Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    670

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Јас само обрнав внимание на фактот дека Путин го употреби тој збор, во период во којшто логички би било да проба да ги намали стравовите на обичниот Украинец, да покаже дека навистина русите и украинците се, нели, братски народи и дека иднината на Украина е со Русија, а не со САД или ЕУ.
Но не, типот искориристи термин од Руската Империја.
Исто како да сакаш да градиш добри српско-македонски односи, а да се расфрлаш со термини од типот на Вардарска Бановина
.
Е не е така и повторно се служиш со лоша споредба, затоа што називот за кој збориме бил официјален уште пред влегувањето на тие региони во состав на Украина, бил официјален и откако влегол делумно во состав на Украина, а сеуште е официјален во губернијата која се граничи од руска страна. Нема потреба за негово демонизирање во политички контекст, за да не звучиме како Грци :)

Можеш да видиш и кога Украина официјално ги преименувала тие делови од “Новоросија“ во “јужна Украина“.

Ако веќе некој од Русија би сакал да ја навредува Украина или да демонстрира некакви претензии тогаш можеле да го употребат терминот Малорусија кој е многу поадекватен термин од историски аспект:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Малаја_Русь

И да биде уште понезгодно за оваа дискусија, самото име “Украина“ е руско име за регионот.
http://ru.wikipedia.org/wiki/Название_Украины

Ако некој сака да најде некој повод за кавга ќе го најде и во вакви банални примери.
Ми текна на ситуацијата кога американска компанија пристигнала во Саудиска Арабија да вади нафта, изградиле и населба за американските работници, но набрзо се појавила саудиската верска инспекција и сакала да ги уапси бидејќи цевките од ве-це канализацијата им биле насочени кон светилиштето Мека и тоа било голема навреда. :)
Се завршило така што Американците ги убедиле дека земјата е округла и дека говната нема да одат во Мека.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.231
Поени од реакции
29.700
По прво, преку блокирањето на украинско-руската економска соработка тие сакаат да го пре-насочуваат неопходниот украински товар за Русија преку Полска.
Второ, тие сакаат не толку алтернатива на рускиот гас, колку превземање на позицијата на Украина во неговиот транзит.
Интересен осврт, но не те разбирам сосема за делот со трговијата и транзитот на гас од Русија кон ЕУ.

Било која варијанта која ќе ја преферира Полска пред Украина, ќе треба да биде одобрена најпрво од Русија.
Зошто Русија би ја преферирала Полска, пред Украина... посебно кога интресот на Русија е да ја задржи Украина што позависна од руските ресурси, трговија и помош.

Што сакаат овие рускиве говеда. Да се случуваше ова во Русија, демек сакале право на избор, ќе беа некаде во логори.
Истото што, на пример, го сакаат и овие америчкиве... демонстранти:
https://www.youtube.com/watch?v=bD61YFxUga4
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Не зезај, ова тебе тие доказ дека таа што ја фатиле е Руски офицер :pos: Сакаш јас утре да ти дадам доказ дека ти си бил снајперистот во Киев?
Не, тоа е доказ дека украинската тајна служба тврди дека е руски офицер, а не само некоја украинска новинарка.
 
Последно уредено:

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ј
Веста е од украинските служби.

SSU Apprehended a Russian Spy
.
Нема проблем, значи сега во мода било шпиуните и агентите на странски држави да ја објавуваат својата дејност на ФБ профил :)

Дали си нормален што се обидуваш да ни препродадеш?

Ако некој има професионалност тоа се руските служби а не некои ванаби аматери кои прават слики со пиштоли за на ФБ. Немам намера да учествувам во понатамошно објаснување на оваа глупост.[DOUBLEPOST=1397860178][/DOUBLEPOST]
Интересен осврт, но не те разбирам сосема за делот со трговијата и транзитот на гас од Русија кон ЕУ.

Било која варијанта која ќе ја преферира Полска пред Украина, ќе треба да биде одобрена најпрво од Русија.
Зошто Русија би ја преферирала Полска, пред Украина... посебно кога интресот на Русија е да ја задржи Украина што позависна од руските ресурси, трговија и помош.
Не се работи за преференции туку за нужност. Русија и понатаму ќе има потреба за украинскиот товар, но нема да може да го увезе од Украина поради блокадата од украинска страна. На пример таква е индустријата за вселенската ракетна програма од која зависи руската страна.
Овој товар затоа ќе им биде обезбеден преку Полска по обиколен пат. Затоа што производителите од Украина исто така не сакаат да го изгубат рускиот пазар.

Во врска со гасот, Русија ќе мора да создаде алтернатива на најголемиот гасовод преку оспособување на ист таков преку Белорусија(и Полска) или преку Балтикот директно за Германија.
Полјаците веќе гласно се противат на втората опција бидејќи ќе изгубат големо стратешко значење, како за Западна Европа така и за сопственото снабдување кое може да биде испроблематизирано од страна на Украина.
 
Последно уредено:
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Е не е така и повторно се служиш со лоша споредба, затоа што називот за кој збориме бил официјален уште пред влегувањето на тие региони во состав на Украина, бил официјален и откако влегол делумно во состав на Украина, а сеуште е официјален во губернијата која се граничи од руска страна. Нема потреба за негово демонизирање во политички контекст, за да не звучиме како Грци :)

Можеш да видиш и кога Украина официјално ги преименувала тие делови од “Новоросија“ во “јужна Украина“.

Ако веќе некој од Русија би сакал да ја навредува Украина или да демонстрира некакви претензии тогаш можеле да го употребат терминот Малорусија кој е многу поадекватен термин од историски аспект:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Малаја_Русь

И да биде уште понезгодно за оваа дискусија, самото име “Украина“ е руско име за регионот.
http://ru.wikipedia.org/wiki/Название_Украины

Ако некој сака да најде некој повод за кавга ќе го најде и во вакви банални примери.
Ми текна на ситуацијата кога американска компанија пристигнала во Саудиска Арабија да вади нафта, изградиле и населба за американските работници, но набрзо се појавила саудиската верска инспекција и сакала да ги уапси бидејќи цевките од ве-це канализацијата им биле насочени кон светилиштето Мека и тоа било голема навреда. :)
Се завршило така што Американците ги убедиле дека земјата е округла и дека говната нема да одат во Мека.
Не ме разбра. Нема врска каков е терминот од историска точка. За Украина и Украинците тој термин содржи територијални претензии кон нивната држава и сигурно со тоа, Путин ја зголеми недовербата на источно европските народи кон Русија.

Обрнав внимание на тој факт, за во иднина да не се чудиме зошто цела Европа седна во скутот на САД и зошто најблиските соседи на Русија гледаат со недоверба кон таа држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Не ме разбра. Нема врска каков е терминот од историска точка. За Украина и Украинците тој термин содржи територијални претензии кон нивната држава и сигурно со тоа, Путин ја зголеми недовербата на источно европските народи кон Русија.

Обрнав внимание на тој факт, за во иднина да не се чудиме зошто цела Европа седна во скутот на САД и зошто најблиските соседи на Русија гледаат со недоверба кон таа држава.
Нормално, западната пропаганда го прикажува тоа во нејзина корист. Селективно сегментирано проследуавање на вестите за да се наведе јавноста на посакуваниот контекст.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Нормално, западната пропаганда го прикажува тоа во нејзина корист. Селективно сегментирано проследуавање на вестите за да се наведе јавноста на посакуваниот контекст.
Путин тоа го изјави на Russia Today, во живо, пред цел свет. Која западна пропаганда?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Путин тоа го изјави на Russia Today, во живо, пред цел свет. Која западна пропаганда?
Путин имаше 4 часовна дебата. Види кои делови ги пренеле медиумите. Не е доследно да се пренесува изјава, а притоа да се менува контекстот на кажаното.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
U.S. ground troops going to Poland, defense minister says

Poland and the United States will announce next week the deployment of U.S. ground forces to Poland as part of an expansion of NATO presence in Central and Eastern Europe in response to events in Ukraine. That was the word from Poland’s defense minister, Tomasz Siemoniak, who visited The Post Friday after meeting with Defense Secretary Chuck Hagel at the Pentagon on Thursday.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
U.S. ground troops going to Poland, defense minister says

Poland and the United States will announce next week the deployment of U.S. ground forces to Poland as part of an expansion of NATO presence in Central and Eastern Europe in response to events in Ukraine. That was the word from Poland’s defense minister, Tomasz Siemoniak, who visited The Post Friday after meeting with Defense Secretary Chuck Hagel at the Pentagon on Thursday.
Znachi vaka stojat rabotite... Vo Polska doagja NATO vojska, se e toa vo red, ama so kakva cel ne mi e jasno.

1. Se spremaat da ja napadnat Rusija? Teshko verojatno.
2. Doagja za da ja osigura Polska od napad od Rusija? Ne veruvam deka Polska kotira visoko na Ruskata lista na prioriteti, a da ne zboruvame za nekakva invazija.
3. NATO pokazhuva muskuli? Ili pokazhuvaat nekakva aktivnost, demek eve se spremame za odbrana (A nikoj nema namera da gi napagja)
 
Член од
28 ноември 2013
Мислења
202
Поени од реакции
247
Polish media outlet Nie
Ne "Polish", nego antipolish media. Glaven urednik od 1990 e jerzy urban (vistinsko ime josek urbach), evrej, komunist, polonofob.

Ako informacii za Polska barate po takvi media, togas za Makedonija barajte vo Ελεύθερος Κόσμος ili Μακεδονία.

Poljacive si go baraat izgleda, koa ke im dojdat milioni begalci i koa rusite pak nema meso da uvozuvaat od niv ke plachat posle. :P
Sto konkretno sakas da kazes so tie begalci i uvozuvanje meso ? Koj Poljaci, sto baraat?

Искуството вели дека “Полска секогаш профитирала на слабоста на другите“
Civo iskustvo? Mozes nekakvi primeri da dades za tie profiti?

Однадвор така изгледа, меѓутоа ако ги споредуваме Русија и Полска во однос на територијалните историско романтичарски претензии тогаш овие вторите се многу поголема и посериозна опасност за Украина.(...) Реално, народите исто така им се многу блиски и дел од нив влечат заеднички корени од областа Галиција, без разлика на УПА и нивното масакрирање на Полјаците во тој дел, затоа што малку се знае дека и Полјаците имаа свои тајни одреди кои исто така уништуваа цели украински села за време на војната.
:eek::eek::eek::eek::eek::cuc:
Trolas ili stvarno taka mislis? Od kakvi izvori toa? Da ne ja pocnale slucajno Poljacite vojnata?
Neverojatno

Нормално, западната пропаганда го прикажува тоа во нејзина корист. Селективно сегментирано проследуавање на вестите за да се наведе јавноста на посакуваниот контекст.
Fala Bogu sto ima uste lugje koj imaat svoj mozok i ne goltat sve sto ke slusnat vo TV (y)

Znachi vaka stojat rabotite... Vo Polska doagja NATO vojska, se e toa vo red
Ne bi se slozil deka se e toa vo red, vojska NATO veke si dosle vo Srbija 1999, treba da gi prasame Srbite dali bile zadovolni



Sepak, strasno e kolku lugje gledaat zakana vo Rusija a ne vo USrael+NATO. :unsure:
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Од мечот Динамо Киев - Шахтјор Донецк на 16.04.2014

 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Речиси 99% од навивачките групи во свет се апла десничарски и националистички.Незнам што се палиш толку на ултрасите.Убаво изгледа видеово за очи,подига патриотски чувства.Али дур овие го пцујат Путин,и си гледаат утакмица,про-руското население си работи на каузата и тоа бајаги успешно.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Речиси 99% од навивачките групи во свет се апла десничарски и националистички.Незнам што се палиш толку на ултрасите.Убаво изгледа видеово за очи,подига патриотски чувства.Али дур овие го пцујат Путин,и си гледаат утакмица,про-руското население си работи на каузата и тоа бајаги успешно.
Ова е најголемото украинско дерби. Постои историско ривалство помеѓу двата клуба и навивачите.
Интересно е да се проследи дека на овој меч покажуваат единство.

Про-руските милитанти на Исток се успешни од причина што зад грбот имаат руски специјалци.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom