PayPal (официјална тема)

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Пејпал нема никогаш да биде во Македонија. Него кој сака да плаќа преку Пејпал нека пушти ПП за да договараме. Дискрецијата е гарантирана.[DOUBLEPOST=1397854422][/DOUBLEPOST]Пејпал нема никогаш да биде во Македонија. Него кој сака да плаќа преку Пејпал нека пушти ПП за да договараме. Дискрецијата е гарантирана.
Ќе те видам после 17 јуни колку ќе ти биде дискрецијата загарантирана.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Ти стигна меил од пејпал за новиот кориснички договор со пејпал?
Ми стигна, но не видов некои посериозни измени.

За волја на вистината, долг е корисничкиот договор и тешко е да се обрне внимание на секој детал, единствено читнав дека Македонија е во група Европа II, но тоа не е ново ако добро помнам.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ми стигна, но не видов некои посериозни измени.

За волја на вистината, долг е корисничкиот договор и тешко е да се обрне внимание на секој детал, единствено читнав дека Македонија е во група Европа II, но тоа не е ново ако добро помнам.
Види го подобро делот за испраќање и примање пари.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Види го подобро делот за испраќање и примање пари.
Повторно не разбирам во што е поентата, пишува само за појаснување на работниот ден.

Извини ме, но навистина сум тапа за вакви бирократски измени.

Можеби ќе можеш подобро да ни објасниш на мене и на останатите членови.

https://www.paypal.com/ie/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full?locale.x=en_IE

Amendment to the PayPal User Agreement

Effective Date: Jun 17, 2014

...

2. Sending Money – Our execution of your Payment Orders

Section 3.1.a is amended to clarify the time on a Business Day after which your Payment Order will be treated as received by us on the following Business Day, if your Account is registered in, the Czech Republic, Greece, Hungary and Ireland. The amended section 3.1.a now reads as follows (presented in context with the clause heading):

“3.1 Our execution of your Payment Orders. Subject to the terms of this Agreement (and your compliance with the same), you agree that we will execute a Payment Order made by you via your Payment Account and credit the payment service provider of the person to whom you are sending your payment, as soon as the payment schemes available to PayPal allow (which can be within the next Business Day) following the date you gave us and we received your valid Payment Order. This is subject to you providing us with:

a. your Payment Order before 4pm on a Business Day, except that the relevant time shall be 5.00pm if your Account is registered in Greece, 3.00pm if your Account is registered in Ireland, 2.45pm if your Account is registered in Hungary and 2.00pm if your Account is registered in the Czech Republic. All times stated are local times of the country where your Account is registered. If you provide us with your Payment Order after this time or not on a Business Day, you agree that your Payment Order was received by us on the following Business Day;…”

...
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Мора да сме многу опасна економија чим постои и Напредна фаза во процесот на додавање на Македонија на листата на пејпал :) Мислев ќе го чуваат ова како еден од џокерите пред избори ама изгледа ништо, уште една неуспешна година in advance за дотичното министерство, срамота.
Ми боде очи тоа што Пејпал неколку пати во текот на оваа година на нивната ФБ страна официјално изјави дека дека нема апсолутно никакви планови за скорешно проширување т.е. за додавање нови држави во листата во наредните месеци.

Прегледај го приврзокот 88672

No comment.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Повторно не разбирам во што е поентата, пишува само за појаснување на работниот ден.

Извини ме, но навистина сум тапа за вакви бирократски измени.

Можеби ќе можеш подобро да ни објасниш на мене и на останатите членови.

https://www.paypal.com/ie/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full?locale.x=en_IE
Transaction Information

When you use the PayPal Services to send money to someone else or request money from someone else, we ask you to provide information related to that transaction. This information includes the amount and type of the transaction (purchase of goods, purchase of services, or simple money transfer), other purchase details and the email address, Skype ID (if applicable) or phone number of the third party. Also, when you send money to another PayPal customer, you may be asked to provide personal details to that customer to complete the transaction. Those details may also be passed on to us from that customer. We retain this information for each of your transactions through the PayPal Services and may add this information to your account profile to be used for future transactions that you may make with us. We also collect the Internet address (IP address) and other identifying information about the computer or device you use to access your PayPal account or use the PayPal Services, in order to help detect possible instances of unauthorised transactions."
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Transaction Information

When you use the PayPal Services to send money to someone else or request money from someone else, we ask you to provide information related to that transaction. This information includes the amount and type of the transaction (purchase of goods, purchase of services, or simple money transfer), other purchase details and the email address, Skype ID (if applicable) or phone number of the third party. Also, when you send money to another PayPal customer, you may be asked to provide personal details to that customer to complete the transaction. Those details may also be passed on to us from that customer. We retain this information for each of your transactions through the PayPal Services and may add this information to your account profile to be used for future transactions that you may make with us. We also collect the Internet address (IP address) and other identifying information about the computer or device you use to access your PayPal account or use the PayPal Services, in order to help detect possible instances of unauthorised transactions."
Во суштина, овој последниов дел е најсериозниот.

Е па, ако ништо друго, ќе фаќаме џаде на неколкучасовно патување до Србија и од таму ќе вршиме нарачки, имам пријатели во Србија кои можат да отворат PayPal account - и на нивни имиња и од Србија да ги вршиме нарачките.

Се разбира, можеме и со прокси или со VPN да се обидеме да го залажеме PayPal, но не знам колку тоа ќе биде ефикасно и ефективно.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Во суштина, овој последниов дел е најсериозниот.

Е па, ако ништо друго, ќе фаќаме џаде на неколкучасовно патување до Србија и од таму ќе вршиме нарачки, имам пријатели во Србија кои можат да отворат PayPal account - и на нивни имиња и од Србија да ги вршиме нарачките.

Се разбира, можеме и со прокси или со VPN да се обидеме да го залажеме PayPal, но не знам колку тоа ќе биде ефикасно и ефективно.
Во србија пејпалот е лимитиран не може да прима пари.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Во суштина, овој последниов дел е најсериозниот.

Е па, ако ништо друго, ќе фаќаме џаде на неколкучасовно патување до Србија и од таму ќе вршиме нарачки, имам пријатели во Србија кои можат да отворат PayPal account - и на нивни имиња и од Србија да ги вршиме нарачките.

Се разбира, можеме и со прокси или со VPN да се обидеме да го залажеме PayPal, но не знам колку тоа ќе биде ефикасно и ефективно.
И сега гледаат ип адреси,мене ми го лимитираа од коа се логнав со италијанска ип адреса, а ми беше регистриран у англија.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
И сега гледаат ип адреси,мене ми го лимитираа од коа се логнав со италијанска ип адреса, а ми беше регистриран у англија.
Си требал со англиска да се логираш.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
30
Мислам дека нема нешто драстично да се смени но времето ке покаже.
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Според ваше мислење дали е паметно сега да отварам ПејПал или да тражам чаре во други интернет сервиси за плаќање(Payza, MoneyBookers и т.н.) ми треба за интернет заработка, гигови и т.н.?
Второ сакав да ве прашам бидејќи сум малолетен(17) да чекам до полнолетство или пак со родител да отворам трансакциска на НЛБ, па преку Виза електрон да направам ПејПал(ако ПП е воопшто исплатлива опција сега)?
И кои други интернет сервиси(алтернатива на ПејПал) имаат најмали даноци(ако сте запознаети)?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Во Грција и се примаат и се праќаат пари.. Нема лимит
 

Kajgana Shop

На врв Bottom