Каков монитор користите?

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.384
Поени од реакции
21.930
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
30
Поени од реакции
28
Член од
14 јануари 2014
Мислења
37
Поени од реакции
18
Незнам што ти јавува (каков баг),ама сајтот е во ред.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Некој што користел 24"или 27" да сподели искуство? дали е корисно и добар за multitasking? Дали е ок кога подолго време читаш-пишуваш текст од 70cm до 1m растојание?
Знам може звучи чудно прашањево но планирам да купам поголем монитор но не сум сигурен колку вреди....а и имам прочитано неколку пати низ форуми некои не се задоволни па заменуваат со помал монитор..
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Некој што користел 24"или 27" да сподели искуство? дали е корисно и добар за multitasking? Дали е ок кога подолго време читаш-пишуваш текст од 70cm до 1m растојание?
Знам може звучи чудно прашањево но планирам да купам поголем монитор но не сум сигурен колку вреди....а и имам прочитано неколку пати низ форуми некои не се задоволни па заменуваат со помал монитор..
На работа имам 2 по 24, дома имам еден 24ка што го закачувам на лаптоп. Сите се 1920х1200.

Накратко, ќе се преродиш. Имаш место за се. Дури може експериментално и вертикално да го свртиш. :)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Некој што користел 24"или 27" да сподели искуство? дали е корисно и добар за multitasking? Дали е ок кога подолго време читаш-пишуваш текст од 70cm до 1m растојание?
Знам може звучи чудно прашањево но планирам да купам поголем монитор но не сум сигурен колку вреди....а и имам прочитано неколку пати низ форуми некои не се задоволни па заменуваат со помал монитор..
имам Dell UltraSharp U2412M 24-Inch Screen LED-lit Monitor и многу сум задоволен, колоритен гамут му е 82%, значи од нискобужетните монитори за графика е број 1 заедно со модел на NEC. Како што пиша Благоев, мониторот е 16:10 и имаш убаво даден простор за работа.
цената е 13.000 ден
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
имам Dell UltraSharp U2412M 24-Inch Screen LED-lit Monitor и многу сум задоволен, колоритен гамут му е 82%, значи од нискобужетните монитори за графика е број 1 заедно со модел на NEC. Како што пиша Благоев, мониторот е 16:10 и имаш убаво даден простор за работа.
цената е 13.000 ден
Го загледувам веќе некое време. За игри добар е? Со оглед на тоа што има 8мс, може и да не е, не знам. Јас секогаш претпочитам 16:10 наместо 16:9, но гледам некои 24“ имаат 1мс одзив...
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Го загледувам веќе некое време. За игри добар е? Со оглед на тоа што има 8мс, може и да не е, не знам. Јас секогаш претпочитам 16:10 наместо 16:9, но гледам некои 24“ имаат 1мс одзив...
Освен ако си некој хард кор гејмер и играш многу fast paced FPS игри или пак професионално се занимаваш со тоа, нема да приметиш разлика меѓу одзивот. Повеќе ќе ти направи разлика квалитетот на приказ, постаментот, и ред други работи него тоа, занемарливо е во поглед на предностите.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Го загледувам веќе некое време. За игри добар е? Со оглед на тоа што има 8мс, може и да не е, не знам. Јас секогаш претпочитам 16:10 наместо 16:9, но гледам некои 24“ имаат 1мс одзив...
Ја го земав мониторот зашто работам графичи дизајн и ми треба прецизност у бои, значи слика од професионален апарат кога ке ја влучам на мојот монитор и некаде на оние обични самсунг или филипс има огромна разлика. Истото се случува и со игрите кај што има растеризирани бои прелазот нели на некои места се забележува од нијанса до нијанса со линија, епа мониторот ултрашарп не ја дава таа линија, дава одличен прелаз незнам дали ме сваќаш. Еве пример со безвезе слика дека брзам...


И јас играм игри, еве пример Арма 3, елдер скрол онлајн, дота2, ХОН. Подобро ми изгледа графиката него кај обичните самсунг, асус, филипс.
Ако си ептем гејмер земи си 1мс, значи ако пазиш на фпс, па се натпреварувате тамо со другари чија конфигурација прави повиче фпс, а разлика на човеково око 120фпс и 70фпс е невозможно да забележш, тоа само софтвер може да ти каже.
Значи за 13.000 денари ја го препорачувам на пријатели, досега си имаат купено неколкумина и презадоволни се. Или ако знаеш некој што има таков тип отиди види немора да се експерт одма ке направиш разлика.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Acer 15" and still kicking :D
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@Благоев ,@Vespertine

Фала многу !
Моментално сум на 2x22" (BenQ random low end ) и со лаптоп, ок е...но се мислев за главен монитор да земам 24 или 27 и уште 1 или 2 помошни, помали.....но сега со боите ме замисли малце. ако квалитетот е многу подобар ќе има многу разлика со овие што ги имам и ме нервира тоа...најверојатно ќе мора 2 исти или пак да направам некоја комбинација..
може да ми пратите линк од мониторот од некој салон во скопје? Видов СЕТ имаат Dell но цената е 17k..ваљда збориме за истиот модел? или тоа со 13k е за другиот модел од NEC?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.093
Поени од реакции
9.009
Го загледувам веќе некое време. За игри добар е? Со оглед на тоа што има 8мс, може и да не е, не знам. Јас секогаш претпочитам 16:10 наместо 16:9, но гледам некои 24“ имаат 1мс одзив...
Земај, истиот го имам од пред 4-5 дена и го користам примарно за игри и филмови. Ќе ти се допадне ти гарантирам.

Игрите ја подржуваат таа резолуција без проблем а филмовите имаат црна трака горе и доле што не пречи. Импут лаг неприметувам но има минимален гостинг само на сива површина, не сум ни сигурен дали е гостинг но малце се приметува само доколку го бараш, во heat of the battle нема теорија да го видиш. Црната боја не е толку темна но е многу детална, почнав да приметувам детали кои не сум ни знаел дека се таму во игрите. Боите и аглите се перверзија. Има мал IPS glow на ќошевите кога цел екран е црн но нема никаков light bleed кој ме иритираше на стариот монитор.

Предходниот ми беше TN 1640x1050 и скокот во квалитет на приказ на слика е поголем него менување на графичка карта... можам само да замислам како ќе биде следниот апгрејд во 4к кога ќе станат попристапни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom