повеќето од нас имаат мали дворови. Стерилизирано е, секој ден по некој му дава храна и ниту паметам воопшто човек да нападнала.
Е сега, по новите правила, ако некој ме види да му дадам храна, а немам двотретинско мнозинство од граѓаните во улицата, ќе ме казни??? :sick:

„Анима мунди“: Од новите правила за комунален ред ќе настрадаат уличните кучиња!
„Се сомневаме дека на сметка на домашните миленици, ќе настрадаат токму уличните. Сметаме дека е небулозно да се носат вакви ригорозни одлуки додека во градот Скопје се уште има бројна неевидентирана популација на бездомни животни“, стои во реакцијата.
Реагираат и на членот 86 од Одлуката кој предвидува дека на подрачјето на градот Скопје се забранува чување, терање, напасување и хранење на животни и живина.
„Бараме дециден одговор од градоначалникот Трајановски – зошто на љубителите на животните им забранувате да ги хранат бездомните кучиња? Сметате ли дека е подобро истите да умрат од глад, а граѓаните да ја фрлаат храната што им останува наместо со истата да нахранат друго живо суштество? Зошто ја забранувате грижата за животните?“, реагираат активистите кои бараат итна средба со Трајановски.
Одлуката за нов комунален ред во Скопје утре ќе се најде пред Советот на Градот, кој треба да го даде конечното зелено светло. Освен за начинот на чување на домашни миленици и грижа за животните, нови правила се пропишуваат и во повеќе други области – изгледот на балконите, двориштата, јавните површини. Повеќе за тоа какви новини ќе донесе овој правилник на следниот линк:
Градските власти во комунална офанзива: ова се правилата што сите ќе мора да ги почитуваат!

Дали овие правила еднаш ќе важат и за коњите и магарињата што врват со запрежни коли по скопските улици (посебно во северниот дел од градот) и серат кај ќе стигнат? Зашто воопшто се носат правила кои или не се почитуваат од оние кои ги носат, или се нелогични?
 
Последно уредено:
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Жал ми е за кучињата, најдобро решение е да се вдомат
Ама
1. Нивните животи не се повредни од животот на некое дете што може да настрада од нив
2. Гледајќи луѓе скитници последно време се прашувам што е најдобро за еден скитник
 
L

Lu

Гостин
Ми се дигна притисокот 200 :mad:
Татко ми вечерва се врати од прошетка со Астра, и уште кога влезе од врата го гледам целиот врие од нервоза, и Астра цела возбудена и накострешена.
Му се пуштиле 2 џукели!
Едната џукела - магаре била, поголема од Астра, а Астра е Доберман, а знаете колкави се Доберманите, па можете да замислите колкава била џукелата штом била поголема од Доберман.
А другата џукела, со големината тука негде била со Астра, можда за нијанса помала.

И нормално Астра си била на поводник врзана и со заштитна маска, и се враќал татко ми накај дома, и му се пуштиле двете џукели, и тоа според описот на татко ми ептем агресивно се пуштиле, значи не е онака само да те лаат и да ти се приближат на одредена дистанца, туку овие ептем се пуштиле, замалку едната џукела ќе ја каснела Астра, а Астра со маска, неможела ни да се одбрани, и татко ми во тој момент кога џукелата за малку ќе ја каснела, ја треснал по глава со сокот што го купил, и за среќа се повлекла во тој момент, но повторно се пуштила, а Астра толку многу се возбудила, сакала и она да се одбрани, па влечела, тргала ... циркузи било, татко ми што попрво да прави, дал да ја држи Астра, дал да ги брка џукелите и да не им дава можност да се прибложат доволно блиски за да ја каснат.
За среќа се погодил еден дечко тука во близина, па и тој дотрчал напомош, ги расшутирал џукелите, и едвај некако се повлекле.

Ете така, значи нашите домашни кучиња мораат да бидат врзани на поводник и да носат заштитни маски, а во вакви ситуации кој би ја сносил одговорноста доколку моето куче беше каснато од џукелите, и притоа неможе никако да се одбрани бидејќи носи маска ?

Не дека и доколку би се одбранила (во случај да нема маска на неа, или доколку би и ја извадила во ваква ситуација) нешто би ми сменило, повторно би била касната од џукелата, но ме фрустрира фактот што моето куче мора да има маска, а џукелите кои што во 90% од ситуациите се први провокатори на вакви ситуации (причините ги знаеме, нивна територија и сл.) - никому ништа.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Ми се дигна притисокот 200 :mad:
Татко ми вечерва се врати од прошетка со Астра, и уште кога влезе од врата го гледам целиот врие од нервоза, и Астра цела возбудена и накострешена.
Му се пуштиле 2 џукели!
Едната џукела - магаре била, поголема од Астра, а Астра е Доберман, а знаете колкави се Доберманите, па можете да замислите колкава била џукелата штом била поголема од Доберман.
А другата џукела, со големината тука негде била со Астра, можда за нијанса помала.

И нормално Астра си била на поводник врзана и со заштитна маска, и се враќал татко ми накај дома, и му се пуштиле двете џукели, и тоа според описот на татко ми ептем агресивно се пуштиле, значи не е онака само да те лаат и да ти се приближат на одредена дистанца, туку овие ептем се пуштиле, замалку едната џукела ќе ја каснела Астра, а Астра со маска, неможела ни да се одбрани, и татко ми во тој момент кога џукелата за малку ќе ја каснела, ја треснал по глава со сокот што го купил, и за среќа се повлекла во тој момент, но повторно се пуштила, а Астра толку многу се возбудила, сакала и она да се одбрани, па влечела, тргала ... циркузи било, татко ми што попрво да прави, дал да ја држи Астра, дал да ги брка џукелите и да не им дава можност да се прибложат доволно блиски за да ја каснат.
За среќа се погодил еден дечко тука во близина, па и тој дотрчал напомош, ги расшутирал џукелите, и едвај некако се повлекле.

Ете така, значи нашите домашни кучиња мораат да бидат врзани на поводник и да носат заштитни маски, а во вакви ситуации кој би ја сносил одговорноста доколку моето куче беше каснато од џукелите, и притоа неможе никако да се одбрани бидејќи носи маска ?

Не дека и доколку би се одбранила (во случај да нема маска на неа, или доколку би и ја извадила во ваква ситуација) нешто би ми сменило, повторно би била касната од џукелата, но ме фрустрира фактот што моето куче мора да има маска, а џукелите кои што во 90% од ситуациите се први провокатори на вакви ситуации (причините ги знаеме, нивна територија и сл.) - никому ништа.
Aко биде касната- тужиш бре! Али не дека само кучето ти го каснале, туку претрпен страв, срам бла бла... живот во опасност... и тн. Имаше случај кај што жена си зема оштета од 25 000 еврици...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.290
Поени од реакции
29.767
Aко биде касната- тужиш бре! Али не дека само кучето ти го каснале, туку претрпен страв, срам бла бла... живот во опасност... и тн. Имаше случај кај што жена си зема оштета од 25 000 еврици...
Koj да го тужиш, градот?
Има некој направено вакво нешто?

Навистина, како се справувате со напади од други кучиња?
Пепер спрејчиња тешко се наоѓаат и скапи се прилично. Внатре мала е количината, и еднаш кога ќе се почне со користење бргу ослабува јачината на хемикалијата внатре. Башка, нелегални се и полицајците ги конфискуваат.
(дисрегард насловот на видеото)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Јас сум за да се забрани продажба на кучиња, само да можат да се посвојат. Луге купуваат кучиња бидејќи биле "чиста раса" а има многу останати кучиња на улица кои умираат а нема никој да се грижи за нив.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Јас сум за да се забрани продажба на кучиња, само да можат да се посвојат. Луге купуваат кучиња бидејќи биле "чиста раса" а има многу останати кучиња на улица кои умираат а нема никој да се грижи за нив.
Целосната продажба на кучиња не може да се забрани, што не би било ни праведно да се забрани, но сепак постои начин како да се регулира. Во многу нормални држави тоа веќе функционира. Профажба можат да вршат само одгледувачници и нивни луѓе кои делат сопствеништво врз кучињата. На тој начин, знаеш дека ќе го добиеп тоа што го бараш, здрава и убава единка ако си љубител на кинологија. Но затоа пак, сите од дома што парат кучиња, не можат да продаваат, односно продажбата се врши нелегално и на тој начин можат да сносат санкции. Просто и едноставно е.
Јас секогаш сум за да се вдомуваат кучиња а не да се купуваат. До сега во живот не сум дала пари за куче и нема ни да дадам.

@Vanlok Најчести напади на кучиња се од домашни кучиња. Премногу ретко се случува да бидеш нападнат од скитници. Лично искуство ми е ова. Најчесто скитниците се кучиња кои живеат со други кучиња и се премногу добро социјализирани, за разлика од домашните миленици... се случува да се пуштат штитејќи нивна територија, но во такви ситуации секогаш застанувам, ако продолжиш да се движиш само трчаат по тебе. Ќе си застанеп како човек, ќе го душнат кучето, ќе си ги погалиш (или не мора) и ќе си продужиш кога ќе видат дека не им претставуваш опасност (ова во ситуација кога се 3-4, ако се поголема глутница, а скоро никогаш не се...ондак мисли му ја...). Имав само една дешавка од глутница со над 30 кучиња, позади Веро тафталиџе, од месарите им даваа да јадат таму, бап во тој момент се погодив со кучево да проаѓам... хорор беше тоа, среќа искочија некои храбри момци од коли и успеав да продолжам иначе... партал ќе не направеа и мене и кучево. Ако не беа момците што ги збркаа не знам што ќе беше, стварно... ти викам над 30 кучиња имаше човече... над 30:sick:
Иначе, конкретно на видеово, жената е таа што ја предизвика тепачката кај кучињата, односно нејзината реакција/паника. Почна да ги влече нејзините кучиња (кои претходно ја влечеа нејзе, односно кучиња без контрола, причина зашто дотрчаа другите кучиња од страна) и потоа страшно премногу испаничи, е па паника од сопственик- кавга меѓу кучињата.
 
Последно уредено:
L

Lu

Гостин
Јас сум за да се забрани продажба на кучиња, само да можат да се посвојат. Луге купуваат кучиња бидејќи биле "чиста раса" а има многу останати кучиња на улица кои умираат а нема никој да се грижи за нив.
Епа поради тие што не купуваат „чисти раси“ и поради тие што не водат грижа за да се задржат „чистите раси“ , и самостојно си ги парат кучињата, мешаат различни раси, или нерасни кучиња ги спаруваат за да се „испразнел мажјакот“ или за да родела женката, затоа што така слушнале дека било здраво барем еднаш да роди ... а на никој не му текнува за кастрација / стерилизација, за да го намали бројот на нерасни кучиња кој што ќе завршат на улица, и свесно го зголемуваат нивниот број ... епа сето тоа резултира со кучиња скитници на улиците.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Kako taka kastracija Lu, pa ne e prirodno da ne osetat majcinski instinkt.... :tapp:

Edna od najopasnite situacii e napad od copor na kucinja, porano koga setav positni kucinja (odamna) imav edna isprobana taktika - obicno coporot ima eden vodac sto ja bucka situacijata. Vo momentot koga se priblizuvaat, toj obicno e prv, najdobro e ako e mozno pred toj da signalizira napad ako mozete da mu zalepite kloca nego, obicno se rasprskuvaat pred i da napravat belja. Inaku so Abi i so Lara i so GO prethodno toj problem ne sme go imale - obicno moive na takvite sto natrcuvaat im zastanuvaat, gi fiksiraat so pogled i ovie ulicarive :) obicno odlucuvaat deka e popametno da prodolzat vo drug pravec. Obicno nema potreba od nikakva druga reakcija od strana na moite kucinja. Sepak tuka e faktor i toa sto jas imam socijalno kulturni kucinja pa i vo eden na eden sredbi obicno samoto nos na nos zapoznavanje e dovolno da nema incident, a koga se dvete zaedno ili ako imame plus i drustvo, i tie samite se eden vid copor pa se sveduva na edni protiv drugi i koga od bezbedna oddalecenost ke se utbrdi koj copor e pojak, drugite mirno se oddalecuvaat.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Aко биде касната- тужиш бре! Али не дека само кучето ти го каснале, туку претрпен страв, срам бла бла... живот во опасност... и тн. Имаше случај кај што жена си зема оштета од 25 000 еврици...
Донесоа законски измени после овој случај, градот скопје никако не е одговорен за материјални не материјални физички или психички штети кој што ќе ги нанесат животни на неговата територија, штетите ги надоместува сопственикот на животното или оној кој што се грижи за него.
Така да анима дундите ( и ним сличните здруженија ) ќе наебат ако некој тужи, пошо нели они се “грижат„ и ги хранат бездомните кучиња така да.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
E ,,nekje mokji,, za da bide odgovoren toj sto se grizi treba da dokazes deka toj e toj sto se grizi, taka da kako i dosega kje bide - pojma nemam cie e kucevo, ne e moe. Inaku za da dokazes zakonski deka nekoj se grizi i go cuva kuceto, treba da go cuva doma ili vo dvor, redovno da go hrani i da gi podmiruva veterinarnite trosoci za nego. Nekoj sto odvreme navreme mu dal na kuceto hrana ne mu e sopstvenik.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Донесоа законски измени после овој случај, градот скопје никако не е одговорен за материјални не материјални физички или психички штети кој што ќе ги нанесат животни на неговата територија, штетите ги надоместува сопственикот на животното или оној кој што се грижи за него.
Така да анима дундите ( и ним сличните здруженија ) ќе наебат ако некој тужи, пошо нели они се “грижат„ и ги хранат бездомните кучиња така да.
Љубов, си читал нешто али не си дочитал :ROFLMAO:.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
E ,,nekje mokji,, za da bide odgovoren toj sto se grizi treba da dokazes deka toj e toj sto se grizi, taka da kako i dosega kje bide - pojma nemam cie e kucevo, ne e moe. Inaku za da dokazes zakonski deka nekoj se grizi i go cuva kuceto, treba da go cuva doma ili vo dvor, redovno da go hrani i da gi podmiruva veterinarnite trosoci za nego. Nekoj sto odvreme navreme mu dal na kuceto hrana ne mu e sopstvenik.
Љубов, си читал нешто али не си дочитал :ROFLMAO:.
Шо се мене тиче ја би све то пострељао,али може и труење зш да не битно да се отстранат и да им се намали бројот.
Не само оние кој ги хранат туку и цела зграда да се казнува мислам ако се најде куче без сопственик како лежи пред некој влез на сите станари да им се опне казна по 500 еу пошо не може да се утврди сопственикот, исто и ако се најде до контењерите шо се пред зграда,ресторани,сендвичари,итн
Анима дунди чим ги зашитуваат и се борат за нивни права тогаш по логика на нештата се и одговорни за сите инциденти кој шо ги праат џукците.
Пошо не можете да го тужите градот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom