Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2010
Мислења
185
Поени од реакции
82
Znaci prostete mi sto kje pisam nastrana od temava, ama Daj Boze pobrzo da mi go resat predmetot, na pozitivno se razbira, zosto ovaa mizerija vekje od den na den ne mozam da ja izdrzam, sekoj den mi e borba, malce privatno kje se otvoram, ama navistina stradam i patam sekojdnevno vo drzavava, Te molam Gospodi, smiluvaj ni se na site, zosto ovaa mizerija, vekje ne se trpi.....
NE SI SAMA NE IMA MNOGU.EVE I JAS DA SE STAVAM VO TOJ KOS.
 
C

CrazyCounter

Гостин
Имам едно прашање, ми се смени статусот. Сега што е следно?

Образувана преписка N:7***/2015/17.11.2015 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 15 от 2017 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
ti pisuva li vo kolku casot ti e terminot, moze da bide sistemska greska koj li znae kako i da e ako ne si vo moznost toj den mozes da si zakazes koga ke sakas ;) So sreka
 
Член од
22 јуни 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
наведов само груб пример....[DOUBLEPOST=1487109903][/DOUBLEPOST]
грешка си,не поради изборите јас убаво се сечавам на хаосот,кога неможеа политичарите да излезат надвор от собранието кога некој политичар беше фрлен во контињер,мислам дека има некои снимки и на јутубе,како и да е битно сакам да кажам дека институциите работаат нормално НЕСТРПЛИВИ сте премногу и нападни за посредниците ваши па мораат некако да ве ЛАЖАТ за да имаат мир...
Pa ne znam bas, ova mi go kazaa advokatite, bidejki direktno gi odnesov dokumentite tamu, sekogas koga gi baram na viber se javuvaat, a ocigledano e deka rabodite se pridvizuvaat samo I tamu se bez vlada I normalno e deka ne e istiot intenzitet
 
Член од
25 август 2014
Мислења
144
Поени од реакции
225
Abe drzavava zivotot mi go unisti.
Daj Boze da zaminam i ne se vrakjam.
Tuku uste sum na zadolzitelna so intervju vo april. A sega izlea tamu ne rabotat kako so treba zaradi izborite. Ajde lugje trpenie, ke bide, ke se spasime,ke ima kraj,ke ima den.[DOUBLEPOST=1487259369][/DOUBLEPOST]
Abe drzavava zivotot mi go unisti.
Daj Boze da zaminam i ne se vrakjam.
Tuku uste sum na zadolzitelna so intervju vo april. A sega izlea tamu ne rabotat kako so treba zaradi izborite. Ajde lugje trpenie, ke bide, ke se spasime,ke ima kraj,ke ima den.
 
Член од
14 ноември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Наводно некој си Sвонко од Штип посредувач за бугарски пасош, вадел пасоши без документ за потекло, без интервју и тоа доста брзо.
Еден пријател, во Ноември преку него поднел документи, и тој посредникот му кажал дека личната карта ке му излезе крај на Мај, а пасошот во Декември 2017.

Мене ова ми звучи предобро за да биде вистина.

Дали некој слушнал за тој посредник од Штип по име Sвонко?
 
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Здраво на сите. Имам прашање во врска со почнување на постапка со стар документ - Крштеница од бугарска егзархија. Крштеницата припаѓа на сестрата на дедо ми. Меѓутоа кај дедо ми и кај сестра му, презимето за родителите се разликува. На пр. кај дедо ми е Стојановски, а кај сестрата Стојанчевски. Другите податоци како што се место на раѓање, датум на раѓање, година на раѓање, како и имињата на родителите се точни. Единствено што се разликува се презимињата на мојот дедо ( Стојановски ) а презимето на сестра му е Стојанчевска ( кога би било машки род Стојанчевски ). Дали би било прифатливо за бугарите за да ја почнам постапката со таа крштеница од сестрата на дедоми или нема шанси да ја прифатат? Дали ќе има проблем со презимињата? Фала ви многу.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Наводно некој си Sвонко од Штип посредувач за бугарски пасош, вадел пасоши без документ за потекло, без интервју и тоа доста брзо.
Еден пријател, во Ноември преку него поднел документи, и тој посредникот му кажал дека личната карта ке му излезе крај на Мај, а пасошот во Декември 2017.

Мене ова ми звучи предобро за да биде вистина.

Дали некој слушнал за тој посредник од Штип по име Sвонко?
Imase takvi i vo sk ama veke se vo zatvor :D i ne samo bugarski tuku po zelba. Toa e falsifikat dokument 1:1 na originalot. I koga ke te fatat nekade so faksifikat... verijatno gi znaes posledicite. Da bese dobro nemase nikoj tuka da cekame so godini
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Imase takvi i vo sk ama veke se vo zatvor :D i ne samo bugarski tuku po zelba. Toa e falsifikat dokument 1:1 na originalot. I koga ke te fatat nekade so faksifikat... verijatno gi znaes posledicite. Da bese dobro nemase nikoj tuka da cekame so godini
Не реков дека јас ке вадам на тој начин, и мене тоа ми личи на измама.
Сакам на пријателов да му творам очи ама си викам да не се избламирам, можеби има некои детали кои не ги знам.
Се надевам дека ќе се јави некој од Штип да каже дали вопшто постои посредник со такво име или името е измислено.
 
D

Drexel

Гостин
Не реков дека јас ке вадам на тој начин, и мене тоа ми личи на измама.
Сакам на пријателов да му творам очи ама си викам да не се избламирам, можеби има некои детали кои не ги знам.
Се надевам дека ќе се јави некој од Штип да каже дали вопшто постои посредник со такво име или името е измислено.
Немој да се лаже со фалсификати да оди другар ти, или во затвор ќе летне или забрана за влез во ЕУ можат да му изречат, не верувај на овие глупости "без документ, без интервју" (те цитирам) само можат да го инкриминираат другар ти.
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
Abe drzavava zivotot mi go unisti.
Daj Boze da zaminam i ne se vrakjam.
Tuku uste sum na zadolzitelna so intervju vo april. A sega izlea tamu ne rabotat kako so treba zaradi izborite. Ajde lugje trpenie, ke bide, ke se spasime,ke ima kraj,ke ima den.[DOUBLEPOST=1487259369][/DOUBLEPOST]
Abe drzavava zivotot mi go unisti.
Daj Boze da zaminam i ne se vrakjam.
Tuku uste sum na zadolzitelna so intervju vo april. A sega izlea tamu ne rabotat kako so treba zaradi izborite. Ajde lugje trpenie, ke bide, ke se spasime,ke ima kraj,ke ima den.
te razbiram i jas isto se custvuvam,jas sum na zadolzitelna vnesena od maj i uste cekam,Sakam site sto podnele da dobijat ,so sreka na site,i jas isto zaminuvam i ne se vrakam
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
30
Поени од реакции
19
Еве и јас да се вклучам во кукањето...Финансиски не сум засегнат, работам приватен бизнис и за леб има. Но интелектуално отупувам, ќерката ми оди во 2ро Одд. учат глупости, сите другари ми заминаа странство, а недај Боже да треба по болници да тргнеш...Ужас...Со душа го чекам тој Пасош само ФИТ да фатам од овде

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
nataly123 да споделиш за оние како мене што се со издаден произход на основ на брат/сестра што е проблемот т.с што ти побараа од Министерството,можеби некакви дополнителни документи?Се надевам дека ги среди работите.
Кога ги носел изводите во општината во БГ и кога ги наведувал роднините можно е да ме нема пишано . Он вика дека ме пишал , но според ова очигледно не ме навел а од министерсвото провериле. И не ни било толку важно, си ја средил тогаш за него работата и кој знае со посредникот што направиле. Ама еве сега излезе проблем, оти мене ми треба државјанство преку него. Даваат рок од само еден месец да се среди ова во општината. Како ќе излезе ќе ве известам ама ете таман да ми го одобрат ме вратија наназад.
Многу е важно значи кога ќе се наведуваат роднините,и мало вака проблеми отпосле ако не ги пишале децата , па не можат да земат детски додаток и сл, така ми објансија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom