Македонскиот полк во Руската војска

Член од
13 мај 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
Македонските емигранти во Русија, во 1754 формираат своj полк и сите македонски се декларирале kako припадци на МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА. Документите се чуваат во Архивот на Украина.

Оти се мочи за оваа тема?!
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Ми се чини дури дека имале и полковско знаме со лавот наш како симбол, ама не сум сигурен. Малку пребарав и најдов нешто вакво:

http://www.unet.com.mk/mian/terms.htm

Таму фино си е наведено:

On May 10, 1759, the Macedonian polevoy hussar regiment was founded, composed primarily of Macedonians, preceded by similar Serbian, Greek and Bulgarian regiments. The regiment had its own flag and its own coat of arms.

На 10 мај 1759 формирана е Македонска хусарска единица, составена првенствено од Македонци, на што претходеле слични српски, грчки и бугарски единици. Единицата имала сопствено знаме и сопствен грб.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Македонските емигранти во Русија, во 1754 формираат своj полк и сите македонски се декларирале kako припадци на МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА. Документите се чуваат во Архивот на Украина.
Оти се мочи за оваа тема?!
Не се молчи, позната работа е тоа само што ни им одговара на некои наши соседи па тие молчат.

Во 1759 година по наредба на Екатерина II бил формиран посебен македонски хусарски полк на териториjата на денешна Украина, со посебни униформи и инсигнии, со своj грб и македонско национално знаме (види А.А. Скал'ковскiј, Хронологическое обозренiе исторiи Новоросiјскаго краја (1731-1823), I, Одеса, 1836, стр. 24, 269-273).

Значаjно е што македонските доселеници биле наполно диференцирани од другите народи (Срби, Бугари, Грци, и Власи) и биле заведувани во рyските списоци како припадници на "македонској нацiеј" (ЦДИАУ Киев, ф. 1413, оп. 1, сб. 6/1756)

Иако во 1773 година народносните називи на хусарските полкови во Русиjа биле укинати и биле преименувани според градовите, тие уште долго неофициjално си ги носеле старите имиња. Од македонските преселници денес во Украина се зачувани топонимите: Македонов, Македонивка, Македони, итн., но и населби според местата од каде што дошле преселниците: Скопиевка, Куманово, Кумановка, Малаjа Каратовка, Новиj Полог, итн. (Александар Матковски, Македонскиот полк во Украина, Мисла, Скопjе, 1985, стр. 283-285).

Прашаj ако нешто конкретно те интересира, неколкумина наши автори како Александар Матковски имаат екстeнзивно пишувано на темава. Изворите односно документите ги наведов во загради.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Македонските емигранти во Русија, во 1754 формираат своj полк и сите македонски се декларирале kako припадци на МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА. Документите се чуваат во Архивот на Украина.

Оти се мочи за оваа тема?!




И јас не би рекол дека се молчи, меѓутоа македонската флегматичност, незаинтересираност на тие што би требало да си ја работат својата работа е пресудно во случајов.

Како впрочем и во многу други работи!
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Dobro i sto se slucuva so polkot??

Ako ne se lazam vrz baza na vakvite polkovi bese oslobodena Grcija so vostanie odnadvor.

Sto se izvrtelo kaj nasiov polk?

Nemam mnogu info samo povrsno okolu polkot bil blagodaren za nekoe ekstra info.
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
I jas ne bi rekol deka se molci, megjutoa makedonskata flegmaticnost...nezainteresiranost na onie sto bi trebalo da si ja rabotat svojata rabota e presudno vo slucajov.. kako i vo mnogu drugi raboti!
Moje li nekoi da obijasni zoshto mnogu (ili duri poveketo) imena vo spisokot sa ruski ili ukrainski ? Pa nema i imena so okonchanieto "ski" ? Ima li go originalot na toa document ?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Има Македонци кои живеат во Македонија и НЕ се презиваат со СКИ, а најмногу ве мразат (‘бугарите‘), значи не ќе да се ваши.

Исто така не мора да значи дека само ние сме на СКИ, кога во другите словенски земји, на пример земја како Полска презимињата се со СКИ.

И?

Тоа требаТ да значиТ дека тие се Македонци? :wink:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Moje li nekoi da obijasni zoshto mnogu (ili duri poveketo) imena vo spisokot sa ruski ili ukrainski ? Pa nema i imena so okonchanieto "ski" ? Ima li go originalot na toa document ?
Bugar, neznam vrz koja osnova ti ja pravis podelbata na iminjata dali bile Ukrainski ili Ruski... t.e. osobeno me interesira kako gi prepoznavas ukrainskite od ruskite? :)

Druga rabota... veke tuka objasnuvav na kratko vo vrska so iminjata slovesnki i nivnite sufiksi.. koi NE odreduvaat nacionalna pripadnost:

http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=766625&postcount=15


Inace ako mozese da primetis, koristena e ruska kirilicna azbuka. :)
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Абе на фотографијата со документот от 18-тиот век, отбележах много грешки во рускиот jазик ! Или това не е руски ? :toe:

Ке ми обиjасни ли некој ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
OК, навидум наивно прашуваш, се интересираш, се разбира од "најдобра" намера, а сето тоа со цел да се изврти и да добие некоја друга димензија за да се изгуби значењето на овој историски доказ, односно да се доведе под знак прашање.

Ако сите тоа го знаеме, и ти го знаеш, тогаш биди маж, симни ја маската и кажи отворено што те мачи.

Или во спротивно не не' замарај!
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Па така може да отбиеш секо прашанье - кажувајки дека авторот има задни намери ..... :wink: Ке се вратиме ли на документот или не ?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Ja ne odbivam nikakvo prashanje tuku kazi mi ti kaj go gledas problemot? Verojatno aludiras deka e falsifikat?

Inace ja ne veruvam na tvojata kompetencija druze... pa ako ti si nekoj filolog ili se razbiras vo rusko-ukrainsko pismo ajde daj gi ni argumentite, bidejki ocigledno nesto te maci.

Za mene e bitno sto e navedeno vo toj dokument, a ne dali bil nekoj si istocen ukrainski dijalekt ili literaturen jazik.

Kazi ajde,posoci gi razlikite i da gi razjasnime tvoite somnevanja.

I dali ruskiot od 18. vek e identicen so ruskiot deneska? Ili pretrpel nekoi promeni?
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
56
Поени од реакции
0
Значи, кажуваш дека сликата не е од оригиналот ? :wink:
И на мене ми се чинеше така .....
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Не, не... хехе...тие финти на румунска граница, не на овој форум!
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Повеќе во врска со полкот и грбовите на Македонскиот полк има во книгата "Грбовите на Македонија" од А.Матковски.

Иначе, татарчиња, и лавот и сонцето и пупруната и црвена боја биле препознатливите знаци на Македонското кралство на Александар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom