Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Астрономски суми за објектите плус многу споменици многу ја намалија подршката за проектов драстично. Мојот коментар беше за оригиналната презентација на проектов, пред да се надогради и прошири.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837


''Oфицерски дом'' моментална состојба, армирање.

build.mk[DOUBLEPOST=1396615791][/DOUBLEPOST]
Ако ги забранат за возила треба возачите да летаат. И така кога сите улици функционираат е редовно гужва, на една улица да протестираат тешко се минува, ако заврне е ужас да се стигне до дома, а сега и со пешачки зони. Нема да функционира градот каков што е скроен. А не знам и зошто се потребни тие пешачки зони.
Возачите што помалце да ги користат колите,а не до нужник да одат со нив.Ја би вовел зелени зони,каде што само јавниот транспорт би сообраќал.Башка цел центар би го претворил во пешачка зона.Треба да се мисли за намалување на сообраќајот и загадувањето.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
''Oфицерски дом'' моментална состојба, армирање.

build.mk[DOUBLEPOST=1396615791][/DOUBLEPOST]

Возачите што помалце да ги користат колите,а не до нужник да одат со нив.Ја би вовел зелени зони,каде што само јавниот транспорт би сообраќал.Башка цел центар би го претворил во пешачка зона.Треба да се мисли за намалување на сообраќајот и загадувањето.
А со што би оделе луѓето на работа?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Пример автобус,ако се 2-3 ца такси,пешки ако е поблиску...евентуално ова https://www.youtube.com/watch?v=q8h_DalTjV0 што викаш далеку сме ние од ова?
Такси ме чини 180 денари во просек што не е воопшто ефтино. Автобусите треба да се доволен број во кратко време за да не соберат сите патници (а не го прават тоа) и како што пишевме на темата за автобуси, нови се ама не собираат доволно. Многу се лошо правени внатре. Посебно проблем направија и со пензионерите па ако порано вртеле на 10 минути по 1 автобус со поголеми димензии и без бесплатни денови, сега требаше да има 2-3 пати повеќе.
Пешки добар дел од улиците или немаат тротоар или имаат паркирано коли, далечината е негде 7 км така да не го ни разгледувам тој начин на движење низ Скопје.
Не знам дали можете да сфатите дека Скопје освен неколку населби каде се случува некоја градежна експанзија (Аеродром, Карпош-ите и дел од центар), другите делови кои ги споменувам главно се во хаос, прљавштина и неуреденост.
Проблемот е што во трка по нешто вау за јавноста, заборавија на инфраструктурата, улиците. Тоа го сигнализирав уште кога се почна со овој проект. Ако веќе се концентрираат во центар сите агенции и министерства во кои ќе работат и скопјани и луѓе од други градови, требаше да се прошират улиците низ градот како и местата за паркирање или бројот на автобуси да се зголеми. Затоа тогаш и пишав дека подобро решение беше да се распределат агенциите и министерствата низ повеќе региони и евентуално во Скопје низ повеќе општини. И градежната експанзија да се пренасочеше кон другите општини. Со тоа ќе се намалеше загадувањето, гужвите и ќе се иницираше некаков развој и на другите региони и општини.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Такси ме чини 180 денари во просек што не е воопшто ефтино. Автобусите треба да се доволен број во кратко време за да не соберат сите патници (а не го прават тоа) и како што пишевме на темата за автобуси, нови се ама не собираат доволно. Многу се лошо правени внатре. Посебно проблем направија и со пензионерите па ако порано вртеле на 10 минути по 1 автобус со поголеми димензии и без бесплатни денови, сега требаше да има 2-3 пати повеќе.
Пешки добар дел од улиците или немаат тротоар или имаат паркирано коли, далечината е негде 7 км така да не го ни разгледувам тој начин на движење низ Скопје.
Не знам дали можете да сфатите дека Скопје освен неколку населби каде се случува некоја градежна експанзија (Аеродром, Карпош-ите и дел од центар), другите делови кои ги споменувам главно се во хаос, прљавштина и неуреденост.
Абе јасно ми е се,нема начин ни шанса 100% да се среди сообраќајот,тоа не успеале многу поголеми метрополи не па Скопје.Муабетот ми е кола да се користи само од нужност еве пример како за до работа,а не за секоја пригода,башка што и банзинот не е ефтин а колите пак масовно се користат.Има Скопје и други населби прилично средени,предничат Аеродром,Карпош..но Ѓорче,Радишани,Припор Лисиче не се лоши.Чаир,Шутка се за нигде.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Абе јасно ми е се,нема начин ни шанса 100% да се среди сообраќајот,тоа не успеале многу поголеми метрополи не па Скопје.Муабетот ми е кола да се користи само од нужност еве пример како за до работа,а не за секоја пригода,.
Дневна километража ми е исклучиво до работа и назад. Викенди скоро не ја ни возам колата, главно сум пешки. И мене не ми се јасни до кладилница, до СП, до пазарче да палат кола. Како им се исплати и колку е здраво тоа...било како, ако барем половина ги остават возилата, најголем % од нив би оделе со автобуси со што ЈСП ќе има уште поголеми гужви и пак проблемот ќе постои.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Цитро, ме интересира нешто. Како е можно да сите проекти да вредат 5 милијарди, а нашиот буџет е 2 милијарди! Од каде тие 3 милијарди што недостигаат?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Цитро, ме интересира нешто. Како е можно да сите проекти да вредат 5 милијарди, а нашиот буџет е 2 милијарди! Од каде тие 3 милијарди што недостигаат?
Не знам за кои проекти збориш.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не знам за кои проекти збориш.
Зборувам за предизборните ветувања на оние кои го создадоа проектот Скопје 2014!?
Нели, сеуште не е довршен проектот? Ќе биде ли приоритет проектов или исплаќање на субвенциите на земјоделците?
 
Член од
9 август 2012
Мислења
283
Поени од реакции
1.297
Цитро, ме интересира нешто. Како е можно да сите проекти да вредат 5 милијарди, а нашиот буџет е 2 милијарди! Од каде тие 3 милијарди што недостигаат?
Дозволи ми Јас вака лаички да ти објаснам . Буџетот за 2014 година не е 2 милијарди туку скоро околу 3 милијарди , така да :

2014 = ~ 3 милијарди
2015 = ~ 3 милијарди
2016 = ~ 3 милијарди
2017 = ~ 3 милијарди
____________
~ 12 милијарди ( по моја слободна процена , можеби се помалку а можеби и повеќе , ама тука некаде )

Што значи дека за проектите кои ги спомнуваш има 5 милијарди , а останатите 7 се за плати , пензии , субвенции , итн. итн.

Поздрав
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.731
околу 70 % од досегашните буџети се за социјални трансфери(плати,пензии,социјална помош,...).сите влади работеле само со останатиот дел од 30%
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Зборувам за предизборните ветувања на оние кои го создадоа проектот Скопје 2014!?
Нели, сеуште не е довршен проектот? Ќе биде ли приоритет проектов или исплаќање на субвенциите на земјоделците?
Незнам другар,политика не ме интересира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom