Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2009
Мислења
445
Поени од реакции
341
Decki bas vcera mi kazaa i mene za takvo nesto. Deckoto negde letoto pocnal procedura, znaci proishod, dobil veke drzavjanstvo i ke odi da se slika. Dali e toa mozno???? Znaci ne cekal za podnesuvanje proishod, ne cekal za intervju, ne cekal za potpis, samo nekoj mesec zadolitelna i tolku!!! Se utepav od nervoza, jas eve veke 2 godini do sega cekam....
Да не бидам некултурен ама..

Дека ќе се слика тоа е точно. Ама све си мислам нема да биде со пасош во рака, ами ќе се слика со нешто друго во раце .. пример :kuracc: :icon_mrgr:
 
Член од
3 септември 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ме интересира нешто. Кое бројче се гледа, за да се види до каде е стасано со преписките дали тој број кој го добиваш кога закажуваш интервју или пак бројот кој го гледаш кога го проверуваш статусот на страната?
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
107
Поени од реакции
107
Ме интересира нешто. Кое бројче се гледа, за да се види до каде е стасано со преписките дали тој број кој го добиваш кога закажуваш интервју или пак бројот кој го гледаш кога го проверуваш статусот на страната?
Brojot sto go gledas na stranata koga proveruvas status
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Здраво не сум запознаен со темава ама сакам да се запознаам како оди процедурата со бугарски пасош имам документ од дедо ми слжел војска во бугарија имам воена книшка однего па дали може тоа да помогне во сето тоа и како колку чини за почеток
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
16
Поени од реакции
11
jas sum brojce 14../2014 i vcera dobiv povraten meil od ministersto deka ke bide razgledano koj ke dojde na red inaku na dopolnitelna sum so dopolnitelni dokumenti voena kniska
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Здраво не сум запознаен со темава ама сакам да се запознаам како оди процедурата со бугарски пасош имам документ од дедо ми слжел војска во бугарија имам воена книшка однего па дали може тоа да помогне во сето тоа и како колку чини за почеток
Ќе ти пoмoгне сигурно требa дa се пoврзеш сo изводи сo негo дa ги преведеш и легализирaш. Пoтoa закажувaш зa прoисхoд. Имaш oпцијa преку амбасада и сoфијa.зa пoчетoк oкoлу 100 евра
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Ќе ти пoмoгне сигурно требa дa се пoврзеш сo изводи сo негo дa ги преведеш и легализирaш. Пoтoa закажувaш зa прoисхoд. Имaш oпцијa преку амбасада и сoфијa.зa пoчетoк oкoлу 100 евра
колку ќе кошта отрпилика целосно и време од кога до кога одприлика би траела процедурата до пасошот
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
колку ќе кошта отрпилика целосно и време од кога до кога одприлика би траела процедурата до пасошот
Зависи дали ќе земеш пoсредник или сaм ќе јa терaш. Јaс сaм си јa терaв рaбoтaтa преку амбасада. Oтприликa дo пaсoш oкoлу 500 евра
А пишaв декa ид амбасада ми рекoa декa зaкaжувaaт зa прoисхoд зa мaрт 2018. Дo пaсoш сегa пoштo имa многу чекање и гужва oкoлу 4 гoдини
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
колку ќе кошта отрпилика целосно и време од кога до кога одприлика би траела процедурата до пасошот
Ке те кошта околу 400евра најмалку од почеток во пасош во рака. Па отсега да почнеш постапка, сметај за 2 години би имал пасош во рака ако е се во ред. Имаш една година, чекање до интервју само, и уште година и некој месец постапка.. Значи нешто над 2.5 години.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Ке те кошта околу 400евра најмалку од почеток во пасош во рака. Па отсега да почнеш постапка, сметај за 2 години би имал пасош во рака ако е се во ред. Имаш една година, чекање до интервју само, и уште година и некој месец постапка.. Значи нешто над 2.5 години.
Цената е преку посредник или преку амбасада?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Цената е преку посредник или преку амбасада?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Јас одев преку посредник, и ти ги кажувам тие трошоци. Преку амбасада ке поминеш поефтино, бидејки немаш трошоци за пат до Софија и назад. Ама пак дипломатската пошта е поспора, така да тука некаде си. Некаде плаќаш помалку, некаде чекаш повеќе.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Јас одев преку посредник, и ти ги кажувам тие трошоци. Преку амбасада ке поминеш поефтино, бидејки немаш трошоци за пат до Софија и назад. Ама пак дипломатската пошта е поспора, така да тука некаде си. Некаде плаќаш помалку, некаде чекаш повеќе.
Значи всушност разлика во цена меѓу амбасада и посредник, патот плус нешто ситно за посредникот ќе му дојде а? Еве ако заштедиме на пат да одиме преку амбасада, тука некаде се цените?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Значи всушност разлика во цена меѓу амбасада и посредник, патот плус нешто ситно за посредникот ќе му дојде а? Еве ако заштедиме на пат да одиме преку амбасада, тука некаде се цените?

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Па така нешто му доаѓа, ако одите самите ке спасите околу 100евра по лице. Ако за 100евра сакаш да се замараш со пополнување документации, средување на сите потребни документи итн, тогаш оди преку амбасада, инаку преку софија нешто побргу одат преписките, барем судејки по коментарите на луѓето што оделе преку амбасада.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Па така нешто му доаѓа, ако одите самите ке спасите околу 100евра по лице. Ако за 100евра сакаш да се замараш со пополнување документации, средување на сите потребни документи итн, тогаш оди преку амбасада, инаку преку софија нешто побргу одат преписките, барем судејки по коментарите на луѓето што оделе преку амбасада.
Дефинитивно си во право, за тие пари не вреди да се замараш ти благодарам на одговорите!

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom